Elena Navrátilová
15.05.07,19:47
Chcela by som vyriešiť v našom SVB predmetný dlho trvajúci problém. Máme neúnosne vysoké koeficientovanie. Na TÚV až 1,30 a SV až 1,29. Je to neúnosné. Doteraz nás spravoval práve CDT. Ten nás vôbec ani neinformoval o vysokých koeficientoch. Máme jeden fakturačný merač pre 3 výškové bytovky. Voda je vedená cez potrubie, dlhé aj okolo 100 m. Kam treba napísať požiadavku na prešetrenie oprávnených koeficientov? Ešte by som poprosila, vychádza mi informačný údaj za dodávku tepla Sk 325,85 na m2 0,45 GJ, na dodávku TÚV mi vychádza informačný údaj Sk 330,21 Sk na m3 0,46 GJ. Potrebujem to už vyrieiť, nakoľko viem, že sa s CDT sa nedohodnem. Vopred úprimná vďaka za každú radu.
svojar
16.05.07,03:28
Na túto dobu sú to dosť vysoké koeficienty, v minulosti sme aj my mali také. V súčasnosti máme na SV 1,00 - teda to čo aj na bytových meračoch, ale merač máme na päte domu - takže vedenie v zemi asi 3 m. Vzdialenosť l00 m je dosť na to, aby vznikali úniky. U nás v meste bol prípad, že 5 domov bolo zapojených na 1 merač a dĺžka potrubia bola asi 300 m. Koeficient mali až 3,00. Po oprave potrubia teraz majú 0,8.
Pri TÚV máme koef 1,1002, vlani to bolo 1,02, tam sa nedá nič robiť, pokiaľ nebudú samostatné merače v jednotlivých domoch. V súčasnost je z centrálneho zdroja napájaných 14 domov.
Podľa mňa by bolo snáď možné reklamovať vyskú spotrebu tepla na ohrev 1m3
tých 0,46 je veľa. My máme 0,335 GJ /m3 a aj to je najvyšší za posledné roky.
Je to spôsobené aj tým, že je nižší odber TÚV a tá cirkuluje a znova a znova sa zohrieva.
Elena Navrátilová
16.05.07,03:49
Vďaka za odpoveď, ale niečo konkrétnejšie poradiť nevieš? Vieš, ja chcem s tým niečo robiť, ale pripadá mi to celé v rámci monopolnej legislatívy, ako "nepriestrelné". Budem vďačná za každé info na koho, kde sa obrátiť. Ja viem, že je to nehorázne "legislatívne okrádanie". Ale čo s tým. Veď sa platí aj zato čo sa nespotrebuje. Preto sa mi to nepáči. Veď to za rok výjde na krásnu dovolenku, ktorá je aspoň na prospech platiaceho. Ale takto? Čo s tým? Na koho sa obrátiť, keď si CDT nevie nájsť príčinu týchto vysokých koeficientov. Ostatné dve bytovky, ktoré sú s nami na fakturačnom merači napojené, patria pod správu OSBD. Bývalý správca bol ako píšem zároveň pre nás dodávateľom týchto služieb. Nepochopím, prečo je v rámci legislatívy toto prípustné. Nikdy nás neinformoval ani osobne, ani písomne ani cestou predsedu. Pritom sa tvária ako fundovaní, podliehajú sebaľútosti, že sú bohužiaľ takéto koeficienty... Je to fakt nad tou našou legislatívou na zamyslenie.
Adam xx
16.05.07,06:51
S tými koeficientami to nie je také jednoznačné, na koho strane tie rozdiely vznikajú, pritom ich však všetci odberatelia (správcovské spoločnosti a koneční spotrebitelia - úžívatelia bytov) svorne považujú za straty výrobcu, resp. dodávateľa tepla. Iste, aj tam sa niečo raz za čas stratí, ale jedná sa len o malé percento, možno 1 – 2%. Výrobcovia a dodávatelia tepla majú rafinovanejšie spôsoby ako zarobiť (to však nie je predmetom tejto témy)! Vyvstáva teda otázka, ako vznikajú tie rozdiely medzi evidenciou spotreby dodávateľa a spotrebou evidovanou ako súčet spotrieb u konečných spotrebiteľov. Z mojich skúseností, a mám to aj exaktne overené, tento deficit vzniká predovšetkým v objektoch spotreby, teda na vnútorných rozvodoch TÚV až po miesto odberu (tieto rozvody sú obvykle podstatne dlhšie ako rozvody dodávateľa). Príčin je viac. Môže to byť skutočne prasknuté potrubie. V prípade CDT sa tak mohlo stať v pohode v niektorom inom zo zásobovaných objektov. Dodávateľ väčšinou tieto poruchy ani nezaregistruje, alebo sa tvári, že to nevidí (veď prečo si robiť zbytočnú robotu) a objekt (správca) sa k úniku neprizná (veď nech to zaplatia všetci). Tiež jeden z dôvodov, prečo od CZT utekať. Ďalej to sú drobné netesnosti a úniky a to jednak pred meradlami spotreby, ale aj za meradlami. Toto kvapkanie však merače neregistrujú, dodávateľov merač však prietok zaznamená, pretože v konečnom dôsledku sa tam registruje súčet všetkých drobných únikov a ten už merateľný je. Často však ani nejde tak o úbytok, či stratu média, ako skôr o rozdiely spôsobené chybným odčítaním meradiel spotreby, ich poruchami s následnými nesprávnymi odhadmi spotreby, nedovolenou manipuláciou a hlavne rozdielmi z dôvodu rôznej doby odpočtu meradla dodávateľa a meradiel spotreby. Potom tie rozdiely v evidencii spotrieb vyzerajú tak ako vyzerajú a samozrejme výrobca, či dodávateľ sa pochopiteľne tieto rozdiely bráni uznať.
Tento dlhý úvod preto, aby konečný spotrebiteľ nemal pocit, že je okrádaný, pričom príčiny rozdielov často ani nemajú charakter strát, a ak áno, tak skôr na ich strane. Nechápte to však prosím úplne generálne, lebo určite sa nájdu aj opačné skúsenosti.
Problém rozpočítavania však treba rozdeliť na dve časti. Jeden je rozpočítavanie tepla na prípravu TÚV, druhý samotné rozpočítanie vody na jej prípravu. Pretože teplo na prípravu TÚV sa rozpočítava podľa § 8 a 9 vyhlášky č. 630/2005, dodávateľ toto teplo rozpočítava podľa údajov spotreby konečných spotrebiteľov a preto koeficienty vlastne ani nemôžu existovať.
Pri rozpočítavaní vody na prípravu TÚV je to obdobné teda, že v podstate žiadne koeficienty tiež neexistujú, pretože dodávateľ tepla je povinný sa pri rozpočítavaní vody na prípravu TÚV riadiť zákonom č. 442/2002 Z.z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách ... kde postavenie odberateľa je definované v § 4 ods. (3).
V dodávateľsko – odberateľskom reťazci dodávok TÚV podmienky odberateľa vody spĺňa práve dodávateľ tepla, ktorý je za odobratú pitnú vodu na prípravu teplej úžitkovej vody povinný zaplatiť prevádzkovateľovi verejného vodovodu cenu, teda vodné (§ 28 ods.(3)) a stočné (§ 28 ods. (6)) v zmysle rozhodnutia URSO.
Správcovské spoločnosti, ani ich klienti, teda koneční spotrebitelia (vlastníci, resp. užívatelia bytov a NP) tieto zákonom stanovené podmienky odberateľa vody nespĺňajú. V zmysle zákona č. 442/2002 § 28 ods. (1) však spĺňajú podmienky tzv. konečného spotrebiteľa vody, ktorým je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá odoberá vodu na účely konečnej spotreby vody od odberateľa vody.
V zmysle § 28 ods. (3) vzniká konečnému spotrebiteľovi povinnosť, aby za odobraté množstvo vody zaplatil odberateľovi (správca dodávateľovi tepla) rozpočítanú čiastku (teda nie cez koeficienty, ale na základe nahlásených údajov spotreby od odberateľov).
Z vyššie uvedeného vyplýva, že dodávateľovi tepla nevzniká zákonná povinnosť vyúčtovať odberateľom tepla (správcovským spoločnostiam) za dodávku teplej úžitkovej vody vodné a stočné (tovar) v cenách stanovených rozhodnutím ÚRSO a teda ani koeficientovať spotrebu konečných spotrebiteľov. Takže sa čudujem, že Vám dodávateľ vôbec niečo cez nejaké koeficienty účtoval!!
Je mi jasné, že bez ohľadu na uvedené, tieto rozdiely tu fakticky existujú, stačí si pri vyúčtovaní vziať na pomoc kalkulačku. Oberateľ alebo užívateľ bytu sa fakticky nikdy nedopracuje pri prepočítaní nákladov za vodu cez svoju spotrebu k jednotkovým cenám za vodné a stočné. Rozdiel v jednotkovej cene predstavuje práve tento “koeficient”. Celkové rozpočítavané náklady za vodu sú však od dodávateľa tepla rovnaké, aké zaplatil prevádzkovateľovi verejného vodovodu.
Tie čísla, ktoré uvádzate však toho moc neprezrádzajú o reálnych spotrebách a o tom či sú relevantné, teda nejaké nevymykajúce sa priemerným spotrebám aspoň v regióne, resp. smerným číslam. Z uvedeného vyplýva, že Vaša cena tepla je cca 720 Sk/GJ. Merná spotreba tepla na vykurovanie vyzerá byť v pohode. Horšie je to s mernou spotrebou tepla na ohrev vody, kde aj po prepočte koeficientom, teda na 1 m3 vody spotrebovanej na prípravu v zariadení na ohrev vychádza merná spotreba 0,354 GJ. To je fakt veľa a poznám prípad, keď nemenovaný najväčší výrobca tepla v nemenovanom najväčšom meste v SR účtoval teplo na TÚV neoprávneným spôsobom na úkor konečných spotrebiteľov. Až na základe snáď dvojročných ťahaníc sa podarilo zjednať nápravu (bez sankcií!!!).
S primeranosťou koeficientov to robím tak, že zisťujem, či je množstvo vody reprezentujúce náklady od dodávateľa (náklady/jednotková cena za vodné a stočné), v medziach smerných čísel a tiež, či merná spotreba tepla na prípravu TÚV (normatívny ukazovateľ spotreby tepla) korešponduje s takto určeným množstvom (spotrebou) teplej vody podľa prílohy č. 2 vyhl. ÚRSO č. 328/2005 Z.z. ktorou sa určuje spôsob overovania hospodárnosti prevádzky sústavy tepelných zariadení … Ak to tak nie je, potom dodávateľ dodáva TÚV nehospodárne, čo by malo byť potvrdené v protokole o overení hospodárnosti prevádzky sústavy tepelných zariadení ako nadnormatívna strata a zohľadnené v kalkulácii ceny tepla. Tadiaľto by potom mala viesť aj cesta v prípade preverenia správnosti a oprávnenosti účtovania ceny tepla. Teda jedine cez ÚRSO, alebo sa na základe jasných argumentov s dodávateľom dohodnúť.
Uf …
Adam xx
16.05.07,07:01
Na túto dobu sú to dosť vysoké koeficienty, v minulosti sme aj my mali také. V súčasnosti máme na SV 1,00 - teda to čo aj na bytových meračoch, ale merač máme na päte domu - takže vedenie v zemi asi 3 m. Vzdialenosť l00 m je dosť na to, aby vznikali úniky. U nás v meste bol prípad, že 5 domov bolo zapojených na 1 merač a dĺžka potrubia bola asi 300 m. Koeficient mali až 3,00. Po oprave potrubia teraz majú 0,8.
Pri TÚV máme koef 1,1002, vlani to bolo 1,02, tam sa nedá nič robiť, pokiaľ nebudú samostatné merače v jednotlivých domoch. V súčasnost je z centrálneho zdroja napájaných 14 domov.
Podľa mňa by bolo snáď možné reklamovať vyskú spotrebu tepla na ohrev 1m3
tých 0,46 je veľa. My máme 0,335 GJ /m3 a aj to je najvyšší za posledné roky.
Je to spôsobené aj tým, že je nižší odber TÚV a tá cirkuluje a znova a znova sa zohrieva.
A ten "koeficient" 0,8 je už v poriadku??? Veď z toho vyplýva, že Vám dodávateľ účtuje menej ako v skutočnosti miniete (skôr by som však povedal, že ako zaznamenali Vaše meradlá spotreby v bytoch). Takže tiež na zamyslenie, akú majú vôlastne presnosť!

K tým meračom v domoch. To sú opäť len pomerové merače. Tam ten rozdiel v spotrebách medzi meračom u dodávateľa a v domoch je minimálny, čo potvrdzuje, že straty dodávateľa sú minimálne. Potom ten čierny peter s koeficientami zostane len u vás v dome. Mám to overené. To je to čo som písal v predošlej odpovedi.
svojar
16.05.07,08:17
Znova treba čítať pozorne. Ja som písal,že my máme koef 1,00, ale u ďalších 5-tich domov napojených na 1 merač, netýka sa nás, po vykonaní opravy majú taký koeficient.
U meradiel je to vždy o presnosti - tak bytových, ako aj fakturačných.
Odberateľ pritom neúčtuje menej, účtuje si podľa fakturačného meradla, len vlasné rozpočítanie v bytoch sa násobí koeficientom. Zarobí ten, kto odoberie viac vody. V byte ide v podstate ako píšeš o pomerový merač.
Julian
16.05.07,08:55
A ten "koeficient" 0,8 je už v poriadku??? Veď z toho vyplýva, že Vám dodávateľ účtuje menej ako v skutočnosti miniete (skôr by som však povedal, že ako zaznamenali Vaše meradlá spotreby v bytoch). Takže tiež na zamyslenie, akú majú vôlastne presnosť!

K tým meračom v domoch. To sú opäť len pomerové merače. Tam ten rozdiel v spotrebách medzi meračom u dodávateľa a v domoch je minimálny, čo potvrdzuje, že straty dodávateľa sú minimálne. Potom ten čierny peter s koeficientami zostane len u vás v dome. Mám to overené. To je to čo som písal v predošlej odpovedi.

Sledoval som v praxi, v rôzných regiónoch okolo 150-200 meracíci miest a na základe toho môžem povedať, že koeficient do 1,2 je celkom prijateľný, vyskytujú sa aj koeficienty pod 1.
Presnosť vodomerov pri overovaní je + - 2 % (alebo až 2,5 % - nepamätam si to presne), v praxi (pri reklamácii) môže byť odchýlka (neistota) vodomera až dvojnásobná. Takže ak si postavite proti sebe fakturačný vodomer proti napr. 40-tim pomerovým vodomerom tak je iluzórne očakávať koeficient 1. Pri tomto probléme je dobre sledovať ročné spotreby za predchádzajúce obdobia. Ak to aj tam výraznejšie poskočí, tak je treba konať.
Pri TÚV ak nie je v dome odovzdávacia stanica (výmenička) a vodomer, tak je meranie spotreby veľmi "popfidérne", lebo ak je napríklad na kotolňu napojených 6 domov a straty vznikajú v jednom z ních, tak si ich cez koeficienty podelia všetci šiesti a neviem kto by sa mal o nápravu postarať.
Adam xx
16.05.07,10:59
Znova treba čítať pozorne. Ja som písal,že my máme koef 1,00, ale u ďalších 5-tich domov napojených na 1 merač, netýka sa nás, po vykonaní opravy majú taký koeficient.
U meradiel je to vždy o presnosti - tak bytových, ako aj fakturačných.
Odberateľ pritom neúčtuje menej, účtuje si podľa fakturačného meradla, len vlasné rozpočítanie v bytoch sa násobí koeficientom. Zarobí ten, kto odoberie viac vody. V byte ide v podstate ako píšeš o pomerový merač.

Sory,máš pravdu, zle som to adresoval, ale podstata sa tým nemení.
Díky
Adam xx
16.05.07,11:09
Sledoval som v praxi, v rôzných regiónoch okolo 150-200 meracíci miest a na základe toho môžem povedať, že koeficient do 1,2 je celkom prijateľný, vyskytujú sa aj koeficienty pod 1.
Presnosť vodomerov pri overovaní je + - 2 % (alebo až 2,5 % - nepamätam si to presne), v praxi (pri reklamácii) môže byť odchýlka (neistota) vodomera až dvojnásobná. Takže ak si postavite proti sebe fakturačný vodomer proti napr. 40-tim pomerovým vodomerom tak je iluzórne očakávať koeficient 1. Pri tomto probléme je dobre sledovať ročné spotreby za predchádzajúce obdobia. Ak to aj tam výraznejšie poskočí, tak je treba konať.
Pri TÚV ak nie je v dome odovzdávacia stanica (výmenička) a vodomer, tak je meranie spotreby veľmi "popfidérne", lebo ak je napríklad na kotolňu napojených 6 domov a straty vznikajú v jednom z ních, tak si ich cez koeficienty podelia všetci šiesti a neviem kto by sa mal o nápravu postarať.

Toto je presné, je to presne tak.
hasta
17.05.07,07:30
Chcela by som vyriešiť v našom SVB predmetný dlho trvajúci problém. Máme neúnosne vysoké koeficientovanie. Na TÚV až 1,30 a SV až 1,29. Je to neúnosné. Doteraz nás spravoval práve CDT. Ten nás vôbec ani neinformoval o vysokých koeficientoch. Máme jeden fakturačný merač pre 3 výškové bytovky. Voda je vedená cez potrubie, dlhé aj okolo 100 m. Kam treba napísať požiadavku na prešetrenie oprávnených koeficientov? Ešte by som poprosila, vychádza mi informačný údaj za dodávku tepla Sk 325,85 na m2 0,45 GJ, na dodávku TÚV mi vychádza informačný údaj Sk 330,21 Sk na m3 0,46 GJ. Potrebujem to už vyrieiť, nakoľko viem, že sa s CDT sa nedohodnem. Vopred úprimná vďaka za každú radu.
Ak Vás spravoval CDT, tak Vam dal vyučtovania a teda vas o koeficientoch, ktore vam vysli výpočtom informoval. Koeficienty sa vypočítavaju a CDTich asi zistil pri vyučtovani. Nemal Vas predtym ako informovat, lebo to ani on sam nemohol vediet. Požiadavku na prešetrenie koeficientov netreba nikam pisať ale si to treba sám prepocitať a skontrolovať. Vidno koleginka opat, že tomu vobec nerozumies. Ako ty mozes robit vyuctovanie ako predseda SVB je pre mna zahadou. Lutujem tych vlastnikov vo Vasom dome. Tý musia platit ako murovatý. Nechcel by som byvat vo vasom dome a tak byt zavysli od tvojej urovne, aby si ma tam svojimi užasnými "skusenosťami" prevalcovala ako ostatnych vo vasom dome. Najhorsie ked zavisite od takehoto nekompetentneho predsedu, lebo tam sa nedovolate najma ak tento podlieha sebeklamu neprekonatelneho poradaka. Ale vsetko ide hádam casom naučit, len co dovtedy....:)
willma
17.05.07,07:44
Ak Vás spravoval CDT, tak Vam dal vyučtovania a teda vas o koeficientoch, ktore vam vysli výpočtom informoval. Koeficienty sa vypočítavaju a CDTich asi zistil pri vyučtovani. Nemal Vas predtym ako informovat, lebo to ani on sam nemohol vediet. Požiadavku na prešetrenie koeficientov netreba nikam pisať ale si to treba sám prepocitať a skontrolovať. Vidno koleginka opat, že tomu vobec nerozumies. Ako ty mozes robit vyuctovanie ako predseda SVB je pre mna zahadou. Lutujem tych vlastnikov vo Vasom dome. Tý musia platit ako murovatý. Nechcel by som byvat vo vasom dome a tak byt zavysli od tvojej urovne, aby si ma tam svojimi užasnými "skusenosťami" prevalcovala ako ostatnych vo vasom dome. Najhorsie ked zavisite od takehoto nekompetentneho predsedu, lebo tam sa nedovolate najma ak tento podlieha sebeklamu neprekonatelneho poradaka. Ale vsetko ide hádam casom naučit, len co dovtedy....:) mimotemy Prepáč, ale žiadala o radu a nie ďalšie invektívy, keď chceš poradiť tak poraď a keď máš chuť opäť rozprúdiť perfektnú debatu, na ktorej sa mieniš výborne zabávať tak choď do srandičiek.
hasta
17.05.07,07:54
mimotemy Prepáč, ale žiadala o radu a nie ďalšie invektívy, keď chceš poradiť tak poraď a keď máš chuť opäť rozprúdiť perfektnú debatu, na ktorej sa mieniš výborne zabávať tak choď do srandičiek.Dakujem willma, ale si naozaj ako pises MIMO temy.
Ked chces radu tak tu je mas: Pozri sa do zakona, tam mas vsetko naopisane a poriadne si ho prestujduj aby si sa v nom trochu zorientovala. Prípadne sa pozri do zmluvy alebo Dodatku. Ked ti to z toho nebude jasne tak si este mozes tu na porade pozret podobne temy, je tam toho dost vela popisane. Prajem pekny dniček. A ozvy sa ako si dopadla.
Polis
17.05.07,07:55
Toto je strašná debata !!!
willma
17.05.07,07:56
Dakujem willma, ale si naozaj ako pises MIMO temy.
Ked chces radu tak tu je mas: Pozri sa do zakona, tam mas vsetko naopisane a poriadne si ho prestujduj aby si sa trochu zorientovala. Prípadne sa pozri do zmluvy alebo Dodatku. Ked ti to z toho nebude jasne tak si este mozes tu na porade pozret podobne temy, je tam toho dost vela popisane. Prajem pekny dniček. A ouvy sa ako si dopadla. Ja som radu nežiadala :eek:
Elena Navrátilová
17.05.07,08:14
Toto je strašná debata !!!
Veru, písala som adminovi, že sa tu zrejme moderátori nezdržiavajú a teda ho prosím, aby sa tu niekto venoval aj prispievateľovi, ktorý sa tu snaží a snaží ale akosi nikto sa k nemu nepridáva. Hlavne etiketa by sa mala dodržiavať. Tak dúfam v nápravu, aby porada bola poradou.
Adam xx
17.05.07,13:49
Dakujem willma, ale si naozaj ako pises MIMO temy.
Ked chces radu tak tu je mas: Pozri sa do zakona, tam mas vsetko naopisane a poriadne si ho prestujduj aby si sa v nom trochu zorientovala. Prípadne sa pozri do zmluvy alebo Dodatku. Ked ti to z toho nebude jasne tak si este mozes tu na porade pozret podobne temy, je tam toho dost vela popisane. Prajem pekny dniček. A ozvy sa ako si dopadla.

Milý Hasta,

prosím Ťa bol by si taký dobrý a odcitoval mi ten zákon, v ktorom sa píše o tých koeficientoch, lebo ja som sa o žiadnom koeficientovaní v žiadnom platnom zákone na túto tému nedočítal. Skús prosím Ťa pohľadať a daj vedieť aj ostatním, veď na to Porada slúži. Budem Ti vďačný. Dopredu ďakujem
hasta
18.05.07,21:09
Milý Hasta,

prosím Ťa bol by si taký dobrý a odcitoval mi ten zákon, v ktorom sa píše o tých koeficientoch, lebo ja som sa o žiadnom koeficientovaní v žiadnom platnom zákone na túto tému nedočítal. Skús prosím Ťa pohľadať a daj vedieť aj ostatním, veď na to Porada slúži. Budem Ti vďačný. Dopredu ďakujem
Milý Adam, :)
Samozrejme taky zákon neexistuje. Tá moja odpoved bola len ironická parafráza nic nehovoriaceho textu akože "odpovede" niekomu, kto potrebuje poradiť, požiada o to a dostane takúto odpoved. Aj ja som takú dostal a mnoho iných. Takto sa da odpovedať na vsetko a nič. Presne si to vystihol, je to sposob ako by sa to robit nemalo. Uz som si myslel, že sa nikto neozve. Vďaka.
Adam xx
19.05.07,15:05
Ak Vás spravoval CDT, tak Vam dal vyučtovania a teda vas o koeficientoch, ktore vam vysli výpočtom informoval. Koeficienty sa vypočítavaju a CDTich asi zistil pri vyučtovani. Nemal Vas predtym ako informovat, lebo to ani on sam nemohol vediet. Požiadavku na prešetrenie koeficientov netreba nikam pisať ale si to treba sám prepocitať a skontrolovať. Vidno koleginka opat, že tomu vobec nerozumies. Ako ty mozes robit vyuctovanie ako predseda SVB je pre mna zahadou. Lutujem tych vlastnikov vo Vasom dome. Tý musia platit ako murovatý. Nechcel by som byvat vo vasom dome a tak byt zavysli od tvojej urovne, aby si ma tam svojimi užasnými "skusenosťami" prevalcovala ako ostatnych vo vasom dome. Najhorsie ked zavisite od takehoto nekompetentneho predsedu, lebo tam sa nedovolate najma ak tento podlieha sebeklamu neprekonatelneho poradaka. Ale vsetko ide hádam casom naučit, len co dovtedy....:)

Ja ale žiaľ, nemôžem s tebou úplne súhlasiť. Ak je do objektov dodávaná voda centrálne, v podstate odberatelia nemajú možnosť počas roka kontrolovať stav meradla spotreby vody na prípravu TÚV, v lepšom prípade len raz mesačne. Ak ale nastane niekde na rozvode napr. skrytá netesnosť, a je to jedno či ten rozvod patrí dodávateľovi alebo odberateľovi, mal by to včas zistiť dodávateľ zo zvýšenej priebežnej spotrebya následne riešiť, takže potom tie rozdiely v spotrebách má v rukách práve dodávateľ, a to už počas roka.
Juraj xyz
19.05.07,16:17
Samozrejme taky zákon neexistuje. Tá moja odpoved bola len ironická parafráza nic nehovoriaceho textu akože "odpovede" niekomu, kto potrebuje poradiť, požiada o to a dostane takúto odpoved.

mimotemyHasta - TY si nikdy poradit nepotreboval !!! - TY si mal od zaciatku problematiku v malicku..... takze preco to robis ???
- baví ta este takto dokola rýpat do ludí ??? z coho si taký *zakomplexovaný* ??? vsak uz sa na to vykasli..........

"Ked chces radu tak tu je mas: Pozri sa do zakona, tam mas vsetko naopisane a poriadne si ho prestujduj aby si sa v nom trochu zorientovala."

- toto bola tvoja citacia - ale ja by som ti dal radsej inu radu - skus sa viac sustredit ked chces niekomu odpovedat - aby si aspon tie slova *nedeformoval* - ked uz o tebe sa to povedat po tom co tu predvadzas asi neda..........

dakujem
Orim
19.05.07,22:44
Koeficienty sa zisťujú z rozdielu na fakturačnom merači a na všetkých bytových meračoch. Pokiaľ sa vám zdá že ten koeficient vo váš neprospech je dosť veľký musíte nechať "preskúšať" fakturačný merač ak sa chcete domôcť vrátenia peňazí. Pokiaľ sa zistí, že ten fakturačný merač je v norme (neodchyľuje sa od skutočnosti viac ako dovoľuje predpis) platíte toto "preskúšanie" vy, v opačnom prípade to platí váš dodávateľ vody a ešte vám vráti aj určitú čiastku, ktorú ste spotrebovali v priebehu roka, alebo doplatíte, že ste spotrebovali viac ako vám napočítali. (Rozdiel platí ten v koho prospech to fungovalo)
:)
Ak je niekde porucha a tečie voda pred fakturačným vodomerom smerom k dodávateľovi vody náklady znáša váš dodávateľ vody. Ak je porucha na potrubí za fakturačným meradlom smerom k jednotlivým odberateľom musíte si toto zaplatiť vy.
hasta
20.05.07,08:21
Ja ale žiaľ, nemôžem s tebou úplne súhlasiť. Ak je do objektov dodávaná voda centrálne, v podstate odberatelia nemajú možnosť počas roka kontrolovať stav meradla spotreby vody na prípravu TÚV, v lepšom prípade len raz mesačne. Ak ale nastane niekde na rozvode napr. skrytá netesnosť, a je to jedno či ten rozvod patrí dodávateľovi alebo odberateľovi, mal by to včas zistiť dodávateľ zo zvýšenej priebežnej spotrebya následne riešiť, takže potom tie rozdiely v spotrebách má v rukách práve dodávateľ, a to už počas roka.
Správne, raz mesačne si môžeš ako správca zodpovedný za dom (v tomto prípade SVB a menovite predseda je za to zodpovedný, že ľudia toľko platia, lebo nic v tej veci neurobil!!) skontrolovať (keď už inak nie, tak na faktúre), či nemáš neumerne zvysenu spotrebu. To je pravda, ale my sme sa bavili o prepočítavacích koeficientoch pre SV a TUV! A tie počas roka nezistíš, lebo nepoznáš sumár bytových vodomerov. Takže to čo havoríš je pravda, ale o inom.
A ak aj nastane netestnosť - únik vody, dodávateľa to zaujíma len vtedy, ak je to pred domovým vodomerom. Ak je to za ním, len sa teší, že tak dobre obchoduje a spotrebitel toľko od neho odoberá!! Ved je to normálny obchodný vzťah. Prečo by mal kontrolovať každý zvýšený odber, ak je presvedčený, že u neho je vsetko v poriadku? Je to zodpovednosť vlastníkov a správcu domu (SVB), ktorý si zanedbal svoje povinnosti. Koeficienty sa vypočítavajú pri vyúčtovaní, ako to tu už musel "skúseným poraďákom" lopatisticky vysvetliť Orim, a nie že ich predpisuje dodávateľ! Byt dodávatelom, tak by som sa nad takouto hrubou neznalosťou len zasmial. Nečudo, že to aj využívajú vo svoj prospech...ved budú mať na prémie, nie?
hasta
20.05.07,08:34
mimotemyHasta - TY si nikdy poradit nepotreboval !!! - TY si mal od zaciatku problematiku v malicku..... takze preco to robis ???
- baví ta este takto dokola rýpat do ludí ??? z coho si taký *zakomplexovaný* ??? vsak uz sa na to vykasli..........
- toto bola tvoja citacia - ale ja by som ti dal radsej inu radu - skus sa viac sustredit ked chces niekomu odpovedat - aby si aspon tie slova *nedeformoval* - ked uz o tebe sa to povedat po tom co tu predvadzas asi neda..........
dakujem

No vitaj vitaj šampónik xixi. Ved ty si nám tu vstal z popola ako ten vták Fénix..:-)
Už som si myslel že si sa vypenil a zanikol. To by bola škoda pre všetkých "skusených poradakov", ved ktože by nam tu pisal taketo podnetne prispevky. Som rád že si tu šampónik a opäť rozveseluješ. Ešte že si si ako správne vychovaný nezabudol aj sám sebe podakovať. To sa patrí a sluší a máš pochvalu! Píš a prispievaj aj ďalej xixi! Maš odo mňa bodíček kukinko...:)
Elena Navrátilová
20.05.07,08:43
Koeficienty sa zisťujú z rozdielu na fakturačnom merači a na všetkých bytových meračoch. Pokiaľ sa vám zdá že ten koeficient vo váš neprospech je dosť veľký musíte nechať "preskúšať" fakturačný merač ak sa chcete domôcť vrátenia peňazí. Pokiaľ sa zistí, že ten fakturačný merač je v norme (neodchyľuje sa od skutočnosti viac ako dovoľuje predpis) platíte toto "preskúšanie" vy, v opačnom prípade to platí váš dodávateľ vody a ešte vám vráti aj určitú čiastku, ktorú ste spotrebovali v priebehu roka, alebo doplatíte, že ste spotrebovali viac ako vám napočítali. (Rozdiel platí ten v koho prospech to fungovalo)
:)
Ak je niekde porucha a tečie voda pred fakturačným vodomerom smerom k dodávateľovi vody náklady znáša váš dodávateľ vody. Ak je porucha na potrubí za fakturačným meradlom smerom k jednotlivým odberateľom musíte si toto zaplatiť vy.

Orim asi si to inak pochopil. Toto si už uvádzal pred rokom, keď som sa s týmto problémom obrátila na členov porady, ktorí sa zaoberajú predmetnými problémami. Ja nemám problém koeficienty vyrátať, ale potrebujem poradiť ako ich odstrániť, resp. znížiť na prijateľnú úroveň. Tu sa stále nechápeme, možno sa neviem správne vyjadriť, alebo sa vo Vašom okolí niečo také nedeje. Na jeden fakturačný merač sú napojené 3 výškové paneláky. Každý má na vstupe svoj merač, ktorý je ale považovaný za pomerový nie fakturačný /už som tu čítala aj výraz domový merač/. Je to len pomerový, nakoľko je to tak určené vodárňami. Nakoľko sme výškové paneláky /trinásť poschodové/ na zásobovanie horných poschodí potrebujeme dotláčačku, ktorá je umiestnená v kotolni /inak náš CDT a TUV/. Na vodárňach mi bolo navrhnuté riešenie, buď sa dohodnúť s CDT a TUV o tom, že na množstvo odobratej nám vyrátajú spotebu elektrickej energie k odobranému množstvu vody a vtedy by nám uznali náš pomerový merač, ktorý je umiestnený na vstupe do domu ako fakturačný, alebo sa odpojiť a vybudovať si vlastné zariadenie aj s dotláčačkou na SV a TUV. Takže poprosím, nepodceňujte ma až natoľko, lebo mám problém, ktorému by "skúsený ... mal rozumieť. Prosím o konštruktívnu radu, riešenie,.... už mi dobrá duša poradila /pochopili ma správne dvaja/, ktorým nesmierne ďakujem. Takže v komunikácii to nebude, ale v snahe, ku ktorej sa radšej nechcem vyjadrovať, ale úprimne ďakujem za rady... inak mám sw, ktorý mi koeficienty vyráta, takže... :D ;)
Elena Navrátilová
20.05.07,09:07
Na túto dobu sú to dosť vysoké koeficienty, v minulosti sme aj my mali také. V súčasnosti máme na SV 1,00 - teda to čo aj na bytových meračoch, ale merač máme na päte domu - takže vedenie v zemi asi 3 m. Vzdialenosť l00 m je dosť na to, aby vznikali úniky. U nás v meste bol prípad, že 5 domov bolo zapojených na 1 merač a dĺžka potrubia bola asi 300 m. Koeficient mali až 3,00. Po oprave potrubia teraz majú 0,8.
Pri TÚV máme koef 1,1002, vlani to bolo 1,02, tam sa nedá nič robiť, pokiaľ nebudú samostatné merače v jednotlivých domoch. V súčasnost je z centrálneho zdroja napájaných 14 domov.
Podľa mňa by bolo snáď možné reklamovať vyskú spotrebu tepla na ohrev 1m3
tých 0,46 je veľa. My máme 0,335 GJ /m3 a aj to je najvyšší za posledné roky.
Je to spôsobené aj tým, že je nižší odber TÚV a tá cirkuluje a znova a znova sa zohrieva.
Aj z tohto príspevku je jasné, že sa to dalo pochopiť správne. Len u nás sú tri panelové domy napojené na ten jeden fakturačný merač. Náhodou nevieš kto a na koho náklady sa dá urobiť kontrola potrubia? Ako to je v prípade takýchto strát. Vodári tvrdili, že oni majú merač v zmysle zákona o metrológii v poriadku. Všetky 3 bytovky máme na vstupe do domu jeden typ pomerových meračov.
Juraj xyz
20.05.07,09:09
No vitaj vitaj šampónik xixi. Ved ty si nám tu vstal z popola ako ten vták Fénix..:-)
Už som si myslel že si sa vypenil a zanikol. To by bola škoda pre všetkých "skusených poradakov", ved ktože by nam tu pisal taketo podnetne prispevky. Som rád že si tu šampónik a opäť rozveseluješ. Ešte že si si ako správne vychovaný nezabudol aj sám sebe podakovať. To sa patrí a sluší a máš pochvalu! Píš a prispievaj aj ďalej xixi! Maš odo mňa bodíček kukinko...:)


HASTA - ze si *magor* som ti uz raz napisal , ale ze nechapes preco tam je slovicko dakujem , tak ta fakt len lutujem.
tvoje slovne zvraty hovoria dost o tebe samom - takze len sa kludne mozes *vyšantiť* na mne ........ Ja ta od zaciatku ako urcite vies ,beriem ako "provokatera" na tejto stranke , a teda bud si istý ze pride casom k tomu nasmu deklarovanemu stretnutiu , a potom sa mozes realizovat ako sa ti len zaziada......
zatial do skoreho videnia !!!
hasta
20.05.07,11:10
HASTA - ze si *magor* som ti uz raz napisal , ale ze nechapes preco tam je slovicko dakujem , tak ta fakt len lutujem.
tvoje slovne zvraty hovoria dost o tebe samom - takze len sa kludne mozes *vyšantiť* na mne ........ Ja ta od zaciatku ako urcite vies ,beriem ako "provokatera" na tejto stranke , a teda bud si istý ze pride casom k tomu nasmu deklarovanemu stretnutiu , a potom sa mozes realizovat ako sa ti len zaziada......
zatial do skoreho videnia !!!
Nezúr šampónik. Potom peníš viacej ako povoľuje Slovenská technická norma. :)
hasta
20.05.07,11:20
Orim asi si to inak pochopil. Toto si už uvádzal pred rokom, keď som sa s týmto problémom obrátila na členov porady, ktorí sa zaoberajú predmetnými problémami. Ja nemám problém koeficienty vyrátať, ale potrebujem poradiť ako ich odstrániť, resp. znížiť na prijateľnú úroveň. Tu sa stále nechápeme, možno sa neviem správne vyjadriť, alebo sa vo Vašom okolí niečo také nedeje. Na jeden fakturačný merač sú napojené 3 výškové paneláky. Každý má na vstupe svoj merač, ktorý je ale považovaný za pomerový nie fakturačný /už som tu čítala aj výraz domový merač/. Je to len pomerový, nakoľko je to tak určené vodárňami. Nakoľko sme výškové paneláky /trinásť poschodové/ na zásobovanie horných poschodí potrebujeme dotláčačku, ktorá je umiestnená v kotolni /inak náš CDT a TUV/. Na vodárňach mi bolo navrhnuté riešenie, buď sa dohodnúť s CDT a TUV o tom, že na množstvo odobratej nám vyrátajú spotebu elektrickej energie k odobranému množstvu vody a vtedy by nám uznali náš pomerový merač, ktorý je umiestnený na vstupe do domu ako fakturačný, alebo sa odpojiť a vybudovať si vlastné zariadenie aj s dotláčačkou na SV a TUV. Takže poprosím, nepodceňujte ma až natoľko, lebo mám problém, ktorému by "skúsený ... mal rozumieť. Prosím o konštruktívnu radu, riešenie,.... už mi dobrá duša poradila /pochopili ma správne dvaja/, ktorým nesmierne ďakujem. Takže v komunikácii to nebude, ale v snahe, ku ktorej sa radšej nechcem vyjadrovať, ale úprimne ďakujem za rady... inak mám sw, ktorý mi koeficienty vyráta, takže... :D ;)
Elenôčka teraz vážne..:-). Kto Vám rozpočítava náklad nameraný na fakturačnom meračí pre tri paneláky? (pravdepodobne na základe pomerového merača?) Ak máš ponuku od vodárni že Vám uznajú pomerový merač za fakturačný, to by Vám vyriešilo problém, nie? Meranie spotreby elektr. energie je len mať jeden elektromer (popríp. podružný). Asi by som to takto riešil. Máš to teda velkom na dobrej ceste, len sa do toho pustiť.
Elena Navrátilová
20.05.07,11:46
Vodárne fakturujú vodu len CDT a TUV. CDT a TUV zas fakturuje celý rok spotrebu vody mesačne SVB podľa pomerového merača a až po ukončení roka nám vystavujú vyúčtovaciu faktúru, ktorá je dôležitá pre stanovenie koeficientov. Myslím, že to presne opísal aj Adamxx. Je to tak aj u nás. No neverím v dohodu medzi SVB a CDT, ktorý by tieto koeficienty rozúčtoval len pre dva ostávajúce paneláky. Náš CDT by to musel mať vyplývajúce zo zákona, vtedy by to bolo aktuálne. Nakoľko v žiadnom zákone to nie je pre neho vyplývajúca povinnosť zo znenia zákona, tak to jednoduchoo ani nemôžem považovať za riešenie.To bolo len navrhnuté riešenie od vodárov, u ktorých som bola kvôli tomu práve z dôvodu, prečo nám neuznávajú vodomer na päte domu ako fakturačný.
svojar
20.05.07,12:48
Aj z tohto príspevku je jasné, že sa to dalo pochopiť správne. Len u nás sú tri panelové domy napojené na ten jeden fakturačný merač. Náhodou nevieš kto a na koho náklady sa dá urobiť kontrola potrubia? Ako to je v prípade takýchto strát. Vodári tvrdili, že oni majú merač v zmysle zákona o metrológii v poriadku. Všetky 3 bytovky máme na vstupe do domu jeden typ pomerových meračov.
Elenka, ja si myslím, že náklady na kontrolu, poprípade opravu potrubia od fakturačného merača k tým 3 domom by ste hradili Vy. Vodárne nezaujímajú pomerové domové merače, ale len ich fakturačný. Vy z tých pomerových meračov získáte 1 koeficient pre každý dom a potom ešte musíte vyrátať druhý koeficient pre domácnosti v dome podľa meračov v bytoch.
Príklad : Fa merač 10000m3
Dom 1 3100m3
Dom 2 3200m3
Dom 3 3300m3
Spolu 9600m3
Koeficient = 10000:9600= 1,0416666
Teda dom 1 3100x1,0416666 = 3229,2
2 3333,3
3 3437,5

Súčet pomerových meračov bytov v dome 1 3000m3
Koeficient pre domácnosti domu 1 3229,2:3000=1,076333

Súčet v dome 2 3000m3
domu 2 3333,3:3000=1,1111

Súčet v dome 3 3100m3
domu 3 3437,5:3100=1,1087096
Elena Navrátilová
20.05.07,12:59
Presne o to sa mi jednalo, už v téme verejná kanalizácia... to bolo viac menej empatym, lubicou02, myslím takto ozrejmené. Ja len nechápem, prečo sa bytové družstvo, ktoré spravuje ďalšie 2 domy sa o to vôbec nezaujíma. Ja predsa, ak sa rozhodneme o prekontrolovanie potrubia by som si dala po náš vstup do domu ale to by nemalo žiadny efekt, keďže tým potrubím ide do tých dvoch domov voda. Skúsim sa skontaktovať s bytovým družstvom. Minulý rok /som žiadala zdôvodnenie od CDT vysoký koeficient/ tak mi telefonicky odôvodňoval energetik, že vlastne oni si maximálnu možnú stratu na vodu dali do odpisov, ktoré mohli použiť na iný účel. Tak fakt potom nerozumiem. A to nás spravovali od roku 1985 ako sa táto bytovka postavila.
Adam xx
20.05.07,20:12
Presne o to sa mi jednalo, už v téme verejná kanalizácia... to bolo viac menej empatym, lubicou02, myslím takto ozrejmené. Ja len nechápem, prečo sa bytové družstvo, ktoré spravuje ďalšie 2 domy sa o to vôbec nezaujíma.

To čo napísal Svojar je presne tak, ako to asi aj dodávateľ tepla rozpočítava na jednotlivé domy. Ja však tento problém chápem trocha inak: teda ako zabrániť tomu, aby tie rozdiely medzi dodávateľom (meračom dodávateľa tepla) a odbermi v domoch neboli na konci roka také vysoké, teda keď sa s tým už aj tak nič robiť nedá (aspoň pre ten vyúčtovací rok). Na základe danej schémy (technického stavu) som to pochopil tak, že dodávateľ tepla Vám rozpočítava nie len vodu na prípravu TÚV, ale aj samotnú spotrebu studenej vody. Pri tomto systéme dodávky ma však najviac zaráža fakt, že dodávateľ vody (vodárne) pre dané odbery nemá k dispzícii nie len rozvody, ale ani tlak. S takými prípadmi som sa stretol niekedy aj ja, ale viem, že to vodárne potupne riešili. Tento stav sa dá vyriešiť jedine tak, že prevezmú (aj bezodplatne) rozvody vody aj s hydroforovou stanicou (veď niekomu to musí patriť). Podľa môjho názoru si to totiž vodárne veľmi zjednodušili. Tým však vôbec nemáte garantovanú cenu vodného za cenu, ktorá je schválená ÚRSO (naviac platíte za opravy rozvodov vody od fakturačného meradla po objekty spotreby a zvyšovanie tlaku). Preto ak by ste nepochodili s bezodplatným prevodom, mali by ste sa v tejto veci obrátiť aj na ÚRSO alebo okresný (obvodný??) úrad. Podľa zákona č.442/2002 Z.z. § 3 ods. (3) písm. d) sa síce hydroforové stanice zásobujúce jednotlivé vyššie budovy alebo ich skupiny nepovažujú za verejný vodovod ani jeho súčasť, ak je to však v záujme ochrany zdravia ľudí a ak sú na vodovod pripojení aspoň dvaja odberatelia, podľa ods. (5) môže okresný úrad určiť, že takýto vodovod sa za verejný považuje. Treba len najsť dôvod, prečo by to malo byť v záujme ochrany zdravia.
Tie rozdiely však nemusia nutne vznikať len z dôvodu nejakej netesnosti. Ak je fakturačný merač vodární umiestnený v kotolni (alebo OST), potom tam sú aj odbery vody prevádzkovateľa kotolne napr. na dopúšťanie vody, úmývanie, čistenie kotolne a môžu mať aj vlastné úniky pri poruchách technológie, alebo jej netesnosti. Takže si preverte, či je ich vlastná spotreba vody nejakým spôsobom tiež meraná a ak nie tak tvrdo žiadať meranie. Tie reči o nejakej maximálnej spotrebe vody, čo dodávateľ z celkovej spotreby odpísal sú nezmyslom. Ich celkovú spotrebu na technologické účely musia mať meranú!
Orim
20.05.07,23:03
Orim asi si to inak pochopil. Toto si už uvádzal pred rokom, keď som sa s týmto problémom obrátila na členov porady, ktorí sa zaoberajú predmetnými problémami. Ja nemám problém koeficienty vyrátať, ale potrebujem poradiť ako ich odstrániť, resp. znížiť na prijateľnú úroveň. Tu sa stále nechápeme, možno sa neviem správne vyjadriť, alebo sa vo Vašom okolí niečo také nedeje. Na jeden fakturačný merač sú napojené 3 výškové paneláky. Každý má na vstupe svoj merač, ktorý je ale považovaný za pomerový nie fakturačný /už som tu čítala aj výraz domový merač/. Je to len pomerový, nakoľko je to tak určené vodárňami. Nakoľko sme výškové paneláky /trinásť poschodové/ na zásobovanie horných poschodí potrebujeme dotláčačku, ktorá je umiestnená v kotolni /inak náš CDT a TUV/. Na vodárňach mi bolo navrhnuté riešenie, buď sa dohodnúť s CDT a TUV o tom, že na množstvo odobratej nám vyrátajú spotebu elektrickej energie k odobranému množstvu vody a vtedy by nám uznali náš pomerový merač, ktorý je umiestnený na vstupe do domu ako fakturačný, alebo sa odpojiť a vybudovať si vlastné zariadenie aj s dotláčačkou na SV a TUV. Takže poprosím, nepodceňujte ma až natoľko, lebo mám problém, ktorému by "skúsený ... mal rozumieť. Prosím o konštruktívnu radu, riešenie,.... už mi dobrá duša poradila /pochopili ma správne dvaja/, ktorým nesmierne ďakujem. Takže v komunikácii to nebude, ale v snahe, ku ktorej sa radšej nechcem vyjadrovať, ale úprimne ďakujem za rady... inak mám sw, ktorý mi koeficienty vyráta, takže... :D ;)
Je mi to jasné ja som to sem uviedol len preto, že nie všetci to minuloročné čítali.
Ešte tieto upresnenia:
- tá dotláčačka je len u vás a dotláča do všetkých panelákov, alebo má každý panelák svoju vlastnú dotláčačku.
- ten fakturačný merač je na studenú vodu alebo aj na teplú?
- čo máte spoločné s tými ostatnými panelákmi okrem toho, že máte spoločný fakturačný merač.
Elena Navrátilová
21.05.07,03:13
Je mi to jasné ja som to sem uviedol len preto, že nie všetci to minuloročné čítali.
Ešte tieto upresnenia:
- tá dotláčačka je len u vás a dotláča do všetkých panelákov, alebo má každý panelák svoju vlastnú dotláčačku.
- ten fakturačný merač je na studenú vodu alebo aj na teplú?
- čo máte spoločné s tými ostatnými panelákmi okrem toho, že máte spoločný fakturačný merač.
Mirko tá dotláčačka je v kotolni. Je spoločná pre všetky tri výškové paneláky. Jeden fakuračný merač je spoločný na SV a druhý zas na TUV. S tými ostatnými panelákmi už neviem o ničom inom spoločnom. Práve to, že oni mali vždy správcu bytové družstvo. Pritom mi dôverníčka či ako to oni nazývajú tvrdila už vlani, že ona o žiadnom koeficientovaní nevie.
Elena Navrátilová
21.05.07,03:36
To čo napísal Svojar je presne tak, ako to asi aj dodávateľ tepla rozpočítava na jednotlivé domy. Ja však tento problém chápem trocha inak: teda ako zabrániť tomu, aby tie rozdiely medzi dodávateľom (meračom dodávateľa tepla) a odbermi v domoch neboli na konci roka také vysoké, teda keď sa s tým už aj tak nič robiť nedá (aspoň pre ten vyúčtovací rok). Na základe danej schémy (technického stavu) som to pochopil tak, že dodávateľ tepla Vám rozpočítava nie len vodu na prípravu TÚV, ale aj samotnú spotrebu studenej vody. Pri tomto systéme dodávky ma však najviac zaráža fakt, že dodávateľ vody (vodárne) pre dané odbery nemá k dispzícii nie len rozvody, ale ani tlak. S takými prípadmi som sa stretol niekedy aj ja, ale viem, že to vodárne potupne riešili. Tento stav sa dá vyriešiť jedine tak, že prevezmú (aj bezodplatne) rozvody vody aj s hydroforovou stanicou (veď niekomu to musí patriť). Podľa môjho názoru si to totiž vodárne veľmi zjednodušili. Tým však vôbec nemáte garantovanú cenu vodného za cenu, ktorá je schválená ÚRSO (naviac platíte za opravy rozvodov vody od fakturačného meradla po objekty spotreby a zvyšovanie tlaku). Preto ak by ste nepochodili s bezodplatným prevodom, mali by ste sa v tejto veci obrátiť aj na ÚRSO alebo okresný (obvodný??) úrad. Podľa zákona č.442/2002 Z.z. § 3 ods. (3) písm. d) sa síce hydroforové stanice zásobujúce jednotlivé vyššie budovy alebo ich skupiny nepovažujú za verejný vodovod ani jeho súčasť, ak je to však v záujme ochrany zdravia ľudí a ak sú na vodovod pripojení aspoň dvaja odberatelia, podľa ods. (5) môže okresný úrad určiť, že takýto vodovod sa za verejný považuje. Treba len najsť dôvod, prečo by to malo byť v záujme ochrany zdravia.
Tie rozdiely však nemusia nutne vznikať len z dôvodu nejakej netesnosti. Ak je fakturačný merač vodární umiestnený v kotolni (alebo OST), potom tam sú aj odbery vody prevádzkovateľa kotolne napr. na dopúšťanie vody, úmývanie, čistenie kotolne a môžu mať aj vlastné úniky pri poruchách technológie, alebo jej netesnosti. Takže si preverte, či je ich vlastná spotreba vody nejakým spôsobom tiež meraná a ak nie tak tvrdo žiadať meranie. Tie reči o nejakej maximálnej spotrebe vody, čo dodávateľ z celkovej spotreby odpísal sú nezmyslom. Ich celkovú spotrebu na technologické účely musia mať meranú!
Vo všetkom máš úplnú pravdu a ďakujem Ti, že si to pochopil presne tak ako to tu je. Preto som najprv chodila po vodárňach, ale keď som s hrôzou zisila ako vedia u nás monopoly fungovať a ako sa im jednoducho dá "pomôcť" legislatívne... no veľmi nepríjemné zistenie. Takto je aj ovca celá aj vlk sýty. Celú hostinu zaplatia len tri výškové paneláky. Jasné, minulý rok rýchlo dali merač namontovať aj do kotolne. Len ja nie som typ, ktorý kým nie som obklopená argumentmi, zneniami zákona a ostatnými zneniami legislatívy, aby som išla niečo riešiť kým nemám čím argumentovať. K tomuto potrebujem hlavne istotu v znení zákona. Jednoducho sa budem snažiť niečo urobiť v prospech nášho SVB. Náklady na opravu tak dlhého potrubia si nechcem ani predstaviť. Už sme zvažovali aj kotolňou, ale zas tá legislatíva. Tu sa hlavne obávam ceny za plyn + ostatné vstupné náklady, réžia. KOST by sa mi videla vhodnejšia, ale sme sídlisko, kde budú všetky paneláky zateplené, takže predpokladám len zvyšovanie výroby GJ. Toto je také nekonečné, večne hľadajúce riešenie. Vždy samozrejme monopoly budú určovať chod ekonomiky. Preto som v tom, že treba hľadať riešenie čo najskôr. Minulý rok som nemohla veľmi podnikať nejaké kroky, nemali sme vymenené vodomery ako táto bytovka stojí. Bývalý správca zároveň aj CDT len vítal nečinnosť bývalej predsedníčky. Hneď by to zdôvodňoval práve tým, že tie vodomery sú dávno neplatné. A to hovorím aj o vodomere na vstupe do domu. Aj ten som dávala minulý rok meniť.
svojar
21.05.07,04:51
Elenka, skúste spolu s SBD, ktoré spravuje 2 domy vojsť do jednania s miestnymni úrádmi a s vodárenskou spoločnosťou, možno by sa podarilo urobiť kontrolu prípadne opravu potrubia od fa merača k domom - pomerovým meračom. Tak presne postupovali u nás v tých 5-tich domoch čo mali taktiež spoločný rozvod a mali koeficient až 3,0 a vedenie dlhé 250, možno 300m. Miestský úrady opravu schválil a vodárenská spoločnosť vykonala opravu na vlastné náklady. Dalo to síce prácu pri vybavovaní, trvalo im to nejaký čas, ale snaha zainteresovaných nebola zbytočná. Pritom si to vybavovali zástupcovia jednotlivých domov. Byt. podnik mesta, ktorý ich spravuje sa s tým vôbec nezaoberal.
Gapo
10.06.07,15:47
Chcela by som vyriešiť v našom SVB predmetný dlho trvajúci problém. Máme neúnosne vysoké koeficientovanie. Na TÚV až 1,30 a SV až 1,29. Je to neúnosné. Doteraz nás spravoval práve CDT. Ten nás vôbec ani neinformoval o vysokých koeficientoch. Máme jeden fakturačný merač pre 3 výškové bytovky. Voda je vedená cez potrubie, dlhé aj okolo 100 m. Kam treba napísať požiadavku na prešetrenie oprávnených koeficientov? Ešte by som poprosila, vychádza mi informačný údaj za dodávku tepla Sk 325,85 na m2 0,45 GJ, na dodávku TÚV mi vychádza informačný údaj Sk 330,21 Sk na m3 0,46 GJ. Potrebujem to už vyrieiť, nakoľko viem, že sa s CDT sa nedohodnem. Vopred úprimná vďaka za každú radu.
Neviem či som dosť pozorne čítal, ale netreba zabúdať aj na prípadné odstávky systému a ešte aj s prípadným vypustením. Potom sa samozrejme napočítava znovu naplnenie potrubia na fakturačnom vodomere a v prípade dlhých vedení je to na pováženie. Takže potom, keby ako boli všetky meradlá presné, ten rozdiel tam bude. No a nehovoriac o teple do studenej vody pre TUV. Ak sa vypustí a systém vychladne, potom je to zase drahšie. Kedysi som niekde čítal, že priemerná spotreba tepla na byt (nebolo špecifikované na aký) je 53 GJ a normálna merná spotreba tepla na ohrev vody je do 0,230 GJ/m3. Preto by bolo dobré mať vstupné ventily do domu vo funkčnom stave, aby sa ak to nie je potrebné nevypúšťal celý systém pri opravách mimo dom. No a ešte, každé meradlo má svoju presnosť a je len na tom akú konšteláciu vodomerov máte a koeficient či nad 1 alebo, pod 1,je na svete. Všetko so všetkým súvisí, nie je to len o presnosti merania.
Elena Navrátilová
10.06.07,15:54
Neviem či som dosť pozorne čítal, ale netreba zabúdať aj na prípadné odstávky systému a ešte aj s prípadným vypustením. Potom sa samozrejme napočítava znovu naplnenie potrubia na fakturačnom vodomere a v prípade dlhých vedení je to na pováženie. Takže potom, keby ako boli všetky meradlá presné, ten rozdiel tam bude. No a nehovoriac o teple do studenej vody pre TUV. Ak sa vypustí a systém vychladne, potom je to zase drahšie. Kedysi som niekde čítal, že ø spotreba tepla na byt (nebolo špecifikované na aký) je 53 GJ a normálna merná spotreba tepla na ohrev vody je do 0,230 GJ/m3. Preto by bolo dobré mať vstupné ventily do domu vo funkčnom stave, aby sa ak to nie je potrebné nevypúšťal celý systém pri opravách mimo dom. No a ešte, každé meradlo má svoju presnosť a je len na tom akú konšteláciu vodomerov máte a koeficient či nad 1 alebo, pod 1,je na svete. Všetko so všetkým súvisí, nie je to len o presnosti merania.
Viem, hlavné uzávery sme vymieňali. Takže u nás sú funkčné. Práve v jednom z dvoch domov, s ktorým máme spoločné potrubie a aj fakturačný merač nie sú funkčné. Takže zvažujem, hľadám riešenie... z každej strany my vychádza najschodnejšie vlastné potrubie, vlastný fakturačný merač. Na konci kalendárneho roka 2006 nám na vstup do domu aj namontoval CD merač, ale ... stále nie je fakturačný. Takže koeficientovania sa týmto nezbavíme. Ale už som sa skontaktovala so správcom ostatných dvoch domov, s ktorými máme to vodovodné porubie spoločné, takže uvidím. Ešte keď spomínaš normálne merné spotreby na ohrev vody je do ,230 GJ/m3... skade si to vyčítal? My sme mali toto RV 0,46 GJ/m3, minulý rok 0,285 GJ/m3... tak ak Ťa môžem poprosiť infom. Ďakujem.
svojar
11.06.07,04:20
Spotreba tepla pre ohrev 1m3 vody je velmi premenlivá. Závisí od množstva odobratej teplej vody. To číslo do 0,23 GJ/m3 by bolo asi v tom prípade, že by sa všetka zohriata voda, alebo aspoň väčšia časť spotrebovala na prvej ceste. Čím viac vody sa kotolne vracia k "dohriatiu" tým tá spotreba stúpa.
My sme pre rok 2006 mali 0,335 GJ/m3, je to viac ako v r. 2005, pretože odber v 2006 bol nižší - voda viacejkrát cirkulovala po sídlisku.
Julian
14.06.07,16:49
Spotreba tepla pre ohrev 1m3 vody je velmi premenlivá. Závisí od množstva odobratej teplej vody. To číslo do 0,23 GJ/m3 by bolo asi v tom prípade, že by sa všetka zohriata voda, alebo aspoň väčšia časť spotrebovala na prvej ceste. Čím viac vody sa kotolne vracia k "dohriatiu" tým tá spotreba stúpa.
My sme pre rok 2006 mali 0,335 GJ/m3, je to viac ako v r. 2005, pretože odber v 2006 bol nižší - voda viacejkrát cirkulovala po sídlisku.

Ak si čiste numericky vyrátaš množstvo tepla na ohrev 1 m3 vody o 40 stupňov C, tak Ti vyjde okolo 0,18 Gj/m3 (bez strát). 0,23 Gj/m3 je ešte tiež skôr teoretické tak ako uvádzaš.
V čase keď štát dotoval teplo, tak mali vyrobcovia stanovenú hranicu 0,3 Gj/m3 TÚV. Ak to prekročili tak boli sankcionovaní. SEI uvádzala dosiahnuteľnú hranicu 0,24 Gj/m3.
Akonáhle skončilo dotovanie štátom tak spotreba tepla na TÚV začala rásť. Ako tak čítam, tak všade približne rovnako. V roku 2005 sme mali naúčtovaných tiež 0,34 Gj/m3.
Vlastná kotolňa je na tom podstatne lepšie. Tá dokáže vyrobiť TÚV s 0,26 Gj/m3.
To preháňanie vody po sídlisku niečo stojí.
svojar
17.06.07,05:00
Pozrite si článok o ohreve vody vo včerajšej Pravde, tam to všetko napísané aj zhruba koľko GJ sa spotrebuje ma m3, pri rôznej cirkulácii.
Elena Navrátilová
17.06.07,05:59
Pozrite si článok o ohreve vody vo včerajšej Pravde, tam to všetko napísané aj zhruba koľko GJ sa spotrebuje ma m3, pri rôznej cirkulácii.
Prikladám link http://dennik.pravda.sk/sk_dennik.asp?r=Atitulnastranaa&c=titulnastranaa_1_1
Orim
01.07.07,12:05
Potrebujem poradiť.
V piatok mi jedna pani vytýkala, že pri výrobe teplej vody z vlastnej kotolne sa nemá počítať s kooficientovaním meračov TUV. Údajne sa to má spočítať čo je na meračoch TUV v bytoch a podľa toho sa to má prepočítať. Nikde v zákonoch som to nemohol nájsť viete o tom niečo?

To by sa mohlo stať, že kooficient by bol povedzme 1,17 na všetky merače, ale keď by sa to dalo len na studenú tak to vyjde na 1,25 napríklad alebo ešte viac.

Pri dodávke z centrálneho zdroja je to tak, ale z vlastnej kotolni to neviem.
svojar
01.07.07,17:17
My síce vlastnú kotolňu nemáme. Ale do úvahy sa musí brať, podľa mňa, fakturačný merač, ktorý eviduje vodu prichádzajúcu od dodávateľa na ohrev do kotolne. Prečo by mal byť pri tom rozdiel medzi vlastnou, alebo dodáteľskou kotolňou - centrálnym zdrojom.
Adam xx
01.07.07,18:45
Potrebujem poradiť.
V piatok mi jedna pani vytýkala, že pri výrobe teplej vody z vlastnej kotolne sa nemá počítať s kooficientovaním meračov TUV. Údajne sa to má spočítať čo je na meračoch TUV v bytoch a podľa toho sa to má prepočítať. Nikde v zákonoch som to nemohol nájsť viete o tom niečo?

To by sa mohlo stať, že kooficient by bol povedzme 1,17 na všetky merače, ale keď by sa to dalo len na studenú tak to vyjde na 1,25 napríklad alebo ešte viac.

Pri dodávke z centrálneho zdroja je o tak, ale z vlastnej kotolni to neviem.

Samozrejme, že tá pani mala pravdu, pretože nie len pri vlastnej kotolni, ale ani pri dodávke TÚV od dodávateľa z OST alebo blokovej kotolne, prípadne iného centrálneho zdroja tepla sa nesmie koeficientovať. Písal som o tom v príspevku č. 4 v tejto téme (strana 1). Pozorne si ho prečítaj a konfrontuj so zákonom č. 442/2002 Z.z.
Julian
02.07.07,17:53
Samozrejme, že tá pani mala pravdu, pretože nie len pri vlastnej kotolni, ale ani pri dodávke TÚV od dodávateľa z OST alebo blokovej kotolne, prípadne iného centrálneho zdroja tepla sa nesmie koeficientovať. Písal som o tom v príspevku č. 4 v tejto téme (strana 1). Pozorne si ho prečítaj a konfrontuj so zákonom č. 442/2002 Z.z.

Adam xx prečítal som si tvoj príspevok č. 4 a dovolím si s niečím nesúhlasiť.
Ako sa dá rozpočítať fakturované množstvo od dodávateľa ináč ak nie za pomoci koeficientov? Ako by si ináč vyrátal " rozpočítanú čiastku"? Tá čiastka predsa musí byť úmerná spotrebe každého koncového odberateľa.
Keďže každý má vodomer , každý si vie odpočítať spotrebu a ako by si ako správca vyvetlil dotyčnému že aj keď má on na meradle 40 m3 ty si mu narátal (pridelil) 50 m3 ?
Ak to úmerne rozrátavaš tak už používaš nejaký koeficient.
Okolo koeficientov som aj ja už niekde písal, a písal som asi vtom zmysle, že ak vodomer má pri overení povolenú neistotu +,- 2,5 % (v prevádzke až dvojnásobnú), tak je iluzórne si myslieť, že 50 bytových vodomerov voči jednému fakturačnému vodomeru namerajú rovnakú hodnotu (spotrebu). Už tu môže vzniknúť rozdiel odpovedajúci koeficientu (môj názor) do 1,3. A to sa ešte nemuselo nič stratiť. Straty a všelijaké finty sú navyše.
Myslím si, že je seriózne používať koeficienty. Istý správca používal miesto toho straty a mal s tým poriadný problém. Nejako sa to nazývať musí a väčšina si osvojuje "koeficienty".
Odvolávať sa na zákon, ktorý má 43 § je pre toho druhého príliš náročné si to vôbec prečítať nie to ešte naštudovať ( a zákon nestačí si len prečítať).
Julian
02.07.07,18:00
My síce vlastnú kotolňu nemáme. Ale do úvahy sa musí brať, podľa mňa, fakturačný merač, ktorý eviduje vodu prichádzajúcu od dodávateľa na ohrev do kotolne. Prečo by mal byť pri tom rozdiel medzi vlastnou, alebo dodáteľskou kotolňou - centrálnym zdrojom.

Ak nemáte prípravu TÚV v odovzdávacej stanici priamo v dome, tak v tom rozdiel je a poriadný.
Julian
02.07.07,18:36
Potrebujem poradiť.
V piatok mi jedna pani vytýkala, že pri výrobe teplej vody z vlastnej kotolne sa nemá počítať s kooficientovaním meračov TUV. Údajne sa to má spočítať čo je na meračoch TUV v bytoch a podľa toho sa to má prepočítať. Nikde v zákonoch som to nemohol nájsť viete o tom niečo?

To by sa mohlo stať, že kooficient by bol povedzme 1,17 na všetky merače, ale keď by sa to dalo len na studenú tak to vyjde na 1,25 napríklad alebo ešte viac.

Pri dodávke z centrálneho zdroja je o tak, ale z vlastnej kotolni to neviem.

Ja by som považoval spôsob akým ste to urobili za správny.
Tento problém má dve roviny. Jednú tú papierovú a druhú technickú.
Myslím si, že k dodávateľovi vody sú oba spôsoby o ktorých píšeš rovnaké a jemu to môže byť jedno. Tebe vyjdú tie koeficienty z jeho faktúry a vášho vodomera, ktorý máte pred bojlerom. Ak TÚV urobite bez koeficientov tak budú zvýhodnení tí, čo majú veľký odber TÚV a znevýhodnení tí, čo majú malú spotrebu TÚV. Ak by bol vzájomný pomer TÚV a SV u všetkých príbližne rovnaký (čo je prakticky nemožné), tak by to bolo asi jedno.
Ja by som preferoval ten váš spôsob, lebo po technickej stránke je určite logickejší. V takom prípade, ale musíte predkládať vodomer pred bojlérom na pravidelné overovanie t.j. každých 6 rokov( lebo meria SV na prípravu TÚV), aby ste splnili literu Zák. o metrológii a v takom prípade to nemôže nik spochybniť, lebo by spochybňoval vlastne samotný zákon.
Ja som toho názoru, že to robíte správne.
Orim
02.07.07,19:34
Ešte raz sa k tomu vyjadrím.
Voda ide takto:Oficiálny fakturačný merač z toho idú:
- merače bytové
- merač na vstupe do kotolne (máme naň certifikát o tom, že je spôsobilý - taký istý majú aj inde kde je oficiálne fakturačný - 2% presnosť, budem ho volať kotolňový)

Z kotolňového ide do voda do meračov
* merače byty TUV
* merač na dopĺňanie UK (raz sa to naplnilo a už sa s tým nehýbe - je to okolo 2,5m3 k dnešnému dňu)

Na kotolňový merač som nedával žiadny kooficient. Merač na vstupe do kotolne som vzal ako "fakturačný" na TUV, ten kooficient sa rozdelil na merače bytové na studenú vodu. Spôsobilo to veľký kooficient na studenú vodu.
Lenže tu mi vznikol druhý rozdiel medzi meračmi na TUV v bytoch a tým "fakturačným" kotolňovým, tak som to skooficientoval, pretože pred tým som všetko prepočítaval podľa toho kotolňového, pretože ten prvý rok sa to miešalo s Centrálnym dodávateľom tepla.
Aby som všetko mohol posúdiť musel som mať rovnaké prepočty.
V konečnom dôsledku je to vcelku jedno, viac sa zaplatí za studenú vodu, na druhej strane vyjde drahšie m3 teplej vody.
To čo sme v skutočnosti zaplatili to sa nezmení.


Adam xx ten neprepočítavací pomer je celkom divný. Predstav si, že niekto nahlási spotrebu TUV o 10% menej. Lenže v centrálnom zdroji tepla budú mať inú spotrebu ako keď sa spočítajú jednotlivé bytové merače, pretože niekto nahlásil menšiu hdnotu. Tú minutú vodu naviac musia započítať potom do prípravy TUV. To mi pripadá divné.
Možno v tom zákone som to nepochopil dostatočne, ale to moje rozpočítanie mi pripadá normálnejšie. Budem to musieť rozobrať na schôdzi a tam si odsúhlasíme ako to budeme počítať a bude pokoj.
:)
svojar
03.07.07,04:43
Ak nemáte prípravu TÚV v odovzdávacej stanici priamo v dome, tak v tom rozdiel je a poriadný.
V čom je rozdiel? Však v nasledujúcom svojom príspevku píšeš, že sa berie ako fakturačný vodomer pred bojlerom, a ja som písal to isté.
Adam xx
03.07.07,16:20
Adam xx prečítal som si tvoj príspevok č. 4 a dovolím si s niečím nesúhlasiť.
Ako sa dá rozpočítať fakturované množstvo od dodávateľa ináč ak nie za pomoci koeficientov? Ako by si ináč vyrátal " rozpočítanú čiastku"? Tá čiastka predsa musí byť úmerná spotrebe každého koncového odberateľa.
Keďže každý má vodomer , každý si vie odpočítať spotrebu a ako by si ako správca vyvetlil dotyčnému že aj keď má on na meradle 40 m3 ty si mu narátal (pridelil) 50 m3 ?
Ak to úmerne rozrátavaš tak už používaš nejaký koeficient.
Okolo koeficientov som aj ja už niekde písal, a písal som asi vtom zmysle, že ak vodomer má pri overení povolenú neistotu +,- 2,5 % (v prevádzke až dvojnásobnú), tak je iluzórne si myslieť, že 50 bytových vodomerov voči jednému fakturačnému vodomeru namerajú rovnakú hodnotu (spotrebu). Už tu môže vzniknúť rozdiel odpovedajúci koeficientu (môj názor) do 1,3. A to sa ešte nemuselo nič stratiť. Straty a všelijaké finty sú navyše.
Myslím si, že je seriózne používať koeficienty. Istý správca používal miesto toho straty a mal s tým poriadný problém. Nejako sa to nazývať musí a väčšina si osvojuje "koeficienty".
Odvolávať sa na zákon, ktorý má 43 § je pre toho druhého príliš náročné si to vôbec prečítať nie to ešte naštudovať ( a zákon nestačí si len prečítať).

Možno, že hovoríme všetci o tom istom, len každý inak a ako si sa asi nechápeme. Vysvetlím teda ako som to myslel s tým koeficientovaním ja a ako to určuje aj zákon č. 442/2002 Z.z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách ... Na vysvetlenie použijem príklad, ktorý je síce trocha od veci, ale dobre sa to na ňom vysvetľuje.
Predsatavme si obchodníka, ktorý na trhu predáva jablká. Jablká kúpil vo veľkosklade, kúpil ich presne 100 kg po 20 Sk za 1 kg. Zaplatil teda 2 000,- Sk. S dovozom a samotným predajom vrátane primeraného zisku mal ďalšie náklady napr. 1000,- Sk. Spolu za 100 kg jabĺk chce teda utržiť 3 000,-Sk, takže by mal predávať 1 kg za 30,- Sk. Ako skúsený trhovník však vie, že tento tovar sa pomerne rýchle znehodnocuje a zo 100 kg mu cca 10 kg zhnije. Preto si určil prepočítanú jednotkovú cenu zohľadňujňcu túto prirodzenú stratu, t.j. 3000/90 = 33, 33 Sk/kg. Jablká predával po 33,4 Sk za 1 kg. Počas predaja mu skutočne 10 kg zhnilo, takže v skutočnosti utŕžil 90 x 33,40 = 3 006,- Sk.
Vy ovšem (ste viacerí, čo dávate za pravdu Orimovi) svorne tvrdíte, že treba prepočítavať spotrebu nameranú na pomerových meračoch tepla. Tak si teda predstavte toho trhovníka ako vám naváži 0,9 kg a bude Vám tvrdiť, že to je v skutočnosti „JEHO JEDEN KG“, veď 0,9 x 100/90 = 0,9 x 1,111 = 1,0 kg, takže Vám predá 0,9 kg jabĺk v cene 1 kg za 30,- Sk. Zaplatíte teda za 0,9 kg jabĺk 30,- Sk čo je ekvivalentné 33,40 Sk za 1 kg. Pritom neurobil nič iné, len koeficientoval namiesto ceny tovar. Dúfam, že chápete, že je to pekný nezmysel!!! Samozrejme, že na výslednú cenu ako takú to vplyv nemá, ale je to pomerne nejasné a nezrozumiteľné.
Ja teda tvrdím len toľko, a je to uvedené aj v citovanom zákone, že sa koeficientuje cena (resp. náklad), nie tovar, resp. že jednoducho sa ročné náklady za dodanú vodu, vyfaktúrovanú dodávateľom vody rozpočítajú jednotlivým užívateľom bytov v pomere spotrieb vody nameranej určenými meradlami spotreby inštalovanými v bytoch konečných spotrebiteľov. Tým, že sa to takto rozpočíta, ten koeficient je priamo zahrnutý v rozpočítanej čiastke.
Takže, ak sa chcete škrabať v ľavom uchu pravou rukou, nech sa páči, ale je to nepohodlné a nepraktické. Zároveň tým však porušujete aj zákon a to bez ohľadu na to, či to konečným spotrebiteľom (užívateľom bytov) bude, alebo nebude jasné a zrozumiteľne. Ja sa však domnievam, že práve takto to je zrozumiteľné a jasné. Videl som už množstvo vyúčtovaní za služby spojené s užívaním bytov a NP a môžem povedať len toľko, že pri tých koeficientoch sa v tom nemohla vyznať, s prepáčením za výraz, „ani divá sviňa“, nie to ešte neznalý spotrebiteľ. A veď práve o to ide, aby vyúčtovanie bolo zrozumiteľné a jednoznačné, teda moderne povedané „transparentné“.
Úmyselne som zvýraznil pojem „služby“, pretože vy ako správcovia zabezpečujete, alebo dodávate služby, nie tovar. Ten ste prijali Vy ako odberateľ za stanovenú regulovanú cenu od dodávateľa. Ďalej už poskytujete službu, v tomto prípade dodávku pitnej alebu úžitkovej vody do jednotlivých bytov a NP domu a ich odkanalizovanie. Preto ani nemáte právo účtovať tieto služby v jednotkovej cene tovaru od dodávateľa (alebo ste tiež dodávateľmi vody a bol Vám vydaný cenový výmer?), ale len ako službu, ktorá je rovná rozpočítanej čiastke vychádzajúcej z nákladu za dom a nameraných spotrieb v bytoch určenými meradlami. Veď oni nie sú "určené" pre parádu. Takže nik nemá právo tieto stavy meniť, či prepočítavať.
Na záver chcem ešte podotknúť, že v prípade domovej kotolne (prípad Orima) je možné pohodlne spočítať všetky meradlá spotreby v byte (SV + TÚV) a v týchto pomeroch rozpočítať celkovú dodávku vody do domu (teda celkovú spotrebu nameranú na fakturačnom vodomery vodární). Toto som mal na mysli v svojom predchádzajúcom vstupe. Ak sú v bytoch inštalované meradlá spotreby TÚV nie je potrebné dokonca ani merať vodu na vstupe do zariadenia na ohrev vody. Tento je vhodné mať najskôr len kôli kontrole mernej spotreby tepla na ohrev 1 m3 teplej vody (efektívnosti ohrevu), nie na kontrolu nejakých koeficientov, ktoré vlastne ani k správnemu rozpočítaniu vody nie sú potrebné, čo názorne dokumentujem v priloženej prílohe fiktívneho domu s 10 bytmi a 25 obyvateľmi.
Vo výpočte som schválne uviedol pomerne veľké koeficienty ako v SV tak v TÚV, ale tiež rozdiely medzi nimi samotnými, aby som lepšie dokumentoval, že aj napriek týmto rozdielom sú výsledky rozpočítania všetkými možnými spôsobmi vždy takmer také isté.
Samozrejme to čo som tu napísal platí aj v prípade rozpočítavania TÚV z centrálneho zdroja. Dodávateľ tepla ako odberateľ vody voči jej dodávateľovi je oprávnený Vám len rozpočítať náklady v pomere nahlásených spotrieb všetkých odberateľov TÚV na tepelnom okruhu, pretože v zmysle citovaného zákona nie ste odberateľom vody - nemáte uzatvorenú zmluvu o dodávke vody s vlastníkom verejného vodovodu (§ 4 ods. (3)). Teda žiadne koeficienty. To tiež hovorí zákon 442/2002 Z.z. § 4 a § 28. Žiadnych 43 § netreba študovať! Správca rozpočítaný náklad (čiastku za dodávku vody na prípravu TÚV) vyfaktúrovaný dodávateľom tepla ďalej rozpočíta v pomere indikovaných údajov, teda spotrieb nameraných na meradlách spotreby TÚV v jednotlivých bytoch. Teda tiež žiadne koeficienty.
Julian
03.07.07,19:19
Možno, že hovoríme všetci o tom istom, len každý inak a ako si sa asi nechápeme. Vysvetlím teda ako som to myslel s tým koeficientovaním ja a ako to určuje aj zákon č. 442/2002 Z.z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách ... Na vysvetlenie použijem príklad, ktorý je síce trocha od veci, ale dobre sa to na ňom vysvetľuje.
Predsatavme si obchodníka, ktorý na trhu predáva jablká. Jablká kúpil vo veľkosklade, kúpil ich presne 100 kg po 20 Sk za 1 kg. Zaplatil teda 2 000,- Sk. S dovozom a samotným predajom vrátane primeraného zisku mal ďalšie náklady napr. 1000,- Sk. Spolu za 100 kg jabĺk chce teda utržiť 3 000,-Sk, takže by mal predávať 1 kg za 30,- Sk. Ako skúsený trhovník však vie, že tento tovar sa pomerne rýchle znehodnocuje a zo 100 kg mu cca 10 kg zhnije. Preto si určil prepočítanú jednotkovú cenu zohľadňujňcu túto prirodzenú stratu, t.j. 3000/90 = 33, 33 Sk/kg. Jablká predával po 33,4 Sk za 1 kg. Počas predaja mu skutočne 10 kg zhnilo, takže v skutočnosti utŕžil 90 x 33,40 = 3 006,- Sk.
Vy ovšem (ste viacerí, čo dávate za pravdu Orimovi) svorne tvrdíte, že treba prepočítavať spotrebu nameranú na pomerových meračoch tepla. Tak si teda predstavte toho trhovníka ako vám naváži 0,9 kg a bude Vám tvrdiť, že to je v skutočnosti „JEHO JEDEN KG“, veď 0,9 x 100/90 = 0,9 x 1,111 = 1,0 kg, takže Vám predá 0,9 kg jabĺk v cene 1 kg za 30,- Sk. Zaplatíte teda za 0,9 kg jabĺk 30,- Sk čo je ekvivalentné 33,40 Sk za 1 kg. Pritom neurobil nič iné, len koeficientoval namiesto ceny tovar. Dúfam, že chápete, že je to pekný nezmysel!!! Samozrejme, že na výslednú cenu ako takú to vplyv nemá, ale je to pomerne nejasné a nezrozumiteľné.
Ja teda tvrdím len toľko, a je to uvedené aj v citovanom zákone, že sa koeficientuje cena (resp. náklad), nie tovar, resp. že jednoducho sa ročné náklady za dodanú vodu, vyfaktúrovanú dodávateľom vody rozpočítajú jednotlivým užívateľom bytov v pomere spotrieb vody nameranej určenými meradlami spotreby inštalovanými v bytoch konečných spotrebiteľov. Tým, že sa to takto rozpočíta, ten koeficient je priamo zahrnutý v rozpočítanej čiastke.
Takže, ak sa chcete škrabať v ľavom uchu pravou rukou, nech sa páči, ale je to nepohodlné a nepraktické. Zároveň tým však porušujete aj zákon a to bez ohľadu na to, či to konečným spotrebiteľom (užívateľom bytov) bude, alebo nebude jasné a zrozumiteľne. Ja sa však domnievam, že práve takto to je zrozumiteľné a jasné. Videl som už množstvo vyúčtovaní za služby spojené s užívaním bytov a NP a môžem povedať len toľko, že pri tých koeficientoch sa v tom nemohla vyznať, s prepáčením za výraz, „ani divá sviňa“, nie to ešte neznalý spotrebiteľ. A veď práve o to ide, aby vyúčtovanie bolo zrozumiteľné a jednoznačné, teda moderne povedané „transparentné“.
Úmyselne som zvýraznil pojem „služby“, pretože vy ako správcovia zabezpečujete, alebo dodávate služby, nie tovar. Ten ste prijali Vy ako odberateľ za stanovenú regulovanú cenu od dodávateľa. Ďalej už poskytujete službu, v tomto prípade dodávku pitnej alebu úžitkovej vody do jednotlivých bytov a NP domu a ich odkanalizovanie. Preto ani nemáte právo účtovať tieto služby v jednotkovej cene tovaru od dodávateľa (alebo ste tiež dodávateľmi vody a bol Vám vydaný cenový výmer?), ale len ako službu, ktorá je rovná rozpočítanej čiastke vychádzajúcej z nákladu za dom a nameraných spotrieb v bytoch určenými meradlami. Veď oni nie sú "určené" pre parádu. Takže nik nemá právo tieto stavy meniť, či prepočítavať.
Na záver chcem ešte podotknúť, že v prípade domovej kotolne (prípad Orima) je možné pohodlne spočítať všetky meradlá spotreby v byte (SV + TÚV) a v týchto pomeroch rozpočítať celkovú dodávku vody do domu (teda celkovú spotrebu nameranú na fakturačnom vodomery vodární). Toto som mal na mysli v svojom predchádzajúcom vstupe. Ak sú v bytoch inštalované meradlá spotreby TÚV nie je potrebné dokonca ani merať vodu na vstupe do zariadenia na ohrev vody. Tento je vhodné mať najskôr len kôli kontrole mernej spotreby tepla na ohrev 1 m3 teplej vody (efektívnosti ohrevu), nie na kontrolu nejakých koeficientov, ktoré vlastne ani k správnemu rozpočítaniu vody nie sú potrebné, čo názorne dokumentujem v priloženej prílohe fiktívneho domu s 10 bytmi a 25 obyvateľmi.
Vo výpočte som schválne uviedol pomerne veľké koeficienty ako v SV tak v TÚV, ale tiež rozdiely medzi nimi samotnými, aby som lepšie dokumentoval, že aj napriek týmto rozdielom sú výsledky rozpočítania všetkými možnými spôsobmi vždy takmer také isté.
Samozrejme to čo som tu napísal platí aj v prípade rozpočítavania TÚV z centrálneho zdroja. Dodávateľ tepla ako odberateľ vody voči jej dodávateľovi je oprávnený Vám len rozpočítať náklady v pomere nahlásených spotrieb všetkých odberateľov TÚV na tepelnom okruhu, pretože v zmysle citovaného zákona nie ste odberateľom vody - nemáte uzatvorenú zmluvu o dodávke vody s vlastníkom verejného vodovodu (§ 4 ods. (3)). Teda žiadne koeficienty. To tiež hovorí zákon 442/2002 Z.z. § 4 a § 28. Žiadnych 43 § netreba študovať! Správca rozpočítaný náklad (čiastku za dodávku vody na prípravu TÚV) vyfaktúrovaný dodávateľom tepla ďalej rozpočíta v pomere indikovaných údajov, teda spotrieb nameraných na meradlách spotreby TÚV v jednotlivých bytoch. Teda tiež žiadne koeficienty.

Hneď v úvode si povedal vlastne všetko. Hovoríme o jednom a tom istom, len každý to ináč pomenuváva. Ja som v svojom príspevku napísal vetu: "Tá čiastka musí byť predsa úmerná spotrebe každého koncového odberateľa" a Ty píšeš "Správca rozpočítaný náklad (čiastku za dodávku vody na prípravu TÚV) vyfaktúrovaný dodávateľom tepla ďalej rozpočíta v pomere indikovaných údajov, teda spotrieb nameraných na meradlách spotreby TÚV v jednotlivých bytoch." V tom slove "v pomere" si ukryl koeficient.
Ja som tiež napísal , "že nejako sa to volať musí...." Takže podľa mňa nijaký problém neexistuje.
Bytové vodomery sú považované za pomerové meradlá (pomocou ních sa stanovuje čiastka za dodávku).
Určené meradlo je meradlo určené na pravidelnú metrológickú kontrolu a to jeho funkciu neovplyvňuje (v akom postavení to meradlo je). Zákon 142/2000, § 8 to presne pomenúvava. V starom zákone bol termín fakturačné meradlo v 142/00 je už definícia "ak je meradlo používané v súvislosti s platbami". Táto zmena bola z prevažnej väčšiny prijatá kvôli bytovým vodomerom, kde termín fakturačného meradla "vyrábal" problém.
Čo sa týka Orima, tak ten rieši problém z praxe a nie "legislatívnopapierový".
Možnože o rok budeme mať rovnaký problém, pretože za predchádzajúce obdobie sa nám tiež mieša TÚV z vlastnej kotolne s dodávkov CDT. Ja som reagoval skôr teoreticky, pretože skúsenosť z praxe zatiaľ nemáme, ale ak budú osobitne účtovať teplo na TÚV tak je úplne jedno ako budú postupovať pri výpočte "čiastky za dodávku". Hlavne aby to malo hlavu a pätu a nebola k tomu potrebná tá "divá sviňa". S Tvojim názorom na vyúčtovania úplne súhlasím a preto som si pripravil taký program v počítači, aby tomu rozumel aj absolvent tretej ľudovej, ale hlavne taký, aby som vyúčtovanie týchto nákladov dokázal urobiť prakticky okamžite ako vložím doň odčítané hodnoty. Ale budú tam tie koeficienty. Uvediem Ti jeden príklad TÚV:

Stav na vodomeri - odpočet (m3): 80
Spotreba podľa vodomera (m3): 40
Koeficient TÚV: 1,12
Jednotková cena (TÚV) (Sk/m3): 167,68
Celkové náklady (Sk): 7512,06
Podobne to funguje pri SV, nákladov na kúrenie, rozúčtovanie el. energie v spoločných priestoroch atď.
Ja vložím do počítača údaj vodomera v kotolni, cenu vodného stočného, všetky náklady v kotolni, odpočty bytových vodomerov a počítač mi prakticky v okamihu "vyrobí" vyúčtovanie pre všetky byty nielen TÚV, ale aj nákladov na kúrenie, spotrebu SV a všetky ďalšie údaje ktoré potrebujem. Ten koeficient si počítač vyráta sám. Vložiť údaje 100 bytov do počítača dokážem za 8 hodín a vyúčtovanie pre 100 bytov je na svete. Pozrel som si Tvoj príložený súbor, v ktorom koeficienty tiež figurujú ( bez ních sa nepohneš- ide len o to či ich ukážeš). V mojom prípade stačí už len dať to vytlačiť a vyúčtovanie pre každý byt zvlášť je hotové. To že to funguje viem dokázať.
My sa teraz bavíme iba o tom či ten koeficient vo vyúčtovaní uvediem, alebo nie. Ty tvrdíš, že nie a ja si myslím, že áno. Takže žiaden problém vlastne neexistuje.
Adam xx
03.07.07,20:27
Hneď v úvode si povedal vlastne všetko. Hovoríme o jednom a tom istom, len každý to ináč pomenuváva. Ja som v svojom príspevku napísal vetu: "Tá čiastka musí byť predsa úmerná spotrebe každého koncového odberateľa" a Ty píšeš "Správca rozpočítaný náklad (čiastku za dodávku vody na prípravu TÚV) vyfaktúrovaný dodávateľom tepla ďalej rozpočíta v pomere indikovaných údajov, teda spotrieb nameraných na meradlách spotreby TÚV v jednotlivých bytoch." V tom slove "v pomere" si ukryl koeficient.
My sa teraz bavíme iba o tom či ten koeficient vo vyúčtovaní uvediem, alebo nie. Ty tvrdíš, že nie a ja si myslím, že áno. Takže žiaden problém vlastne neexistuje.

Nesúhlasím, že ten problém vlastne neexistuje, pretože aj keď sa každý iným spôsobom dopracujeme k rovnakému výsledku, ja tvrdím, že pri tom jednak dodržiavam zákon a logiku veci, pričom tento spôsob je vysoko transparentný a ty naďalej zanovito zotrvávaš na tom, čo ti už zákon dávno prikazuje opustiť a bez urážky, škrabeš si pravé ucho ľavou rukou. Zároveň prehlasuješ, že 0,9 kg jabĺk je vlastne koeficientovaný 1 kg. Ja nie som správca, takže mi to môže byť úplne jedno, ako to budete vy správcovia rozpočítavať, len som chcel upozorniť na fakt, že takto by sa to už robiť jednoducho nemalo. A ako môžeš vidieť na priloženom výpočte ide to aj bez počítania spotrieb oddelene za SV a TÚV a to aj napriek rozdielnym koeficientom v jednotlivých typoch spotrieb. Ja, aj keď som citoval teba, som vo svojom príspevku vlastne reagoval na Orimov zapeklitý problém s koeficientami v rámci ich vlastného domu s vlastnou kotolňou, pričom som sa jemu a ostatným správcov v jeho situácii snažil preukázať, že sa to dá úplne jednoducho a aj bez tých koeficientov. Mimochodom, ja naozaj nepoznám v súčasnosti žiaden platný predpis, ktorý by niečo o prepočítavacích koeficientoch pojednával, alebo určoval ich použitie. Ja len toľko.
Orim
03.07.07,22:35
On to je problém a nie je. Asi som to teraz všetko poprel. Nie je to problém rozpočítať bez koeficientov. Problém je v inom.
Určite uznáte že v podstate koeficienty sú oproti fakturačnému vodomeru. Keď je v dome 100 vodomerov je koeficient povedzme akokedy 1,17. Ale keď 50 bude bez koeficientu vyskočí to na tých druhých na 1,34 povedzme. Väčšina ľudí je ochotná uznať koeficient 1,17, ale pri 1,34 začínajú mať s tým problémy a to že na tých druhých je 1 ich neukľudňuje, začínajú meditovať nad 1,34.
Na schôdzu neprídu kde by som im to vysvetlil a keď aj prídu tak na vysvetlenie zabudnú. Potom všade kde ma stretnú tak otravujú prečo máme taký vysoký koeficient na tej studenej vode.
Ale som za dodržiavanie zákonov.
Orim
04.07.07,00:04
Tak som to konečne našiel. Je to v zákone 630/2005 §8
§ 8
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody na odberné miesta
(1) Na rozpočítavanie nákladov na prípravu teplej úžitkovej vody sa využívajú určené meradlá na meranie množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody na odbernom mieste a určené meradlá na meranie pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom.

(2) Ak dodávateľ, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej úžitkovej vody, meria množstvo dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, množstvo dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody pre objekt rozpočítavania sa určí v pomere indikovaného údaja určeného meradla na meranie množstva dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste k súčtu indikovaných údajov všetkých určených meradiel na meranie množstva dodanej teplej úžitkovej vody na odberných miestach podľa vzorca

Qi = Q*(Ii/ΣIi)
= rovná sa
* krát
/ deleno

kde
Qi – množstvo dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody pre i-ty objekt rozpočítavania [GJ],
Q – množstvo dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody v mieste jej prípravy [GJ],
Ii – indikovaný údaj určeného meradla na odbernom mieste i-teho objektu rozpočítavania (spotreba za zúčtovacie obdobie) [m3],
I i Σ – súčet všetkých indikovaných údajov určených meradiel na odberných miestach v jednom okruhu zásobovania teplej úžitkovej vody (spotreba za zúčtovacie obdobie) [m3].

(3) Ak dodávateľ, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej úžitkovej vody, nemeria množstvo dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, za indikovaný údaj určeného meradla na odbernom mieste sa považuje súčet indikovaných údajov určených meradiel množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečnými spotrebiteľmi v bytoch, v nebytových priestoroch a spoločných priestoroch v objekte rozpočítavania. Pri rozpočítavaní množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody pre objekt rozpočítavania sa v takomto prípade postupuje podľa odseku 2.
Adam xx
04.07.07,08:29
Tak som to konečne našiel. Je to v zákone 630/2005 §8
§ 8
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody na odberné miesta
(1) Na rozpočítavanie nákladov na prípravu teplej úžitkovej vody sa využívajú určené meradlá na meranie množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody na odbernom mieste a určené meradlá na meranie pretečeného množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečným spotrebiteľom.

(2) Ak dodávateľ, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej úžitkovej vody, meria množstvo dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, množstvo dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody pre objekt rozpočítavania sa určí v pomere indikovaného údaja určeného meradla na meranie množstva dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste k súčtu indikovaných údajov všetkých určených meradiel na meranie množstva dodanej teplej úžitkovej vody na odberných miestach podľa vzorca

Qi = Q*(Ii/ΣIi)
= rovná sa
* krát
/ deleno

kde
Qi – množstvo dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody pre i-ty objekt rozpočítavania [GJ],
Q – množstvo dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody v mieste jej prípravy [GJ],
Ii – indikovaný údaj určeného meradla na odbernom mieste i-teho objektu rozpočítavania (spotreba za zúčtovacie obdobie) [m3],
I i Σ – súčet všetkých indikovaných údajov určených meradiel na odberných miestach v jednom okruhu zásobovania teplej úžitkovej vody (spotreba za zúčtovacie obdobie) [m3].

(3) Ak dodávateľ, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej úžitkovej vody, nemeria množstvo dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, za indikovaný údaj určeného meradla na odbernom mieste sa považuje súčet indikovaných údajov určených meradiel množstva teplej úžitkovej vody spotrebovanej konečnými spotrebiteľmi v bytoch, v nebytových priestoroch a spoločných priestoroch v objekte rozpočítavania. Pri rozpočítavaní množstva dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody pre objekt rozpočítavania sa v takomto prípade postupuje podľa odseku 2.

Predovšetkým sa ospravedlňujem za to že si si dnečnej noci moc nepospal, ale nie je mi jasné čo si týmto chcel povedať. To čo však cituješ je o rozpočítaní tepla, nie teplej vode, ale aj to len potvrdzuje to, čo som napísal a tvrdím ja. Ani tu sa totiž koeficienty nespomínajú, pretože rozpočítať niečo v pomere indikovaných údajov vonkoncom neznamená niečo prepočítavať. Dodávateľ tepla je však povinný v súlade s vyhláškou 630/2005 Z.z. rozpočítať medzi odberateľov na tepelnom okruhu zdroja tepla priamo množstvo tepla v GJ spotrebované na centrálnu prípravu TÚV a to v pomere indikovaných údajov určených meradiel spotreby teplej úžitkovej vody inštalovaných na odberných miestach (§17 ods. (1) písm. b) zák. č. 657/2004 Z.z.), ak takéto meradlá dodávateľ nemá u odberateľov nainštalované, tak v pomere súčtu indikovaných údajov určených meradiel sporeby konečných spotrebiteľov jednotlivých objektov spotreby. Takto určené (rozpočítané) množstvo je povinný oceniť schválenou max. variabilnou zložkou ceny tepla (toto sa však vo vyhl. č. 630/2005 Z.z. nedočítaš, nejako im to tam vypadlo). Fixnou zložkou max. ceny tepla sa ocení zmluvne dohodnuté množstvo tepla na prípravu TÚV, ktoré si odberateľ objednal na príslušný rok.
Takým istým spôsobom postupuje aj pri rozpočítaní teplej vody. Tu však dodávateľ tepla v súlade so zák. 442/2002 Z.z. §28 ods. (3) nemá právo rozpočítavať tiež m3 a tieto následne oceňovať cenou vody, ale len rozpočíta priamo náklady za vodu spotrebovanú na prípravu TÚV. Ak vám teda dodávateľ pri rozpočítaní určí aj množstvo vody v m3, je to len informatívny údaj. Podstatný údaj sú náklady v Sk. Tieto náklady potom ďalej v dome správca rozpočítava tiež podľa už vyššie spomenutých indikovaných údajov jednotlivých bytov a NP. Cez podružný údaj m3 si však vieš vypočítať ten nešťastný koeficient a overiť si či je jeho hodnota v "medziach slušnosti", teda či reprezentuje len povolené chyby meradiel, nepresnosti v odpočtoch, straty z netesností v dome (ale žiaľ aj v iných domoch), teda u odberateľa, atď. alebo je jeho hodnota neúmerne vysoká z dôvodu netesnosti v rozvodoch dodávateľa a jeho nečinnosti netesnosť neodkladne odstrániť, atď. Potom má odberateľ právo rozpočítané náklady reklamovať.
Chápem však tie problémy s ľudmi, nikto nič pre dom neurobí, len pri vyúčtovaní sú všetci veľmi múdri. A vďačnosti sa nedočkáš.
svojar
04.07.07,10:09
Myslím, že rozpočítávanie studenej aj teplej vody pomocou koeficientov je pre vlastníkov bytov srozumitelnejšie, ako zvýšenie jednotkovej ceny vody.
Lepšie sa totiž vysvetlí, že dajaká voda sa "stratila" a že ju teda musíme všetci pomerovo zaplatiť, než to, keď každý vie, že cena vody aj so stočným za 1m3 je u nás 59,- Sk a tak prečo my jim to účtujeme napr. po 65,- Sk.
Nakoniec sa ale pri obidvoch spôsoboch dôjde k jednému číslu, teda k fakturovanej cene.
A ORIMovi sa ospravedlňovať nemusíš, keď si všimneš jeho príspevky, tak zistíš, že veľa ich je v tejto dobe.
Adam xx
04.07.07,10:38
Myslím, že rozpočítávanie studenej aj teplej vody pomocou koeficientov je pre vlastníkov bytov srozumitelnejšie, ako zvýšenie jednotkovej ceny vody.
Lepšie sa totiž vysvetlí, že dajaká voda sa "stratila" a že ju teda musíme všetci pomerovo zaplatiť, než to, keď každý vie, že cena vody aj so stočným za 1m3 je u nás 59,- Sk a tak prečo my jim to účtujeme napr. po 65,- Sk.
Nakoniec sa ale pri obidvoch spôsoboch dôjde k jednému číslu, teda k fakturovanej cene.
A ORIMovi sa ospravedlňovať nemusíš, keď si všimneš jeho príspevky, tak zistíš, že veľa ich je v tejto dobe.

Máš úplne pravdu v tom vysvetľovaní ľudom, len dosť sa tu o tých koeficientoch popísalo, je okolo toho pomaly celonárodná hystéria. Nedávno som počúval na túto tému rozhovor v rádiu, kde jeden z hostí sa asi 1/2 hodiny snažil moderátorke vysvetliť, že pri tých koeficientoch vlastne ani tak o straty nejde, ale o prejav iných nepresností (moje skúsenosti to žiaľ tiež potvrdzujú) a na konci relácie to tá moderátorka zaklincovala otázkou: a teda asi aký koeficient je ešte pre konečného spotrebiteľa prijateľný? Takže o tom to je. Ľudom treba jednoducho tie koeficienty z hláv vymazať a presvedčiť ich, že ich meradlá sú len a len pomerové. Čím skôr sa to správcovi objektu podarí, tým skôr bude bez zbytočných problémov pri vyúčtovaní služieb.
Neznamená to samozrejme, že si správca rozdiely medzi údajmi odberateľa a dodávateľa nebude všímať a prípadné nezrovnalosti reklamovať. Ale to je už iná téma.
Orim
04.07.07,13:39
Je mi jasné, že sa tam hovorí o rozpočítavaní tepla.
Chcel som povedať toto:
V podstate tam ide o koeficient na dodané teplo pre ohrev vody podľa akého sa to rozpočíta v tých dvoch uvedených variantách.

Varianta rozpočítať teplo podľa koeficientu na spotrebovanú vodu ale vodu nebrať podľa tohoto koeficientu a zobrať ju bez neho mi pripadá trochu divná.
Berte to len ako takú moju úvahu :)
Adam xx
09.07.07,21:56
Je mi jasné, že sa tam hovorí o rozpočítavaní tepla.
Chcel som povedať toto:
V podstate tam ide o koeficient na dodané teplo pre ohrev vody podľa akého sa to rozpočíta v tých dvoch uvedených variantách.

Varianta rozpočítať teplo podľa koeficientu na spotrebovanú vodu ale vodu nebrať podľa tohoto koeficientu a zobrať ju bez neho mi pripadá trochu divná.
Berte to len ako takú moju úvahu :)

Sory, bol som mimo, takže som nemohol reagovať. Takže moja reakcia:
Orim je mi ľúto, ale absolútne sa mýliš, pretože v uvedených vzťahoch ani len "v podstate" nie sú žiadne koeficienty, podľa ktorých sa to rozpočítava. Jednoducho sa to len a len rozpočítava v pomeroch spotrebovanej teplej vody. Ale predsa pomery nie sú koeficienty! Pomery totiž len prideľujú množstvá, kdežto koeficenty tieto množstvá ešte upravujú, alebo ak chceš tak menia, teda zvyšujú alebo znižujú a to úplne bezdôvodne.
svojar
10.07.07,04:34
Neviem či sa zapájam správne, ale podľa mňa je koeficient p o m e r medzi
fakturačným meračom a súčtom bytových meračov- v tomto prípade pomerových.
1100 : 1000 = 1,1 - výsledok je pomer delenca a deliteľa a je to potom vlastne ten koeficient
Adam xx
10.07.07,22:28
Neviem či sa zapájam správne, ale podľa mňa je koeficient p o m e r medzi
fakturačným meračom a súčtom bytových meračov- v tomto prípade pomerových.
1100 : 1000 = 1,1 - výsledok je pomer delenca a deliteľa a je to potom vlastne ten koeficient

To je svätá pravda, ale čo s tým? To je len pomer medzi nameranou hodnotou rovnakej veličiny, teda m3 vody u dodávateľa a odberateľa . Týmto koeficientom, teda v tomto pomere, správca prepočítava spotrebu na hodnotu dodávky od dodávateľa, aby pri rozpočítavaní mohol použiť rovnaké jednotkové ceny aké použil dodávateľ. Týmto koeficientom, a teda ani v tomto pomere sa však nerozpočítava ani voda, ani teplo a ani náklady od dodávateľa jednotlivým odberateľom.

Aby to bolo jasné, ja som reagoval na Orimov príspevok, keď sa odvolával na vyhl. 630/2005 §8, podľa ktorého vraj ide v podstate o koeficient na dodané teplo pre ohrev vody, podľa ktorého sa to rozpočítava. Varianta rozpočítať teplo podľa koeficientu na spotrebovanú vodu ale vodu nebrať podľa tohoto koeficientu a zobrať ju bez neho mu pripadá trochu divná.
Mne je však divné to, že on vo vzťahoch uvedených v tom §8 vidí nejaký koeficient ale ja žiaden. To bola podstata mojej reakcie.

Ak sa mám však držať témy, tak či už správca bude alebo nebude prepočítavať spotrebu teplej vody na hodnotu určenú dodávateľom tepla je len na nich. Ja som však vo viacerých svojich príspevkoch k tejto téme chcel len poukázať, že koeficientovanie nemá oporu v žiadnom zákone, že správca rozpočítava náklady domu za vodu na prípravu TÚV v pomeroch spotreby TÚV jednotlivými konečnými spotrebiteľmi. Tak isto má postupovať aj v prípade rozpočítavania nákladov za spotrebu vody studenej. Rozdiel je len v tom, že v tomto prípade je dodávateľom správca vodovodnej a kanalizačnej siete.
Orim
16.07.07,13:23
Sory, bol som mimo, takže som nemohol reagovať. Takže moja reakcia:
Orim je mi ľúto, ale absolútne sa mýliš, pretože v uvedených vzťahoch ani len "v podstate" nie sú žiadne koeficienty, podľa ktorých sa to rozpočítava. Jednoducho sa to len a len rozpočítava v pomeroch spotrebovanej teplej vody. Ale predsa pomery nie sú koeficienty! Pomery totiž len prideľujú množstvá, kdežto koeficenty tieto množstvá ešte upravujú, alebo ak chceš tak menia, teda zvyšujú alebo znižujú a to úplne bezdôvodne.


zákon 630/2005 §8
(1) .........
(2) Ak dodávateľ, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej úžitkovej vody, meria množstvo dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, množstvo dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody pre objekt rozpočítavania sa určí v pomere indikovaného údaja určeného meradla na meranie množstva dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste k súčtu indikovaných údajov všetkých určených meradiel na meranie množstva dodanej teplej úžitkovej vody na odberných miestach podľa vzorca ... vyjde tu nejaký pomer.

Asi sa špatne vyjadrujem ale ja tu vidím pomer na rozpočítanie množstva dodaného tepla. Odberné miesto vidím povedzme merač na päte domu, alebo niekde inde.
Podľa tohoto sa dodané teplo rozpočíta v určitom pomere ale voda sa bude počítať bez pomeru ???? a to sa mi zdá divné

Ešte vidím nedostatok v názvosloví jeden názov pre viac druhov odberných miest.
...rozpočítavania sa určí v pomere indikovaného údaja určeného meradla na meranie množstva dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste ... tu vidím merač niekde na päte domu alebo inde.
... všetkých určených meradiel na meranie množstva dodanej teplej úžitkovej vody na odberných miestach tu vidím merače v bytoch.
Adam xx
16.07.07,22:43
zákon 630/2005 §8
(1) .........
(2) Ak dodávateľ, ktorý dodáva teplo na prípravu teplej úžitkovej vody, meria množstvo dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, množstvo dodaného tepla na prípravu teplej úžitkovej vody pre objekt rozpočítavania sa určí v pomere indikovaného údaja určeného meradla na meranie množstva dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste k súčtu indikovaných údajov všetkých určených meradiel na meranie množstva dodanej teplej úžitkovej vody na odberných miestach podľa vzorca ... vyjde tu nejaký pomer.

Asi sa špatne vyjadrujem ale ja tu vidím pomer na rozpočítanie množstva dodaného tepla. Odberné miesto vidím povedzme merač na päte domu, alebo niekde inde.
Podľa tohoto sa dodané teplo rozpočíta v určitom pomere ale voda sa bude počítať bez pomeru ???? a to sa mi zdá divné



Prepáč, ale asi sa nerozumieme.Téma je "koeficientovanie v spotrebe teplej a studenej vode", pričom nie len ty ale aj veľa ostatných tu píšete a lamentujete nad veľkými koeficientami, t.j. pomermi medzi spotrebou teplej vody, ktorú vám rozpočítal dodávateľ, ku spotrebe teplej vody v objekte spotreby (za dom), ako súčtu meradiel spotreby teplej vody u konečných spotrebiteľov, teda meradiel inštalovaných v bytoch a NP domu. Napr. dodávateľ 1000 m3, Vy 900 m3, koeficient 1000/900=1,111. Toto nie je pomer pre rozpočítavanie nákladov ani rozpočítavanie množstva dodaného tepla na prípravu TÚV, ale pomer na prepočítavanie spotreby TÚV (spravidla ročnej) konečných spotrebiteľov na množstvo rozpočítanej vody na prípravu TÚV dodávateľom tepla. Ja tvrdím, že toto koeficientovanie nemá oporu v zákone a správca (spoločenstvo) má rozpočítať rovno náklady v pomere daných spotrieb konečných spotrebiteľov. Svojar má na to iný názor a prevdepodobne aj ty.

To, čo cituješ z § 8 vyhl. 630/2005 je presne to čo tvrdím ja, len máš v tom asi trocha guláš. Samozrejme, že tam výjdu nejaké pomery v ktorých to dodávateľ rozpočíta.
§ 8 pojednáva o rozpočítaní tepla a následne nákladov na prípravu TÚV medzi jednotlivých odberateľov (myslí sa tým správcov, alebo domy, skrátka objekty spotreby) pričom sú tu uvedené dve možnosti, podľa toho, či dodávateľ meria spotrebu TÚV na jednotlivých odberných miestach, t.j. v jednotlivých objektoch spotreby (domoch) (v súlade s § 17 zákona č. 657/2004 ods. 1 písm. b) , alebo nie. Ak áno, tak platí ods. 2, t.j. na rozpočítanie tepla a následne nákladov medzi všetkých odberateľov na tepelnom okruhu sa určí v pomere indikovaných údajov (spotrieb) týchto meradiel. Ak nie, na rozpočítanie sa použije ods. 3, t.j. indikovaný údaj určeného meradla na odbernom mieste (dome) nahradí súčtom indikovaných údajov určených meradiel množstva TÚV (vodomerov TÚV) spotrebovanej konečnými spotrebiteľmi v bytoch, NP a spoločných priestoroch v objekte rozpočítania (dome). Tieto údaje hlásia všetci odberatelia (správcovia jednotlivých domov) začiatkom ďalšieho roka dodávateľovi tepla. Ďalej dodávateľ postupuje rovnako ako v prvom prípade, teda podľa ods. 2.
Analogicky dodávateľ postupuje aj pri rozpočítaní nákladov za vodu spotrebovanú na prípravu TÚV. Schválne som však zvýraznil "rozpočátavaní nákladov". Pretože tu sa neuplatňuje vyhl. 630/2005 ale zák. 442/2002 Z.z. Dodávateľ tepla teda nie je oprávnený rozpočítavať spotrebovanú vodu a tú oceniť jednotkovou cenou za vodné a stočné, ale priamo náklady. Takto určené náklady je potom správca domu povinný rozpočítať spôsobom dohodnutým v zmluve o správe alebo spoločenstve, v zásade však v pomere indikovaných údajov určených meradiel na meranie množstva TÚV u konečných spotrebiteľov. Čiže tiež v tých istých pomeroch!!! Teda žiadne koeficienty prepočtu, ale pomery rozpočítavania. Ale toto je už úplne iná téma a s koeficientovaním v spotrebe teplej a studenej vody nemá nič spoločné.


zákon 630/2005 §8
Ešte vidím nedostatok v názvosloví jeden názov pre viac druhov odberných miest.
...rozpočítavania sa určí v pomere indikovaného údaja určeného meradla na meranie množstva dodanej teplej úžitkovej vody na odbernom mieste ... tu vidím merač niekde na päte domu alebo inde.
... všetkých určených meradiel na meranie množstva dodanej teplej úžitkovej vody na odberných miestach tu vidím merače v bytoch.

to prvé sedí, teda tam treba vidieť meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody na vstupe do domu jedného z odberateľov, v tom druhom prípade sa myslia meradlá na meranie množstva teplej úžitkovej vody na vstupe do všetkých domov (na všetkých odberných miestach) na tepelnom okruhu.
007gituska
17.07.07,04:49
otázka:
smerné čísla spotreby vody predsa boli zrušené. alebo sa mýlim?
Adam xx
17.07.07,05:56
otázka:
smerné čísla spotreby vody predsa boli zrušené. alebo sa mýlim?

Určite sa mýliš. Sú uvedené v prílohe č. 1 vyhl. MŽP SR č. 397/2003 Z.z. ktorou sa ustanovujú podrobnosti o meraní množstva vody dodanej ....atď. a odkazuje na ne aj zák. 442/2002 Z.z. v § 28 ods. 4
Orim
18.07.07,00:24
Rozpočítavanie spotreby TUV je stanovené tak ako to popísal Adamxx.
Nerozpočítava sa podľa koeficientov. Rozpočítavajú sa tu náklady.

Ja osobne tu vidím problém. Je to podľa mňa v zákone nedoriešené. Tu vzniká možnosť klamania tak, že niekto zaplatí za vodu ktorú nespotreboval. Niečo podobné ako keď vykurujete susedov, ktorý viac uzatvárajú ventily.
Záleží to od toho kto ako poctivo nahlási spotrebu teplej vody v rámci bytových domov na centrálny zdroj dodávateľa TUV.
Toto rozpočítanie sa nehodí ani na domy s vlastnými kotolňami a výmeničkami tepla.
A z týchto dôvodov mi to nesedí.
Orim
18.07.07,00:40
.....

to prvé sedí, teda tam treba vidieť meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej vody na vstupe do domu jedného z odberateľov, v tom druhom prípade sa myslia meradlá na meranie množstva teplej úžitkovej vody na vstupe do všetkých domov (na všetkých odberných miestach) na tepelnom okruhu.


Vysvetli mi prosím ťa podľa tvojich tvrdení ako v tomto prípade rozpočítam vodu v jednotlivých bytoch.
Meradlo na vstupe do domu má nejakú hodnotu množstva spotrebovanej vody.
Bytové merače majú inú hodnotu. Je tu nejaký rozdiel povedzme okolo 10%.

Náklady sa rozpočítajú na to množstvo, ktoré je na vstupe do domu v pomere ktorý je k ostatným odberným miestam v ostatných domoch.
Ale to množstvo tej spotrebovanej vody ktoré je namerané na vstupe do domu je iné ako na bytových meračoch.
Použiješ tu koeficient alebo nie? Ak nie kto zaplatí prípadný rozdiel, alebo kto zaplatí menej ako ostatní keď bude ten rozdiel v prospech bývajúcich?.
Adam xx
22.07.07,21:16
Rozpočítavanie spotreby TUV je stanovené tak ako to popísal Adamxx.
Nerozpočítava sa podľa koeficientov. Rozpočítavajú sa tu náklady.

Ja osobne tu vidím problém. Je to podľa mňa v zákone nedoriešené. Tu vzniká možnosť klamania tak, že niekto zaplatí za vodu ktorú nespotreboval. Niečo podobné ako keď vykurujete susedov, ktorý viac uzatvárajú ventily.
Záleží to od toho kto ako poctivo nahlási spotrebu teplej vody v rámci bytových domov na centrálny zdroj dodávateľa TUV.
Toto rozpočítanie sa nehodí ani na domy s vlastnými kotolňami a výmeničkami tepla.
A z týchto dôvodov mi to nesedí.

Úplne s tebou súhlasím, nie je to dokonalé a niektorí odberatelia si môžu vylepšovať ekonomiku nepoctivým konaním, teda nahlasovaním údajov o spotrebe nižších ako v skutočnosti mali. Je to daň za centrálny systém zásobovania teplom. Dá sa tomu však predchádzať jednak priamo kontrolou dodávateľa formou vyhodnocovania podielu spotrieb jednotlivých odberateľov (z mojich viacročných skúseností sa tento podiel v podstate takmer nemení) a jednak priamo kontrolou odberateľov. Viem, že je to dosť komplikované , ale predsa realizovateľné. V súčasnosti sa tomu dá predísť aj inštalovaním meradiel spotreby TÚV priamo na vstupe do domu (viď. § 17 ods. 1 písm. b zákona 657/2004 Z.z.), musia však o to požiadať všetci odberatelia odoberajúci TÚV z jedného spoločného miesta jej prípravy.

Toto rozpočítanie (§ 8 vyhl. 630/2005 Z.z.) používa len dodávateľ tepla, ktorí dodáva TÚV viacerím odberateľom, teda sa ani v prípade domových kotolní a domových OST neuplatňuje. Okrem toho u domových kotolní nie je nutné sa riadiť ustanoveniami vyhl. 630/2005 Z.z. vôbec, jej použitie je pre správcu alebo spoločenstvo dobrovoľné.
Adam xx
23.07.07,13:21
Vysvetli mi prosím ťa podľa tvojich tvrdení ako v tomto prípade rozpočítam vodu v jednotlivých bytoch.
Meradlo na vstupe do domu má nejakú hodnotu množstva spotrebovanej vody.
Bytové merače majú inú hodnotu. Je tu nejaký rozdiel povedzme okolo 10%.

Náklady sa rozpočítajú na to množstvo, ktoré je na vstupe do domu v pomere ktorý je k ostatným odberným miestam v ostatných domoch.
Ale to množstvo tej spotrebovanej vody ktoré je namerané na vstupe do domu je iné ako na bytových meračoch.
Použiješ tu koeficient alebo nie? Ak nie kto zaplatí prípadný rozdiel, alebo kto zaplatí menej ako ostatní keď bude ten rozdiel v prospech bývajúcich?.

Nepoužiješ žiadne koeficienty, pretože ako si správne uviedol rozpočítavaš náklady, nie množstvo vody. To znamená, že aj za dodávku tepla aj vody na prípravu TÚV vznikajú domu náklady a to na "vstupe" do tohto domu. Týka sa to aj studenej vody, ktorú si dom nakupuje sám. Tieto náklady správca rozpočíta medzi jednotlivých konečných spotrebiteľov nasledovne:

- náklady za spotrebovanú vodu na prípravu TÚV (vyfaktúrované - rozpočítané dodávateľom tepla) a náklady za spotrebovanú studenú vodu (vyfaktúrované dodávateľom vody – správcom verejnej vodovodnej a kanalizačnej siete) správca domu rozpočíta medzi konečných spotrebiteľov v pomere nimi spotrebovanej teplej a studenej vody (ak ovšem majú inštalované v bytoch tieto meradlá). Ako iste uznáš, takéto rozpočítanie je vykonané bez zvyšku, takže nie je žiaden rozdiel v prospech, či neprospech konečných spotrebiteľov. Opätovne podotýkam, že správca nemá čo rozpočítavať spotrebovanú vodu vo fyzických jednotkách (m3). Neznamená to však, že správca si nerobí pomocou prepočítavacieho koeficientu kontrolu, či sa vyfaktúrované množstvo vody v m3 príliš nelíši od množstva spotrebovanej vody určenej pomerovými meradlami konečných spotrebiteľov za celý dom a v prípade veľkých rozdielov nebude konať.
- náklady za teplo na prípravu TÚV rozpočíta podľa § 9 vyhlášky č. 630/2005 Z.z., čiže sa náklady rozdelia na základnú a sporebnú zložku v pomere 10/90 %. Základná zložka sa rozpočíta rovnakým dielom na každý byt a NP a spotrebná zložka sa rozpočíta v pomere nimi spotrebovanej teplej vody určenej bytovými meradlami.

Dúfam že ti to už teraz bude úplne jasné.
svojar
24.07.07,04:01
Myslím, že toto už skôr akademická debata, či koeficient či pomer. Už som tu písal, že tan koeficient je vlastne pomer medzi dvoma nameranými, ale rozdielnymi hodnotami. Pre končeného spotrebiteľa, ale výsledok bude rovnaký. Keď sa použije koeficient zaplatí za viac vody,tepla za nižiu cenu, v opačnom prípade množstvo podľa meračov ale za vyššiu cenu za jednotku. A v celkovej sume bude na tom rovnako a príde si sťažovať, prečo mu za vodu účtujeme napr. 65,- Sk, keď vie že vodárenská spoločnosť ju účtuje za 59,- Sk. Na koeficienty si ľudia zvykli.
Adam xx
24.07.07,14:12
Myslím, že toto už skôr akademická debata, či koeficient či pomer. Už som tu písal, že tan koeficient je vlastne pomer medzi dvoma nameranými, ale rozdielnymi hodnotami. Pre končeného spotrebiteľa, ale výsledok bude rovnaký.

Súhlasím s tebou, že výsledok bude rovnaký, lenže .... koeficientovaním sa pridávajú ďalšie výpočty, čo, ak vyúčtovanie nerobí pracnejším (máš to excelentne poriešené na počítači), tak určite neprehľadnejším.
Ja sa zasa môžem ako vlastník pýtať, prečo mám vo vyúčtovaní viac vody, ako som nameral na meradlách spotreby? A čo stavy meračov? Veď aj keď sú pomerové, sú zároveň určené. Tie tiež nebudú korešpondovať so spotrebami a po troch či štyroch rokoch v tom bude už len pekný guláš.
Snažil som sa tu len o to, aby sa veci robili zrozumiteľne a správne, v súlade s platnými právnymi predpismi a presvedčiť o tom aj návštevníkov "Porady". A ako som si všímal, nie všetci mali úplne jasno, nie len v koeficientovaní, ale aj v rozúčtovaní všeobecne.


Keď sa použije koeficient zaplatí za viac vody,tepla za nižiu cenu, v opačnom prípade množstvo podľa meračov ale za vyššiu cenu za jednotku.

K tomuto citátu len malá otázočka: s tým koeficientovaním tepla si len srandoval, však?
svojar
24.07.07,17:36
Keď sa bavíme o vode, tak sa musíme baviť aj o teple na ohrev. Keď sa tá voda zkoeficientuje, zároveň sa tým zkoeficientuje aj to teplo na ohrev. Vlastne vyráta sa to podľa pomeru spotrebyako by si povedal Ty, ale je to v peniazoch stále to isté.
Julian
24.07.07,20:12
V súčasnosti sa tomu dá predísť aj inštalovaním meradiel spotreby TÚV priamo na vstupe do domu (viď. § 17 ods. 1 písm. b zákona 657/2004 Z.z.), musia však o to požiadať všetci odberatelia odoberajúci TÚV z jedného spoločného miesta jej prípravy.

Lenže za tým sa skrýva vybudovanie odovzdávacej stanice na prípravu TÚV, kde sa osadí určené meradlo na meranie vody a určeného meradla na meranie množstva tepla na prípravu TÚV. Ináč to nejde.
Všetky náklady sa však premietnú do ceny TÚV. Takže tak či tak si to zaplatia odberatelia. Bolo by zaujímavé vedieť kedy sa tie náklady vrátia.
Adam xx
24.07.07,21:09
Keď sa bavíme o vode, tak sa musíme baviť aj o teple na ohrev. Keď sa tá voda zkoeficientuje, zároveň sa tým zkoeficientuje aj to teplo na ohrev. Vlastne vyráta sa to podľa pomeru spotrebyako by si povedal Ty, ale je to v peniazoch stále to isté.

Prepáč, ale nemôžem s tebou súhlasiť. Ak totiž koeficientujete spotrebu vody, tak to robíte kôli rozdielom medzi spotrebou určenou dodávateľom a spotrebou nameranou bytovými meradlami, aby ste sa dostali na spotrebu stanovenú a vyúčtovanú dodávateľom. Hovoríme o koeficientoch prepočtu, nie o pomeroch rozpočítavania, to nie je jedno a to isté, to sú dve. Ale u tepla to predsa tak nie je. Tam jednoducho rozpočítate ako náklady, tak aj množstvo tepla, pochopiteľne, v pomere nameranej spotreby vody. Preto som položil o teple tú trochu provokujúcu otázku.
Ale nechajme to tak, pretože si pripadám ako taký blb, ja si stále meliem to isté a vy na druhej strane tiež. Dúfam však, že raz na to prídete, o čom som to tu písal. "Možno" (bez urážky). Myslím si však, že je to snáď len v nepochopení pojmov.
Adam xx
24.07.07,21:45
Lenže za tým sa skrýva vybudovanie odovzdávacej stanice na prípravu TÚV, kde sa osadí určené meradlo na meranie vody a určeného meradla na meranie množstva tepla na prípravu TÚV. Ináč to nejde.
Všetky náklady sa však premietnú do ceny TÚV. Takže tak či tak si to zaplatia odberatelia. Bolo by zaujímavé vedieť kedy sa tie náklady vrátia.

Prepáč, ale s tebou taktiež v tomto prípade nemôžem súhlasiť. Vúbec to nepredpokladá vybudovanie odovzdávacích staníc na prípravu TÚV s osadením meradla spotreby TÚV a meradla tepla. Je síce pravda, že sa to technicky na vstupoch do domu robí pomocou doskového výmenníka tepla s oddelenou cirkuláciou TÚV v dome, ale môžu to byť aj iné systémy. V každom prípade však zákon 657/2004 Z.z. § 17 ods. 1 písm. b) predpisuje inštaláciu len meradiel spotreby TÚV na vstupe do domu. Tieto meradlá slúžia na to, že dodávateľ nie je závislí na údajoch spotreby TÚV za dom zistených ako súčet spotrieb bytových vodomerov. Údaje o spotrebe TÚV má k dispozícii každý mesiac, takže na konci roka nemusí robiť za TÚV ani koncoročné vyúčtovanie. Na tieto meracie systémy sa síce dajú osadiť aj meradlá tepla, ale tie potom v takomto systéme merajú len straty z cirkulácie TÚV priamo v dome, čo pre objektívnosť vyúčtovania tiež nie je márne. Pri vyúčtovaní odberateľom sa to potom robí tak, že dodávateľ odberateľom vyúčtuje každému samostatne ich nameranú stratu a zvyšok tepla na ohrev vody rozpočíta v pomere spotrieb TÚV nameranej na týchto domových meradlách spotreby. To je maximálne spravodlivé rozpočítanie tepla pri centrálnej príprave TÚV, ale zatiaľ som sa s takýmto v praxi nestretol a neuvažuje s tým ani vyhl. 630/2005 Z.z.
To čo si ty napísal, to je už o tzv. decentralizovanej príprave TÚV v mieste jej spotreby, ale to je už o niečom úplne inom, ako sa tu bavíme. Samozrejme, tam už nie je čo riešiť. Tieto systémy sa aj v praxi pomerne často vyskytujú.
S tým financovaním máš samozrejme pravdu, všetko zaplatí konečný spotrebiteľ. Ale tak je to pri všetkom.
Orim
24.07.07,22:01
Ono je to všetko na jedno "brdo" či používame koeficienty alebo rozpočítavame náklady. Rozpočítaný náklad je svojim spôsobom koeficient a koeficient je vlastne rozpočítaný náklad.
svojar
25.07.07,04:24
Však i ja sa to písal. Stále sa jedná o rovnaké množstvo peňazí, teda nákladov a každý si spôsob rozrátania nazýva po svojom, ale výsledok aj pre vlastníka bytu je rovnaký.
Adam xx
25.07.07,10:30
Však i ja sa to písal. Stále sa jedná o rovnaké množstvo peňazí, teda nákladov a každý si spôsob rozrátania nazýva po svojom, ale výsledok aj pre vlastníka bytu je rovnaký.

Súhlasím s tebou, ale nedá mi k tomu položiť otázku, či aj prehľadnosť, čitateľnosť a zrozumiteľnosť takéhoto vyúčtovania cez kadejaké upravovanie výsledkov koeficientami bude rovnaká?
Adam xx
25.07.07,10:50
Ono je to všetko na jedno "brdo" či používame koeficienty alebo rozpočítavame náklady. Rozpočítaný náklad je svojim spôsobom koeficient a koeficient je vlastne rozpočítaný náklad.

Prepáč, ale teraz budem impertinentný ako Hasta. Napriek úcte k tebe, ale aj Elenke ako VIP poraďákom a členovi seniorovi Svojarovi, ktorí ti pridelili za tento príspevok súhlas, ti musím napísať, že väčšie "brdo" som už dlho nečítal. Ono by to chcelo asi nejakú kávičku niekde v okolí Trenčína alebo Krompách (ak by nás tam Svojar pozval), a tam v príjemnej atmosfére s vônou expresa si to vyargumentovali. Lebo do školy som chodil a aj matematiku som absolvoval.
Elena Navrátilová
25.07.07,15:34
Jasné, kávička bodne skoro vždy. Ale je to zaužívaný termín práve k tejto problematike. Možno to niekoho kedysi napadlo ako správny výraz pre pomerové rozdeľovanie... ale či to bude pomer alebo koeficient vždy to musí niekto v tomto prípade niekto zaplatiť. Ja by som nechcela zaplatiť ani rozdiely, ktoré sú nazvané pomery ani koeficienty. Najsamlepšie riešenie by boli meradlá bez povolených odchýlok. A v každom byte fakturačné. Prosím všetkých, berte tento príspevok skutočne len ako podstatu prečo vôbec táto téma vznikla. Teda akým spôsobom sa brániť za niečo, čo sa neminie alebo to nie je zachytené meradlom. Ja viem, tie super 100% meradlá by to vyriešili. Nevie niekto ako je to inde vo svete v tejto problematike? Nie sú aj meradlé, ktoré sa nepovažuje za pomerové? Myslím, že v dnešnom legislatívnom znení zákonov také nebudú nikdy za také uznané.
Orim
25.07.07,23:01
Prepáč, ale teraz budem impertinentný ako Hasta. Napriek úcte k tebe, ale aj Elenke ako VIP poraďákom a členovi seniorovi Svojarovi, ktorí ti pridelili za tento príspevok súhlas, ti musím napísať, že väčšie "brdo" som už dlho nečítal. Ono by to chcelo asi nejakú kávičku niekde v okolí Trenčína alebo Krompách (ak by nás tam Svojar pozval), a tam v príjemnej atmosfére s vônou expresa si to vyargumentovali. Lebo do školy som chodil a aj matematiku som absolvoval.

Skúsim stručne vysvetliť to "brdo".
TUV - rozpočet podľa nákladov.
SV - prepočet podľa koeficientov.
Súhlasíš ?
Keby nebol koeficient na SV bol by tam náklad ktorý sa rozpočíta, alebo nie?
TUV náklady = náklad na surovinu SV + náklad na ohriatie vody.
náklad na surovinu SV by mohol byť rozpočítaný aj koeficientom medzi fakturačným meračom centrálneho dodávateľa a bytovými meračmi. Bolo by to o niečo zložitejšie na počítanie ale dalo by sa to.
Je jednoduchšie spočítať všetky náklady a potom ich rozdeliť v príslušnom pomere.
Adam xx
26.07.07,21:24
Skúsim stručne vysvetliť to "brdo".
TUV - rozpočet podľa nákladov.
SV - prepočet podľa koeficientov.
Súhlasíš ?
Keby nebol koeficient na SV bol by tam náklad ktorý sa rozpočíta, alebo nie?
TUV náklady = náklad na surovinu SV + náklad na ohriatie vody.
náklad na surovinu SV by mohol byť rozpočítaný aj koeficientom medzi fakturačným meračom centrálneho dodávateľa a bytovými meračmi. Bolo by to o niečo zložitejšie na počítanie ale dalo by sa to.
Je jednoduchšie spočítať všetky náklady a potom ich rozdeliť v príslušnom pomere.

Ak to, čo si tu napísal je tak, ako si to vysvetľujem ja, a ty si to tak pochopil, tak potom som pochopil, že si to vysvetľuješ tak, ako som to napísal. Heuréka!
Elena Navrátilová
27.07.07,02:15
Ak to, čo si tu napísal je tak, ako si to vysvetľujem ja, a ty si to tak pochopil, tak potom som pochopil, že si to vysvetľuješ tak, ako som to napísal. Heuréka!
Ja som to pochopila presne tak isto už keď som dávala súhlas... :D;)
Adam xx
27.07.07,05:44
Ja som to pochopila presne tak isto už keď som dávala súhlas... :D;)

Lenže to "brdo" bol tak krásny a pre mňa doteraz neznámy výraz, že sa nedalo nezareagovať.;)
svojar
27.07.07,08:27
mimotemy Ja len k tomu vysvetleniu výrazu "brdo". Pôvodný význam tohto staročeského slova označoval " súčasť tkalcovckého stavu" a bol potom prenesený do slova "brd" s významom "zalesnená vyvýšenina, obvykle so skalnatým vrcholom"
Že dačo je "na jedno brdo" sa používá vo význame "že je to rovnaké, stejné".
Elena Navrátilová
10.04.08,16:34
Rok prešiel. Ja budem musieť zas oživiť túto tému. Má niekto skúsenosti keď úspešne reklamoval "koeficienty" v SV aj v TUV?
Karas Milan
10.04.08,17:15
Ahojte.

""Rok prešiel. Ja budem musieť zas oživiť túto tému. Má niekto skúsenosti keď úspešne reklamoval "koeficienty" v SV aj v TUV?""

Ja som optimista a staviam fľašu šampusu že nebude.

Ka Mil
Elena Navrátilová
10.04.08,17:20
Ahojte.

""Rok prešiel. Ja budem musieť zas oživiť túto tému. Má niekto skúsenosti keď úspešne reklamoval "koeficienty" v SV aj v TUV?""

Ja som optimista a staviam fľašu šampusu že nebude.

Ka Mil

U Teba? U nás je.
Orim
10.04.08,17:20
U nás pred 3-4 rokmi vrátili nám 16 000.- Sk za studenú vodu.

už som o tom dávnejšie písal :)


Na TUV sa nedá reklamovať
Elena Navrátilová
10.04.08,17:26
Mirko áno, to som čítala. Ak si dobre pamätám vtedy to bolo fakturačným meračom. My ale fakturačný merač máme spoločný 3 bytové domy. K TUV asi toľko (zatiaľ), že máme vyššiu spotrebu ako na UK. K TUV nám v doúčtovacej faktúre dopočítali 74 GJ.
Elena Navrátilová
13.04.08,17:25
Lotarka
12.11.09,12:46
Táto téma ma veľmi zaujala, dosť som sa dozvedela o spôsobe vyúčtovania teplej vody.

Potrebovala by som ešte vedieť, akým spôsobom postupuje dodávateľ TÚV pri fakturácii, ak sa vyskytne porucha a únik TÚV na vonkajších rozvodoch. V našom prípade sa fakturačný merač nachádza v mieste prípravy TÚV u dodávateľa v kotolni a v jednom okruhe je napojených viacero byt. domov.

Ďakujem za objasnenie prípadne link.
sito
12.11.09,21:55
Obdobne ako pri studenej vode. Vo výrobni teplej vody, kotolni, alebo vo vymeníčke je fakturačné meradlo na studenú vodu. K tomuto meradlu sú všetky vodomery v bytoch v domoch napojených na fakturačný merač na teplú vodu, pomerové.

Takže vznikne koeficient na studenej vode medzí fakturačným na studenú a pomerovými vodomermi na teplú vodu. K tomu sa pripočítajú náklady na ohrev tej vody a s toho sú náklady na teplú vodu, pre všetky domy, byty v nich.

Jasné, dodávateľ rieši koeficient súčtov jednotlivých domov nie bytov. Ale koeficient pre byty je rovnaký ako pri domoch.

V prípade, že má dom svoju kotolňu, prípadne výmeníčku, týka sa to len konkrétneho domu.
Lotarka
13.11.09,09:26
Ja si tie merače predstavujem tak, že jeden je na výstupe teplej vody v kotolni, ten je fakturačný, na pätách domov pravdepodobne nemáme, takže potom sú už len pomerové bytové.

Ale ide mi o to, kto znáša úniky vody pri poruchách vonkajších rozvodov medzi jednotlivými domami? Zaplatia to konečný spotrebitelia, teda objaví sa to v koeficiente, alebo si to dodávateľ TÚV nejakým spôsobom odráta z fakturačného merača aj s prislúchajúcim teplom na prípravu tej uniknutej vody?
sito
13.11.09,10:48
Ja si tie merače predstavujem tak, že jeden je na výstupe teplej vody v kotolni, ten je fakturačný, na pätách domov pravdepodobne nemáme, takže potom sú už len pomerové bytové.

Ale ide mi o to, kto znáša úniky vody pri poruchách vonkajších rozvodov medzi jednotlivými domami? Zaplatia to konečný spotrebitelia, teda objaví sa to v koeficiente, alebo si to dodávateľ TÚV nejakým spôsobom odráta z fakturačného merača aj s prislúchajúcim teplom na prípravu tej uniknutej vody?

Prvý odstavec, skoro správne! Na vstupe, nakúpi studenú vodu od dodávateľa, odobraté množstvo mu musí uhradiť. Zohreje ju a predáva domom, vlastníkom ako teplú.

Druhý. To akože si myslíš, že dodávateľ si dobrovolné odčíta náklady za uniknutú vodu od primeraného zisku, ktorý mu zabezpečí schválením ceny za teplú vodu URSO? A ako by zistil, koľko uniklo? Posledný prepadne peklu! Posledný je vlastník bytu.
Lotarka
13.11.09,11:31
To veru ani ja neviem, ako zistí koľko mu uniklo.

Ohľadom takéhoto úniku mi niečo u nášho správcu povedali, len som si chcela ešte zistiť ako to chodí aj niekde inde. Čo robia iný správcovia, SVB alebo vlastníci a hlavne dodávatelia pri poruche-úniku a či je niekde v nejakej vyhláške, zákone prípadný postup v takejto situácii.
poradafin
30.12.09,09:00
problem s koef? tak to zavidim. jeden rok som nemala merac studenej vody. bytovy podnik cely rozdiel, co po ine roky prepocitavali na koeficient vyuctovali iba mne (tisice listrov, za tisice korun). vsetci tvrdia, ze je to moja chyba, lebo som nemala merac, napriek po ine roky koeficientom.zda sa mi to nespravodlive. ŠOI po kontrole konstatovala " spravca nedokaze dolozit opravnenost vyuctovania". viete poradit?
Elena Navrátilová
30.12.09,10:05
Už máš namontovaný vodomer?
sito
30.12.09,14:04
problem s koef? tak to zavidim. jeden rok som nemala merac studenej vody. bytovy podnik cely rozdiel, co po ine roky prepocitavali na koeficient vyuctovali iba mne (tisice listrov, za tisice korun). vsetci tvrdia, ze je to moja chyba, lebo som nemala merac, napriek po ine roky koeficientom.zda sa mi to nespravodlive. ŠOI po kontrole konstatovala " spravca nedokaze dolozit opravnenost vyuctovania". viete poradit?

Môj príspevok Ťa nepoteší. Ono je to o niečom inom. Nie o koeficiente, ale o bytovom dome a jeho súdržnosti. Zákon preferuje v dome rozhodnutie väčšiny vlastníkov. V závažných prípadoch 2/3 vlastníkov. Je sa treba venovať nie len svojmu bytu, ale aj tomu v čom sa ten byt nachádza, domu v ktorom je byt.

Mali sme, máme, ale už povedal, že sa odsťahuje, vlastníka, ktorý bol proti všetkému, čo malo zobiektivniť úhradu nákladov ( pomerové vodomery na teplú vodu, pomerové meranie tepla zo zákona, pomerové meranie studenej vody, neurčoval zákon ) Vyhrážal sa správcovi, nám vlastníkom, že nás dá na súd. Ale nedal, dal si namontovať všetky pomerové meradlá.

Nie preto, že by ich chcel mať v byte. Ale preto, že vlastníci schválili spôsob úhrady nákladov na jednotlivé byty tak, že jeho podiel z úhrady nákladov domu ho donútil si namontovať všetky pomerové merania v byte.

O tom to je, že špekulanti sa prispôsobia väčšine pre výšku nákladov, ktoré pripadnú na ich byt. Nie je to spravodlivé, ale účinne, aby sa podieľali objektívne na úhrade nákladov domu. Keď má meranie, uhradí si podiel podľa pomerového merania, teda za rovnakých podmienok ako ostatní vlastníci bytov. O tom to je!

V tvojom prípade sa asi nejedná o úmysel. Neviem dôvod prečo nemáš pomerový vodomer v byte? Preto by Ti mali byť náklady napočítané podľa dohodnutého spôsobu v dome v ktorom by sa malo pamätať aj na neúmyselný odpočet, prípadne montáž, výmenu vodomeru.

Bytový podnik, správca môže postupovať len podľa dohodnutého spôsobu rozdelenia nákladov, vlastníkmi bytov.

Ono je to len šp......ť. Keď Ty zaplatíš 10 000 naviac, ostatných 19 zaplatí v priemere o 526 Sk. menej.

Kašľať na charakter, ak ho niektorí ľudia kvôli peniazom nemajú??? Ale taký ho ani mať nebudú!!!

Neostáva Ti nič iné, len požiadať o predloženia spôsobu na ktorom sa dohodli vlastníci na schôdzi. Ak niečo také nieje v zápise zo schôdze vlastníkov, správca konal v rozpore so zákonom 182/1993 , § 14. Teda konal svojvoľne, bez rozhodnutia vlastníkov bytov.

Tam treba hľadať medzeru vo svoj prospech. Ale keby si ten vodomer, pomerový mala, bola by si bez starosti.
verkaz
23.02.10,19:29
S týmto máme problémy aj my. Dávame pravidelne preskúšať aj fakturačné merače, ktoré sú v norme (+,-). Robíme aj kontrolu odberov v bytoch. Vyskytujú sa prípady, že sú vo vani podložené vedrá a vlastníci tvrdia, že si umývajú ruky a tú vodu používajú na splachovanie WC. V tých prípadoch, kde je zistené kvapkanie batérií sme v zmysle prijatej smernice spoločenstva prirátali k spotrebe ku koncu roku priemer. Teto rok si zhromaždenie odsúhlasilo rozúčtovať rozdiel spotreby na byty. Lebo rozúčtovanie koeficientom boli rodiny s veľkou spotrebou znevýhodnené.
sito
24.02.10,14:20
S týmto máme problémy aj my.

Aký máte koeficient rozdielu fakturačného vodomeru a pomerových vodomerov?

Dávame pravidelne preskúšať aj fakturačné merače, ktoré sú v norme (+,-).

Ako často a koľko vás to stojí?

Robíme aj kontrolu odberov v bytoch.

Ako často?

Vyskytujú sa prípady, že sú vo vani podložené vedrá a vlastníci tvrdia, že si umývajú ruky a tú vodu používajú na splachovanie WC. V tých prípadoch, kde je zistené kvapkanie batérií sme v zmysle prijatej smernice spoločenstva prirátali k spotrebe ku koncu roku priemer.

Bežne sa odhaduje, že kvapkaním za rok je strata dva m3 na rok a batériu.

Odobratá voda od dodávateľa je majetkom vlastníkov bytov, je na vás aké si dohodnete pravidlá a pokuty za nedodržanie pravidiel v dome!

Aký efekt to prinieslo domu?

A čo odvolanie sa potrestaných vlastníkov, nebolo?

Teto rok si zhromaždenie odsúhlasilo rozúčtovať rozdiel spotreby na byty. Lebo rozúčtovanie koeficientom boli rodiny s veľkou spotrebou znevýhodnené.

Na základe čoho ste dospeli k tomu, že byty s väčším počtom nameraných, spotrebovaných m3 sa podieľajú menej na rozdiely v spotrebe na fakturačnom vodomere a pomerových vodomerov?


Ste SVB, alebo vám dom spravuje správca? Interné dohody v dome je možné nazvať aj smernicami. Ale zvyčajne sú to zmluvy. Smernice, stanovy, zásady sú doplnky zmlúv, upravujúce veci, ktoré nie sú uvedene v zmluvách.
Deganova
24.02.10,19:18
Sito, zastanem sa "verkaz" aj v našom SVB sme sa dohodli, že straty vody pôjdu rovnakým dielom na 1 byt, pretože ten kto minul 75 m3 vody a počítalo sa mu koeficientom zaplatil 98 m3 a ten kto minul 2 m3 platil za 2,6 m3. Teraz je strata na 1 byt 7,5 m3 a predstav si, že ani tí z nízkou spotrebou neprotestujú.
Halli
24.02.10,20:01
Sito, zastanem sa "verkaz" aj v našom SVB sme sa dohodli, že straty vody pôjdu rovnakým dielom na 1 byt, pretože ten kto minul 75 m3 vody a počítalo sa mu koeficientom zaplatil 98 m3 a ten kto minul 2 m3 platil za 2,6 m3. Teraz je strata na 1 byt 7,5 m3 a predstav si, že ani tí z nízkou spotrebou neprotestujú.

No ale to je už dosť veľký koeficient na to, aby ste hľadali príčinu...1,3? Tak do 1,2 s ešte dá, ale viac by som už robila opatrenia.
sito
25.02.10,14:32
Sito, zastanem sa "verkaz" aj v našom SVB sme sa dohodli, že straty vody pôjdu rovnakým dielom na 1 byt, pretože ten kto minul 75 m3 vody a počítalo sa mu koeficientom zaplatil 98 m3 a ten kto minul 2 m3 platil za 2,6 m3. Teraz je strata na 1 byt 7,5 m3 a predstav si, že ani tí z nízkou spotrebou neprotestujú.

Ale ja nevidím dôvod na jeho zastavánie. Ja som sa len opýtal ako k tomu dospeli? V podstate som toho názoru, že je to len ich právo, rozhodnúť. A akokoľvek, len aby bola spokojná väčšina, ktorá to odsúhlasí. V tom to prípade to môže byť menšina po hodine, ak sa do tej doby schôdze nezúčastní väčšina. Ostatní majú svoje právo a to im nikto v dome nemôže upierať.
verkaz
09.03.10,15:38
SITO
odpovedám Ti len teraz. Čo sa týka pripočítania spotreby za kvapkanie, tak pred tým bol majiteľ bytu požiadaný o zjednanie nápravy a keď tak neurobil, bola mu pripočítaná spotreba. Keď si uvážiš, ze v prípade malého odberu vody v niektorých prípadoch vychádzala spotreba SV 27 litorv na deň, tak je to asi nenormálne. A tí ľudia sú normálni, ktorí si varia,perú, používajú WC a všetko ostatné. Som zvedavá na ich reakciu teraz, keď stratu rozratúvame na byt.
sito
09.03.10,17:30
Verkaz, uvádzaš rozhodnutie vlastníkov vo vašom dome.

Teto rok si zhromaždenie odsúhlasilo rozúčtovať rozdiel spotreby na byty. Lebo rozúčtovanie koeficientom boli rodiny s veľkou spotrebou znevýhodnené.

Ja som sa len opýtal. Nie, že by bol proti vášmu rozhodnutiu.

Na základe čoho ste dospeli k tomu, že byty s väčším počtom nameraných, spotrebovaných m3 sa podieľajú menej na rozdiely v spotrebe na fakturačnom vodomere a pomerových vodomerov?

Bežne sa to robí tak, že rozdiel sa rozčíta koeficientom. Teda kto vyše mína, aj vyše uhrádza z rozdielu medzi fakturačným vodomerom a pomerovými vodomermi.

Ak máte v dome na to dôvod, aby ste rozdiel rozdelili podľa počtu bytov, môžete, odobratá voda je váš majetok.

Ale, ak máte preukazatelné, že vás niekto v dome vedome okráda, dá sa to aj inak. A to ja podporujem, či pri vode, ale hlavne teple. Inak na studenú vodu nie sú vodomery povinné. Takže je to na Vás ako sa dohodnete. Ako sa bude postupovať pri rozdelení nákladov na jednotlivé byty a ako zabrániť úmyselnému zneužívaniu odberu vody cez fakturačný vodomer. Ja by som mu navrhol a dal schváliť na schôdzi minimálne 1,5 násobok priemeru. Tiež by pri ročnom vyúčtovaní videl a začal konať pri odbere vody tak , aby nepoškodzoval seba.

Sú aj citlivejšie vodomery a mohli ste sa dohodnúť a namontovať mu v byte taký.
verkaz
10.03.10,17:44
Dobrý večer "sito"
chcem ti odpovedať na niektoré otázky
- mali sme už aj koeficient 1,3972 čo už bolo ozaj veľa
- kontrola jeného faktúračného merača je 100 Eur
- merali sme kvapkanie, ktoré nezachytil bytový pomerový
merač - za 3 hodiny nakvapkalo plné l0 l vedro, čo môže byť
za deň aj 70 l a za mesiac aj 2 m3.
verkaz
10.03.10,17:50
pokračujem
- kontroly sme robili námatkovo štvrťročne, našli sme prípady, že práčka bola zapojená pred meračom alebo prívod do splachovacej nádžky WC bol nastavený takým kvapkaním, že ho merač nemeral. Títo vlastníci platili pokutu (poplatok do FO) po 2000,00 Sk. Neodvolali sa, lebo si sami navrhovali a schvalovali citovanú smernicu. Smernica a domový poriadok sú prílohami zmluvy o spoločenstve. Prečo tvrdím, že kvapkanie je najpravdepodobnejčie v tých bytoch, kde je malá spotreba. Lebo práve v tých bytoch sme našli čierny odber. Vasvetluje to aj "Deganova".
Sme spoločenstvo a správu si robíme sami.
sito
10.03.10,18:33
No vidíš verkaz, tak sa to robí! Treba niečo robiť a ten rozdiel v dome nejak vysvetliť a napraviť. Oceňujem vašu snahu, isto prinesie výsledok. Ono vždy, je nejaký rozdiel, ktorý by mal byť rozdelený koeficientom.

U nás bol tiež na jednom fakturačnom vodomery koeficient 1,77. Dali preveriť fakturačný merač, nič viac, žiadne kontroly prípadného čierneho odberu atď.

Za dva mesiace bude zasa ročné vyúčtovanie. Uvidíme aké budú koeficienty?
lubko6394
16.03.10,13:12
My máme suseda, ktorý mal minulý rok spotrebu nulovú aj pre studenú a aj pre teplú vodu. Predseda sa bol pozrieť, či mu fungujú meráky, nič podozrivé nezistil. Osobne som rozporoval vyúčtovanie, nakoľko to, čo chýbalo na pomerových bola priemerná spotreba bytu v dome. Odpoved správcu bola, že mal informácie o spotrebe od predsedu a tak je vyúčtovanie v poriadku, a chýbajúce množstvo je rozpočítané podľa spotrieb v jednotlivých bytoch.
Halli
16.03.10,14:41
My máme suseda, ktorý mal minulý rok spotrebu nulovú aj pre studenú a aj pre teplú vodu. Predseda sa bol pozrieť, či mu fungujú meráky, nič podozrivé nezistil. Osobne som rozporoval vyúčtovanie, nakoľko to, čo chýbalo na pomerových bola priemerná spotreba bytu v dome. Odpoved správcu bola, že mal informácie o spotrebe od predsedu a tak je vyúčtovanie v poriadku, a chýbajúce množstvo je rozpočítané podľa spotrieb v jednotlivých bytoch.

Býva ten sused v byte? a koľko osôb?
lubko6394
18.03.10,10:22
Býva ten sused v byte? a koľko osôb?

Traja dospelí stále, jeden po víkendoch k tomu.
Mária27
19.03.10,14:54
Tak im to treba naúčtovať - zistiť, či sa podielali na závade, v takom prípade aj pokutu či škodu.
sito
20.03.10,06:09
My máme suseda, ktorý mal minulý rok spotrebu nulovú aj pre studenú a aj pre teplú vodu. Predseda sa bol pozrieť, či mu fungujú meráky, nič podozrivé nezistil. Osobne som rozporoval vyúčtovanie, nakoľko to, čo chýbalo na pomerových bola priemerná spotreba bytu v dome. Odpoved správcu bola, že mal informácie o spotrebe od predsedu a tak je vyúčtovanie v poriadku, a chýbajúce množstvo je rozpočítané podľa spotrieb v jednotlivých bytoch.

A nie je to Coperfild??? Ostatní, Predseda, Správca, vlastníci domu sú blbci, ktorí sa nechajú nachytať??? Nula čísel sa = nula vody! A bez vody sa nedá žiť ani na SAHARE.

Ešte ste ich nepochovali? Pochovať, nosiť na rukách, pochovať do hrobu?
lubko6394
22.03.10,09:56
Tak im to treba naúčtovať - zistiť, či sa podielali na závade, v takom prípade aj pokutu či škodu.

Veď žiadna závada nebola. Vodomery boli funkčné - nájomník pustil vodu a vodomery sa točili. Takže je to síce nelogické že má niekto nulovú spotrebu, ale chýba dôkaz !!!
Skúsil som si ovplyvniť moje vodomery a dá sa to celkom jednoducho-silným magnetom, ale neviem ako to dokázať. Predsa ked mám vodomery ovplyvňované tak k nim nikoho nepustím- výhovorka sa vždy nájde - trebárz nahá manželka a po minúte, ktorá stačí na odstránenie magnetov, si môže kontrolór aj oči vyočiť a nič nenájde, všetko bude v poriadku.
sito
22.03.10,17:47
Veď žiadna závada nebola. Vodomery boli funkčné - nájomník pustil vodu a vodomery sa točili. Takže je to síce nelogické že má niekto nulovú spotrebu, ale chýba dôkaz !!!
Skúsil som si ovplyvniť moje vodomery a dá sa to celkom jednoducho-silným magnetom, ale neviem ako to dokázať. Predsa ked mám vodomery ovplyvňované tak k nim nikoho nepustím- výhovorka sa vždy nájde - trebárz nahá manželka a po minúte, ktorá stačí na odstránenie magnetov, si môže kontrolór aj oči vyočiť a nič nenájde, všetko bude v poriadku.

No čo? Nič iné vám neostáva, len veriť v zázrak. A spotrebu v dome zaplatiť bez nich. Žiadnu predsa neminuli? Alebo???
lubko6394
23.03.10,05:32
No čo? Nič iné vám neostáva, len veriť v zázrak. A spotrebu v dome zaplatiť bez nich. Žiadnu predsa neminuli? Alebo???

Máš nejakú myšlienku, ktorá by bola schodná, alebo to je len rečnícka otázka ?
lubko6394
23.03.10,05:35
A nie je to Coperfild??? Ostatní, Predseda, Správca, vlastníci domu sú blbci, ktorí sa nechajú nachytať??? Nula čísel sa = nula vody! A bez vody sa nedá žiť ani na SAHARE.

Ešte ste ich nepochovali? Pochovať, nosiť na rukách, pochovať do hrobu?

Skús nájsť riešenie. Áno, som blbec, ktorý vie, čo sa asi deje, má to logiku ale stále mi nenapadá žiaden spôsob ako to dokázať.
sito
23.03.10,19:08
Skús nájsť riešenie. Áno, som blbec, ktorý vie, čo sa asi deje, má to logiku ale stále mi nenapadá žiaden spôsob ako to dokázať.

Hovoríš, traja + jeden sem - tam a nulová spotreba teplej aj studenej??? Opýtam sa, ste s neho posraní vy ostatní? Ale posraný musí byť on, nie vy!

Predpokladám, že nemá proti tomu námietky, keď mu nič neúčtujete za vody.

Je, poradím ti, vám jedno riešenie. Isto na rok, za rok nebude mať na vodomeroch nuly!!!

Písomne ho upozornite, vzhľadom na to, že jeho spotreba vôd v byte je nulová, nech vám umožní na pevno odstaviť vody jeho byte. Keď ju neodoberá cez fakturačné vodomery, nebude mu chýbať.

Ak vám to neumožní, konajte! Zvolajte schôdzu vlastníkov a schválte, že uvedený byt bude platiť za vody 1,5 násobok najvyššej spotreby v dome.

Príklad, studená 100, nulový byt 150, tepla 60, nulový byt 90 m3.

Tieto sumy pripočítať k nameraným hodnotám v ostatných bytoch a náklady rozdeliť! Keď m3 studenej stojí 2 €, ten byt, čo minul 100, zaplatí 200 €, nulový 300 €. Teplá, m3 10 €, byt, čo minul 60, zaplatí 600 €, nulový 900 €.

Keď sa mu nebude ľúbiť vaše rozhodnutie, má právo požiadať súd, aby rozhodol. Predpokladám, že sudca nebude padnutý a opýta sa odkiaľ berie vodu a koľko? Čo asi odpovie sudcovi, to čo vám?

A ešte takú jednu maličkosť, správca vášho domu je len správca, rozhodujete vy, vlastníci. Ak nerešpektuje vaše rozhodnutie, žalujte správcu, že úmyselne poškodzuje vás, vlastníkov.

Myslím, že je to dobrá rada, možno aj za bod, ale podľa toho, či sa zasa s neho neposeriete.
svojar
24.03.10,16:36
Presne tak, nenechajte sa oblbovať. Necháte sa ním manipulovať a využívať aj naďalej?
sito
02.04.10,09:01
Nestalo sa mi, aby som žiadateľovi pripomínal bodovanie, ale stalo sa s istým zámerom. V príspevku č. 119 som dostal body za ktoré som ešte nepoďakoval, ďakujem Jaroslavovi, Zdenke 131.

Zadávteľ dostal po 9 príspevkoch odpoveď v desiatom doporučenie. Mohol aspoň poďakovať, ale nie.


A kto ti to montoval? To asi musel byť superšpecialista, ked ponúkal zostavu, ktorú sám nevyskúšal. Alebo si si ten komplet kúpil sám a potom hľadal montážnika ?
Ja to robím tak, že najskôr vojdem do zabehnutej firmy, poviem čo by som chcel a opýtam sa čo by mi navrhli oni a aj prečo. Potom si pozriem čo má d dispozícii konkurencia na nete, posúdim a znovu sa pýtam vo firme, čo oni na to - a riešenie je na svete.

Keď si nevedel poradiť, išiel radiť iným. Možno mu niekto za radu poďakuje? Možno???

Aj to sa deje na PORADE.
Gapo
02.04.10,09:46
K tomuto len toľko, treba vymeniť vodomery za neovplyvniteľné, veď sú také a riadne zaplombovať oba holendre. Ak sa dokáže, že spotreba bude, riešiť doplatenie. Susedia predsa musia vedieť, či tam bývajú a len jedno spláchutie wc denne je do roka 3,6 m3.
Hádam nekadia z balkóna?:cool::cool::cool:
lubko6394
06.04.10,04:32
K tomuto len toľko, treba vymeniť vodomery za neovplyvniteľné, veď sú také a riadne zaplombovať oba holendre. Ak sa dokáže, že spotreba bude, riešiť doplatenie. Susedia predsa musia vedieť, či tam bývajú a len jedno spláchutie wc denne je do roka 3,6 m3.
Hádam nekadia z balkóna?:cool::cool::cool:

Tie čo máme my sú tie neovplyvniteľné a sú aj zaplombované. Tiež mi to vrtalo v hlave ako je to možné, ale ono záleží na tom magnete. Skús si neodýmový magnet 20x20x10mm a nájsť to správne miesto. Síce sa snaží, myká, ale v skutočnosti stojí. Problémom je dôkaz !!!
najag
06.04.10,05:25
K tomu nie je potrebny ani magnet, staci iba sedliacky rozum a v podstate sa vlastnik bytu v ramci spotreby vody nicoho nedopustil a aj tak meradlo oklame......a spotrebu vody ma nizsiu, ako je skutocna, ale zase ne druhej strane, nie kazdemu to dopne, nie kazdy to vyuzije.....:D
sito
06.04.10,13:03
Veď žiadna závada nebola. Vodomery boli funkčné - nájomník pustil vodu a vodomery sa točili. Takže je to síce nelogické že má niekto nulovú spotrebu, ale chýba dôkaz !!!
Skúsil som si ovplyvniť moje vodomery a dá sa to celkom jednoducho-silným magnetom, ale neviem ako to dokázať. Predsa ked mám vodomery ovplyvňované tak k nim nikoho nepustím- výhovorka sa vždy nájde - trebárz nahá manželka a po minúte, ktorá stačí na odstránenie magnetov, si môže kontrolór aj oči vyočiť a nič nenájde, všetko bude v poriadku.


Tie čo máme my sú tie neovplyvniteľné a sú aj zaplombované. Tiež mi to vrtalo v hlave ako je to možné, ale ono záleží na tom magnete. Skús si neodýmový magnet 20x20x10mm a nájsť to správne miesto. Síce sa snaží, myká, ale v skutočnosti stojí. Problémom je dôkaz !!!

Zdá sami, že si protirečíš, trepeš. Gapo ti to vysvetlil, ale neviem prečo stojíte vy pod tým balkónom??? Ale keď on má vynulované, vy nemusíťe mať. Vám na skáču vyššie čísla úhrady za vody. Kvôli tým nulám.

Tu ti to, vám nikto nevyrieši, ak to nedôjde vám, ako to vyriešiť, tak je to v poriadku. PLAŤTE!!!
lubko6394
06.04.10,13:16
Zdá sami, že si protirečíš, trepeš. Gapo ti to vysvetlil, ale neviem prečo stojíte vy pod tým balkónom??? Ale keď on má vynulované, vy nemusíťe mať. Vám na skáču vyššie čísla úhrady za vody. Kvôli tým nulám.

Tu ti to, vám nikto nevyrieši, ak to nedôjde vám, ako to vyriešiť, tak je to v poriadku. PLAŤTE!!!

Vdaka za stanovisko. Tak ako trepem tu, môžem trepať aj na schôdzi. Dal som túto otázku preto, lebo tuším, čo sa deje, ale nepoznám spôsob ako dokázať, že to tak je. Dostal som aj radu na odhlasovanie akejsi priemernej spotrebe pri nulových odpočtoch, ale to riešenie má zmysel len vtedy ak on bude pokračovať aj po takejto schôdzi rovnako - teda nulou. Ak zvýši odber na 2 m3 ročne a ešte len studenej, tak je mimo uznesenia - a my sa mu zložíme len o tie dva kubíky menej a môže sa nám za chrbtom smiať ako s nami kýva.
sito
06.04.10,13:45
Vdaka za stanovisko. Tak ako trepem tu, môžem trepať aj na schôdzi. Dal som túto otázku preto, lebo tuším, čo sa deje, ale nepoznám spôsob ako dokázať, že to tak je. Dostal som aj radu na odhlasovanie akejsi priemernej spotrebe pri nulových odpočtoch, ale to riešenie má zmysel len vtedy ak on bude pokračovať aj po takejto schôdzi rovnako - teda nulou. Ak zvýši odber na 2 m3 ročne a ešte len studenej, tak je mimo uznesenia - a my sa mu zložíme len o tie dva kubíky menej a môže sa nám za chrbtom smiať ako s nami kýva.

Ja mu môžem len zagratulovať a zatlieskať. Daj kontakt.
sito
07.04.10,14:22
Ten kontakt je na človeka, ktorému mám gratulovať?
Gapo
07.04.10,14:48
Tie čo máme my sú tie neovplyvniteľné a sú aj zaplombované. Tiež mi to vrtalo v hlave ako je to možné, ale ono záleží na tom magnete. Skús si neodýmový magnet 20x20x10mm a nájsť to správne miesto. Síce sa snaží, myká, ale v skutočnosti stojí. Problémom je dôkaz !!!
Neviem ako sa dá ešte napísať, že sú neovplyvniteľné magnetom, môže byť aj "čerešňový", jednoducho smola točí sa ďalej. Howg.:cool:
lubko6394
08.04.10,04:37
Neviem ako sa dá ešte napísať, že sú neovplyvniteľné magnetom, môže byť aj "čerešňový", jednoducho smola točí sa ďalej. Howg.:cool:

To nie je teória. To som si prakticky vyskúšal a funguje to !!!
Howg.
Gapo
08.04.10,17:12
To nie je teória. To som si prakticky vyskúšal a funguje to !!!
Howg.
Tak nie je neovplyvniteľný magnetom!:cool:
Napíš typ.
doktor01
26.05.10,20:53
Dnes som dostal vyúčtovanie za rok 2009 o OSBD. V prílohe sa uvádza vyúčtovanie spotreby vody kde je všetko uvedené po položkách. Nerozumiem však koeficientu pri studenej vode 1,216324. Keď som to prepočítal zistil som, že o koeficient sa mi navŕšila samotná celková cena za studenú vodu (podľa výmeru je cena za 1 m3= 1,9659 € a pri spotrebe 68,93 m3 by cena mala byť 135,51 €, lenže cena je 164,82 € = navýšenie o koeficient 1,216324). Za ostatné 3 roky sme mali vždy koeficient 1.
Chápem, že pri odpise na hlavnom vodomere a jednotlivých vodomeroch v bytoch môže vzniknúť rozdiel (spotreba počas odpisovania). Lenže v tomto prípade je ten rozdiel 566 (http://www.porada.sk/t59578-566-naklady-na-kratkodoby-financny-majetok.html) m3.
Vie niekto poradiť či je to správne vyúčtované alebo sa niekde stala chyba?
sito
26.05.10,22:42
Dnes som dostal vyúčtovanie za rok 2009 o OSBD. V prílohe sa uvádza vyúčtovanie spotreby vody kde je všetko uvedené po položkách. Nerozumiem však koeficientu pri studenej vode 1,216324. Keď som to prepočítal zistil som, že o koeficient sa mi navŕšila samotná celková cena za studenú vodu (podľa výmeru je cena za 1 m3= 1,9659 € a pri spotrebe 68,93 m3 by cena mala byť 135,51 €, lenže cena je 164,82 € = navýšenie o koeficient 1,216324). Za ostatné 3 roky sme mali vždy koeficient 1.
Chápem, že pri odpise na hlavnom vodomere a jednotlivých vodomeroch v bytoch môže vzniknúť rozdiel (spotreba počas odpisovania). Lenže v tomto prípade je ten rozdiel 566 (http://www.porada.sk/t59578-566-naklady-na-kratkodoby-financny-majetok.html) m3.
Vie niekto poradiť či je to správne vyúčtované alebo sa niekde stala chyba?

Marína myslela, tu tému prečítať! Nie v nej zadať tú istú otázku. To nič. ;):)
lubko6394
27.05.10,04:48
Dnes som dostal vyúčtovanie za rok 2009 o OSBD. V prílohe sa uvádza vyúčtovanie spotreby vody kde je všetko uvedené po položkách. Nerozumiem však koeficientu pri studenej vode 1,216324. Keď som to prepočítal zistil som, že o koeficient sa mi navŕšila samotná celková cena za studenú vodu (podľa výmeru je cena za 1 m3= 1,9659 € a pri spotrebe 68,93 m3 by cena mala byť 135,51 €, lenže cena je 164,82 € = navýšenie o koeficient 1,216324). Za ostatné 3 roky sme mali vždy koeficient 1.
Chápem, že pri odpise na hlavnom vodomere a jednotlivých vodomeroch v bytoch môže vzniknúť rozdiel (spotreba počas odpisovania). Lenže v tomto prípade je ten rozdiel 566 (http://www.porada.sk/t59578-566-naklady-na-kratkodoby-financny-majetok.html) m3.
Vie niekto poradiť či je to správne vyúčtované alebo sa niekde stala chyba?

Práčovňa,bydranty, polievanie trávy, kvapkanie...
Zarazila ma tá presnosť teplej vody-ved tá je najdrahšia, takže pravdepodobne to vykrýva asi pokazený merač u jedného alebo viacerých bytov a tým to nechajú zacvakať, preto je skoro čistá 1.
VladoJ
27.05.10,19:06
U nas problem s koeficientom (zatial) nemame. Mam vsak problem desifrovat z vyuctovania algoritmus, ktorym spravca dosiel k celkovej cene TUV 17.57 EUR / m3 (hlavne co sa tyka dodaneho tepla k ohrevu). Zda sa vam tato cena realna? Minuly rok som este udrzal dych, ale v tohtorocnom vyuctovani som sa uz uplne utopil (vid. foto).... :(
svojar
27.05.10,20:52
No neviem. Podľa mňa je tam strašná chyba.
Spotrebná zložka za dom 11340,20 pri celkovej spotrebe 2300,35
Tvoj byt spotreba 38,664 = 11364,2/2300,35*38,664=191,01€ a nie 587,12€.
Teda Tvoje náklady na TV by mali byť =
Základná zložka ohrevu 18,57€
Spotrebná zložka ohrevu 191,01€
Voda 73,04€
Spolu 282,62€ a nie 678,73€ to je naozaj trápny omyl, pre ktorý je treba podať odvolanie a to hneď.
Inak 4,9€ na ohrev 1m3 je super, my máme 7,05.
Hádam som sa niekde pri tých výpočtoch nepomýlil.
Iba ešte doplním - nebýva zvykom a je to skôr výnimkou, že by náklady za TV boli vyššie ako za kúrenie.
VladoJ
28.05.10,04:59
Vdaka. Ja som si to skusil preratat nasledovne:

celkove naklady na ohrev vody za objekt 12 626,89 EUR / celkova (fakturovana) spotreba objektu TUV: 2 300,35 m3 = 5.49 EUR na m3. + cena za dodavku SV: 1.89 EUR / m3.

Celkova cena teplej vody aj s ohrevom teda: 5.49 + 1.89 = 7.38 EUR / m3. To je rozdiel vyse 10 EUR na 1 m3 vody! :eek: Poslal som uz otazku spravcovi, nech mi vysvetli ako k tym 17.57 EUR na kubik TUV dosiel.
milláčikk
28.05.10,05:56
Dnes som dostal vyúčtovanie za rok 2009 o OSBD. V prílohe sa uvádza vyúčtovanie spotreby vody kde je všetko uvedené po položkách. Nerozumiem však koeficientu pri studenej vode 1,216324. Keď som to prepočítal zistil som, že o koeficient sa mi navŕšila samotná celková cena za studenú vodu (podľa výmeru je cena za 1 m3= 1,9659 € a pri spotrebe 68,93 m3 by cena mala byť 135,51 €, lenže cena je 164,82 € = navýšenie o koeficient 1,216324). Za ostatné 3 roky sme mali vždy koeficient 1.
Chápem, že pri odpise na hlavnom vodomere a jednotlivých vodomeroch v bytoch môže vzniknúť rozdiel (spotreba počas odpisovania). Lenže v tomto prípade je ten rozdiel 566 (http://www.porada.sk/t59578-566-naklady-na-kratkodoby-financny-majetok.html) m3.
Vie niekto poradiť či je to správne vyúčtované alebo sa niekde stala chyba?

Ber to inak :
Nemáš rozdiel 566:o m3, ale 21:) % - a ja by som sa pri studenej vode koeficientom pod 1,25 vôbec NEZAOBERAL !!!
Možno to robili inak :D:D:D:D:D:D .

PS
Koeficient 1,00 je technicky jasná blbosť, ale účtovnícky vyzerá "sympaticky" :)
doktor01
29.05.10,16:28
Ber to inak :
Nemáš rozdiel 566:o m3, ale 21:) % - a ja by som sa pri studenej vode koeficientom pod 1,25 vôbec NEZAOBERAL !!!
Možno to robili inak :D:D:D:D:D:D .

PS
Koeficient 1,00 je technicky jasná blbosť, ale účtovnícky vyzerá "sympaticky" :)

No keď pre niekoho nie je problém zaplatiť 1100 € =21% len tak bez zistenia dôvodu, tak potom zrejme preňho nemá význam kontrolovať vyúčtovanie. Zrejme rád zaplatí aj za niečo čo nemal (nič v zlom ale možno vie prečo).
milláčikk
29.05.10,20:40
Dnes som dostal vyúčtovanie za rok 2009 o OSBD. V prílohe sa uvádza vyúčtovanie spotreby vody kde je všetko uvedené po položkách. Nerozumiem však koeficientu pri studenej vode 1,216324. Keď som to prepočítal zistil som, že o koeficient sa mi navŕšila samotná celková cena za studenú vodu (podľa výmeru je cena za 1 m3= 1,9659 € a pri spotrebe 68,93 m3 by cena mala byť 135,51 €, lenže cena je 164,82 € = navýšenie o koeficient 1,216324). Za ostatné 3 roky sme mali vždy koeficient 1.
Chápem, že pri odpise na hlavnom vodomere a jednotlivých vodomeroch v bytoch môže vzniknúť rozdiel (spotreba počas odpisovania). Lenže v tomto prípade je ten rozdiel 566 (http://www.porada.sk/t59578-566-naklady-na-kratkodoby-financny-majetok.html) m3.
Vie niekto poradiť či je to správne vyúčtované alebo sa niekde stala chyba?

164,82 - 135,51 = 29,31 €


Práčovňa,bydranty, polievanie trávy, kvapkanie...
Zarazila ma tá presnosť teplej vody-ved tá je najdrahšia, takže pravdepodobne to vykrýva asi pokazený merač u jedného alebo viacerých bytov a tým to nechajú zacvakať, preto je skoro čistá 1.

Kde si našiel teplú vodu ?


Ber to inak :
Nemáš rozdiel 566:o m3, ale 21:) % - a ja by som sa pri studenej vode koeficientom pod 1,25 vôbec NEZAOBERAL !!!
Možno to robili inak :D:D:D:D:D:D .

PS
Koeficient 1,00 je technicky jasná blbosť, ale účtovnícky vyzerá "sympaticky" :)


Za 2008 (spotreba 57 m3 , cena 59,79 Sk/m3 ) by som pri koeficiente 1,25 zaplatil "navyše" 57x0,25x59,79/30,126 = 28,28€.
Ja som totiž "rozhadzovačný" -ak to nejde inak.


No keď pre niekoho nie je problém zaplatiť 1100 € =21% len tak bez zistenia dôvodu, tak potom zrejme preňho nemá význam kontrolovať vyúčtovanie. Zrejme rád zaplatí aj za niečo čo nemal (nič v zlom ale možno vie prečo).

Upresním

Takže nie JA , ale panelák by platil o 1100 € viac.

PS1
PS2
2008 1,08
2007 1,134
2006 1,221
2005 1,129
2004 1,302
2003 1,472
2002 1,160
2001 1,122

Keď sme u nás mali koeficient 1,4 - aj vtedy som to nechal na ženy, lebo chceli :
- kontrolovať stavy na všetkých vodomeroch
- KAŽDÉMU skontrolovať či nemá čierny odber
- písať na ŠEI.
Skrátka samé nič neriešiace veci do vyúčtovaného obdobia.

PS2
Skrátka sumy do 33€ nechaj na riešenie ženám = nezaoberaj sa drobnými :D.
sito
30.05.10,09:37
164,82 - 135,51 = 29,31 €



Kde si našiel teplú vodu ?



Za 2008 (spotreba 57 m3 , cena 59,79 Sk/m3 ) by som pri koeficiente 1,25 zaplatil "navyše" 57x0,25x59,79/30,126 = 28,28€.
Ja som totiž "rozhadzovačný" -ak to nejde inak.



Upresním

Takže nie JA , ale panelák by platil o 1100 € viac.

PS1
PS2
2008 1,08
2007 1,134
2006 1,221
2005 1,129
2004 1,302
2003 1,472
2002 1,160
2001 1,122

Keď sme u nás mali koeficient 1,4 - aj vtedy som to nechal na ženy, lebo chceli :
- kontrolovať stavy na všetkých vodomeroch
- KAŽDÉMU skontrolovať či nemá čierny odber
- písať na ŠEI.
Skrátka samé nič neriešiace veci do vyúčtovaného obdobia.

PS2
Skrátka sumy do 33€ nechaj na riešenie ženám = nezaoberaj sa drobnými :D.

Kde sa dajú nájsť take drobné??? :eek::eek::eek: Je mi biedne :mee:
milláčikk
30.05.10,09:58
Kde sa dajú nájsť take drobné??? :eek::eek::eek: Je mi biedne :mee:

1, Fajčíš ? 33 € = cca 15 krabičiek
2, Chodíš na pivo 3x / týždeň ? (choď 2x )

PS
Nemyslel som natoľko €, ale zbytočne vynaloženú námahu - retroaktívne NEVYDOBYJEŠ (ani keď dobiješ :D:D ) !!!
sito
30.05.10,10:17
1, Fajčíš ? 33 € = cca 15 krabičiek
2, Chodíš na pivo 3x / týždeň ? (choď 2x )

PS
Nemyslel som natoľko €, ale zbytočne vynaloženú námahu - retroaktívne NEVYDOBYJEŠ (ani keď dobiješ :D:D ) !!!

Aháááááááááááá. :) :D:D:D
milláčikk
31.05.10,20:08
PS2
2008 1,08
2007 1,134
2006 1,221
2005 1,129
2004 1,302
2003 1,472
2002 1,160
2001 1,122

Doplním
2009 1,113