Timcsi
15.05.07,11:41
Rada by som sa dozvedela Vaše názory o vedení účtovníctva FO. Oplatí sa prejsť na PÚ, alebo bez transformácie na PO (s.r.o.) radšej zostať pri JÚ.
evina
15.05.07,09:44
Rada by som sa dozvedela Vaše názory o vedení účtovníctva FO. Oplatí sa prejsť na PÚ, alebo bez transformácie na PO (s.r.o.) radšej zostať pri JÚ.

Neviem, či Ti celkom dobre rozumiem.
Ako FO vedieš JÚ a závisí od činnosti a rozsahu, plátiteľstva DPH, financií a pod., čo je pre teba výhodnejšie.
Každopádne PÚ je prehľadnejšie, ale samozrejme malému a strednému živnostníkovi sa neoplatí.
Timcsi
15.05.07,09:55
Áno, naša firma teraz vedie JÚ. Na základe počtu zamestnancov (18-19) sme malou firmou (živnostník), ale výška obratu je dosť vysoká. No, a práve ojedinele tá prehľadnosť, ktorou som sa stretla, ako jedna výhoda PÚ oproti JÚ. Ale ja by som rada presvedčila svojho šéfa na ten prechod. Ale preňho vždy je najdôležitejší daňový základ, čo teraz pri JÚ môže ovplyvniť pohybom peňazí.
betka
15.05.07,10:13
Timcsi.
Názory môžu byť rôzne. Ak je živnostník napr. 10 rokov, tlačí si pred sebou kopec starostí s vysporiadaním pohľadávok, nahromadeným tovarom....Chápem, že na konci roka sa dá znížiť ZD napr. nákupom tovaru, ale na druhej strane, čo mám z toho, že mi bude stáť napr. tento tovar na sklade niekoľko rokov v súvislosti s tým, že som znížila ZD, pochopiteľne, ak sa nepredá. V súčasnosti sa ceny menia a nie je výhodné naskladňovať ....
a tým znižovať ZD. Kedysi som i ja vysvetľovala šéfovy SZČO. Neznižujemme ZD nákupom tovaru, radšej ho majme vyšší, (ZD) zaplaťme vyššie dane, čo budeme mať z toho, ked sa naskladníme a veľa tovaru sa nepredá, ........
Osobne som tiež za transfor. SZČO na spoločnosť napr. s.r.o., neviem si ale predstaviť, že mám pohľadávky napr. 5 mil. Sk, tovar na sklade 10 mil. Sk, a teraz sa pretransformujme, a zaplatiť len daň z 15 mil Sk by znamenala daň 2.85 mil. Sk, toto môže niekedy podnikateľa položiť, nemá z čoho zaplatiť, tu by sme museli porovnávať likviditu, solventnosť firmy, či by sme to mohli splatiť...
Je však dosť v súčasnosti riskantné byť SZČO pri vysokých obratoch firmy, veľkom počte zamestnancov, ....., SZČO má svoju zodpovednosť,
Možnože ešte pri službách by sa to dalo ...

Za posledné tri roky som si všimla pri účtovaní hlavne bločkov, že mnohé SZČO sa transformovali na s.r.o,
Možno to chce pomalý a postupný prechod. Otázne je, či chcete zmeniť len JU na PU, alebo i FO na PO.....
evina
15.05.07,10:15
Áno, naša firma teraz vedie JÚ. Na základe počtu zamestnancov (18-19) sme malou firmou (živnostník), ale výška obratu je dosť vysoká. No, a práve ojedinele tá prehľadnosť, ktorou som sa stretla, ako jedna výhoda PÚ oproti JÚ. Ale ja by som rada presvedčila svojho šéfa na ten prechod. Ale preňho vždy je najdôležitejší daňový základ, čo teraz pri JÚ môže ovplyvniť pohybom peňazí.
To potom znamená, že prechod na PÚ je výhodnejší pre Teba /prehľadnosť a pod./, ale pre šéfa určite nie podľa toho čo uvádzaš a už vôbec nie v prípade, ak by šéf bol naďalej živnostníkom a viedol PÚ...V prípade prechodu na s.r.o. sa dá dôvodiť z hľadiska finančného spôsobom ručenia za svoje záväzky, ale to si určite tiež vie vyriešiť inak...
Timcsi
15.05.07,11:14
Timcsi.
...znížiť ZD napr. nákupom tovaru, ale na druhej strane, čo mám z toho, že mi bude stáť napr. tento tovar na sklade niekoľko rokov v súvislosti s tým, že som znížila ZD, pochopiteľne, ak sa nepredá. V súčasnosti sa ceny menia a nie je výhodné naskladňovať ....
a tým znižovať ZD.
Za posledné tri roky som si všimla pri účtovaní hlavne bločkov, že mnohé SZČO sa transformovali na s.r.o,
Možno to chce pomalý a postupný prechod. Otázne je, či chcete zmeniť len JU na PU, alebo i FO na PO.....

Ahjaj, ako som čakala, aj na základe vašich názorov, pre nás viesť PÚ a súčasne zostať FO, sa neoplatí.
Ale podľa mňa tá transformácia na s.r.o. by mohla byť naozaj pre šéfa výhodnejšia. Napr. nemusí platiť vysoké (nebodaj žiadne) odvody - každý rok platí ako živnostník z max. VZ tak do soc. ako i do zdravotnej poisťovne, ďalej to spomínané ručenie.
Ináč u nás obratnosť tovaru je rýchla (sme veľkosklad ovocia a zeleniny), takže nahromadenie tovaru na sklad nie je u nás tak časté.