janaGT
01.02.05,13:30
spolu s poradkyňou Stankou prosíme o pomoc pri riešení nasledovného problému:

obidve pracujeme vo firmách, ktoré sa zaoberajú stavbami domov, budov ...
Teraz problém:
nemáme vlastnú výrobu, spolupracujeme so subdodávateľmi a to spôsobom týmto: príde občan, objedná si u nás stavbu domu. My to ďalej objednáme u subdodávateľskej firmy. Niektoré veci sa potom ešte dokupujú napr. v obyčajnom obchode. Účtujeme nasledovne: 501/321, 518/321 - všetky materiály, služby. Odberateľovi vystavujeme zálohové fa / cena od subdodávateľa + nejaké peniažky naviac / podľa toho ako je to uvedené v ZoD. Zálohy účtujeme 221/324, nakoľko si myslím, že výnos by sa mal účtovať až dňom odovzdania stavby. Ale neviem, čo na konci roka, keďže mám len samé náklady a žiadny výnos, len 324. Viete nám niekto poradiť?
zlatica76
01.02.05,13:27
Ide o typicky priklad zakazkovej vyroby.
Kedze fungujete na principe, ze zacnete stavat, az ked mate zmluvu o dielo, tak postup by mal byt takyto:

Dod. fa za sluzby, tovary, atd 5* / 321
Zároveň účtovanie o NV 121 / 611

Vystavenie zálohovej faktúry 221/ 324

Vystavenie konecnej faktúry 311 / 6*
Zúčtovanie zálohy 324 / 311
Oductovanie NV 611 / 121

Resp. tie ciastkove faktury nemusite brat ako zalohove, ale ako vyuctujuce (tzv. milniky) a tie sa potom uctuju
311 / 6* a sucasne 611 / 121,

Uctovanie o NV je velmi zaujimava vec, a da sa tam vela oklamat :) len si treba okolo toho najst co najviac materialov, a hlavne si to podchytit vo vnutornych smerniciach.
ingi
01.02.05,14:23
Potvrdzujem Zlaticinu odpoveď, je to však veľmi zložité tu opísať, o ZV sa dozviete viac z §30 "Postupov účtovania", konečné účtovanie pozostáva iba z niekoľkých operácií, ale výpočty sú naozaj zložité.
Na zákazku treba mať zostavený aj rozpočet (je dobré ho urobiť až na konci roka práve z tých prozaických dôvodov, že sa dá ním ovplyvniť VH).
V podstate ide o metódu % dokončenia zákazky a mali by sa dať do výnosov všetky vynaložené náklady, ktoré súviseli počas roka so zákazkou, priame aj nepriame, t.j. napr. mzdy, réžia, poistné odpisy, cesťáky, atď.
To je ozaj iba v skratke.
janaGT
02.02.05,09:18
a kde môžem nájsť nejaké materiály k zákazkovej výrobe, myslím buď knižné alebo niekde na internete, alebo ak niekto niečo máte, môžte to zverejniť na porade?
ingi
02.02.05,09:45
Zákazková výroba bola rozoberaná v nasl.publikáciách:
Hospodárske noviny- 19.02.2004,
Poradca 3/2004, s.153,
Dane a účtovníctvo 23-24/2003, s.24,
DÚPP 6-7/2004, s.197,
pomohol by Ti aj metodický pokyn k postupu účtovania o zákazkovej výrobe u dodávateľa č.5006/1999-2, ktorý už síce neplatí, ale priblíži Ti túto problematiku.
janaGT
02.02.05,10:03
ďakujem, skúsim to pohľadať
janaGT
03.02.05,07:07
Zákazková výroba bola rozoberaná v nasl.publikáciách:
Hospodárske noviny- 19.02.2004,
Poradca 3/2004, s.153,
Dane a účtovníctvo 23-24/2003, s.24,
DÚPP 6-7/2004, s.197,
pomohol by Ti aj metodický pokyn k postupu účtovania o zákazkovej výrobe u dodávateľa č.5006/1999-2, ktorý už síce neplatí, ale priblíži Ti túto problematiku.
Ingi, prosím ťa, ten DÚPP mám len 5-6/2004 a potom je 7-8/2004 ale nevidím ani v jednom o zákazkovej výrobe. Nepomýlila si sa v tých číslach?
janaGT
03.02.05,08:33
Nemáte náhodou niekto hospodárske noviny z 19.2.2004?
ingi
03.02.05,08:59
Janka, omlúvam sa, ide o Poradcu 6-7/2003.
Tie HN Ti pošlem, hoď mi adresu do ss. Ak nemáš niektorú z literatúr, pribalím tiež kópie. Per fax to neprejde, sú to mikroskopické písmenká.
...ja som takto maturovala pred štyrmi rokmi...
Adula
26.05.05,06:02
Mám ten istý prípad - stavba, ale ako sa to účtuje v JÚ? Budeme prijímať platby po ukončení jednotlivých častí stavby? Konečná faktúra bude až po dokončení stavby?Ako správne vystavovať faktúry na tie platby, mám ich viesť ako zálohové, ale s rozpisom DPH?Adula
Alllena
07.09.05,11:31
Príjemný deň,

Sme spoločnosť, ktorá sa zaoberá opravou a údržbou vyhradených plynových zariadení.Práce realizujeme na základe ZoD ,alebo menšieho rozsahu na základe objednávky.Výdaj materialu na jednotlivé zakázky vedieme cez sklad 501/112
Po ukončení zakázky vystavíme Fa a účtujeme na jednotlivé zakázky 311/602
začiatok a koniec zakázky je vždy v jednom roku. Na konci roka nerobím nič s aktiváciou nákladov. Účtujem v priebehu aj na konci roka správne , keď iba člením na základe ZoD alebo objednávky náklady a výnosy na jednotlivé zakázky? V prípade ak bude začiatok v jednom účt.období a koniec v druhom účt.období tak stačí v prípade,že výnosy budú nižšie ako náklady výnosy povýšiť
mimimálne do výšky nákladov?
KEJKA
07.09.05,18:19
Príjemný deň,

Sme spoločnosť, ktorá sa zaoberá opravou a údržbou vyhradených plynových zariadení.Práce realizujeme na základe ZoD ,alebo menšieho rozsahu na základe objednávky.Výdaj materialu na jednotlivé zakázky vedieme cez sklad 501/112
Po ukončení zakázky vystavíme Fa a účtujeme na jednotlivé zakázky 311/602
začiatok a koniec zakázky je vždy v jednom roku. Na konci roka nerobím nič s aktiváciou nákladov. Účtujem v priebehu aj na konci roka správne , keď iba člením na základe ZoD alebo objednávky náklady a výnosy na jednotlivé zakázky? ?V prípade ak bude začiatok v jednom účt.období a koniec v druhom účt.období tak stačí v prípade,že výnosy budú nižšie ako náklady výnosy povýšiť
mimimálne do výšky nákladov
TREBA DAT POZOR NA VECNE CLENENIE. AJ CIASTKOVA FAKTURA MOZE OBSAHOVAT ZISK, TREBA VYBRAT TIE NáKLADY, KTORé NEBOLI "POKRYTE FAKTURACIOU" A AKTIVOVAT ICH DO NEDOKONCENEJ VYROBY. NESTACI LEN MATEMATICKY POROVNAT NAKLADY A VYNOSY.
Leon
07.06.06,14:13
Súhlasim s uctovanim zakazkovej vyroby az na tie milniky.
Leon
09.01.08,08:15
spolu s poradkyňou Stankou prosíme o pomoc pri riešení nasledovného problému:

obidve pracujeme vo firmách, ktoré sa zaoberajú stavbami domov, budov ...
Teraz problém:
nemáme vlastnú výrobu, spolupracujeme so subdodávateľmi a to spôsobom týmto: príde občan, objedná si u nás stavbu domu. My to ďalej objednáme u subdodávateľskej firmy. Niektoré veci sa potom ešte dokupujú napr. v obyčajnom obchode. Účtujeme nasledovne: 501/321, 518/321 - všetky materiály, služby. Odberateľovi vystavujeme zálohové fa / cena od subdodávateľa + nejaké peniažky naviac / podľa toho ako je to uvedené v ZoD. Zálohy účtujeme 221/324, nakoľko si myslím, že výnos by sa mal účtovať až dňom odovzdania stavby. Ale neviem, čo na konci roka, keďže mám len samé náklady a žiadny výnos, len 324. Viete nám niekto poradiť?
publikoval som podrobný účtovný postup v Poradcovi 8-9/2007 (s. 242).
Veľa úspechov.
janaGT
09.01.08,08:37
publikoval som podrobný účtovný postup v Poradcovi 8-9/2007 (s. 242).
Veľa úspechov.

A nevedel by si mi to poslať mailom?
Leon
09.01.08,08:50
A nevedel by si mi to poslať mailom?
Je to rozsiahly material, ktory sa komplexne (nie len uctovne)zaobera zak staveb. vyrobou, preto nie je mozne to poslat emailom. Treba si zohnat Poradcu.
janaGT
09.01.08,08:57
Je to rozsiahly material, ktory sa komplexne (nie len uctovne)zaobera zak staveb. vyrobou, preto nie je mozne to poslat emailom. Treba si zohnat Poradcu.

ok, skúsim pohľadať a kúpiť
sameika
14.05.08,05:46
publikoval som podrobný účtovný postup v Poradcovi 8-9/2007 (s. 242).
Veľa úspechov.


Dobrý deň, viete mi niekto poradiť, dá sa konkrétne toto čislo Poradcu objednať priamo u distribútora? Ďakujem..
Leon
14.05.08,06:08
Skúste si požadovaného poradcu objednať na e-mail: abos@i-poradca.sk

Zdravím.