MS77
16.05.07,09:39
Ahojte
potrebujem súrne pomoct, mam dat okamzite odpoved. Konatel spoločnosti nemá uzatvorenú pracovnu zmluvu. Chce si vyplatit odmenu za vykon funkcie. Je tato odmena limitovana minimálnou mzdou, vztahuju sa na to odvody do zdravotnej a socialnej poistovne? Zdanujem to preddavkovou danou. Je odmena za vykon funkcie chapana ako príjem zo závislej činnosti? Neviem si stým poradit. Neviem ci este mi z toho vyplývaju aj ine povinnosti.
Dakujem
mysimis
16.05.07,08:34
Pokiaľ konateľ nemá pracovnú zmluvu, je potrebné s ním spísať zmluvu o výkone funkcie konateľa. V uvedenej zmluve sa dohodne aj odmena za konateľstvo. Táto odmena nie je limitovaná a platia sa z nej len odvody do ZP a daň. Do ZP je potrebné ho prihlásiť. Ak Ti niečo ešte nie je jasné, kľudne sa pýtaj.
MS77
16.05.07,08:49
A aké ma postavenie konateľ spoločnosti z hľadiska zákona o socialnom poistenie, ak nemá nikde uzatvorenu pracovnu zmluvu. Vystupuje ako SZCO a plati odvody ako SZCO,alebo ako samoplatca?
mysimis
16.05.07,08:55
Do SP sa z odmeny konateľa odvody neplatia, môže si ich platiť dobrovoľne.
Emily Sk
14.06.07,08:57
Dobrý deň,

ak je osoba konatelom v dvoch spoločnostiach - v jednej je zamestnancom /plati riadne odvody do Z a SP/ a v druhej iba konatelom od tohto mesiaca bude poberat mesačnú odmenu za vykon funkcie na základe zmluvy o vykone funkcie. Musí byť opatovne nahlasena do ZP a platit 4% zp a s.r.o-cka za nu 10%? alebo to bude podla publikovaného vzrca 30 000:2,14 = 14 018,69 x 14% = 1 963,- Ako riesit situaciu ak nebol konatel nahláseny do ZP do 8 dni? Prosim o odpoved co najskor a dakujem.
Janinka
09.01.10,21:27
Ozivym trocha temu, mam konatela jednoosobovej spolocnosti, je zaroven aj jedinym spolocnikom, ma odjakziva pracovnu zmluvu ale v roku 2009 poberal minimalnu mzdu + podiely na zisku. Mozem mu urobit klasicke rocne zuctovanie? Podiely na zisku uz nezdanoval a ani sa z nich neodvadzalo do ZP, nakolko do ZP mu islo z pracovnej zmluvy. A teraz pre buduci rok, ak by ukoncil pracovny pomer, je vyhodnejsie vyplacat mu podiely na zisku alebo odmenu spolocnikov, alebo odmenu statutarov? Ak pracovny pomer zachova, dam mu min. mzdu nemusi platit z odmeny do ZP, alebo musi. Ak prac.pomer ukonci, musi sa prihlasit do ZP sam?

Dakujem
Janinka
10.01.10,07:57
posuvam si, prosim poradte, dakujem
mysimis
10.01.10,10:27
Ozivym trocha temu, mam konatela jednoosobovej spolocnosti, je zaroven aj jedinym spolocnikom, ma odjakziva pracovnu zmluvu ale v roku 2009 poberal minimalnu mzdu + podiely na zisku. Mozem mu urobit klasicke rocne zuctovanie? Podiely na zisku uz nezdanoval a ani sa z nich neodvadzalo do ZP, nakolko do ZP mu islo z pracovnej zmluvy. A teraz pre buduci rok, ak by ukoncil pracovny pomer, je vyhodnejsie vyplacat mu podiely na zisku alebo odmenu spolocnikov, alebo odmenu statutarov? Ak pracovny pomer zachova, dam mu min. mzdu nemusi platit z odmeny do ZP, alebo musi. Ak prac.pomer ukonci, musi sa prihlasit do ZP sam?

Dakujem

Najvýhodnejšie je ak tento konateľ uzatvorí pracovný pomer a bude fungovať na základe zmluvy o výkone funkcie konateľa. Z tejto odmeny sa bude odvádzať len do ZP - 10% s.r.o. 4% zamestnanec. Ešte táto odmena podlieha aj dani, ale môže si konateľ podpísať vyhlásenie k dani a uplatniť nezdaniteľnú položku.
Janinka
10.01.10,11:10
dakujem, a este by ma zaujimalo, k tomuto konatelovi, musi podavat RZZP? Pokial viem, tak nie, ale viem ze je to limitovane vyskou hrubeho prijmu v jednotlivych mesiacoch, ale neviem aka bola hranica pre rok 2009 a tiez mi program zaratal podiely na zisku do Hrubej mzdy, co asi nie je spravne.
feap1
13.01.10,16:12
mám otázku, čo treba urobiť ak je konateľovi vyplatená odmena (jednorázovo). Konateľ je Francúz nerezident - ako na daň a ZP? Ako to účtovať? Prosím o pomoc