adulique
15.05.07,21:13
prosim Vas, podlieha prijem zo zahranicia dani z prijmu na slovensku? Zdanila som ho v zahranici, ale teraz si chcem uplatnit vratenie dane a oni sa pytaju,ze aky prijem podlieha dani na slovensku.
Dakujem
Johanka
15.05.07,19:20
Oni = daňový úrad ?
Mala si príjem iba zo zahraničia alebo aj v SR?
O aký druh príjmu ide - zo závislej činnosti, z podnikanie, .... ?
Si daňový rezident v SR , t.j. zdaňuješ v SR celosvetové príjmy?
Braňo
15.05.07,20:02
A bolo by fajn uviesť aj krajinu, z ktorej príjem plynie.
adulique
16.05.07,07:19
Na jedno tlacivo musim vypisat aky prijem podlieha dani na slovensku.
Prijem je z nemecka a je to prijem zo zavislej cinnosti.
Uviedla som ho do slovenskeho danoveho priznania. Teraz mi vsak nie je jasne, ci "prijmy podliehajuce dani z prijmu v state bydliska" su vsetky prijmy, alebo len slovenske prijmy. Mala som prijmy aj na Sk zo zavislej cinnosti. Mne logicky vyplyva, ze vsetky. Dakujem.
Johanka
16.05.07,07:23
Si rezident SR ???
adulique
16.05.07,09:40
ano som....
Johanka
16.05.07,09:43
Podávaš DP typ A. Do DP uvedieš príjmy zo zdrojov v SR aj zo zdrojov v Nemecku, tzn. celosvetové príjmy.
V riadkoch 46 a 47 vynímeš zo zdanenia príjmy (základ dane) z Nemecka.
Marína
16.05.07,10:18
Príklad na vyplnenie DP s vyňatím príjmov nájdeš tu (http://www.porada.sk/showpost.php?p=435133&postcount=13).
adulique
16.05.07,11:17
Ale ja teraz potrebujem podat DP v nemecku. Slovenske je uz davno podane. A jediny pojem, ktory potrebujem vysvetlit je "prijmy podliehajuce dani v state bydliska". Ci tam maju byt len SK prijmy, alebo aj nemecke. Dakujem
Marína
16.05.07,11:38
Ale ja teraz potrebujem podat DP v nemecku. Slovenske je uz davno podane. A jediny pojem, ktory potrebujem vysvetlit je "prijmy podliehajuce dani v state bydliska". Ci tam maju byt len SK prijmy, alebo aj nemecke. Dakujem
Prepáč, ale zdá sa, že nie som sama, čo Ti celkom dobre nerozumie. Do akého potvrdenia, DP a pod. potrebuješ uviesť "príjmy podliehajúce dani v štáte bydliska"? Ty musíš vedieť, kde máš bydlisko.
Ak tvrdíš, že si rezidentom SR (daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou), podávaš(už si podala) DP v SR z celosvetových príjmov, v Tvojom prípade priznávaš v SR zdaniteľné príjmy dosiahnuté v SR a NR s tým, že podľa medzinárodnej zmluvy medzi SR a NR sú príjmy dosiahnuté v NR vyňaté. V NR, ak si chceš daň vysporiadať, buď svojho zamestnávateľa požiadaš o ročné zúčtovanie dane alebo si podáš DP LEN z príjmov dosiahnutých v NR. Ako je to presne podľa platnej legislatívy v NR asi ťažko na tomto fóre niekto odpovie. Myslím tým napr. koho žiadaš o ročné zúčtovanie, termíny,... a pod.

prosim Vas, podlieha prijem zo zahranicia dani z prijmu na slovensku? Zdanila som ho v zahranici, ale teraz si chcem uplatnit vratenie dane a oni sa pytaju,ze aky prijem podlieha dani na slovensku.
Dakujem
Z úvodného príspevku mám silný pocit, že Ťa v NR považujú za svojho rezidenta, ak ich(??? neviem kto je to) zaujíma Tvoj celosvetový príjem. Ak je to tak, potom v SR mal byť uvedený len zdaniteľný príjem dosiahnutý v SR a celosvetové príjmy by si uvádzala v DP v NR. Určiť, ktorého štátu si rezidentom, si môžeš podľa týchto kritérií.


Vyhláška č. 18/1984 Zb


Článok 4


Daňový domicil
(1) Výraz “osoba majúca bydlisko alebo sídlo v jednom zmluvnom štáte” označuje podľa tejto Zmluvy osobu, ktorá je podrobená zdaneniu podľa právnych predpisov tohto štátu z dôvodu svojho bydliska, stáleho pobytu, miesta vedenia alebo iného podobného kritéria.
(2) Ak fyzická osoba má podľa ustanovenia odseku 1 bydlisko v oboch zmluvných štátoch, postupuje sa takto:
a) Predpokladá sa, že táto osoba má bydlisko v tom zmluvnom štáte, v ktorom má stály byt. Ak má stály byt v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, s ktorým má užšie osobné a hospodárske vzťahy.
b) Ak sa nemôže určiť, s ktorým zmluvným štátom má táto osoba užšie osobné a hospodárske vzťahy, alebo ak nemá stály byt v žiadnom zmluvnom štáte, predpokladá sa, že má bydlisko v tom zmluvnom štáte, v ktorom sa obvykle zdržiava.
(3) Ak iná osoba ako fyzická osoba má podľa ustanovenia odseku 1 sídlo v oboch zmluvných štátoch, predpokladá sa, že má sídlo v tom zmluvnom štáte, v ktorom je miesto jej skutočného vedenia.
infoziadatel
19.03.08,16:14
Čítala som toto vysvetlenie o podaní DP v SR alebo NR. A som teraz zmetená. Ak som mala príjmy v NR od januára do júna a od júla do decembra som bola v SR na urade práce, tak môžem podať DP v SR ako celosvetové príjmy.?

Alebo mám aj druhú možnosť , že požiadam nemec.zamestnváatela, aby mi urobil DP v Nemecku? Nakoľko ked som bol na urade práce, tak som nemal príjem v SR a nemusím podávať DP?

Prosím Vás poradte mi som celá z toho hyn a čítam od rána príspevky a neviem sa vysomáriť.
ďakujem:)