Majuša
01.02.05,13:10
:o Chcela by som sa spýtať ohľadom daň. priznania FO tlačivo B, čo sa týka odpočítateľnej položky na manželku... rátajú sa do tohto príjmu dávky v nezamestnanosti a materská? Na školení mi tvrdili, že všetky príjmy v hrubom (okrem rodičovského príspevku, rodinných prídavkov, príspevok pri narodení dieťaťa, a príspevky pre dieťa v pestúnskej starostlivosti)... teda aj nemocenská, materská, dôchodok, invalidný dôchodok.... :confused: ale v hrubom... to mi nejak nesedí.
A aký je rozdiel medzi materskou a rodičovským príspevkom?
Možno trochu chaotická otázka... dúfam, že mi niekto poradí.
Vopred Ďakujem....
Boaz
07.02.05,21:29
Davky v nezamestnanosti a materska sa povazuju za prijem. To co Vam na skoleni povedali, ze v hrubom tomu naozaj nerozumiem. Z tychto davok predsa neodchadzaju ziadne zrazky /poistne,dane/. Rozdiel medzi materskou a rodicovkym prispevkom? Materska sa dostava pocas prvych tyzdnov /cca 4 tyzdne pred porodom/ a potom podla poctu narodenych deti a ovplyvnuju to aj take faktory, ci je matka osamela, a podobne. Potom sa vacsinou docerpa dovolenka /pokial je mamicka zamestnana a nestihla si ju vycerpat/. Nasledne nastupuje rodicovky prispevok. Neviem, ci ste chceli taketo vysvetlenie, ale rozdiel mi zatial nie je znamy, co sa tyka charakteru davky. Len viem, ze jrod.prisp. je vacsinou nizsi a ovplyvnuje ho fakt, ze by sa popri nom nemal dodahovat iny prijem, lepsie povedane, jeho vyplacanie je ohranicene vyskou dosahovaneho prijmu.
brm
08.02.05,07:01
materská je nemocenská dávka a preto sa do príjmu ráta rodičovský príspevok je už štátna dávka a do príjmu sa neráta...to čo vypláca sociálka/nemocenské dávky, podpora v nezamestnanosti atď/do príjmu ide a čo vypláca štát cez miestne úrady/t.j. rodinné prídavky, rodičovský príspevok, pohrebné, pôrodné atď./ do príjmu nejde
Johny 5
15.02.06,08:59
Dobrý deň.
Mohol by mi prosím vás niekto poradiť?
Žijeme spoločne s družkou, máme rovnaký trvalý pobyt, staráme sa o naše dieťa a na mzdovom mi povedali, že si nemôžem uplatniť na ňu zníženie základu dane, pretože nie sme manželia. Daňový bonus na dieťa poberám ja, družka poberá príspevok v materstve. Na úradoch ju ako slobodnú mamičku neuznajú t.j. nemá nárok na žiadne príspevky (napr. na bývanie).
Nie je to diskriminácia? Myslel zákon aj na takéto prípady?
Ďakujem.