gullit
16.05.07,12:17
Matka so sidlom v state EU nam ako dcere poskytuje financne pozicky na investicie a zabezpecenie platobnej schopnosti. Pozicky sa samozrejme poskytuju na zaklade zmluvy, kde je uvedeny aj urok. Na konci roka (mame hospodarsky, cize pre nas 31.5.) sa nam chysta vystavit fakturu. Otazka je ako je to v tomto pripade s DPH? Kedze nejde o tovar ale o sluzbu - treba asi davat pozor na ine veci ako pri tovare. Mozeme postupovat ako pri tovare - t.j. matka vystavi fakturu bez DPH a my si to samozdanime + uplatnime narok odpocet? Alebo to bude narocnejsie ? :)
Zoltán Kovács
16.05.07,12:19
Matka so sidlom v state EU nam ako dcere poskytuje financne pozicky na investicie a zabezpecenie platobnej schopnosti. Pozicky sa samozrejme poskytuju na zaklade zmluvy, kde je uvedeny aj urok. Na konci roka (mame hospodarsky, cize pre nas 31.5.) sa nam chysta vystavit fakturu. Otazka je ako je to v tomto pripade s DPH? Kedze nejde o tovar ale o sluzbu - treba asi davat pozor na ine veci ako pri tovare. Mozeme postupovat ako pri tovare - t.j. matka vystavi fakturu bez DPH a my si to samozdanime + uplatnime narok odpocet? Alebo to bude narocnejsie ? :)

Faktúra bude znieť na výšku úrokov? Ak áno, potom to nemá nič s dph a so samozdanením.
striebro1
16.05.07,12:20
uroky by mali byt sluzba oslobodena od dph, nie?
striebro1
16.05.07,12:26
V § 39 zák. o DPH sa píše, že poskytnutie pôžičky (myslí sa tým úrok), že je oslobodené plnenie, takže by malo ísť do koeficientu. Ale je tu ešte § 50, ktorý hovorí, že do výpočtu koeficientu nejdú výnosy z príležitostne poskytnutých finančných služieb.Takže ak to poskytujete len príležitostne, tak to koeficient neovplyvn
Metodik
16.05.07,12:29
Súhlasím s kolegami, že úroky a pôžičky nie sú predmetom DPH. Vo Vašom prípade by som sa však zamerala na oblasť zabezpečenia dane matke z vyplatených úrokov, ak medzinárodná zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia určuje nejaké % a ak nie sú splnené naše podmienky o oslobodení od tejto zrážky ( zákon o dani z príjmu)
Metodik
16.05.07,12:34
Pozor Striebro 1, v tomto prípade ide o nákladové úroky a do koeficientu idú iba úroky z poskytnutých pôžičiek a nie prijatých.
striebro1
16.05.07,13:15
som si to uvedomila, az ked som to odposlala...dik za opravu...))
gullit
18.05.07,09:19
Súhlasím s kolegami, že úroky a pôžičky nie sú predmetom DPH. Vo Vašom prípade by som sa však zamerala na oblasť zabezpečenia dane matke z vyplatených úrokov, ak medzinárodná zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia určuje nejaké % a ak nie sú splnené naše podmienky o oslobodení od tejto zrážky ( zákon o dani z príjmu)

Vdaka. Mozem paragraf 44 ods. 2 Zakona o dani z prijomv povazovat za oslobodenie od tejto zrazky?

"Na zabezpečenie dane zo zdaniteľných príjmov

okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sú
platitelia príjmu, ktorí vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú
úhrady v prospech daňovníka s obmedzenou daňovou
povinnosťou s výnimkou daňovníka podľa § 2
písm. t)"

§ 2 písm. t):
"daňovníkom členského štátu Európskej únie fyzická
osoba alebo právnická osoba, ktorá podlieha zdaneniu
na území tohto členského štátu Európskej únie z
príjmov plynúcich zo zdrojov na území tohto členského
štátu Európskej únie, ako aj zo zdrojov mimo
územia tohto členského štátu Európskej únie a ktorá
na území Slovenskej republiky nie je daňovníkom
s neobmedzenou daňovou povinnosťou,"
gullit
18.05.07,11:09
Vdaka. Mozem paragraf 44 ods. 2 Zakona o dani z prijomv povazovat za oslobodenie od tejto zrazky?

"Na zabezpečenie dane zo zdaniteľných príjmov

okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sú
platitelia príjmu, ktorí vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú
úhrady v prospech daňovníka s obmedzenou daňovou
povinnosťou s výnimkou daňovníka podľa § 2
písm. t)"


§ 2 písm. t):
"daňovníkom členského štátu Európskej únie fyzická
osoba alebo právnická osoba, ktorá podlieha zdaneniu
na území tohto členského štátu Európskej únie z
príjmov plynúcich zo zdrojov na území tohto členského
štátu Európskej únie, ako aj zo zdrojov mimo
územia tohto členského štátu Európskej únie a ktorá
na území Slovenskej republiky nie je daňovníkom
s neobmedzenou daňovou povinnosťou,"


+ by to malo byt oslobodene aj podla § 13 ods. 2 g) ZDP :)
ALBO
21.05.07,05:25
Súhlasím s kolegami, že úroky a pôžičky nie sú predmetom DPH. Vo Vašom prípade by som sa však zamerala na oblasť zabezpečenia dane matke z vyplatených úrokov, ak medzinárodná zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia určuje nejaké % a ak nie sú splnené naše podmienky o oslobodení od tejto zrážky ( zákon o dani z príjmu)

úroky z pôžičiek sú predmetom dane § 39/1/a.Predmetom dane nie sú úroky z vkladov na TV a BU.
úroky z pôžičiek sú oslobodené plnenie a v prípade že ich dá Zah.O miesto dodania tejto služby je slovensko §15/7 a 8=fin. služby. Ke´dže fin. služby sú u nás oslobodené, tak samozdanenie nerobíte, len to uvediete vo výkaze §70.