Viki
01.02.05,11:57
Ahojte :)

robí z Vás niekto účtovníctvo pre advokáta?

Pekný deň
Viki
laguna
01.02.05,11:00
ahoj, ja robím účtovníctvo pre advokata už druhy rok ale nieje platiteľom dph. Postupujem takisto ako pri normalnom živnostnikovi, samozrejme som si to predtým overoval.
Viki
01.02.05,19:12
Ahoj,
dík za odpoveď a ako by si postupoval keby bol platcom DPH, t.j. kedy by si dal dátum dodania - pri vyučtovaní nákladov, keď ich predkladá pred súd, alebo až keď ich schváli súd? - s týmto mám problém, lebo je tam časový posun aj jeden mesiac...
Hmmmm, nikde som o tom nič nenašla a sama to neviem akosi určiť.
Kači
01.02.05,21:15
Nezobralo mi to predošlú rozsiahlu odpoveď, nejaký problém. Skúsim znova. Robím advokáta - DPH. Horor. Dokonca r. 2004 sme zvolili za dátum dodania dátum, keď prišli peniaze od dotyčného (na zákl.pl.príkazu) na účet. Nebolo totiž možné usledovať, kedy bol pl. príkaz vydaný, právoplatný (a vlastne to by mal byť po správnosti dátum dodania) a tak nebolo možné do 14 dní vystaviť faktúru. A ešte aj niektoré sudkyne priznajú DPH, iné nie a podľa auditora príjem plátcu DPH zahŕňa aj DPH, takže si o DPH vlastne advokát musí krátiť odmenu. A potom konanie bolo, keď napr. DPH bola 20%, kým peniaze boli uhradené bola dph 14%, takže do fa sme vždy napísali tú aktuálnu. Proste prísl. DÚ to v tichosti akceptuje, lebo tiež sa k tomu nevedel vyjadriť, že ako to správne robiť. Fa aj tak vystavujeme len pre seba, lebo tým obyčaj. ľuďom je nanič, oni majú platob. príkaz. Teraz pracovníčky advokáta už dospeli k tomu, že sú schopné si ustriehnuť pl. príkazu a kedy nadobudnú právoplatnosť, je to nejaká pečiatka na príkaze. To je dátum dodania. Na základe toho do 14 dní vystavíme fa. Majú tak aj prehľaqd, kto už zaplatil a kto nie. Takže asi tak. Fakt ten časový posun bol aj niekoľko mesiacov, aj rokov.
Viki
02.02.05,14:33
Kači ďakujem

začala som od začiatku roka s tým účtovníctvom a pravdupovediac nič o práci advokáta som nevedela (hmmm a ani teraz toho veľa neviem) ...a keď mi vysvetľoval ako to v praxi chodí a aký čas ubehne medzi platobným príkazom, právoplatnosťou a doručením... a tak... a to už nehovorím o platbách
Už aspoň mu budem vedieť povedať kedy treba vystaviť faktúru - nech sledujú nadobudnutie právoplatnosti
Kači, ešte raz vďaka už aspoň trošku sa v tom orientujem - aj keď viem, že zďaleka nič neviem :-)
Viki