KajaG
16.05.07,09:04
Prosím vás viete mi niekto poradiť kde by som kúpila kanadskú čučoriedku?
Chcem ju pestovať doma v záhrade, ale neviem kde by som ju kúpila. Počula som, že jeden kríček dá aj 4 kg čučoriedok.
jana007
16.05.07,07:08
Ja som si ju objednávala cez katalóg STARKL.
KajaG
16.05.07,07:21
Máš s ňou nejaké skúsenosti? Že to chce kyslú pôdu?
jana007
16.05.07,09:20
Mám ju z minulého roka. Od minulého roka veľmi nepodrástla, takže asi sa jej u mňa nedarí. A ani neviem akú máme pôdu.
beatap
16.05.07,09:30
ja mám jednu od starkla a dve som si kúpila normálne u nás v záhradníctve ... áno chce to dostatok kyslej rašeliny .... mám ich ešte len dva roky, ale už dve z nich rodili, tento rok sú na nich kvety tiež, tak snáď sa im bude dariť .... na jar ich vždy prihnojím hnojivom na čučuriedky ... keď som ich sadila tak z pôvodnej zeminy som nenechala nič, dala som len kyslú, treba ich odburiňovať opatrne lebo majú plytko korene, aby sa nepoškodili
kathy_smal
16.05.07,09:48
Ja mam cucoriedku tiez od Stakla, prve roky mi skoro vobec nepodrastli tak som ich vybrala a dala im novu zeminu - raselinu. A este ich pravidelne hnojim hnojivom na cucoriedky. Tento rok uz viditelne podrastli:) tak dufam ze urada bude vacsia ako po minule roky (10 - 15 cucoriedok:D )
bepo
16.05.07,10:48
Počula som, že jeden kríček dá aj 4 kg čučoriedok.


Tento rok uz viditelne podrastli:) tak dufam ze urada bude vacsia ako po minule roky (10 - 15 cucoriedok:D )
Tak to pri takejto úrodnosti tie čučoriedkové kríčky by mali byť veľké ako americké sekvoje aby dali úrodu 4 kg na kríček :D
Marína
16.05.07,13:20
Tak my ich máme pár rokov a výnos je max. cca 0,04 kg. A možno som to aj prehnala. Podrástli o pár cm. Síce som pôdu nechutna, ale kyslá je dosť.:D Reklamovanej úrodnosti sa možno dožijú moje detné deti. Možno. A ešte k chuti - o ničom.
KajaG
16.05.07,13:51
No keď tak čítam vaše odpovede, tak asi najlepšie bude ich zasa kupovať. Ale niekde som čítala, že pri sadení treba vykopať jamu 1 m hlbokú vybrať zeminu a dať čistú rašelinu a dobre polievať, alebo každý rok opatrne pridávať rašelinu. Skúste,kto ju máte možno pomôže, potom napíšte o vašej veľkej úrode
Reve
16.05.07,13:58
Ahojte, my sme kúpili 2 druhy Kanadskej čučoriedky - zistím presne kde. Sadili sme ju podľa návodu do rašelinovej pôdy. Hneď zarodili a bolo ich dosť - jedne boli také podlhovasté a druhé guľatejšie. Mne chutili, ale deti mi ich odmietali jesť - vraj nič moc - ale neviem, či by im čučoriedky ako také chutili, ja som ich mala vždy rada..
99dusan
16.05.07,15:02
Máme 3 kan. čučoriedky. Kúpené v Poľsku (tam sa dá kúpiť komplet všetko, presne to isté čo u nás a za citeľne lepšie ceny). Máme ich asi tretí rok. Minulý rok úroda skoro žiadna. Toho roku to bude asi lepšie. Čo o tom viem: veľká jama naplnená rašelinou a kyslou pôdou; aspoň 2ks sadeníc.

PS Na foto pod tou fóliou a mul. kôrou si spokojne žije medvedík (viď téma medvedík obyčajný).
Magma
20.10.08,06:05
Ahojte, chcela by som zasadiť kanadskú čučoriedku, ale ako to tu čítam, rozmýšľam či to má vôbec význam.
Má niekto lepšie skúsenosti, teda čo sa týka úrodnosti? Prípadne vie poradiť ktorý druh je vhodný na pestovanie u nás?
paloo
13.12.09,09:03
Objavil som tu jednu zaprášenú tému,tak pár slov:)
V 2004 som obnovil pestovanie kanadiek a vrele odporúčam pestovať.Pestujem na záhone i nádobách,treba vytvoriť kyslú pôdu a hodne a hodne vody a rastie to ako z vody:)Vôbec nie je problém dopestovať tie 4l z kríka,a stačí aby mal 150 cm!
Pre tých ktorým sa nechce upravovať pôdu môžem poradiť pestovať kamčatky,nie sú tak sladké no dajú sa jesť už pred jahodami:)Zima iba teraz začala tak treba porozmýšlať čo vysadiť na jar.Ešte trocha osvety:)
http://www.agroporadenstvo.sk/rv/ovocie/cch.htm?start
privát
26.12.09,21:38
mňa tiež zlákala a tak som si ju objednala od Starkla, po dvoch rokoch mi bohužial vyhynula, dovtedy nepodrástla ani o pol cm. A čo viem od iných, buď im tiež vykapala, alebo úroda, ktorá sa dá porátať na palcoch dvoch rúk a obyčajnej čučoriedke z hôr sa chuťovo nevyrovná.
bea7
27.12.09,13:06
mňa tiež zlákala a tak som si ju objednala od Starkla, po dvoch rokoch mi bohužial vyhynula, dovtedy nepodrástla ani o pol cm. A čo viem od iných, buď im tiež vykapala, alebo úroda, ktorá sa dá porátať na palcoch dvoch rúk a obyčajnej čučoriedke z hôr sa chuťovo nevyrovná.

Tiež som našla túto staršiu tému až teraz, preto pripájam svoje skúsenosti. Nedajte sa odradiť prvým neúspechom. Ja som tiež začínala s dvoma kusmi.
Za posledné dva roky som dokúpila ďalšie rastliny , teraz ich mám 20 ks.
Podľa mňa je chuť oveľa lepšia ako lesných a o množstve na jednom kríku ani nehovorím. Pri pestovaní však musí byť splnená najdôležitejšia podmienka a to kyslosť pôdy. Ja to pestujem hrobčekovým spôsobom. Znamená to, že aspoň dvakrát do roka nakopcujem kyslú rašelinu okolo kríkov a tiež prihnojím hnojivom na čučoriedky. Najväčšou výhodou je to, že nemajú žiadnych škodcov ani choroby. Pritom význam úžitkových vlastností plodov pre zdravie je neoceniteľný. Pestujem aj kamčatskú čučoriedku - zemoloez, ktorý naozaj dozrieva pred jahodami, ale nemá takú výnosnosť, má trošku kyslejšiu chuť, ale nepotrebuje kyslú pôdu. Naozaj odporúčam pestovať kanadské čučoriedky.
Dobré je kombinovať viacero odrôd kvôli opeľovaniu. Pripájam foto z tohto roku.
paloo
29.12.09,08:03
mňa tiež zlákala a tak som si ju objednala od Starkla, po dvoch rokoch mi bohužial vyhynula, dovtedy nepodrástla ani o pol cm. A čo viem od iných, buď im tiež vykapala, alebo úroda, ktorá sa dá porátať na palcoch dvoch rúk a obyčajnej čučoriedke z hôr sa chuťovo nevyrovná.
S týmto názorom nemôžem vôbec súhlasiť.Kanadky sa dajú v pohode pri troche starostlivosti pestovať :) a ak majú vytvorené dobré podmienky tak pod nimi rastie a plodí aj obyčajná čučoriedka z hôr :D
No a komu sa až tak nechce môže si nasadiť zemolez kamčatský/kamčatská čučoriedka/a nemusí sa venovať úprave pôdy v záhrade a bude jesť ešte pred jahodami :)
bea7
29.12.09,13:34
S týmto názorom nemôžem vôbec súhlasiť.Kanadky sa dajú v pohode pri troche starostlivosti pestovať :) a ak majú vytvorené dobré podmienky tak pod nimi rastie a plodí aj obyčajná čučoriedka z hôr :D
No a komu sa až tak nechce môže si nasadiť zemolez kamčatský/kamčatská čučoriedka/a nemusí sa venovať úprave pôdy v záhrade a bude jesť ešte pred jahodami :)

Paloo, chcem sa Ťa opýtať, či si čučoriedky množíš aj sám, alebo ich iba kupuješ? Mne sa tohto roku podarilo rozmnožiť 2 čučoriedky.
paloo
29.12.09,15:26
bea7 množím,samozrejme pôvodne som nakúpil aby bolo z čoho :)Množenie čučoriedok aspoň ako to robím amatérsky ja je zdĺhavé.Veľmi sa o to nesnažím lebo ľudia nemajú trpezlivosť to pestovať....Viac ide na odbyt Kamčatka,tam mám namnožené hodne a pestovanie je nenáročné :)
bea7
29.12.09,17:03
Ja pestujem čučoriedky len pre vlastnú potrebu, ale oplatí sa určite pestovanie čučoriedok pre ich jedinečné vlastnosti pre zdravie. Som prekvapená, že idú viacej na odbyt kamčatky, lebo moje deti majú viac v obľube kanadské. Aj keď bola tohto roku pekná úroda, stále je to pre nás málo.
paloo
29.12.09,18:16
Ja pestujem čučoriedky len pre vlastnú potrebu, ale oplatí sa určite pestovanie čučoriedok pre ich jedinečné vlastnosti pre zdravie. Som prekvapená, že idú viacej na odbyt kamčatky, lebo moje deti majú viac v obľube kanadské. Aj keď bola tohto roku pekná úroda, stále je to pre nás málo.
V máji pošleš adresu a pošlem ti na okoštovanie :Dpotom mi povieš ti deťom nechutnali :)
wabi
29.12.09,23:05
mňa tiež zlákala a tak som si ju objednala od Starkla, po dvoch rokoch mi bohužial vyhynula, dovtedy nepodrástla ani o pol cm. A čo viem od iných, buď im tiež vykapala, alebo úroda, ktorá sa dá porátať na palcoch dvoch rúk a obyčajnej čučoriedke z hôr sa chuťovo nevyrovná.

Fakt je, že ak tieto čučoriedky nechcete poctivo pestovať v nádobách
s špeciálnym substrátom tak sú to vyhodené peniaze, pretože kyslomilný
druh neznáša našu pôdu a po niekoľkoročnom trápení vykape úplne. :mee: Že by mal niekto dostatočne kyslú pôdu je málo pravdepodobné, ale ak je to
tak, tak potom je to veľmi vhodný krík na pestovanie.
Ak máte alkalickú, či vápenatú pôdy, skrátka opak kyslej je
pestovanie úplne vylúčené, iba ak v kvetináčoch. V neutrálnej alebo
slabo kyslej reakcii to nestojí zato, skrátka nedá sa to oklamať.:(
Zemolez, ktorý volajú aj Kamčadskou čučoriedkou je však na pôdu menej
náročný, väčšina ľudí ho nepovažuje po stránke chuti za tak
atraktívny a tiež rodivosť je nižšia. Ale to je individuálne.
V oboch prípadoch sa rastlinám darí lepšie vo vlhkejších horských
oblastiach než na vyprahnutých našich nížinách.:)

Amelanchier, alebo muchovník tiež niekedy nazývajú aj "čučoriedkou",
je to teda už tretí druh inak nepríbuzných rastlín ktoré však majú
chuťovo a vzhľadovo trochu podobné plody. Nie je náročný na pôdu
a je možné ho teda pestovať kdekoľvek bez zvláštnej opatery. Rodí
spoľahlivo a pravidelne, využitie všestrané podobne ako pri
predchádzajúcich druhov, avšak jedná sa vlastne o jadrovinu príbuznú
napríklad s Aróniou.

Všetky spomínané druhy majú svoj zmysel, svojich priaznivcov a
obdivovateľov a každý z nich má svoje miesto v záhrade, treba však dať
pozor na kyslú pôdu a vlhkosť pri Kanadských - príbuzných čučoriedkach
s "pravými"
Treba dať pozor na skorú úrodu u zemoleza pretože inak nám plody
popadajú a vtáci a mravce spolahlivo zahladia stopy, má rád vlhkosť a
skôr tieň než výpek.
Najmenej komplikovaný mi príde Amelanchier - je najmenej náročný na
starostlivosť.
Všetky tieto druhy nie sú bežne napádaqné škodcami ani chorobami,
takže sa dajú úspešne pestovať bio-eko-bez postreko...
Želám veľa úspechov celkovo a v novom roku zvlášť.:)
bea7
30.12.09,19:00
V máji pošleš adresu a pošlem ti na okoštovanie :Dpotom mi povieš ti deťom nechutnali :)

Ďakujem za ponuku, ja zemolez pestujem. Úrodu som mala zatiaľ iba na Woloszebnici. Ostatné odrody - Duet, Dlinnoplodna, Czeljabinka,Siniglaska ešte poriadne nerodili. Myslíš, že tie Tvoje majú lepšiu chuť? Pestovania sa však nevzdám, hoci sú menej úrodné, ale sú to prvé jarné vitamíny a sú nenáročné.
alchemilka
14.04.10,08:13
No tak ja som s tých menej starostlivých záhradkárov, pôvodne som si kúpila len jednu čučoriedku kanadskú. V mojom okolí je málo kyslá pôda, tak som to riskla, bez úpravy pôdy. Mám ju tretí rok,rastie sama, minulý rok mala prvé plody, tak jednu hrsť. Mne chutili, takže chcem si kúpiť ďalšie a vymeniť jej aj pôdu. Podrástla asi o polovicu, ale po každej zime jej jeden konárik odmrzne. Asi je to nie ideálnymi podmienkami na rast.
wabi
26.04.10,06:02
Presádzanie pri výmene pôdy nie je šťastným riešením. Rastliny tým trpia. Lepšie je vysadiť kyslomilné čučoriedky rovno do správneho pH. Ak s tým máte problém vysaďte si radšej druhy ktoré kyslú pôdu nepotrebujú...
J500j
15.10.12,13:01
Ako to tu v pestovaní pokračuje. Rad by som sa zase dozvedel niečo nového a ďalšie odporúčania:confused:
Melnick
15.10.12,14:20
Potrebuješ:
1) Kyslú pôdu
2) Kyslú vodu
3) Ovčí hnoj
Sadenice Ti vyšľachtia v Poľsku - vo výskumnom ústave (nie na trhu) a potom zbieraš do bedničiek.
Ja nepestujem, ale včera som tieto info náhodou získala od zdroja. Pestuje ich vo veľkom, na niekoľkých ha.
paloo
15.10.12,17:29
Je na Slovensku pár pestovatelov vo väčšom ale asi by ani jeden nepovedal čo si tu napísala ?
Valcake
15.10.12,17:42
...Melnick...myslela na normálnu čučoriedku a v tom má pravdu.

Paloo.. ty zase myslíš na Alamanchier-Muchovník /tá je nenáročná/..a teda aj ty máš svoju pravdu...či..
paloo
16.10.12,07:43
...Melnick...myslela na normálnu čučoriedku a v tom má pravdu.

Paloo.. ty zase myslíš na Alamanchier-Muchovník /tá je nenáročná/..a teda aj ty máš svoju pravdu...či..

Ja som myslel túto Čučoriedka chocholíkatá

V. corymbosum L. (angl. „highbush blueberry", nem. „blaubeere", „heidelbeere", rusky „golubika vysoka", poľsky „borówka wysoka")
No a plantáž muchovníkov čo viem na Slovensku nemá zatial nik ;)
Melnick
16.10.12,22:16
A povedal. A pestuje kanadskúúúúúú
Valcake
16.10.12,23:01
...sorry, Palko:eek:, mea culpa...zamenila som si názvy...kanadská a kamčatská. :(