RobSzel
15.05.07,20:32
Mam 25% podiel v s.r.o., ktory zamyslam predat subjektu, ktory nie je v sucasnosti spolocnikom nasej firmy. Podla spolocenskej zmluvy maju spolocnici predkupne pravo. Ak zamyslam podiel predat za urcitu sumu, musim ho najprv ponuknut mojim spolocnikom za tu istu sumu a ked sa nevyjadria do 3 dni od dorucenia pisomneho oznamenia, mozem podiel odpredat zamyslanemu kupcovi.

Moja otazka je, aky je dalsi postup, ak spolocnici prejavia o kupu podielu zaujem. Spolocenska zmluva nehovori nic o tom, dokedy musi byt uzavreta kupno-predajna zmluva. Obavam sa toho, ze spolocnici celu transakciu zablokuju, t.j. nebudem moct svoj podiel predat ani danemu kupcovi, ktoreho som si vyhliadol, ale formalne on prejavia zaujema nasledne budu kupu oddalovat.
Johanka
15.05.07,20:05
A ako vyjadria svoj záujem o využitie predkupného práva? Len tak, "per huba" ?
Mohli by svoj záujem vyjadriť podpísaním zmluvy o budúcej zmluve s časovým obmedzením na podpis zmluvy o prevode obchodného podielu ...
príp.rovno podpísaním zmluvy o prevode obch.podielu.
RobSzel
16.05.07,07:02
V spolocenskej zmluve je to velmi zmatocne naformulovane. Posielam v dalsom prispevku. Chapal by som to tak, ze prevod na cudziu osobu bud schvali valne zhromazdenie alebo predavajuci posle pisomne oznamenie a spolocnici si neuplatnia predkupne pravo. S tymi casovymi terminmi mi to vobecni je jasne okrem trojdnovej lehoty na uplatnenie predkupneho prava (ale ako?).
RobSzel
16.05.07,07:07
3. So suhlasom valneho zhromazdenia moze spolocnik previest svoj obchodny podiel na ineho spolocnika, alebo na inu osobu, vtedy vsak ruci za splacanie vkladu nadobudatelom tohto podielu. Nadobudatel musi v zmluve vyhlasit, ze pristupuje k spolocenskej zmluve. Suhlas s prevodom obchodneho podielu nemozno odopriet, ak ide o prevod na ineho spolocnika. Spolocnici spolocnosti maju v pripade mozneho prevodu obchodneho podielu spolocnika na inu osobu predkupne pravo. Ak chce spolocnik spolocnosti previest svoj obchodny podiel na inu osobu, je povinny pisomne informovat ostatnych spolocnikov spolocnosti o tomto zamere s uvedenim kupnej ceny a ostatnych podmienok prevodu tohto obchodneho podielu.

4. Predkupne pravo musi spolocnik uplatnit u prevadzajuceho najneskor do troch dni odo dna dorucenia pisomneho oznamenia o zamere prevadzajuceho spolocnika. Do uplynutia tejto lehoty nesmie prevadzajuci spolocnik vykonat prevod obchodneho podielu.

5. Spolocnik nie jeopravneny predat tretej osobe obchodny podiel za nizsiu cenu, nez aku uviedol v oznameni predavajuci. Ak porusi tento zavazok, povazuje sa suhlas valneho zhromazdenia s prevodom obchodneho podielu za neucinny.

5. Ucinky prevodu obchodneho podielu podla bodu 3. nastavaju voci spolocnosti odo dna dorucenia zmluvy o prevode obchodneho podielu spolocnosti.
petrixpeto
10.08.07,12:52
podla mna je to tam formulovane celkom jasne,,teda ak ide o prevod na inu osobu ako na spolocnika, tak ako prevadzajuci zasles pisomne oznamenie o umysle predat svoj obchodny podiel inej osobe s uvedenim ceny a ostatnzch podienom prevodu,,doručis to,ak uplynu 3 dni od dorucenia takehoto oznamenia a spolocnik si u teba neuplatni predkupne pravo na odkupenie tvojho podielu,tak mu toto pravo zanika a mozes svoj podiel odpredat,,,,, neista je uprava v tom,keby zaujem prehjavilo niekolko spolocnikov a to este v ten isty den,ak si uplatnia toto pravo predkupne