Maxima25
15.05.07,10:55
Dobry den, prosim vas o radu: klient mi dnes priniesol faktury tykajuce sa roku 2006, ktore neboli zauctovanie a ani uhradene...:eek: rada by som vedela, ci je vyriesit tento "problem" aj inak, ako dodatocnym danovym priznanim r. 2006? mozem to povazovat za mimoriadne naklady r. 2007? nieco sa mi mari, ze "uctuje o skutocnostiach vtedy, kedy sa o nich dozvedel" .. no neviem si spomenut, odkial to je..
dakujem za pomoc a vas nazor..
:)
Tweety
15.05.07,10:59
V PÚ PO : ak o nich budeš účtovať v roku 07, budú do nedaňové náklady roku 2007.
Zoltán Kovács
15.05.07,11:00
Dobry den, prosim vas o radu: klient mi dnes priniesol faktury tykajuce sa roku 2006, ktore neboli zauctovanie a ani uhradene...:eek: rada by som vedela, ci je vyriesit tento "problem" aj inak, ako dodatocnym danovym priznanim r. 2006? mozem to povazovat za mimoriadne naklady r. 2007? nieco sa mi mari, ze "uctuje o skutocnostiach vtedy, kedy sa o nich dozvedel" .. no neviem si spomenut, odkial to je..
dakujem za pomoc a vas nazor..
:)
Ide o JÚ alebo PÚ. Je to veľmi podstatné. Ak JÚ potom do nákladov to ide dňom úhrady.
Peterka
15.05.07,11:01
Podľa zákona o účtovníctve sa zaúčtuje do nákladov (nevýznamná suma) v tomto roku s tým, že tieto náklady nesmú znížiť základ dane v tomto roku a ak chcem znížiť základ dane tak len v predchádzajúcom roku a to formou dodatočného daňového priznania.Samozrejme ak sa jedná o podvojné účtovníctvo.
Maxima25
16.05.07,07:15
Ide o podvojne uctovnictvo, a pre istotu su to fa aj s DPH:mee: cize musim urobit dodatocne danove priznanie k dani PPO za rok 2006, a aj dodatocne danove priznanie k DPH za jednotlive mesiace,,,:mad: tak to je super pracicka, a pozvanka pre danovu kontrolu..
Peterka
17.05.07,04:07
Pre DPH niew je potrebné robiť dodatočné daňové priznanie, dá sa do priznania v tom období, kedy faktúra prišla
evika
17.05.07,04:26
ako sa potom budú účtovať napr.keď ide o materiál?
evina
17.05.07,05:43
ako sa potom budú účtovať napr.keď ide o materiál?

Na účet 501, vytvoríš si však napr. analytiku tohto účtu a tú nezaradíš do daňových nákladov.
Maxima25
25.05.07,07:32
Pre DPH niew je potrebné robiť dodatočné daňové priznanie, dá sa do priznania v tom období, kedy faktúra prišla

prosim, mozes mi poradit, podla akeho paragrafu v zakone o DPH?
Johanka
25.05.07,07:38
Zákon o DPH
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
evina
25.05.07,07:38
prosim, mozes mi poradit, podla akeho paragrafu v zakone o DPH?

§ 51, niekoľkokrát ho nájdeš citovaný aj na Porade
pozri napr. http://www.porada.sk/t17311-najeastejie-otazky--dph.html
najmň bod 14, 15
SILVIA54
18.02.10,14:53
Ahojte,prosím Vás chcem si overiť,odchodné je nedaňový náklad? Ďakujem
Zoltán Kovács
18.02.10,15:02
Ahojte,prosím Vás chcem si overiť,odchodné je nedaňový náklad? Ďakujem

Odchodné vyplýva zo zákonníka práce, a preto je daňovým nákladom.
babi2
18.02.10,15:02
Ahojte,prosím Vás chcem si overiť,odchodné je nedaňový náklad? Ďakujem
Je to daňový náklad, na odchodné je nárok podľa Zákonníka práce
§76
ods. (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
účtovník 007
18.02.10,15:05
Ahojte,prosím Vás chcem si overiť,odchodné je nedaňový náklad? Ďakujem

§19 ods.2 písm c/6 Zákon o DP
Odchodné je nákladovou položkou - daňovou. Účtuje sa na účet 527. Rovnako ako odstupné.



PS: Vyrušila ma pri písaní kolegyňa a už ma predbehli:)
SILVIA54
18.02.10,15:18
Ja sa pýtam preto,lebo keď si vytvorím rezervu na odchodné tak je nedaňová a nešlo mi to do hlavy;-) a keď chcem dať vyššie odchodné napr.trojnásobné tak aj to je daňový náklad alebo iba to základné podľa zákonníka práce?