ivti
15.05.07,22:16
Chcela by som sa opýtať, z Nemecka sme kupovali nejaký tovar, faktúra prišla bez DPH (my sme platcovia DPH, t.j. urobíme samozdanenie), ale zároveň prišla aj faktúra za dopravu tohto tovaru z Nemecka na Slovensko a tam už je uvedená aj 19 % DPH. Je to takto správne? Volala som do Nemecka a tam mi vraveli, že doprava sa netýka predaja tovaru a tak tam DPH musí byť, že oni dostali od dopravcu fa s DPH, takže nám ju musia takisto naúčtovať. Čo mám urobiť s tou faktúrou za dopravu, na ktorej je aj DPH? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
DušanČ
16.05.07,04:15
Podľa všetkého, aj keď nie sú informácie kompletné, že nemecká strana pri vystavovaní fa pochybila. Ak dostali fa za dopravu vrátane nemeckej DPH, ide zrejme o nemeckého dopravcu. To však neznamená, že môžu túto DPH prenášať na odberateľa z iného štátu EÚ. V zásadných otázkach sú zákony štátov EÚ zhodné. Preto si myslím, že treba faktúru jednoducho vrátiť s požiadavkou fakturácie bez DPH. Tú si predsa nemecký dodávateľ môže od nemeckého dopravcu odpočítať, teda nie je ani formálny dôvod na prefakturáciu DPH.