Marcela.Š
15.05.07,12:19
Dobry den,
prosim o radu. Zahranicna spolocnost zvysila svojim zamestnancom mzdy a oznamila im to formou listu, ktory bude tvorit prilohu pracovnej zmluvy. V liste je uvedeny len udaj o vyske rocnej mzdy. V pracovnej zmluve je dohodnuta vyska mesacnej mzdy.
Je nevyhnutne, aby v tomto liste bola uvedena aj mesacna mzda?
Dakujem.
zamako
15.05.07,10:29
Ak je v pracovnej zmluve uvedená mzda mesačná, mala by byť aj v dodatku.
azuz
15.05.07,10:56
Zmena obsahu pracovnej zmluvy (teda aj zmena mzdy) nemôže byť urobená formou listu, teda ako jednostranný úkon. Každá zmena obsahu pr. zmluvy môže byť urobená len dohodou oboch strán.
zamako
15.05.07,11:07
Zmena obsahu pracovnej zmluvy (teda aj zmena mzdy) nemôže byť urobená formou listu, teda ako jednostranný úkon. Každá zmena obsahu pr. zmluvy môže byť urobená len dohodou oboch strán.


súhlasím s azuz...je potrebný dodatok k pracovnej zmluve podpísaný obidvoma stranami.
judit.b
01.10.07,09:18
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ak sa mi zvýšil plat, treba to niekde oznámiť (sociálna poisťovňa, zdravotná...)? Vyše rok som bola nezamestnaná, pritom som bola na VPP, a po nastúpení do práce mi priznali príspevok. Treba na úrade nahlásiť túto zmenu? Ďakujem!
Chobot
01.10.07,11:24
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ak sa mi zvýšil plat, treba to niekde oznámiť (sociálna poisťovňa, zdravotná...)? Vyše rok som bola nezamestnaná, pritom som bola na VPP, a po nastúpení do práce mi priznali príspevok. Treba na úrade nahlásiť túto zmenu? Ďakujem!

Trochu tomu nechápem. Čo je to VPP? Vedľajší prac. pomer neexistuje, sú to iné formy: dohoda o výkone práce, dohoda o brigádnickej práci, dohoda a pracovnej činnosti...

Aký príspevok ti priznali po nástupe do práce? To si uzatvorila pracovný pomer? Ak áno, ty, ako zamestnanec nič nehlasuješ, všetkú ohlasovaciu povinnosť má zamesetnávateľ. A pri zvýšení platu tiež sa nič nenahlasuje, jednoducho sa odvedú vyššie odvody na ZP a SP.
Jana Motyčková
01.10.07,12:40
VPP bude asi verejnoprospešné práce a príspevok asi myslela sociálny (z úradu práce sociálnych vecí a rodiny). Ale odpoveď na otázku, či vyšší príjem treba oznamovať na ÚPSVaR, nepoznám.
veronikasad
01.10.07,18:54
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ak sa mi zvýšil plat, treba to niekde oznámiť (sociálna poisťovňa, zdravotná...)? Vyše rok som bola nezamestnaná, pritom som bola na VPP, a po nastúpení do práce mi priznali príspevok. Treba na úrade nahlásiť túto zmenu? Ďakujem!

Zrejme ide o príspevok podĺa § 12 odst 9 Zákona o pomoci v hmotnej núdzi : "Aktivačný príspevok vo výške 1900 sk mesačne patrí najviac šesť mesiacov dlhodobo nezamestnanej osobe, ktorá sa zamestná a pred nástupom do zamestnania mala zabezpečované základné životné podmienky a poskytnutú pomoc v hmotnej núdzi a jej príjem zo závislej činnosti je najmenej na úrovni minimálnej mzdy."

Mesačne musíš predkladať ÚPSVaR výšku príjmu - stačí na hlavičkovom papieri zamestnávateĽa v členení hrubá mzda - zrážky - čistá mzda.
Nie je na to žiadne predpísané tlačivo. Zvýšením mzdy ti výšku príspevku neznížia - ak sa jedná o tento druh príspevku.

-------
Veronika
judit.b
10.10.07,08:27
Ďakujem, ešte by som sa chcela spýtať, že štvrťročné hlásenie dane treba odovzdať do 15. dňa príslušného mesiaca alebo stačí do konca mesiaca?
veronikasad
10.10.07,08:31
Ďakujem, ešte by som sa chcela spýtať, že štvrťročné hlásenie dane treba odovzdať do 15. dňa príslušného mesiaca alebo stačí do konca mesiaca?

Štvrťročný Prehľad sa podáva na DU do jedného mesiaca po skončení kal. štvrťroka. /Dúfam, že na to si sa pýtala, neviem však aký to má súvis s predchádzajúcou otázkou/.

------
Veronika
KvetkaK
10.10.07,08:31
Stačí do konca mesiaca.
judit.b
12.10.07,07:41
áno, na tot som sa spýtala, ďakujem
KatarínaL
04.08.08,10:46
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť, či je možné zamestnancovi zvýšiť mzdu, ak on s tým nesúhlasí a odmietol podpísať dodadok k zmluve?
Tweety
04.08.08,10:49
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť, či je možné zamestnancovi zvýšiť mzdu, ak on s tým nesúhlasí a odmietol podpísať dodadok k zmluve?
No to je teda, málokto nechce zvýšenie, alebo je ho tak málo, že mu to nestojí ani za podpis? Asi to druhé. Ale, ak dodatok k PZ nepodpíše, nie je platný.
Monika V.
04.08.08,11:02
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť, či je možné zamestnancovi zvýšiť mzdu, ak on s tým nesúhlasí a odmietol podpísať dodadok k zmluve?
A prečo mu chcete nasilu zvýšiť mzdu? :DJe to vec dohody, čiže podpisy musia byť na obidvoch stranách.
Tinika
20.08.08,08:47
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, či mi vie niekto poradiť. Klient - s.r.o., má zamestnanca, ktorý zarába 16. 000,- v hrubom. Chcú mu zvýšiť plat, ale nejakou formou odmeny, alebo niečoho, z čoho sa neplatia ani odvody, ani daň. Je vôbec takáto forma? Alebo ak by tento zamestnanec svoje súkromné auto prenajímal s.r.o.? V tomto prípade je od dane oslobodený príjem do sumy cca 26000 však? A potom už sa zdaňuje? Čo by ste mi navrhli? Poradili? Ďakujem veľmi pekne
erika_H
30.09.08,19:08
Prosím Vás,keď má zamestnanec v pracovnej zmluve minimálnu mzdu-momentálne 8100 sk,keď sa zákonom zvýši minimálna mzda,automaticky budem zamestnancovi s minimálnou mzdou robiť výplaty z novej minimálnej mzdy-treba túto zmenenú mzdu aj písomne ošetriť-tzn. napríklad dodatkom k pracovnej zmluve??ďakujem
Tinika
09.04.09,14:42
Prosím Vás,keď má zamestnanec v pracovnej zmluve minimálnu mzdu-momentálne 8100 sk,keď sa zákonom zvýši minimálna mzda,automaticky budem zamestnancovi s minimálnou mzdou robiť výplaty z novej minimálnej mzdy-treba túto zmenenú mzdu aj písomne ošetriť-tzn. napríklad dodatkom k pracovnej zmluve??ďakujem

Aj mna by zaujímala odpoveď.
Chobot
09.04.09,16:52
Prosím Vás,keď má zamestnanec v pracovnej zmluve minimálnu mzdu-momentálne 8100 sk,keď sa zákonom zvýši minimálna mzda,automaticky budem zamestnancovi s minimálnou mzdou robiť výplaty z novej minimálnej mzdy-treba túto zmenenú mzdu aj písomne ošetriť-tzn. napríklad dodatkom k pracovnej zmluve??ďakujem

Nie, nemusí. Minimálna mzda vyplýva priamo z legislatívy, preto aj keď je v PZ uvedená mzda 8100, táto neplatí a zamestnanec má nárok na zákonnú minimálnu mzdu. Aj tak je ale dobré dať do súladu prac. zmluvu s legislatívou.
Zuzy
06.08.09,14:12
Dobrý deň, prosím o odpoveď: zamestnancovi ešte trvá skúšobná doba,je zamestnaný od 4.5.2009 je možné v SD ho zaradiť na vyššie miesto a tým pádom bude dostávať aj vyššiu mzdu, /čiže mu urobíme dohodu o zmene pracovnej zmluvy/ alebo to nezáleží na tom že je v SD?
veronikasad
06.08.09,14:15
Dobrý deň, prosím o odpoveď: zamestnancovi ešte trvá skúšobná doba,je zamestnaný od 4.5.2009 je možné v SD ho zaradiť na vyššie miesto a tým pádom bude dostávať aj vyššiu mzdu, /čiže mu urobíme dohodu o zmene pracovnej zmluvy/ alebo to nezáleží na tom že je v SD?
Dohodu o zmene prac. zmluvy v časti mzdové nároky môžeš urobiť hocikedy. Ak chceš, aby skúšobná doba bola zachovaná, treba napísať v tomto bode nezmenené - trvá podľa pôvodnej prac. zmluvy.