stratena
16.05.07,06:46
Dobry den, napadla ma taka vec a neviem ci je to realizovatelne. Mame brigadnika a vyplacame mu nieco cez 20 000,-. To zamena, ze na konci roka mu vznikne nedoplatok na ZP a bude musiet zaplatit zdravotnej poistovni. Kvoli vyske prijmu.

Ale neda sa to vymysliet tak, ze sa zamestnavatel rozhodne platit za zamestnanca 10% ZP a zamestnancovi bude mesacne zrazat 4% zo mzdy a odvadzat do poistovne aby sme sa vyhli tomu aby musel platit na konci roka nejake nedoplatky?

A este sa chcem spytat je pravda, ze ak ma zamestnanec prijem vyssi ako 5000,- tak mu musim zdanovat mzdu preddavkovo a nemozem zrazkou?

Dakujem Vam
azuz
16.05.07,04:56
Dobrovoľné platenie preddavkov do ZP zákon nepozná. Ak si chce platiť preddavky, zamestnajte ho na pracovný pomer - stačí 1 hod denne (týždenne). Z toho si bude platiť preddavky a potom sa do ročného zúčtovania nebude zahŕňať odmena za dohodu, teda nevzniknú ani nedoplatky z dohody.
Ak je zdanteľný príjem vyšší ako 5000,- Sk musí byť preddavková daň.
jvp111
16.05.07,05:02
Dobry den, napadla ma taka vec a neviem ci je to realizovatelne. Mame brigadnika a vyplacame mu nieco cez 20 000,-. To zamena, ze na konci roka mu vznikne nedoplatok na ZP a bude musiet zaplatit zdravotnej poistovni. Kvoli vyske prijmu.

Ale neda sa to vymysliet tak, ze sa zamestnavatel rozhodne platit za zamestnanca 10% ZP a zamestnancovi bude mesacne zrazat 4% zo mzdy a odvadzat do poistovne aby sme sa vyhli tomu aby musel platit na konci roka nejake nedoplatky?

A este sa chcem spytat je pravda, ze ak ma zamestnanec prijem vyssi ako 5000,- tak mu musim zdanovat mzdu preddavkovo a nemozem zrazkou?

Dakujem Vam
dá sa uzatvoriť pracovný pomer na pracovnú zmluvu a nie na dohodu, v tomto prípade mzda je vymeriavacím základom pre zdravotné poistenie. pravdepodobne bude zmena čo sa týka študentov a dôchodcov za rok 2007 -už nebudú podávať ročné zúčtovanie zdrav.poist. a to bez ohľadu na výšku ich prípadného príjmu na dohodu.
Do 5000,- Sk ak niekto si neuplatňuje nezdaniteľnú čiastku a nepoberá daňový bonus zrazená daň je zrážková.