Vikina
01.02.05,12:40
Prosím Vás vysvetlite mi niekto aký je rozdiel medzi starobným dôchodcom, ktorému sa vypláca dôchodok a ktorý mal len priznaný dôchodok. Mám takú otázku kvôli tomu, lebo až teraz som sa dozvedela, že poistenie v nezamestnanosti od 1.1.2004 neplatil dôchodca, ktorému sa vyplácal dôchodok ani jeho zamestnávateľ, ale od 1.1.2005 je zmena, že poist.v nezam. neplatí aj dôchodca, ktorému bol priznaný dôchodok. Ja mám zamestnanca - dôchodcu, ktorý je od 1.10.2003 na starobnom dôchodku. V decembri 2003, dostal rozhodnutie, že v čase od 1.10.2003 do 2.2.2004 sa mu dôchodok spätne doplatí v jednej sume a od februára 2004 sa mu bude dôchodok vyplácať pravidelne, každý mesiac. Ja som v mesiaci januári za neho neodviedla poist. v nezam., urobila som správne alebo som v januári ešte mala odviesť?
Oľa
01.02.05,12:17
Do 31. decembra 2004 sa poistenie v nezamestnanosti nevzťahovalo na zamestnanca a dobrovoľne poistenú osobu v nezamestnanosti, ktorým sa vyplácal starobný dôchodok. Od 1. januára 2005 sa poistenie v nezamestnanosti nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok. Podmienka vyplácania starobného dôchodku sa mení na podmienku priznania starobného dôchodku, a zároveň sa rozširuje okruh fyzických osôb o osoby, ktorým bol priznaný aj predčasný starobný dôchodok.
Vikina
01.02.05,13:06
Do 31. decembra 2004 sa poistenie v nezamestnanosti nevzťahovalo na zamestnanca a dobrovoľne poistenú osobu v nezamestnanosti, ktorým sa vyplácal starobný dôchodok. Od 1. januára 2005 sa poistenie v nezamestnanosti nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok. Podmienka vyplácania starobného dôchodku sa mení na podmienku priznania starobného dôchodku, a zároveň sa rozširuje okruh fyzických osôb o osoby, ktorým bol priznaný aj predčasný starobný dôchodok.

Ďakujem za odpoveď, ale stále neviem aký je rozdiel medzi priznaním a vyplácaním, čiže keď má vyplácaný dôchodok má ho aj priznaný, tak poist. v nezam. sa nevzťahuje ani na neho?
Oľa
03.02.05,05:11
Rozdiel je taký, že dôchodok môže mať priznaný, ale sa vzdá vyplácania z dôvodu že chce pracovať na percentá a potom sa mu výška dôchodku navýši o ďalšie navyše odpracované roky.
Komu sa dôchodok vypláca, ten ho má aj priznaný, pretože najskôr sa dochodok prizná a až potom sa buď vypláca, alebo nevypláca.
Do 31. 12. 2004 poistenie v nezamestnanosti neplatil len ten, ktorému sa dôchodok vyplácal.
Od 1.1. 2005 je zmena v tom, že aj ten čo má dôchodok priznaný, ale sa mu nevypláca z vyššie uvedeného dôvodu neplatí poistenie na poistenie v nezamestnanosti zamestnanec ani zamestnávateľ.
Vikina
03.02.05,07:56
Rozdiel je taký, že dôchodok môže mať priznaný, ale sa vzdá vyplácania z dôvodu že chce pracovať na percentá a potom sa mu výška dôchodku navýši o ďalšie navyše odpracované roky.
Komu sa dôchodok vypláca, ten ho má aj priznaný, pretože najskôr sa dochodok prizná a až potom sa buď vypláca, alebo nevypláca.
Do 31. 12. 2004 poistenie v nezamestnanosti neplatil len ten, ktorému sa dôchodok vyplácal.
Od 1.1. 2005 je zmena v tom, že aj ten čo má dôchodok priznaný, ale sa mu nevypláca z vyššie uvedeného dôvodu neplatí poistenie na poistenie v nezamestnanosti zamestnanec ani zamestnávateľ.

Veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Konečne mám v tom jasno.
anka1
03.02.05,08:54
Prosím Vás, jedná sa len o starobný dôchodok alebo aj napr.: o výsluhový dôchodok?
Oľa
03.02.05,09:47
zákon o sociálnom poistení sa nevzťahuje na ozbrojené zložky (ak máš na mysli výsluhový dôchodok týchto poberateľov).
Poberateľ výsluhového dôchodku, ktorý ho má priznaný podľa zákona č. 328/2002 Z. z. sa za starobného dôchodcu nepovažuje.
Poberateľ výsluhového dôchodku, ktorý mal priznaný starobný dôchodok pred účinnosťou zákona 328/2002 Z. z. a týmto zákonom bol preklasifikovaný na výsluhový dôchodok sa považuje za starobného dôchodcu.
Je potrebné rozlišovať, kedy a podľa akého zákona bol výsluhový dôchodok priznaný.