la fleur
16.05.07,10:54
Pri posudeni naroku na stravny listok v zmysle par.152 ZP sa za vykon prace dlhsi ako 4 hodiny povazuje cas straveny na pracovisku vratane 1/2 hodiny na obednajsiu prestavku (teda 4 hodiny a viac), alebo posudzujem len cas skutocne odpracovany- teda zamestnanec musi odpracovat 4 hodiny + 1/2 hod. na obed, takze viac ako 4,5 hod?

vopred dakujem za Vas nazor :)
jamis
16.05.07,10:56
Aby mal zamestnanec nárok na stravný lístok, musí odpracovať aspoň 4,5 hod.
ricij
16.05.07,10:57
Obedňajšia prestávka sa nezapočítava do pracovného času.
Paula
16.05.07,10:59
To je milé - čas, strávený na pracovisku ;)
jamis
16.05.07,11:00
Píšem, že musí odpracovať 4,5 hod. Takže s obednou 1/2 hod. prestávkou musí odpracovať najmenej 5 hodín.
Chobot
16.05.07,11:01
Pri posudeni naroku na stravny listok v zmysle par.152 ZP sa za vykon prace dlhsi ako 4 hodiny povazuje cas straveny na pracovisku vratane 1/2 hodiny na obednajsiu prestavku (teda 4 hodiny a viac), alebo posudzujem len cas skutocne odpracovany- teda zamestnanec musi odpracovat 4 hodiny + 1/2 hod. na obed, takze viac ako 4,5 hod?

vopred dakujem za Vas nazor :)

§ 91 ods. 1:

"(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie."

Takže ak prac. zmena sú 4 hodiny, na prestávku nemá nárok.

Ak mu však poskytne, musí mať aj s prestávkou odpracované 4,5 hodiny.
Chobot
16.05.07,11:05
Píšem, že musí odpracovať 4,5 hod. Takže s obednou 1/2 hod. prestávkou musí odpracovať najmenej 5 hodín.

§ 152 ods. 2:

"....Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. "

Stačí, ak výkon práce bude 4 hod. aj 10 min.

Prestávka na obed však nemôže byť na začiatku alebo konci pracovnej smeny, takže neviem si predstaviť pracovisko, kde pracujú 2 hodiny, potom majú 1/2 hod. prestávku na obed a znovu pracujú 2 hodiny. - § 91 ods. 4:

"4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny."