bui
16.05.07,16:23
Mame slovenskeho dodavatela sluzieb, ktory nam vystavil fakturu v GBP s uvedenim uhrady na ucet vo Velkej Britanii. Pri prikaze cez internetbanking bola moznost zadania kto bude znasat poplatky zahranicnych bank pri prevode penazi. Zadali sme ze dodavatel.
Prisiel nam vypis z bank.uctu, ze z nasho uctu odislo po prepocte z BGP tolko a tolko EUR...suma v GBP suhlasi s fakturovanou sumou, k tomu poplatok Tatrabanky je 8,96 EUR za prevod.
Dodavatelovi sluzieb prisla uhrada do Velkej Britanie mensia o poplatky zahranicnej banky ktore boli spojene s prevodom penazi. Dodavetel nesuhlasi s tym aby znasal poplatky, tvrdi vraj my mame zo sluzieb zisk (pracuju pre nasho odberatela sluzieb)..ze mame znasat aj vsetky poplatky. My zase argumentujeme tym, ze my sme uhradili sumu ktora bola na dodavatelskej fakture, plus sme uhradili poplatok Tatrabanky...a ze nevidime dovod preco by sme mali platit za nieco co si vymysli dodavatel sluzby. Myslime tym, ze chcel poslat peniaze na ucet vedeny vo Velkej Britanii...Aky mate na to nazor vy?....su na to niekde presne urcene pravidla, alebo to zavisi od dohod medzi dodavatelom a odberatelom?
Paula
16.05.07,14:38
Je to na dohode ...teda ja mám iba takúto skúsenosť.
chanell
16.05.07,14:43
Ja mám takisto také skúsenosti, ale zakotvené to nie je myslím nikde, záleží od dohody.
Musím povedať, že najhoršie je to z Čechmi, tí neznesú ani korunu poplatku - nedá sa s nimi vôbec dohodnúť. Je to neuveriteľné. Nechcú znášať poplatky ani ked oni platia na Slovensko a ani ked zo Slovenska sa platí do Čiech. (Verím ale, že nie všetci sú takí ... ) :confused:
Paula
16.05.07,14:45
Ja mám skúsenosť s nechuťou znášať poplatky vlastnej banky v tomto prípade s Maďarmi. Ale iste nie všetci obch. partneri sú rovnakí :)
bui
16.05.07,15:17
Ide o uhradu diet...mame zmluvu o tom, ze kedze robia pre nas v zahranici..podotykam ze nie su nasi zamestnanci ale dodavatelia....ze im budeme preplacat diety....
Oni tvrdia, ze nasou povinnostou je ze im musime uhradit celu sumu diet, nie nizsiu..ze porusujeme zakon..No my tvrdime ze ak myslia ze porusujeme zakon o cestovnych nahradach, tak ten riesi vztahy mezi zamestnavatelom a zamestnancami a nie dodavatelmi a odberatelmi...

Ide o tuzemsku firmu, tak nevidime dovod preco by sme mali platit to ze si davaju posielat peniaze do zahranicia. Keby si dali poslat peniaze na mesiac raketou..obrazne povedane, tak by sme mali zaplatit naklady s tym spojene?....

Mozno by to bolo ine keby boli dodavatelom z Velkej Britanie a posielali by sme im peniaze do Velkej Britanie, no v tomto pripade ide o ich vymysel...a naklady spojene s nim by mali znasat sami.
Navrhli sme im nech si zalozia ucet GBP na Slovensku a nebude platit poplatky nikto.

Mimochodom aj tak sme s tym mali zbytocne naklady...poplatky tatrabanky..neviem ci by sme im ich nemali vyfakturovat...
DušanČ
16.05.07,15:31
Mame slovenskeho dodavatela sluzieb, ktory nam vystavil fakturu v GBP s uvedenim uhrady na ucet vo Velkej Britanii. Pri prikaze cez internetbanking bola moznost zadania kto bude znasat poplatky zahranicnych bank pri prevode penazi. Zadali sme ze dodavatel.
Prisiel nam vypis z bank.uctu, ze z nasho uctu odislo po prepocte z BGP tolko a tolko EUR...suma v GBP suhlasi s fakturovanou sumou, k tomu poplatok Tatrabanky je 8,96 EUR za prevod.
Dodavatelovi sluzieb prisla uhrada do Velkej Britanie mensia o poplatky zahranicnej banky ktore boli spojene s prevodom penazi. Dodavetel nesuhlasi s tym aby znasal poplatky, tvrdi vraj my mame zo sluzieb zisk (pracuju pre nasho odberatela sluzieb)..ze mame znasat aj vsetky poplatky. My zase argumentujeme tym, ze my sme uhradili sumu ktora bola na dodavatelskej fakture, plus sme uhradili poplatok Tatrabanky...a ze nevidime dovod preco by sme mali platit za nieco co si vymysli dodavatel sluzby. Myslime tym, ze chcel poslat peniaze na ucet vedeny vo Velkej Britanii...Aky mate na to nazor vy?....su na to niekde presne urcene pravidla, alebo to zavisi od dohod medzi dodavatelom a odberatelom?

Súhlasím so všetkými, čo tvrdia, že je to na dohode. Býva dobrým zvykom, že sa zadáva ten symbol, ktorý rozdeľuje poplatky 50 : 50. Jednoznačne však tento princíp môže záväzne určiť len zmluva medzi zúčastnenými stranami, kde musí byť výslovne zakotvené, kto znáša bankové poplatky. Bez toho nemôže dodávateľ úspešne vznášať námietku.
V tvojom prípade je priam neseriózne od slovenského dodávateľa, že požaduje platbu na účet vo VB, a pritom ešte požadovať, aby poplatky znášal odberateľ.
bui
16.05.07,15:35
to ma potesilo....

stale sa ohanaju nejakym zakonom ktory porusujeme....
vypytali sme si stanovisko, ze ktory a kde ho porusujeme..tak som zvedava na odpoved..
Monika Kováčová
16.05.07,17:48
Aj ja som zvedavá na odpoveď.

Mimochodom bui, sledujem, že si čím ďalej, tým lepšia. Len tak ďalej. Blahoželám.
Klára2
18.05.07,17:28
Riešim podobný problém. Dodávame služby do USA, vystavím FA napr. na 1000 USD. Odberateľ nám zaplatí celú sumu, lenže poplatky znášame 50:50. Na účet mi príde o 21,50 USD menej. Neviem, ako to zaúčtovať, pretože poplatok si vraj strháva korešpondenčná banka, naša banka mi doklad na to nevydá. Vďaka tomu evidujem len čiastočné úhrady a neviem, ako ďalej, aby som celé FA zlikvidovala a zároveň dostala do daňových nákladov tieto poplatky. Má s tým niekto skúsenosť?
liba2
19.05.07,03:25
Riešim podobný problém. Dodávame služby do USA, vystavím FA napr. na 1000 USD. Odberateľ nám zaplatí celú sumu, lenže poplatky znášame 50:50. Na účet mi príde o 21,50 USD menej. Neviem, ako to zaúčtovať, pretože poplatok si vraj strháva korešpondenčná banka, naša banka mi doklad na to nevydá. Vďaka tomu evidujem len čiastočné úhrady a neviem, ako ďalej, aby som celé FA zlikvidovala a zároveň dostala do daňových nákladov tieto poplatky. Má s tým niekto skúsenosť?
Ja tieto prípady účtujem ako "poplatok zahraničnej banke" na 568 spôsobom, že inkaso za VF zaúčtujem v plnej výške a ten nedoplatok ako bank.poplatok.
bui
21.05.07,07:36
dakujem ermon:o
jenny7
21.05.07,07:51
Tiež to robím ako Liba2, mávam takéto prípady a tiež zlikvidujem faktúru v plnej výške, čiže mi to neostáva v neuhradených pohľadávkach a potom tie výlohy iných bánk zaúčtujem na 568..
ZuzkaT
28.06.07,06:53
Stretol sa už niekto s týmto?
Banka nám vo výpise za máj 2007 stiahla dodatočné výlohy zahran. banky k platbe z augusta 2006. Do dopln. údajov vo výpise sú uvedené dátumy 07/08/06 a 28/08/06. Jedná sa o 115 eur. Keď som volala do banky, prečo to účtujú až tak neskoro, tak si vraj čistili nejaký ich účet, kde sa im zhromažďujú takéto poplatky a prišli na to, že nám ich nevyúčtovali.
Ja som si v roku 2006 na takéto prípady rezervu v nákladoch nerobila. Môžem to dať normálne do nákladov r. 2007 ?
Ďakujem za odpoved.
Tweety
28.06.07,07:05
Nestretla , ale zaúčtovala by som to na 568,
ZuzkaT
28.06.07,07:18
a nevyhodia mi to z nákladov? Predsa je to nejakých necelých 3900 sk. :confused:
liba2
28.06.07,07:40
Ja som sa s tým stretla, dokonca v jednej nemenovanej banke takmer pravidelne, zaúčtovala som na 568, je to daň. uznateľný náklad a zapisujem to ako "výlohy ZB".
ZuzkaT
28.06.07,07:57
Ďakujem, možno máme rovnakú banku. Stalo sa mi to už viackrát, ale akurát pri tomto poplatku tam zapísali aj dátum platby, ku ktorej sa to viaže.
Príjemný deň
liba2
28.06.07,15:37
v tej mojej banke v kóde bol vždy zašifrovaný dátum ku ktorému sa poplatok vzťahuje..:)