Pukana
16.05.07,15:37
Manžel je SZČO, kúpil staršie auto /osobné motorové vozidlo/, má ho zaradené v podnikaní. Chcem mu viesť knihu jázd, ale nemá vyplnenú spotrebu v technickom preukaze. Od akej spotreby sa mám pri výpočte odraziť?
Podľa Zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/autolink.php?id=16&script=showthread&forumid=59) Z.z. o dani z príjmov § 19 ods. 2 písmeno l - ..........., podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným spôsobom. Hm..ale akým,....., prípadne ako SZČO môže si napísať internú smernicu, kde si výšku stanoví? Asi nie, však?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!
veronikasad
16.05.07,16:03
Podľa § 7odst.6 zákona o cestovných náhradách, ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, na výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky.

--------
Veronika
Dana7
16.05.07,16:04
Ja som mala u jedného klienta podobný problém. Bolo to už asi pred 8 rokmi, ale on to vtedy riešil tak, že nechal cez nejakú organizáciu, žiaľ presne akú to neviem, auto "prekalibrovať". Znamenalo to asi to, že na nejakých kalibračných úsekoch, ktoré sú v blízkosti každého mesta, za účasti policajta, prejdú určitý úsek a podľa toho určia spotrebu a vydajú o tom nejaký oficiálny doklad.

Dúfam, že ti to pomôže.
Pukana
16.05.07,16:07
Vďaja za radu, už som sa pokúšala vyhľadať niekoho, kto má také motorové vozidlo...hm...našla som, brat má také a tiež nemá uvedenú spotrebu. Nie je nejaká stránka na nete, kde je zoznam motorových vozidiel? Inak je to staršie auto a asi v tej dobe sa u daných typoch vozidiel asi neuvádzal alebo neviem :-).
veronikasad
16.05.07,16:09
Určite je, už som podobný príspevok dávnejšie na PORADe čítala a bol tam aj odkaz na nejakú stránku. Možno sa ti ešte niekto zo skúsenejších poraďákov ozve.
Zoltán Kovács
17.05.07,02:49
Pozri túto diskusiu:

http://www.porada.sk/t46092-spotreba-phm-v-novych-osvedceniach-tp.html?highlight=spotreba

V príspevku č. 5 sa hovorí o tom, že to robí "Skúšobný ústav dopravnej a stavebnej techniky" v Žiline.
renča1
17.05.07,03:43
Podľa Zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/autolink.php?id=16&script=showthread&forumid=59) Z.z. o dani z príjmov § 19 ods. 2 písmeno l - ..........., podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným spôsobom. Hm..ale akým,....., prípadne ako SZČO môže si napísať internú smernicu, kde si výšku stanoví? Asi nie, však?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď!


SZČO sa môže rozhodnúť a riadiť 3 spôsobmi.

1.spôsob je "Skúšobný ústav dopravnej a stavebnej techniky" odpoveď od Smitha, alebo

2.spôsob je , že si szčo odsleduje spotrebu a stanoví vo svojej internej smernici. Ja osobne som využila tento spôsob a prešlo mi to aj kontrolou. V inter.smernici som sa odvolala aj na § 19 ods.2 písm.l) s odvolávkou na postup podľa oznámenia MF SR č.8029/2000-72 o spôsobe stanovenia výšky daňového výdavku na spotrebu PHL mot.vozidla. A hlavne som v inter.smernici uviedla preukázateľný spôsob zistenia spotreby.

3.spôsob je postupovať podľa §7 ods.6 pre výpočet použiť spotrebu podľa TP cestného mot.vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom PHL. odpoveď od veronikasad.
Pukana
17.05.07,08:40
Ďakujem za rady! Asi to skúsim internou smernicou. Chcem poprosiť renču1, či by internú smernicu, alebo aspoň nejaký jej návrh sem mohla vložiť.

Ďakujem! :-)
ZuzanaP
17.05.07,08:47
http://www.porada.sk/t44131-p2-spotreba-phm-v-novch-tp.html

pozri, je to v téme rozoberané
Pukana
17.05.07,08:56
Ďakujem, tá téma je fajn, celú som ju kukla, len v živote som nepísala žiadnu internú smernicu a rada by som bola, keby mala všetky náležitosti, aby ju daňováci manželovi pri prípadnej kontrole nevyhodili :-)
ZuzanaP
17.05.07,10:30
Ako tvoriť smernice si prečítaj v návode, mne osobne tieto smernice pomohli pri tvorení aj takých, čo tam nie sú: