Vladimír Ozimý
01.02.05,13:26
No mám taký problém, mám klienta ktorý má firemné auto ale má ho až od polovice roka. Predtym pouzival sukromne na podnikatelske ucely. No a neodkladal si blocky na benzin ako kazdy riadny podnikatel, pretoze bol zvyknuty na cestaky, ktore nemusel dokladovat spotrebou. Zakon hovori, ze do nakladov si moze dat max. do vysky spotreby urcenej prepoctom cez technicky preukaz. Ako to teraz spravit, ked si riadne sice viedol knihu jazd ale nema doklady o cerpani k autu (iba niektore). Moze si dat spotrebu na zaklade knihy jazd do nakladov alebo nemoze. No ja som doteraz to robil vzdy tak ze som spotrebu uctoval priamo do nakladov a potom na konci roka som to porovnal s knihou jazd a v pripade ze spotreba podla knihy jazd vysla nizsia tak som mu uznal len na zaklade knihy jazd a ked bola vacsia tak som mu zas uznal vysku blockov. Neviem...


Bod 2.

Klient dal trvaly prikaz na uhradu telefonu ale bohuzial mu to nestrhavali, doplatil to az v roku 2005. Vedie JU. Ovplyvni to rok 2004 alebo to ide ako naklad danovy az do roku 2005? Dakujem
jeso
01.02.05,12:29
ak telefon zaplatil v roku 2005-v tomto roku je to nákladová položka -VOZD
V roku 2004 to zaradí len do knihy záväzkov a neovplyvní mu to základ dane
Janca
01.02.05,12:50
Bod 1. Do nakladov by som dala PHM len z original blockov, v knihe jazd by som len poznacila prejdene km s pozn., ze cerpanie sa neda dolozit, len aby sedel tachometer.
Chybaju original doklady. Popr. by som to prekonzultovala so svojim spravcom. Urcite nejde o male ciastky tak by som neriskovala.
Bod 2. Je to klasicky neuhradena fa, na konci roka uviest do vykazu zavazkov a do nakladov v r. 2005.
rene
03.03.05,18:23
Nie je mi táto téma celkom jasná, vysvetlite, prosím, zbehlejší !!!
FO má auto súkromné,obstarané v roku 2003, používa ho na firemné účely od 01.01.2004 do 12.08.2004.
Čo mu môžem dať do výdavkov za toto obdobie?

od 13.08.2004 až do konca roka má nové ,auto firemné, tam dám bločky PHM, prípadne opravy atď...,tam mi je to jasné.
ondrejvla
03.03.05,19:51
Nie je mi táto téma celkom jasná, vysvetlite, prosím, zbehlejší !!!
FO má auto súkromné,obstarané v roku 2003, používa ho na firemné účely od 01.01.2004 do 12.08.2004.
Čo mu môžem dať do výdavkov za toto obdobie?

od 13.08.2004 až do konca roka má nové ,auto firemné, tam dám bločky PHM, prípadne opravy atď...,tam mi je to jasné.ad.1 Ak si zaplatil v januári 2004, tak si môže robiť cesťáky, tzn.spotrebu podľa ujazdených km, ale bez koeficientu,musí to byť doložené knihou jázd.

ad.2 môžeš tam dať aj zákonné poistné, ktoré si platil už ako firma, ale opäť musíš mať zaplatenú cestnú daň a všetky náklady týkajúce sa prevádzky MV.
Lubina
04.03.05,09:08
Mám otázočku. Je možné dať do výdavkov zákonnú poistku na auto, ktoré je súkromné a využívam so v suvislosti s podnikaním? Cestná daň je zaplatená,
kniha jázd vypracovaná, dokonca aj všetky bločky na benzín mám. Účtujem v JÚ.
Ďakujem
Manual
04.03.05,16:12
Lubina, ja si myslím že nie, pretože je to Tvoj osobný majetok, nie firemný. Myslím že by sa nedala dať ani poistka RD keby si robila napr. účtovníctvo doma v byte bez toho že by si časť mala vyňatú z bytového fondu /či ako sa to volá/ na podnikanie.. Ja si myslím že nie, možno niekto má iný názor.
Pekný večer želám...
Zlatica
04.03.05,17:14
Môj názor - určite nie.
ondrejvla
04.03.05,18:52
Mám otázočku. Je možné dať do výdavkov zákonnú poistku na auto, ktoré je súkromné a využívam so v suvislosti s podnikaním? Cestná daň je zaplatená,
kniha jázd vypracovaná, dokonca aj všetky bločky na benzín mám. Účtujem v JÚ.
ĎakujemLubina, v žiadnom prípade tam nedaj zákonnú poistku!!! Tá tam nepatrí, veď predsa tú musíš platiť tak či tak a auto nemáš zaradené v podnikaní!!!
sway
04.03.05,18:56
...do nákladov pri použití súkromného mot.vozidla ti idú len náhrady za amortizáciu od 1.11.2004 vozidla + PHM a cestná daň ak je autíčko písané na Teba. A od 1.11.2004 tiež stravné za cesty nad 5 hodín... - to som múdra z PORADY - dnes sme to tu riešili...
rene
04.03.05,19:07
Opäť otázka : /ondrejvla/

Hoci nie je zaplatená cestná daň, prečo by sa nemoli účtovať ostatné príslušné náklady, týkajúce sa či už firemného auta alebo súkromného auta na firemné účely?
sway
04.03.05,19:09
Opäť otázka : /ondrejvla/

Hoci nie je zaplatená cestná daň, prečo by sa nemoli účtovať ostatné príslušné náklady, týkajúce sa či už firemného auta alebo súkromného auta na firemné účely?
vyhodia Ti tie náklady komplet z účtovníctva a dodaníš - fak POZOR!!! zaplatená cestná daň je PODMIENKOU!
rene
04.03.05,19:29
Kde je to v zákone, že zaplatená cestná daň je podmienkou ?:mad:
A keby ju zaplatil 04.01.2005 za rok 2004 aj s úrokom, tak by si za rok 2004 nemohol účtovať auto ?

Len na okraj : ak nezaplatím daň z príjmu, nemôžem podnikať ?
ak nezaplatím zdravotné poistenie, tak ma neošetria ?

Len na druhý okraj: ak mne nezaplatia , tak... čo ?:confused:
ondrejvla
04.03.05,19:36
Kde je to v zákone, že zaplatená cestná daň je podmienkou ?
A keby ju zaplatil 04.01.2005 za rok 2004 aj s úrokom, tak by si za rok 2004 nemohol účtovať auto ?Môže je zaplatiť aj v 01/2005 s PENÁLE, podá Priznanie k cestnej dani za rok 2004, v r.2005 Dań.priznanie k dani z mot.vozidiel. Aj ja používam MV nezaradené v podnikaní na podnikateľské účely a platím cestnú daň!!!!!!!!!
sway
04.03.05,19:47
Kde je to v zákone, že zaplatená cestná daň je podmienkou ?:mad:
A keby ju zaplatil 04.01.2005 za rok 2004 aj s úrokom, tak by si za rok 2004 nemohol účtovať auto ?

Len na okraj : ak nezaplatím daň z príjmu, nemôžem podnikať ?
ak nezaplatím zdravotné poistenie, tak ma neošetria ?

Len na druhý okraj: ak mne nezaplatia , tak... čo ?:confused:

Cestnú daň môžeš zaplatiť aj spätne.
Ak nič neurobíš ale riskuješ, že dodaníš (vyhodia Ti z nákladov všetko čo sa týka auta) aj s peknými peńálmi...ako cestnú daň, tak daň z príjmov..., aj Zdravotka dáva penále! a že Tebe nazaplatia? - na to vraj máme súdy.... no, nič moc. veľa zdaru.:p
rene
04.03.05,20:33
...do nákladov pri použití súkromného mot.vozidla ti idú len náhrady za amortizáciu od 1.11.2004 vozidla + PHM a cestná daň ak je autíčko písané na Teba. A od 1.11.2004 tiež stravné za cesty nad 5 hodín... - to som múdra z PORADY - dnes sme to tu riešili...
A od 01.01.2004 do 31.10.2004 nič?
babenko1
04.03.05,21:00
A od 01.01.2004 do 31.10.2004 nič?nie... do 31.10.2004 toto nebolo v zákone o DzP...schválili to až od 1.11.2004
Kači
04.03.05,22:22
Pri súkromnom aute používanom na súkrom. účely sa do 1.11. mohla uplatniť len prepočítaná spotreba podľa techničáku a musela byť zaplatená cestná daň. Čiže od 1.1. do 13.8. ak ste používali súkromné na firemné, tak len PHM. Do uznat. nákladov sa nedáva cena PHM z bločkov. Tie je dobré mať pre doloženie ceny PHM. Podstatné je mať evidenciu prejaz. km. Pri súkromnom aute nemusí sedieť s tachometrom, lebo ho používam aj na súkromné účely. Treba len písať koľko km prejdem na sl. účely. Najlepšie je raz za mesiac zrátať km, keď mám napr. 3 bločky s rôznou cenou urobím si priemer (plátcovia DPH počítajú s cenou bez DPH) a podľa spotreby uvedenej v techničáku prepočítam napr. že na tých 300 km by som mala spotrebovať 21 l, cena v tom mesiaci bola napr. 31,50, takže 21x31,5 a výsledok dávam do uznat. nákladov. Dnes sa však ceny PHM dajú zistiť aj na internete aj v rôznych publikáciách. Ak od 13.8. je auto zaradené do podnikania, tiež musí mať uhradenú cestnú daň, pri prepočte PHM je postup ten istý a do nákladov môže ísť aj havarij., zákonná poistka, náklady na opravy, autosúčiastky a pod. Takže asi stručne tak.
hron
05.03.05,07:31
Ak od 13.8. je auto zaradené do podnikania, tiež musí mať uhradenú cestnú daň,
Ale nie je to tak. Cestna dan sa hradi pri pouzivani auta na podnikanie a v suvislosti s podnikanim. So zaradenim do majetku to nema nic spolocne.
adam
05.03.05,10:15
Daň z motorových vozidiel (bývalá cestná daňa) nemusíš platiť, ale tým pádom nemôžeš dať do nákladov nič, čo sa týka automobilu!!!( benzín.......)
Kači
05.03.05,10:19
Ale nie je to tak. Cestna dan sa hradi pri pouzivani auta na podnikanie a v suvislosti s podnikanim. So zaradenim do majetku to nema nic spolocne.
Asi som to zle napísala. Jasné, že cestnú daň treba mať v každom prípade.
učty
05.03.05,10:51
SZČO kúpil auto na lízing v priebehu roka 2004. Zbadal sa až v januári 2005 že treba platiť cestnú daň, tak podal daňové priznanie za rok 2004 aj daň zaplatil, teraz sa
" teší " na penále + pokutu 2000 Sk za neskoré podanie DP ale v roku 2004 môže uplatniť všetky náklady.
Dana2
07.03.05,08:44
Kto mi poradí, živnostník ktorý účtuje v JÚ platil platobnou kartou benzín. Stačí to doložiť bločkom. Používal súkromné auto v období od 1.5.2004 do 30.10.2004. Ďakujem.
r.galovic
07.03.05,09:31
Ja by som sa vrátil ešte k pôvodnej otázke tejto témy. Myslím si, že pri strate bločkov za PHM by nemal byť problém. Veď predsa PHM účtujeme na základe prejazdených kilometrov v knihe jázd a nie na základe skutočných bločkov (tie sa účtujú ako výdavok neovplyvňujúci základ dane). A keď mi sedia km v knihe jázd a v aute, tak som predsa niekde musel tie km prejazdiť a teda aj kúpiť PHM. Bločky sú hlavne kvôli výpočtu priemernej ceny PHM. A keď nemám blok, tak pozrem cenu Slovnaftu na internete. Toto je môj skromný názor. Ak sa mýlim, vyveďte ma prosím z omylu.
rene
09.03.05,17:19
nie... do 31.10.2004 toto nebolo v zákone o DzP...schválili to až od 1.11.2004
Nedalo mi to, opäť som požiadala informáciu na UDR, výsledok nasledovný:

Zaplatená cestná daň nie je podmienkou pre uplatňovanie výdavkov na používanie motorového vozidla v súvislosti s podnikaním.

Pre obdobie od 01.01.2004 do 31.10.2004 pri súkromných autách použitých na podnikanie treba vychádzať z paragrafu 19, bod 2, písmeno l / cena PHM ako výdavok/.
sway
09.03.05,19:13
Nedalo mi to, opäť som požiadala informáciu na UDR, výsledok nasledovný:

Zaplatená cestná daň nie je podmienkou pre uplatňovanie výdavkov na používanie motorového vozidla v súvislosti s podnikaním.

Pre obdobie od 01.01.2004 do 31.10.2004 pri súkromných autách použitých na podnikanie treba vychádzať z paragrafu 19, bod 2, písmeno l / cena PHM ako výdavok/.
prosí bol to telefonát, alebo máš papier? - ak áno móóóc by som poprosila o kópiu - poštovné si uhradím - lebo to je gól...:p
učty
09.03.05,21:12
ach jaj to znamená, že ak bolo podávané DP k cestnej dani 2004 teraz v roku 2005
stačilo dať od 1.11.2004 ?

1. Ad absurdum: môžem podať dodatočné DP 2004 a žiadať vrátiť preplatok?

2. Ad absurdum 2: nepodať žiadne a nepoužívať auto od 1.11. do 31.12.2004?

- ušetriť na dani, na penále a samozrejme na pokute?
lienka1
09.03.05,21:40
Dobry vecer, mam jednu otazocku,
klientka FO-JU, ma sukromne MV, zaplatena dan z MV, ale auto je v TP napisane na jej manzela. Auto je samozrejme ich spolocny majetok, akurat ona ho vyuziva na sluz.cesty. Musi kvoli tomu robit prepis v TP?
sway
10.03.05,06:04
Dobry vecer, mam jednu otazocku,
klientka FO-JU, ma sukromne MV, zaplatena dan z MV, ale auto je v TP napisane na jej manzela. Auto je samozrejme ich spolocny majetok, akurat ona ho vyuziva na sluz.cesty. Musi kvoli tomu robit prepis v TP?
Nemusí ho prepisovať - čo je MV (mototrové vozidlo?), daň z mot.vozidla si však nesmie dať do nákladov - je to daň zaplatená za iného daňovníka...
bude si účtovať len o spotrebovaných PHM a amortizáciu za 1 km, nič iné nepôjde do nákladov ohľadom auta. Musí mať knihu jázd na ktoré si tieto výdavky uplatňuje.:o
lienka1
10.03.05,06:14
dakujem za odpoved, sway

preco si nemoze dat do nakladov cestnu dan, ktoru zaplatila len preto aby si mohla uplatnovat PHM a amortizáciu? Auto nema zaradene do podnikania...a musi viest knihu jazd? Nestacia iba cestaky? Ona tych ciest nema vela, ale ma ich dlhe tym myslim, ze chodi do zahranicia na sluz.cesty.
sway
10.03.05,07:01
dakujem za odpoved, sway

preco si nemoze dat do nakladov cestnu dan, ktoru zaplatila len preto aby si mohla uplatnovat PHM a amortizáciu? Auto nema zaradene do podnikania...a musi viest knihu jazd? Nestacia iba cestaky? Ona tych ciest nema vela, ale ma ich dlhe tym myslim, ze chodi do zahranicia na sluz.cesty.
cestnú daň - teda DzMV môže dať do nákladov daňovník ktorí MV vlastní, ak je napísané na manžela, tak ju zaplatiť musí ak si chce dávať do nákladov náhrady - je to podmienka!, ale cestnú daň zaplatil za iného daňovníka, teda nejde do nákladov v účtovníctve, resp, je dobré doklad o jej zaplatení tam dať, ale nie je to daňovo uznaný doklad, tak NDZ.
Neviem, možno stačia aj cesťáky, ak na nich je uvedený počet najazdených km - lebo z toho vypočítavaš náhradu...:p - nech sa vyjadria i ostatní....
Jo1234
10.03.05,16:28
Moze mi niekto potvrdit, ci musi byt spotrebovany benzin na sukromnom vozidle pouzitom na podnikanie vydokladovana blockami v mnozstve, aby pokryli aspon mnozstvo uvedene v knihe jazd??? Nikde som nenasiel jednoznacnu odpoved - zda sa, akoby blocky sluzili len na dokladovanie ceny benzinu, nie jeho nacerpaneho mnozstva.
vdaka, j.
via
10.03.05,16:32
tie najazdene km musis niekde evidovat, moze byt aj v cestakoch, ale musia byt!
via
10.03.05,16:33
Moze mi niekto potvrdit, ci musi byt spotrebovany benzin na sukromnom vozidle pouzitom na podnikanie vydokladovana blockami v mnozstve, aby pokryli aspon mnozstvo uvedene v knihe jazd??? Nikde som nenasiel jednoznacnu odpoved - zda sa, akoby blocky sluzili len na dokladovanie ceny benzinu, nie jeho nacerpaneho mnozstva.
vdaka, j.
nemusia byt vsetky, cena sa da zistit aj inym sposobom
Manual
10.03.05,16:37
Moze mi niekto potvrdit, ci musi byt spotrebovany benzin na sukromnom vozidle pouzitom na podnikanie vydokladovana blockami v mnozstve, aby pokryli aspon mnozstvo uvedene v knihe jazd??? Nikde som nenasiel jednoznacnu odpoved - zda sa, akoby blocky sluzili len na dokladovanie ceny benzinu, nie jeho nacerpaneho mnozstva.
vdaka, j.Podla mňa do 30.10.2004 ano, lebo tam si účtoval len o nákupe PHM a najazdené km musíš mať podložené nákupom PHM do priemernej spotreby. A od 1.11.2004 netreba, lebo tam počítaš "kilometrovné"
Pekný večer...
saglucka
11.03.05,13:55
Živnostník, JU. Používa súkromné auto na podnikateľské účely. Nemá zaplatenú cestnú daň. Musí byť zaplatená cestná daň aby si mohol uznať náhrady za cestovné?
Do 31.10 sa tieto náhrady rátajú z prejazdených km krát priemerná cena benzínu.
Od 1.11 sa zarátava aj amortizácia. Ako sa to vypočítava?
Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.
Pekný deň prajem :rolleyes:
sway
11.03.05,14:13
Živnostník, JU. Používa súkromné auto na podnikateľské účely. Nemá zaplatenú cestnú daň. Musí byť zaplatená cestná daň aby si mohol uznať náhrady za cestovné?
Do 31.10 sa tieto náhrady rátajú z prejazdených km krát priemerná cena benzínu.
Od 1.11 sa zarátava aj amortizácia. Ako sa to vypočítava?
Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.
Pekný deň prajem :rolleyes:
prejdi si len jednoducho dozadu príspevky v tejto téme je tam všetko čo potrebuješ:)
Manual
11.03.05,15:04
Živnostník, JU. Používa súkromné auto na podnikateľské účely. Nemá zaplatenú cestnú daň. Musí byť zaplatená cestná daň aby si mohol uznať náhrady za cestovné?
Do 31.10 sa tieto náhrady rátajú z prejazdených km krát priemerná cena benzínu.
Od 1.11 sa zarátava aj amortizácia. Ako sa to vypočítava?
Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.
Pekný deň prajem :rolleyes: Pre dobrý skutok.
Príklad:
Benzín stojí 30,- Sk
Spotreba auta je 6 l/100km
Na 100 km je to 180,- Sk /6x30/
Náklad na 1km je 1,80 Sk /180:100/
Základná náhrada na 1km je 6,20Sk
Celková náhrada na 1km jazdy je 6,20 + 1,80 = 8,00 Sk
Za mesiac najazdíš 1000 km do nákladov si dáš 8000,- Sk Asi takto.
Pekný večer želám...
rene
13.03.05,18:19
prosí bol to telefonát, alebo máš papier? - ak áno móóóc by som poprosila o kópiu - poštovné si uhradím - lebo to je gól...:p Zatiaľ telefonicky, písomná odpoveď na dopyt ešte nedorazila,..
andrej_rv
13.03.05,19:23
Asi si ten telefonát z UDR vysvetľuješ trošku optimisticky. Je síce pravda, že zaplatenie cestnej dane (resp. dane z motorových vozdidiel) nie je podmienkou na uplatňovanie daňových výdavkov v súvislosti s používaním motorového vozidla, ale treba to chápať v tom zmysle, že ti výdavky nemôžu vyhodiť z daňových nákladov len preto, že nemáš zaplatenú cestnú daň. Ale druhá vec je, že ti pri kontrole cestnú daň dorubia (samozrejme aj s penálami). Tento prípad som asi pred 2 rokmi zažil - klientovi pri kontrole vyhodili pre nezaplatenú daň vyhodili všetko, ale po odvolaní mu to uznali, len musel doplatiť daň (čo s radosťou urobil).
Čo sa týka bločkov za PHL u nezaradeného auta, podľa § 7 ods. 4 zákona o cestovných náhradách patrí náhrada za spotrebované PHL "..podľa cien PHL platných V ČASE POUŽITIA motorového vozidla..." (teda nie v čase tankovania). Vychádzajúc z uvedeného treba dokladať nie množstvo ale cenu PHL. Ja si pre tieto účely sťahujem ceny PHL zo stránky www.slovnaft.sk (ide o dominantného dodávateľa a jeho cenu možno pokladať za cenu obvyklú), a používam ich pre príslušný prepočet. A pri kontrole som zatiaľ nemal s tým problém. Iné je to samozrejme pri zaradenom vozidle, tam sú bločky nevyhnutné.
sway
14.03.05,06:01
Určite to tu niekde je, ale akosi nemôžem nájsť :confused: - môže klientka používať na podnikanie aj automobil rodičov? - a uplatniť si náhrady+PHM ? - Daň by zaplatila spätne - ale či to môže byť MV ktoré nevlastní ona ani jej manžel???? - prosím ak máte niekto skúsenosť dajte vedieť , v´daka!! :confused:
via
14.03.05,14:15
tak potom doplatit cestnu dan spätne, ale nie ona, ale jej rodicia, a spravit nejaku zmluvu o prenajme.
saglucka
14.03.05,15:03
Takže keď tu takto všetko čítam, cestná daň musí byť zaplatená, ak si chcem uplatňovať výdavky za auto. Aj keď využívam súkromné auto na podnikanie. Je to tak?
saglucka
14.03.05,15:06
Ešte by som sa chcela spýtať či neviete náhodou aké sú penále ak by som teraz zaplatila cestnú daň za minuly rok. Veľmi pekne ďakujem
Manual
14.03.05,15:31
Určite to tu niekde je, ale akosi nemôžem nájsť :confused: - môže klientka používať na podnikanie aj automobil rodičov? - a uplatniť si náhrady+PHM ? - Daň by zaplatila spätne - ale či to môže byť MV ktoré nevlastní ona ani jej manžel???? - prosím ak máte niekto skúsenosť dajte vedieť , v´daka!! :confused: Vlani som mal taký prípad a účtoval som len nákup PHM, spravila sa zmluva, kde sa napísalo, že sa bude auto udržiavať v riadnom tech. stave atď... to znamená, ten kto ho mal požičané si dával do nákladov aj bežnú údžbu OA.
Pekný podvečer...
Edo
27.03.05,16:55
Prosím o radu v tomto probléme.

Som živnostník, podnikateľ - fyzická osoba a chcem na svoje obchodne cesty (väščinou po meste) používať svoje súkromné vozidlo, ktoré nemám zaradené do podnikatelského majetku. Podľa viacerých tu prispievateľov si môžem do nákladov podnikania zahrnúť PHM a náhradu 6,20 Sk za 1 km za predpokladu, že si jednotlivé cesty budem evidovať a zaplatím cestnú daň. A to na základe Zákona o cestovných náhradách č. 283/2002, paragr. 7.

Zákon som si preštudoval a môj problém je v tom, že uvedený zákon jasne stanovuje, že náhrada sa týka zamestnancov. Nakoľko sa domnievam, že ako živnostník nie som zamestnanec, nezamestnáva ma žiadny zamestnávateľ, tak tento zákon nemôžem použiť,. Alebo sa mýlim?. Prosím znalých veci aby vyjadrili svoj názor teda či si môžem náhradu a benzín učtovať do nákladov alebo nie. Ďakujem za odpovede.
Evanka
27.03.05,17:05
Určite to tu niekde je, ale akosi nemôžem nájsť :confused: - môže klientka používať na podnikanie aj automobil rodičov? - a uplatniť si náhrady+PHM ? - Daň by zaplatila spätne - ale či to môže byť MV ktoré nevlastní ona ani jej manžel???? - prosím ak máte niekto skúsenosť dajte vedieť , v´daka!! :confused: Nemoze. Nahradu 6.20/km si SZCO moze uplatnit iba na vlastnom automobile.
pyton
27.03.05,20:08
Súhlas, ale zasa im môže zaplatiť niečo za prenájom ...
via
28.03.05,17:04
mam este otazocku ohladom sukromneho vozidla pouzivaneho na firemne ucely u SZCO: je danovo uznatelnym vydavkom nakup dialnicnej znamky? - nejde o malu sumu, pretoze kupoval DZ aj zahranicne.
Manual
28.03.05,17:08
mam este otazocku ohladom sukromneho vozidla pouzivaneho na firemne ucely u SZCO: je danovo uznatelnym vydavkom nakup dialnicnej znamky? - nejde o malu sumu, pretoze kupoval DZ aj zahranicne.Som toho názoru že ano, pretože je to výdavok súvisiaci s podnikaním, čo sa dá dokladovať cestami v KJ, faktúrami na odberatelov a podobne. Cena známky nie je podstatná.
Pekný večer...
via
28.03.05,17:15
dakujem a tiez zelam pekny vecer
sway
28.03.05,18:43
mam este otazocku ohladom sukromneho vozidla pouzivaneho na firemne ucely u SZCO: je danovo uznatelnym vydavkom nakup dialnicnej znamky? - nejde o malu sumu, pretoze kupoval DZ aj zahranicne.
podľa mňa NIE - hoci je to diskutabilné - keby sme to brali ako službu...? - ale ja by som to neriskovala, lebo pri používaní súkromného vozidla na podnikat. účely si môžeš dávať do nákladov v súvise s použitím vozidla len amortizáciu +PHM na jazdy, nič iné !!! -
ešte počkaj čo ostatní.....:p :(
Manual
29.03.05,15:40
podľa mňa NIE - hoci je to diskutabilné - keby sme to brali ako službu...? - ale ja by som to neriskovala, lebo pri používaní súkromného vozidla na podnikat. účely si môžeš dávať do nákladov v súvise s použitím vozidla len amortizáciu +PHM na jazdy, nič iné !!! -
ešte počkaj čo ostatní.....:p :(Ja som to bral tak, že je to cenina ktorej výdaj súvisí s podnikaním, nie s fingovaním automobilu. Predsa tou známkou ja auto nevylepšujem ani neopravujem. Berem to tak, že dialničná známka aj keď je kúpená do firemného auta, tá tiež to firemné auto nevylepšuje ale pomáha pri podnikaní skracuje a zrýchluje cestu. Ja by som to nespájal s amortizáciou auta.
Prosím, čo na to ostatní ??? Dajte do placu nejaký názor!!! Ďakujem.
Pekný večer...
andrej_rv
29.03.05,15:56
Nuž ja by som sa tiež pripojil k názoru manuala, že je to daňový výdavok. Keby šlo o súkromné auto zamestnanca, dá sa to možno ošetriť nejakou vetou v cesťáku, že zamestnávateľ zakúpi resp. preplatí dialničnú nálepku. A u OSZČ ? Podľa mňa ak ide o krátkodobé nálepky, s ich daňovou uznateľnosťou by nemal byť žiadny problém, ak sa dá doložiť, že nákup súvisí s vykonanou pracovnou cestou. Aj ročná nálepka sa dá daňovo obhájiť (napr. ak suma za x vykonaných ciest krát sezónna nálepka by bola vyššia než hodnota ročnej nálepky). Nakoniec, s použitím súkromného auta sa okrem PHL môžu dávať do nákladov aj iné preukázateľné výdavky, napr. lístky za parkovanie.
majja
30.03.05,11:15
Nevie náhodou niekto aké boli ceny benzínu NAT 95 a 98 v 01,02 a 03 /2004. alebo odkaz na nejakú stránku??
Jo1234
30.03.05,11:19
majja
30.03.05,11:33
vďaka za rýchlu odpoved
jarnov
30.03.05,13:57
Neviem, ako vstúpiť do témy, sorry. Väčšina tu zúčastnených je "posadnutá" cestnou daňou (DzMV) v súvislosti s výdavkami. Predsa dôvodom na novelizáciu bolo aj zrovnoprávnenie zamestnanca a SZČO. Zamestnanec náhradu za jazdu dostal, CD neplatil a zamestnávateľ si pritom znížoval základ dane... Zo znenia § 19 ods. 2 písm. e) vyplýva, že daňovníci,ktorí dosiahnu príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona (príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti), aj z činností vykonávaných v inom mieste, v akom pravidelne vykonávajú svoju činnosť, si môžu uplatniť výdavky vynaložené aj na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, a napr. aj poplatky za parkovanie. Tieto výdavky si môžu uplatniť do výšky podľa zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách. Ten síce hovorí o zamestnancoch, ale platí aj pre SZČO. Pre mňa z toho vyplýva, že treba zabudnúť na staré zákony, praktiky daňových kontrol (vyhadzovanie výdavkov alebo doplatenie CD) Nakoniec - kde má oporu (zákon,§,ods.?) tvrdenie o povinnosti zaplatiť CD? Ak sa mýlim, nechám sa poučiť - hoci aj tvrdo...
mihad
30.03.05,22:09
Nedalo mi to, opäť som požiadala informáciu na UDR, výsledok nasledovný:

Zaplatená cestná daň nie je podmienkou pre uplatňovanie výdavkov na používanie motorového vozidla v súvislosti s podnikaním.

Pre obdobie od 01.01.2004 do 31.10.2004 pri súkromných autách použitých na podnikanie treba vychádzať z paragrafu 19, bod 2, písmeno l / cena PHM ako výdavok/.
je toto pravda_? to znamena ze musim mat zaplatenu cestnu dan od 1.11.2004_? vie to niekto isto iste_? je to dolezite==este som ju nezaplatil...:)
via
31.03.05,10:53
necitala som vsetky prispevky, preco od 1.11.04? si vtedy zakupil vozidlo?
zakon hovori takto:
pri vozidlach evidovanych v tuzemsku vznika danova povinnost zacinaju prvym dnom mesiaca nasledujuceho po mesiaci v ktorom boli splnene rozhodujue skutocnosti (tj. pridelenie EVC a pouzivanie na podnikanie).
piko
28.04.05,10:58
[QUOTE=Vladimír Ozimý]No mám taký problém, mám klienta ktorý má firemné auto ale má ho až od polovice roka. Predtym pouzival sukromne na podnikatelske ucely. No a neodkladal si blocky na benzin ako kazdy riadny podnikatel, pretoze bol zvyknuty na cestaky, ktore nemusel dokladovat spotrebou. Zakon hovori, ze do nakladov si moze dat max. do vysky spotreby urcenej prepoctom cez technicky preukaz. Ako to teraz spravit, ked si riadne sice viedol knihu jazd ale nema doklady o cerpani k autu (iba niektore). Moze si dat spotrebu na zaklade knihy jazd do nakladov alebo nemoze. No ja som doteraz to robil vzdy tak ze som spotrebu uctoval priamo do nakladov a potom na konci roka som to porovnal s knihou jazd a v pripade ze spotreba podla knihy jazd vysla nizsia tak som mu uznal len na zaklade knihy jazd a ked bola vacsia tak som mu zas uznal vysku blockov. Neviem...

nemusis mat na vsetky kilometre pri pracovnej ceste zdokladovany aj pocet minutych litrov. staci, ked mas len doklad, ze si natankoval a z tohto dokladu vypocitas cenu za jeden liter. ale netreba mat cely objem kilometrov. (len mu pekne zarataj vsetky kilometre, ktore najazdil, a nie len tie na ktore ma dokladovane blocky o objeme nacerpania pohonnych hmot)
Lenuška
09.05.05,15:28
Prosím Vás, ako účtujete o nákupe PHM - firemné auto?
a následnú spotrebu podľa knihy jázd?
Bločky za benzín v PD ako výdavok neovplyv.ZD a podľa knihy jázd
na konci mesiaca vyučtovanie spotreby - výdavok ovplyv.ZD?
Ako to účtujete?
Manual
09.05.05,16:45
Prosím Vás, ako účtujete o nákupe PHM - firemné auto?
a následnú spotrebu podľa knihy jázd?
Bločky za benzín v PD ako výdavok neovplyv.ZD a podľa knihy jázd
na konci mesiaca vyučtovanie spotreby - výdavok ovplyv.ZD?
Ako to účtujete?Lenuška, najdi si tému Tabulka ku KJ, tam som prilepil v exceli tabulku. Otvor ju a prečítaj si návod, je to pre firemné autá. Ak niečo nepôjde, tak sa ozvi vyriešime spolu.
Pekný večer...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ondrejvla
09.05.05,16:54
[QUOTE=Vladimír Ozimý]No mám taký problém, mám klienta ktorý má firemné auto ale má ho až od polovice roka. Predtym pouzival sukromne na podnikatelske ucely. No a neodkladal si blocky na benzin ako kazdy riadny podnikatel, pretoze bol zvyknuty na cestaky, ktore nemusel dokladovat spotrebou. Zakon hovori, ze do nakladov si moze dat max. do vysky spotreby urcenej prepoctom cez technicky preukaz. Ako to teraz spravit, ked si riadne sice viedol knihu jazd ale nema doklady o cerpani k autu (iba niektore). Moze si dat spotrebu na zaklade knihy jazd do nakladov alebo nemoze. No ja som doteraz to robil vzdy tak ze som spotrebu uctoval priamo do nakladov a potom na konci roka som to porovnal s knihou jazd a v pripade ze spotreba podla knihy jazd vysla nizsia tak som mu uznal len na zaklade knihy jazd a ked bola vacsia tak som mu zas uznal vysku blockov. Neviem...

nemusis mat na vsetky kilometre pri pracovnej ceste zdokladovany aj pocet minutych litrov. staci, ked mas len doklad, ze si natankoval a z tohto dokladu vypocitas cenu za jeden liter. ale netreba mat cely objem kilometrov. (len mu pekne zarataj vsetky kilometre, ktore najazdil, a nie len tie na ktore ma dokladovane blocky o objeme nacerpania pohonnych hmot)
No tak to som jeleň! Ty sa pýtaš a zároveň si aj odpovedáš?!
A čo si chceš dať do nákladov, keď nemáš bločky?! Kilometre? Veď to je firemné auto!!!!!!
Lenuška
13.05.05,05:22
Lenuška, najdi si tému Tabulka ku KJ, tam som prilepil v exceli tabulku. Otvor ju a prečítaj si návod, je to pre firemné autá. Ak niečo nepôjde, tak sa ozvi vyriešime spolu.
Pekný večer...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Ďakujem, našla som to . Super.
Purdey
20.09.05,15:22
Dobrý deň, znova oživujem tuto temu otazkou na ktoru sa mi nepodarilo najst uspokojivu odpoved:

Som živnostník a používam na podnikanie svoje súkromné vozidlo (6,20+PHM/km), zaujímalo by ma či musím k cestákom prikladat všetky bločky za benzín?
Totiž, moja účtovníčka vravela, že ak daň. úrad kontroluje tieto cestovné náhrady, musí byť priložených viac alebo nanajvýš rovnako bločkov za benzín kolko je vykazaných kilometrov pri danej spotrebe. Nesmie to byt menej. Je to pravda? alebo stačí uviesť menej bločkov iba kvoli cene benzínu za daný mesiac? kontroluje v tejto súvislosti DÚ aj tachometer vozidla? a musím písať knihu jázd?
Dakujem.
emily
20.09.05,16:47
Dobrý deň, znova oživujem tuto temu otazkou na ktoru sa mi nepodarilo najst uspokojivu odpoved:

Som živnostník a používam na podnikanie svoje súkromné vozidlo (6,20+PHM/km), zaujímalo by ma či musím k cestákom prikladat všetky bločky za benzín?
Totiž, moja účtovníčka vravela, že ak daň. úrad kontroluje tieto cestovné náhrady, musí byť priložených viac alebo nanajvýš rovnako bločkov za benzín kolko je vykazaných kilometrov pri danej spotrebe. Nesmie to byt menej. Je to pravda? alebo stačí uviesť menej bločkov iba kvoli cene benzínu za daný mesiac? kontroluje v tejto súvislosti DÚ aj tachometer vozidla? a musím písať knihu jázd?
Dakujem.
Pri súkromnom aute nerobíš knihu jázd, robíš cestovné príkazy. Tachometer DÚ nekontroluje, veď ho používaš aj súkromne nielen na služobné cesty.
A čo sa bločkov týka, ja ich prikladám, kvôli cene. Ale vôbec žiadny zákon nehovorí o množstve bločkov úmerne k spotrebe.
Manual
20.09.05,19:11
emily, dovolím si nesúhlasiť, ak je súkromné auto používané aj pre firemné účely, tak:
-KJ sa písať musí !!! je to rozhodujúci doklad pre uznanie výpočtu nákladov
-stav tachometru sa v KJ nesleduje, píše sa len počet km odkiaľ - kam
-doklad = bločky o nákupe PHM nie sú potrebné, nič sa nestane ak nejaký priložíš
Pekný večer...
Purdey
24.09.05,08:26
Hm zrejem je viac variant ako to robit. Bud pisat cestaky a KJ nie alebo naopak. Skor ma zaujimaju tie blocky. Uctovnicka mi vravela ze na vykazane km na firmu musi byt najmenej tolko prislusneho mnozstva benzinu na blockoch alebo viac (ak sa jazdilo aj sukromne). Vraj to pri kontrolach pozeraju (ale iba tak priblizne ci to nie je menej).
Nezalezi to nahodou od individualneho vykladu a pristupu prislusneho danoveho uradu resp. danoveho kontrolora???

Viem ze ak zamestnanci obcas pouzivaju auto tak im staci cestak a 1 blocek za mesiac iba pre zamestnavatela ako dokaz o cene PHM. Ovsem netusim ci to musi byt ine ak svoje sukr. auto vyhradne puziva SZCO.
Jana Acsová
24.09.05,09:34
Hm zrejem je viac variant ako to robit. Bud pisat cestaky a KJ nie alebo naopak. Skor ma zaujimaju tie blocky...
Viem ze ak zamestnanci obcas pouzivaju auto tak im staci cestak a 1 blocek za mesiac iba pre zamestnavatela ako dokaz o cene PHM. Ovsem netusim ci to musi byt ine ak svoje sukr. auto vyhradne puziva SZCO.Problematika riešená aj v pripnutom linku:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=122036#post122036
Bezonmama
21.02.06,11:11
Mám takúto otázku. Lesný robotník SZĆO denne dochádza valstným autom
/nemá ho v podnikaní/ do lesa , čiže do zamestnania, môže si dať do výdavkov okrem spotreby PHM aj základnú náhradu 6,20 za každý ubeh. km
Prosím PORAĎTE.
KOKSO
23.02.06,08:42
:eek:
Prosím o radu. Živnostník (neplatca DPH) si zakúpil formou lízingu dňa 7.7.2005osobný automobil na firmu. Doniesol mi podklady na spracovanie JU, keď som mu vypracovala celý rok, tak mi toto všetko zahlásil (čo sa týka automobilu). Skoro ma porazilo a ešte tým viac, keď som si predstavila situáciu pri preberaní podkladov ako sa ho pítam, či auto na ktorom prišiel (alebo iné) má zakúpene na firmu - povedal že NIEEEE!?? Takže nastala situácia. Podala som cestnú daň odo dňa 1.2.2006 a to z toho dôvodu, lebo v JU nemal žiadny PHM blok. Čiže auto mu stálo pred domom od jeho kúpy a začal ho využívať na podnikanie až od 1.2.2006. Istá skúsená účtovníčka mi poradila tak, že cest. daň nemusí platiť spätne (veď si neuplatňuje PHM), a že si môže aj bez toho uplatniť odpisy za rok 2005. Je to pravda? A čo si teda vlastne môže a nemôže do roku 2005 v JU zahrnúť? (napr. zákonnú poistku, STK ...) Potrebujem to vedieť ešte dnes. Prosím!!! Ďakujem:eek:
KOKSO
23.02.06,08:45
Podľa mňa áno, ale musí mať zaplatenú cestnú daň (nie som si však istá, myslím že sa to dá v tomto prípade obísť) a na 99,9999% potrebuje knihu jázd. To je môj názor.
serena
23.02.06,09:04
Mám takúto otázku. Lesný robotník SZĆO denne dochádza valstným autom
/nemá ho v podnikaní/ do lesa , čiže do zamestnania, môže si dať do výdavkov okrem spotreby PHM aj základnú náhradu 6,20 za každý ubeh. km
Prosím PORAĎTE.

Cesta do zamestnania - nie je dan vydavok. To nie je sluzobna cesta. Mam pravdu?
lukig
27.02.06,13:46
Vie mi niekto poradiť, prosím? Živnostiníčka si požičala auto na služobnú cestu. Keď nakúpi PHM za 500,- Sk a prepočtom podľa ubehnutých km jej vyjde len 480,- Sk na uplatnenie , 20,- Sk je výdavok neovplyvňujúci ZD.
Ale čo v prípade, ak auto má zostatok v nádrži, nakúpi PHM 500,- Sk a prepočtom podľa ubehnutých km jej vyjde, že si môže uplatniť sumu 600,-. Čo je pre ňu výdavok ovplyvňujúci DZ - reálne nakúpené PHM 500,- Sk alebo 600,- Sk podľa prepočtu ubehnutých km.
ďakujem
Marianna01
27.02.06,16:04
A čo, keď si SZČO požičia auto na služobnú cestu, môže si požičať auto, ktoré nemá zaplatenú cestnú daň? Môže si potom dať do nákladov spotrebu PHM na zákl. cest. príkazu? Môže byť výdavkom ovpl. ZD zaplatené "požičovné" za auto, napr. v cene, ktorá pribl. zodpovedá amortizácii?
liba2
27.02.06,16:47
Mám takúto otázku. Lesný robotník SZĆO denne dochádza valstným autom /nemá ho v podnikaní/ do lesa ,
čiže do zamestnania, môže si dať do výdavkov okrem spotreby PHM aj základnú náhradu 6,20 za každý ubeh. km. Prosím PORAĎTE.
Treba si najskôr ujasniť pojmy: SZČO nejazdí do lesa do zamestnania, nemá prac. zmluvu, nie je zamestnanec.
Ako SZČO jazdí za účelom dosiahnutia príjmov.
Prečítaj si príspevok od Emily tu v tejto téme.
aktark
27.02.06,17:31
Starý zák. o CD v § 20 ods. 2 presne definoval, čo je na účely tohto zákona použitie vozidla na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním. Pozri si nový zák. "o motorových vozidlách", myslím, že toto sa nezmenilo a z toho vychádzaj. Keď vozidlo leasinguje, má ho v obchodnom majetku účt. jrdnotky, potom výdavky - odpisy si samozrejme uplatní a CD nemusí zaplatiť pretože ho neopoužíva na podnikanie v zmysle "zák. o motor.vozidlách". Otázkou ale môže byť (pri kontrole)načo ho potom kupoval? Používa ho len na súkromné účely? Potom odpisy nie sú daňovým výdavkom, alebo len čiastočné, ak vykonával nejaké jazdy, ale potom už /keď aj len jedninú jazdu vykoná/musí CD zaplatiť.
Manual
27.02.06,17:46
Vie mi niekto poradiť, prosím? Živnostiníčka si požičala auto na služobnú cestu. Keď nakúpi PHM za 500,- Sk a prepočtom podľa ubehnutých km jej vyjde len 480,- Sk na uplatnenie , 20,- Sk je výdavok neovplyvňujúci ZD.
Ale čo v prípade, ak auto má zostatok v nádrži, nakúpi PHM 500,- Sk a prepočtom podľa ubehnutých km jej vyjde, že si môže uplatniť sumu 600,-. Čo je pre ňu výdavok ovplyvňujúci DZ - reálne nakúpené PHM 500,- Sk alebo 600,- Sk podľa prepočtu ubehnutých km.
ďakujem
Možno by stálo za zváženie a možno by bolo vhodnejšie aby si SZČO spravil zmluvu o zapožičaní auta napr. aj so súkr. osobou napr. na mesiac za určitú sumu ktorá by boli zahrnovala aj spotrebované PHM. A bolo by po probléme či dať do VOD o 20,- Sk viac alebo nie a čo s PHM v nádrži. Auto po dohode by využil tolko krát, kolko by potreboval. Všetko sa dá dohodnúť, jedná sa mi o max. zjednodušenie a sprehladnenie takýcho zapožičaní áut a čo s PHM atď...:)
horalka46
27.02.06,18:38
Tiez mam dotaz na tuto temu.Mam klienta taxikara,ma sukromne mot.vozidlo,zaplatenu cestnu dan.Nema vsak evidencie ciest(teda ziadnu podrobnu),ma len zopnute blocky za PHM po mesiacoch(2005).Moja otazka do plena je,ci mu mozem podla blockov uctovat suma za PHM v sucinnosti skutocnej spotreby podla technicaku + 6,2 Sk nahrady podla vyratanych kilometrov.Aku evidenciu jazd musi mat?Dakujem za reakcie.
liba2
27.02.06,21:25
Tiez mam dotaz na tuto temu.Mam klienta taxikara,ma sukromne mot.vozidlo,zaplatenu cestnu dan.Nema vsak evidencie ciest(teda ziadnu podrobnu),ma len zopnute blocky za PHM po mesiacoch(2005).Moja otazka do plena je,ci mu mozem podla blockov uctovat suma za PHM v sucinnosti skutocnej spotreby podla technicaku + 6,2 Sk nahrady podla vyratanych kilometrov.Aku evidenciu jazd musi mat?Dakujem za reakcie.
Klikni - tu je o knihe jázd:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=192291#post192291
Bezonmama
06.01.07,13:42
Mám otázku, či aj za rok 2006 si môžem ako živnostník uplatniť pri využívaní
súkromn. motorového vozidla základnú náhradu /6,20 Sk/km/.
Tweety
06.01.07,13:49
Mám otázku, či aj za rok 2006 si môžem ako živnostník uplatniť pri využívaní
súkromn. motorového vozidla základnú náhradu /6,20 Sk/km/.
Áno, sadzba sa nemenila.
Zoltán Kovács
06.01.07,13:50
Mám otázku, či aj za rok 2006 si môžem ako živnostník uplatniť pri využívaní
súkromn. motorového vozidla základnú náhradu /6,20 Sk/km/.

Áno môžeš. Ale daň z motorvých vozidiel by si mal/a mať zaplatené.
Bezonmama
06.01.07,13:56
Chcela by som sa opýtať ešte na základnú náhradu 6,20 Sk.kedy si môže živnostník pri používaní súkromn. mot. vozidla uplatniť amortiz. /1,80 SK/
a zároveň aj 6,20 Sk.
Tweety
06.01.07,13:58
Chcela by som sa opýtať ešte na základnú náhradu 6,20 Sk.kedy si môže živnostník pri používaní súkromn. mot. vozidla uplatniť amortiz. /1,80 SK/
a zároveň aj 6,20 Sk.
Odkiaľ máš 1,80?, v tej náhrade 6,20 je aj amortizácia.
Marína
07.01.07,09:42
Náhrada 6,20 Sk sa zvýši o 15% pri prívese za osobné cestné MV - ZoCN_§7_ods.2 .
http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach.html