jvp111
15.05.07,18:43
Ahojte poraďáci, poprosila by som vás o radu.
Zamestnanec má fond týždenného pracovného času 37,5 hodín, denná pracovná doba je od 7,00 do 15,00. Je odmeňovaný mesačnou mzdou.
Vo sviatok 8.mája pracoval od 6,00 do 12,00. Moja otázka znie:
V tomto prípade mu vznikne 1 hodina nadčasovej práce alebo nie? viem, že nadčasová práca je odpracovaná doba nad rámec týždenného pracovného času. ale obyčajne jeho denná pracovná doba sa začína od 7,00 ...
poradí mi niekto? :confused:
ZuzanaP
16.05.07,04:26
A 8. máj ste mali ako pracovný deň?
jvp111
16.05.07,04:44
nie, bol sviatok, ale mzda sa nám nekráti, keď sviatok pripadne na všedný deň,
nakoľko sme odmeňovaný mesačnou mzdou. ale keď nad tým zamýšlam, nebude mať nadčasovú hodinu, nakoľko nepracoval nad určený týždenný pracovný čas. Len nerada by som ho ukrátila a preto potrebujem, aby mi to niekto potvrdil, že uvažujem správne. príplatok za sviatok mu patrí za 6 hod.
azuz
16.05.07,04:58
Uvažuješ správne, nadčas to nie je (nerobil nad určený týždenný pracovný čas), príplatok za prácu vo sviatok mu patrí.
jvp111
16.05.07,05:19
díky pekne
jankasm
16.05.07,07:24
Ja budem mať tento mesiac podobný prípad.
Takže ak som to dobre pochopila, ak zamestnanec počas sviatku odpracuje napr. 3 hodiny, ale nie je prekročený jeho týždenný pracovný čas (odpracované 4 dni po 7,5 hodiny + 3 hodiny vo sviatok = 33 hodín, jeho týždenný prac. čas je 37,5 hod.), nie je to považované za nadčas.
Dostane mzdu za celý mesiac, spolu so sviatkom, plus mu vyplatím len príplatok za prácu vo sviatok.

Ešte som takýto prípad nemala, prosím preto niekoho o potvrdenie mojej úvahy. Ďakujem :cool: ;)
ZuzanaP
16.05.07,07:30
V jednej nemenovanej firme majú tiež prac. čas 37,5 h (pondelok až piatok), 8. mája boli v práci a mali to zaplatené ako nadčas+sviatok. I keď za ten týždeň odpracovali 37,5 hod. vrátane sviatku.
Melita Hatvanyiová
05.06.08,04:34
Ja budem mať tento mesiac podobný prípad.
Takže ak som to dobre pochopila, ak zamestnanec počas sviatku odpracuje napr. 3 hodiny, ale nie je prekročený jeho týždenný pracovný čas (odpracované 4 dni po 7,5 hodiny + 3 hodiny vo sviatok = 33 hodín, jeho týždenný prac. čas je 37,5 hod.), nie je to považované za nadčas.
Dostane mzdu za celý mesiac, spolu so sviatkom, plus mu vyplatím len príplatok za prácu vo sviatok.

Ešte som takýto prípad nemala, prosím preto niekoho o potvrdenie mojej úvahy. Ďakujem :cool: ;)
Podľa mňa neuvažuješ dobre, lebo ak sviatok pripadne na pracovný deň, treba po počítať ako odpracovaný - veď tak je aj zaplatený. Takže je splnený týždenný fond pracovného času 37,5 hod. Sviatok dostanú zaplatený zamestnanci aj keď nepracujú v tento deň, takže tí, ktorí ho odpracujú musia byť zvýhodnení a to zaplateným nadčasom a príplatkom za sviatok.
jankasm
05.06.08,06:36
Podľa mňa neuvažuješ dobre, lebo ak sviatok pripadne na pracovný deň, treba po počítať ako odpracovaný - veď tak je aj zaplatený. Takže je splnený týždenný fond pracovného času 37,5 hod. Sviatok dostanú zaplatený zamestnanci aj keď nepracujú v tento deň, takže tí, ktorí ho odpracujú musia byť zvýhodnení a to zaplateným nadčasom a príplatkom za sviatok.

No ja neviem, tiež som si to takto niekedy myslela, ale po preštudovaní tém na porade, mám pocit, že to je tak, ako píšem. Dostane zaplatený sviatok ako ostatní, plus mu zo zákona patrí príplatok za prácu vo sviatok. Logicky si myslím, že príplatok za prácu nadčas dostať nemôže, keďže neodpracuje nič nad rámec svojho týždenného pracovného času. :o
Vranová
05.06.08,07:10
Citujem komentár k §122 ZP: Ak zamestnanec bude vo sviatok skutočne pracovať, patrí mu dosiahnutá mzda za deň sviatku nekrátená a príslušné mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok!
Podmienkou stále ostáva, že deň sviatku pripadne zamestnancovi na jeho obvyklý pracovný deň!!
Súhlasím s Melitou!
Melita Hatvanyiová
05.06.08,07:27
Myslím si, keďže sviatok patrí do odpracovaného času, a je tak aj zaplatený, logicky už jeho "neodpracovaním" máme splnený týždenný prac.čas 37,5 hod. Tým pádom jeho odpracovaním sa dostávame nad rámec týždenného pracovného času, čiže do nadčasov. Trvám na pôvodnej odpovedi: zaplatiť nadčasy aj sviatok!
jankasm
05.06.08,07:35
Citujem komentár k §122 ZP: Ak zamestnanec bude vo sviatok skutočne pracovať, patrí mu dosiahnutá mzda za deň sviatku nekrátená a príslušné mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok!
Podmienkou stále ostáva, že deň sviatku pripadne zamestnancovi na jeho obvyklý pracovný deň!!
Súhlasím s Melitou!

Áno, samozrejme, však tak je to myslené.
Ak je sviatok napr. štvrtok, čiže bežný deň kedy normálne pracuje, tak by mal byť doma a dostať zaplatený sviatok. Ak však v ten deň bude pracovať, tak dostane dosiahnutú mzdu - čo je v podstate to isté, čo by dostal keby sedel doma, ale dostane plus mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok. S tým súhlasím, to som aj písala, ale NEDOSTANE príplatok za prácu nadčas, pretože to nadčas nebol, bol to deň, ktorý pripadol na jeho obvyklý pracovný deň. ;)

Ak by však sviatok pripadol na sobotu, ktorá nie je jeho obvyklým pracovným dňom, tak by dostal dosiahnutú mzdu za počet odpracovaných hodín, plus by dostal samozrejme mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok a zároveň by ešte dostal príplatok za prácu nadčas, pretože by odpracoval hodiny nad rámec svojho týždenného pracovného času. ;)

Ak som to poplietla, a naozaj to chápem zle, tak ma snáď niekto opraví a možno sa aj niečo poučím. :o
jankasm
05.06.08,07:37
V jednej nemenovanej firme majú tiež prac. čas 37,5 h (pondelok až piatok), 8. mája boli v práci a mali to zaplatené ako nadčas+sviatok. I keď za ten týždeň odpracovali 37,5 hod. vrátane sviatku.

Samozrejme, aj toto je možné, ale je to niečo nad rámec Zákonníka práce, nie je to prikázané. Možno to majú ošetrené v nejakej vnútornej smernici. :cool:
Antea
05.06.08,07:40
Myslím si, keďže sviatok patrí do odpracovaného času, a je tak aj zaplatený, logicky už jeho "neodpracovaním" máme splnený týždenný prac.čas 37,5 hod. Tým pádom jeho odpracovaním sa dostávame nad rámec týždenného pracovného času, čiže do nadčasov. Trvám na pôvodnej odpovedi: zaplatiť nadčasy aj sviatok!
Neviem prečo si to takto vysvetľujete. FPČ je aj zo sviatkami - čiže máj 176.
Keď zamestnanec robí vo sviatok dostane príplatok alebo si za to zoberie náhradné voľno: V tom prípade mu príplatok nechodí, ale počas čerpania NV bude platený priemerkou. ZP § 122 ods. 1 a 2. Práca vo sviatok je nadčasom len v SO/NE.
Melita Hatvanyiová
05.06.08,08:47
Nie je predsa mysliteľné pracovať vo sviatok len za mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok. Napr. keď neodrobím sviatok, dostanem 800,-. Keď ho odrobím, dostanem 400,- ako mzd.zvýhodnenie za sviatok + 800 v časovej mzde, spolu 1200 Sk. Rozdiel oproti tomu, čo sedí doma je len 400,- Sk. Sviatok nemôžeme posudzovať ako obvyklý pracovný deň. Je potrebné mesačnú mzdu navýšiť o odpracovaný sviatok + min.25 % nadčas + min.50% mzdové zvýhodnenie za sviatok.
jankasm
05.06.08,08:54
Nie je predsa mysliteľné pracovať vo sviatok len za mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok. Napr. keď neodrobím sviatok, dostanem 800,-. Keď ho odrobím, dostanem 400,- ako mzd.zvýhodnenie za sviatok + 800 v časovej mzde, spolu 1200 Sk. Rozdiel oproti tomu, čo sedí doma je len 400,- Sk. Sviatok nemôžeme posudzovať ako obvyklý pracovný deň. Je potrebné mesačnú mzdu navýšiť o odpracovaný sviatok + min.25 % nadčas + min.50% mzdové zvýhodnenie za sviatok.

Možno je to trochu proti logike, ale skutočne je to tak. V žiadnom prípade to nemôže byť nadčas, keďže sú to hodiny vrámci jeho týždenného pracovného času. Patria mu príplatky za prácu vo sviatok.
Práve preto, čo ty píšeš, že je to málo, viem, že aspoň v našom okolí vo veľkých podnikoch, kde sa pracuje na zmeny, teda väčšinou aj počas sviatkou, majú dohodnuté v kolektívnej zmluve alebo v nejakom vnútornom predpise mzdové zvýhodnenie 100%. ;)
Antea
05.06.08,08:55
Nie je predsa mysliteľné pracovať vo sviatok len za mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok. Napr. keď neodrobím sviatok, dostanem 800,-. Keď ho odrobím, dostanem 400,- ako mzd.zvýhodnenie za sviatok + 800 v časovej mzde, spolu 1200 Sk. Rozdiel oproti tomu, čo sedí doma je len 400,- Sk. Sviatok nemôžeme posudzovať ako obvyklý pracovný deň. Je potrebné mesačnú mzdu navýšiť o odpracovaný sviatok + min.25 % nadčas + min.50% mzdové zvýhodnenie za sviatok.
Je to presne tak, zato je možnosť čerpať náhradné voľno a vtedy sa platí náhrada mzdy, ale mzdové zvýhodnenie za sviatok neprináleží.
dankaza
19.06.08,08:30
Ahoj ,

aj ja mám problém. Môj manžel zasa má v sviatok 1. mája odpracovaný deň a v nadčasových príplatkoch má príplatok 100% ale nemá ho zaplatený v hodinách nadčasu.
Na výplatnej páske má kolónku že za 1. a 8. máj 15 hod. a 0 Sk.
Myslím že bol zle zadaný podklad do programu mzdárky!
V hodinovom fonde mu tých 7,5 hodiny chýba a nevie sa s ňou dohádať že mu to má uznať.
Nevieš poradiť čo má urobiť ?
Chceli by sme to čo najskôr vyriešiť.
Výplatný termín majú 15.-teho takže som sa to dozvedela až včera keď dostal poštou pásku.
Ak niekto vie pomôcť.
Ďakujem.
jankasm
19.06.08,08:39
Ahoj ,

aj ja mám problém. Môj manžel zasa má v sviatok 1. mája odpracovaný deň a v nadčasových príplatkoch má príplatok 100% ale nemá ho zaplatený v hodinách nadčasu.
Na výplatnej páske má kolónku že za 1. a 8. máj 15 hod. a 0 Sk.
Myslím že bol zle zadaný podklad do programu mzdárky!
V hodinovom fonde mu tých 7,5 hodiny chýba a nevie sa s ňou dohádať že mu to má uznať.
Nevieš poradiť čo má urobiť ?
Chceli by sme to čo najskôr vyriešiť.
Výplatný termín majú 15.-teho takže som sa to dozvedela až včera keď dostal poštou pásku.
Ak niekto vie pomôcť.
Ďakujem.

Ako mu môže chýbať 7,5 hod ak má odpracované všetky ostatné dni? Však aj keby tieto 2 sviatky nemal odpracované, tak do hodinového fondu sa mu počítajú a normálne zaplatia. Za to, že počas týchto sviatkov ešte aj pracoval, tak dostal 100% príplatok za prácu vo sviatok. Je správne, že to nemá v páske nahodené ako nadčas, pretože nadčas to nebol, odpracoval sviatok, ktorý bol v jeho pracovný deň a tým pádom vlastne odpracoval hodiny vrámci týždenného pracovného fondu /ak má napr. týždenný pracovný fond 37,5 hod a odpracoval v týždni 4 dni, tak splnil len 30 hod, tých zvyšných 7,5 - sviatok, by dostal zaplatené aj keby nepracoval, ale s prácou v tento sviatok jeho pracovný čas nepresiahol 37,5 hod, takže ako nadčas sa to nepočíta/.
Ale žiadne hodiny by mu chýbať nemali. :cool: