TatianaK1
16.05.07,20:11
Ahojte poraďáci, potrebujem podradiť! Od 1.6.2007 je povinnosť voziť deti do 150 cm alebo 15 rokov v autosedačke. Mám škodu 120, v ktorej nie sú pásy na zadných sedadlách. Mám dieťa ktoré má cez 2 roky a 15 kg. V zadu ho voziť nemôžem. Môžem ho voziť na prednom sedadle vo vyhovujúcej auosedačke, alebo sa tam môžu voziť iba deti, ktoré sa zmestia do vajíčka - autosedačky, ktorá sa dá umiestniť proti smeru jazdy. Vychádza mi, že buď musím kúpiť nové auto, alebo ju nebudem môcť voziť vôbec.
Za každú odpoveď Vám ďakujem!
Orsz
16.05.07,18:32
Ahojte poraďáci, potrebujem podradiť! Od 1.6.2007 je povinnosť voziť deti do 150 cm alebo 15 rokov v autosedačke. Mám škodu 120, v ktorej nie sú pásy na zadných sedadlách. Mám dieťa ktoré má cez 2 roky a 15 kg. V zadu ho voziť nemôžem. Môžem ho voziť na prednom sedadle vo vyhovujúcej auosedačke, alebo sa tam môžu voziť iba deti, ktoré sa zmestia do vajíčka - autosedačky, ktorá sa dá umiestniť proti smeru jazdy. Vychádza mi, že buď musím kúpiť nové auto, alebo ju nebudem môcť voziť vôbec.
Za každú odpoveď Vám ďakujem!

Ak nie sú vzadu pásy, predávajú aj autosedačky s pásmi, ktoré sa na sedačku v aute pripevnia. Tak veľké dieťa neodporúčam viezť na prednom sedadle. Muselo by byť len chrbtom k prednému oknu, a pochybujem ,že by tam bolo preňho dostatok miesta. Predom k oknu nemôže byť. Autosedačka s pásmi ako som uviedla je lacnejšia ako nové auto.
evina
16.05.07,18:55
Ahojte poraďáci, potrebujem podradiť! Od 1.6.2007 je povinnosť voziť deti do 150 cm alebo 15 rokov v autosedačke. Mám škodu 120, v ktorej nie sú pásy na zadných sedadlách. Mám dieťa ktoré má cez 2 roky a 15 kg. V zadu ho voziť nemôžem. Môžem ho voziť na prednom sedadle vo vyhovujúcej auosedačke, alebo sa tam môžu voziť iba deti, ktoré sa zmestia do vajíčka - autosedačky, ktorá sa dá umiestniť proti smeru jazdy. Vychádza mi, že buď musím kúpiť nové auto, alebo ju nebudem môcť voziť vôbec.
Za každú odpoveď Vám ďakujem!

Ja som pred 18,5 rokom bola vlastníkom ŠKODA 100. Vtedy autosedačku skoro nikto ani nepoužíval. Ja áno a priznám sa som na to hrdá, že som bola taká zodpovedná:). Kúpila som kdesi v servise bezpečnostné pásy a neviem ako, ale otec mi tam primontoval autosedačku aj pásmi /bola perfektná/, ešte s takým molitánovým pultíkom, ktorý slúžil malej ako stolík a v prípade nebezpečenstva by sa pred ňou zavrel ako airback... Skús preskúmať,. či by to aj dnes v pokročilejšej technickej dobe niekto nedokázal, zrejme to bude podobné riešenie ako píše Orosz - autosedačka aj s pásmi.
olinka6226
17.05.07,07:49
urcite na prednom sedadle nemoze byt... tam sa ozaj nezmesti. ale ako pisali vyssie, riesenie je ta sedacka s pasmi. a dalsia vec, myslim, ze auta, ktore nemaju v zadu pasy nemusia mat autosedacku, ale na to sa treba pozriet presne v tej novele zakona.nie som si tym ista. ale skusim to niekde najst.
evina
17.05.07,08:03
urcite na prednom sedadle nemoze byt... tam sa ozaj nezmesti. ale ako pisali vyssie, riesenie je ta sedacka s pasmi. a dalsia vec, myslim, ze auta, ktore nemaju v zadu pasy nemusia mat autosedacku, ale na to sa treba pozriet presne v tej novele zakona.nie som si tym ista. ale skusim to niekde najst.

Včera som počula v rádii, že je tomu tak, že ak nemajú pásy, nemusia...- /aj keď samozrejme názory sa rôznia/. Môj osobný názor je, že v živote by som nevozila dieťa bez autosedAčky v žiadnom aute:)...
fajnovka
17.05.07,08:43
toto som nedávno čítala na http://auto.etrend.sk/78168/auto-poradna/detske-autosedacky-uz-naostro


Preprava detí
Nariadenie vlády venuje veľkú pozornosť preprave detí. Stanovuje, aby každé prepravované dieťa do telesnej výšky 150 cm bolo pri cestovaní umiestnené či už v zabudovanej alebo nezabudovanej sedačke. Tá musí byť certifikovaná a vhodne zvolená podľa hmotnosti dieťaťa od 0 do 36 kg. Aj keď dieťa prevyšuje hmotnostnú kategóriu, ale nedosahuje predpísanú telesnú výšku (alebo naopak), malo by byť pripútané aspoň bezpečnostným pásom.
http://auto.etrend.sk/images/0610/autosedacka01.jpgDetská autosedačka najviac do výšky 150 cm Detská autosedačka sa vyrába maximálne pre výšku 150 cm. Je to preto, lebo dieťa vysoké 150 cm má už proporcie dospelého človeka a štandardný bezpečnostný pás prenáša nárazovú energiu na hruď.
Ak by bezpečnostný pás použilo nízke dieťa bez sedačky, došlo by k uškrteniu alebo pohmoždeniu v oblasti krčnej chrbtice s pravdepodobne tragickými následkami.
Ak by použilo bezpečnostný pás so sedačkou dieťa vyššie ako 150 cm, tak sa nárazová energia presunie do oblasti brucha, čím môže dôjsť následne k vnútorným zraneniam.
Takéto detské zabezpečovacie zariadenia musí mať každé vozidlo pri preprave detí, ktoré je vybavené bezpečnostným pásom. V prípade, že bezpečnostné pásy na zadných sedadlách nie sú namontované, čo je typické najmä pre staršie typy motorových vozidiel, ktoré sú v prevádzke viac ako 15 rokov, v takýchto vozidlách sa podľa nariadenia nesmú prepravovať deti vo veku do troch rokov.
Kategorizácia detských autosedačiek (podľa európskej normy ECE R44/03) Kategória Hmotnosť Vek Poznámka group 0 0 až 10 kg od 0 do 9 mesiacov len v protismere jazdy group 0+ 0 až 13 kg od 0 do 15 mesiacov len v protismere jazdy group 1 nad 9 do 18 kg od 9 mes. do 4 rokov group 2 nad 15 do 25 kg od 4 do 7 rokov v smere jazdy group 3 nad 22 do 36 kg od 7 do 12 rokov v smere jazdy (max. výška 150 cm) universal individuálny rozsah neuvedený kombinácia 0 až 3 semiuniversal individuálny rozsah neuvedený vehicle specific individuálny rozsah neuvedený len pre vyhradené autá Pozn.: Kategórie universal, semi-universal a vehicle specific sú kombináciou kategórie group 0 až group 3 s tým, že umožňujú širšie alebo užšie rozpätie hmotnosti, orientácie v smere alebo protismere jazdy alebo obmedzenie len pre konkrétny typ vozidla, a pod. PRAMEŇ: Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR

Deti staršie ako tri roky bude možné pri preprave v obci pripútať na zadnom sedadle len bezpečnostným pásom iba vtedy, ak vozidlá kategórie M1 a N1 nemajú detské zadržiavacie zariadenie alebo je ich vo vozidle málo. Ide najmä o prípady, ak sa v motorovom vozidle prepravujú viac ako 2 deti v dvoch sedačkách a z priestorových dôvodov už nie je možné tak umiestniť aj tretiu.

Z hľadiska obsaditeľnosti vozidiel je každé vozidlo typovo schválené pre určitý počet osôb a počet bezpečnostných pásov umiestnených vo vo vozidle zodpovedá tomuto údaju. S prihliadnutím na bezpečnosť cestnej premávky je nežiadúce, aby bola obsaditeľnosť vozidla prekročená. Pri dopravnej nehode sa nepripútaná osoba, napríklad dieťa, pohybuje vo vozidle nekontrolovateľným, nepredvídaným pohybom, ktorým môže spolucestujúcim spôsobiť smrteľné zranenia. Ohrozený je tak nielen život dieťaťa ale aj životy spolucestujúcich.
http://auto.etrend.sk/images/0610/pictogram.jpgDeti do 12 rokov a s telesnou výškou menšou ako 150 cm by sa nemali prepravovať na predných sedadlách, kde pásy namontované sú. Možno tak urobiť podľa Zákona o premávke na pozemných komunikáciách len v prípade, ak budú takéto deti umiestnené v bezpečnostnom systéme, ktorý je pre ne vhodne určený.

Zároveň však platí, že prednostne by sa mali pri preprave detí použiť iné sedadlá, ktoré sú vybavené bezpečnostnými pásmi, teda v osobnom motorovom vozidle sú to zadné sedadlá. Ak sa však použije predné sedadlo na prepravu detí v autosedačke (najčastejšie sa na tento účel používa tzv. vajíčko), táto môže byť otočená v protismere jazdy len s podmienkou, že airbag bol vyradený z činnosti.
Pri preprave detí minibusom alebo autobusom do školy alebo na zájazdy musí vodič alebo sprievodca skupiny upozorniť, aby sa cestujúci pripútali. Každé sedadlo, ktoré je vybavené bezpečnostným pásmom, musí byť označené piktogramom.

Akým spôsobom sa však budú musieť prispôsobiť majitelia minibusov a autobusov na prepravu viac ako 8 osôb, ktoré nie sú vybavené bezpečnostnými pásmi, pretože ide o vozidlá staršej výroby? "Nariadenie vlády nemá retroaktívny účinok, tzn. vozidlá, ktoré neboli v minulosti typovo schvaľované s povinnou výbavou bezpečnostných pásov, nariadenie vlády nerieši," vysvetlil pre eTREND Štefan Pristaš, vedúci oddelenia BECEP rezortu dopravy, pôšt a telekomunikácií. Dodal, že na tieto vozidlá sa naďalej vzťahuje len Zákon o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov.
Bez pásov len výnimočne
Bezpečnostné pásy naďalej nemusia používať napríklad pracovníci mestskej polície, ozbrojených síl, požiarnej ochrany, taxikári, vodiči pri cúvaní ale ani osoby so zdravotnými dôvodmi. Na tento účel sa musia preukázať lekárskym osvedčením (http://auto.etrend.sk/images//0610/lekarosvedcenie.jpg) o oslobodení použitia bezpečnostných systémov vozidla, ktoré vydá zdravotnícke zariadenie.
Platnosť osvedčenia nesmie byť dlhšia ako 1 rok odo dňa vystavenia. Toto osvedčenie musí mať vodič i spolucestujúce osoby pri sebe a na požiadanie predložiť príslušníkovi dopravnej polície.

Zatiaľ sa nedodržanie povinnosti používať zabezpečovacie zariadenia (bezpečnostné pásy) môže vodič na mieste dostať pokutu do dvetisíc korún. Napríklad v Rakúsku sa podobný priestupok pokutuje vyše 200 eurami. Š. Pristaš potvrdil, že momentálne v Zákone o premávke na pozemných komunikáciách, ktorý umožňuje policajtom pokutovať priestupky na cestách, nie sú ustanovenia o sankciách vyplývajúcich z nedodržania nariadenia o autosedačkách, ale s platnosťou od júla 2007 by mala byť účinná novela spomínaného zákona, ktorú pripraví Ministerstvo vnútra SR.
andreaS
17.05.07,08:43
ja obdivujem rodicov, co drzia dieta v naruci pripadne ho nechaju volne sediet v strede...

prve co sa deje pri naraze a prudkom brzdeni je, ze ten tlak otvori naruc matky a dieta leti rovno dopredu. To iste sa deje ked dieta sedi v strede, rovno vyleti dopredu cez predne okno... Ked vidim ako takto vozia deti mam az zimomriavky... pretoze kamarati robia na ustave sudneho inzinierstva, tak nas aj zobrali na nejake crash-testy plus nam obcas pre vystrahu donesu ukazky zo vseliakych crash-testov (figuriny)..
olinka6226
17.05.07,14:11
neriskovala by som takto... ved teraz je uplne ina premavka ako kedysi ked sme boli my detmi. aj odvaha tych co si z porodnice beru dieta len tak bez sedacky... ma ide roztrhnut ked to vidim..
Jana Motyčková
31.05.07,17:55
Zaujíma ma, keďže mám 3 deti do 15 rokov a na zadnom sedadle mám len dva pásy, či môžem 11-ročné dieťa s výškou 150 cm viesť na prednom sedadle a či so sedačkou alebo bez sedačky.
Lion Topoľčany
31.05.07,18:12
Minule som v telke pozerala príspevok, kde presne o tomto hovorili /prípad 3 detí/, jednoznačne sa k tomu vyjadril odborník: v prípade 3 detí 2 z nich musia sedieť v autosedačkách po krajoch, a v strede 3-tie dieťa, ale malo by byť pripútané. Je tu ešte jedna podmienka-auto dostatočne široké.
willma
31.05.07,18:32
aj tak mi vŕta hlavou čo v prípade, keď mi volajú zo škôlky pre mimoriadne zhoršenie zdravotného stavu dieťaťa a našťastie mám zamestnávateľa a zamestnanie, kde nie je problém okamžite ísť autom pre dieťa. To si mám tú autosedačku kúpiť a pre strýčka príhodu a pre takéto príležitosti nosiť ju ako príručnú batožinu?
Pohar
31.05.07,18:44
a čo v autobuse, alebo taxíku? nosiť so sebou?:D
tiny77
01.06.07,04:31
a čo v autobuse, alebo taxíku? nosiť so sebou?:D
vynaliezavi Slovaci :rolleyes: :D mimotemy
Peterka
01.06.07,04:43
Mám "autosedačku" , ktorá sa dáva deťom len pod zadok, aby sedeli vyššie. Spĺňa takáto "autosedačka" uvedené nariadenie vlády. V predajni, v ktorej predávajú autosedačky (aj hore uvedené) mi nevedeli 100% odpovedať.
renatan
01.06.07,05:24
Mám "autosedačku" , ktorá sa dáva deťom len pod zadok, aby sedeli vyššie. Spĺňa takáto "autosedačka" uvedené nariadenie vlády. V predajni, v ktorej predávajú autosedačky (aj hore uvedené) mi nevedeli 100% odpovedať.

Tieto sedačky "len pod zadok" by mali byť v poriadku, ale len pre staršie deti, čo sa nezmestia do klasických autosedačiek. To je podľa váhy a veku dieťaťa. Brat má pre mladdšie deti "klasiku" a pre staršie deti len tie "pod zadok".
Jana Motyčková
01.06.07,05:28
Minule som v telke pozerala príspevok, kde presne o tomto hovorili /prípad 3 detí/, jednoznačne sa k tomu vyjadril odborník: v prípade 3 detí 2 z nich musia sedieť v autosedačkách po krajoch, a v strede 3-tie dieťa, ale malo by byť pripútané. Je tu ešte jedna podmienka-auto dostatočne široké.
Toto som si už zitila, len neviem, keď v strede nemám pásy, či má tam byť bez pásov alebo môžem dať to dieťa aj dopredu s pásmi.
fajnovka
01.06.07,05:29
tieto sedáky, aspoň podľa mojich zistení, môžu používať deti od váhy
15 kg ale musia mať hlavu na opierke - a pásy sa im nesmú "zarezávať"
do krku.
fajnovka
01.06.07,05:46
http://www.obroda.sk/clanok/28384/Detske-autosedacky-budu-povinne/


26. apríla 2005
Detské autosedačky budú povinné
Bezpečnosť dieťaťa pritom stojí menej ako pol percenta z priemernej ceny auta
http://www.obroda.sk/inzercia/adlog.php?bannerid=77&clientid=97&zoneid=9&source=&block=0&capping=0&cb=bc8a12646f70868cbcaaf52267e4a797

Majitelia automobilov, ktorí sú zároveň rodičmi detí vo veku do 12 rokov, budú musieť už čoskoro investovať do jednej či viacerých detských autosedačiek. Ich používanie sa na Slovensku stane povinným tak, ako je to po celé roky vo väčšine európskych krajín. Štát tak zákonom nariadi to, čo by malo byť pre všetkých rodičov úplne samozrejmé. Hoci svojich potomkov chránia pred úrazom doma či na ihrisku, v aute akoby boli voči zraneniam imúnni.

http://www.obroda.sk/obrazky_clankov/20050426/autosedacka.jpg

Sedačky budú povinné pre deti mladšie ako 12 rokov a nižšie ako 150 cm. Ak si rodičia kúpia auto, investícia do bezpečnosti dieťaťa by pre nich mala byť úplnou samozrejmosťou.



Povinnosť prepravovať dieťa v autosedačke obsahuje novela zákona o premávke na pozemných komunikáciách, ktorú parlament posunul do druhého čítania. Navrhovaným termínom účinnosti je 1. júl, pri definitívnom schvaľovaní, ktoré by sa malo odohrať na májovej schôdzi Národnej rady, sa však ešte môže zmeniť.
Autosedačky by mali mať povinnosť používať deti mladšie ako 12 rokov a nižšie ako 150 cm, konštatoval Vladimír Gemela z Prezídia Policajného zboru SR. „Ide predsa o ich bezpečnosť,“ upozornil.
„U dieťaťa nemôžu vzhľadom na jeho výšku poskytnúť dostatočnú ochranu klasické bezpečnostné pásy. Preto by malo byť pripútané v autosedačke,“ hovorí Pavol Kohút zo sekcie dopravy Ústavu súdneho inžinierstva. Podľa jeho názoru by nemalo byť pre používanie sedačiek zavedené vekové ohraničenie, ale skôr povinnosť každého pasažiera byť správne pripútaný.
Nepripútané dieťa sa totiž pri náraze vozidla mení na projektil. Môže utrpieť vážne zranenia, prípadne vyletieť cez predné či bočné okno von z auta. V prípade, že sú rodičia či iné osoby ťažko zranené alebo v bezvedomí, záchranári sa o dieťati nemusia dozvedieť. V takom prípade môže zomrieť, hoci pri včasnom zásahu existovala nádej na jeho záchranu.
Homologizovaných je päť hmotnostných kategórií sedačiek, približne odstupňovaných aj podľa veku dieťaťa. Od tzv. škrupiniek pre dojčatá po sedáky s opierkami na ruky, určené pre deti, ktoré sa už blížia veku 12 rokov či sú vyššej alebo silnejšej postavy. „Dieťa sa v nich pripútava štandardným bezpečnostným pásom. Skutočnosť, že sedí vyššie, ho chráni pred udusením pásom pri prípadnej nehode,“ uviedol Gemela.
Pri umiestnení sedačiek vo vozidle treba podľa Gemelu rešpektovať jeho technický stav a podmienky, vytvorené na ich rozmiestnenie. Ak auto napríklad nemá vzadu tri trojbodové bezpečnostné pásy, nemôžu byť vzadu tri sedačky.
Sedačka by sa mala z hľadiska bezpečnostného rizika vždy umiestniť dozadu. V prípade montáže sedačky obrátenej proti smeru jazdy na predné sedadlo treba vypnúť airbag spolujazdca, ak sedadlo nie je vybavené senzormi, ktoré dokážu na základe tvaru a hmotnosti sedačku rozpoznať a airbag deaktivovať. V prípade, že sa airbag nedá vypnúť, je používanie takejto sedačky na prednom sedadle vylúčené. Dieťaťu totiž pri nehode hrozia smrteľné zranenia. Ak je vpredu sedačka s dieťaťom, ktoré sedí v smere jazdy, sedadlo musí byť posunuté celkom dozadu.

ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ
- deti nižšie ako 150 cm a mladšie ako 12 rokov nesmú byť pripútané normálnymi bezpečnostnými pásmi. Mohli by im spôsobiť poranenia v oblasti brucha a krku.
- deti ani dojčatá sa nesmú v žiadnom prípade prepravovať na rukách či v lone iných osôb.
- počas jazdy nesmie dieťa stáť alebo kľačať na sedadlách. V prípade nehody môže zraniť seba alebo iné osoby v aute.
- ak sa deti v sedačke nakláňajú dopredu alebo sedia v nesprávnej polohe, zvyšuje sa riziko ich zranenia. Osobitne to platí na prednom sedadle v aute vybavenom airbagom spolujazdca.
- ak sa dieťa v sedačke pripútava štandardným bezpečnostným pásom (kategória II a III), jeho horná časť musí byť vedená cez stred ramena a zároveň priliehať k hornej časti tela. V žiadnom prípade nesmie prechádzať cez krk.
- spodná časť pásu musí ísť cez bedrá a pevne k nim priliehať. Nesmie prechádzať cez brucho.
Dieťa najskôr postavte na váhu
Autosedačky hmotnostnej kategórie 0 a 0+, ľudovo nazývané škrupinky či prenosné vajíčka, sa používajú pre dojčatá, ktoré ešte nedokážu sedieť. Sedačka tvaru vaničky je polohovateľná, dieťa v nej držia popruhy v tvare Y. Na sedadlo sa pripevňuje proti smeru jazdy. Zvyčajne má aj rukoväť, ktorá umožňuje prenášanie dieťaťa.
V sedačkách kategórie I sedí dieťa v smere jazdy, pripútané je päťbodovým bezpečnostným pásom. Jeho výška sa väčšinou dá prispôsobiť rastu detského pasažiera. Sedačka samotná sa k sedadlu auta podobne ako kategórie 0 a 0+ pripevňuje štandardným bezpečnostným pásom alebo systémom ISOFIX.
V sedačkách dvoch najvyšších hmotnostných kategórií sa už dieťa pripútava priamo bezpečnostným pásom, ktorým je vybavené auto. Sedačky majú väčšinou odnímateľné operadlo. Ak dieťa vyrastie, zostane mu len samotný sedák s opierkami na ruky zabezpečujúci vyšší posed vzhľadom na polohu bezpečnostného pásu. Kúpiť sa dá aj samotný sedák bez operadla, v tomto prípade ide o najlacnejší typ sedačky.
KATEGÓRIE SEDAťIEK
skupina hmotnosť vek pozícia
0 do 10 kg cca do 9 mesiacov proti smeru jazdy
0+ do 13 kg cca do 18 mesiacov proti smeru jazdy
I od 9 do 18 kg cca do 4 rokov v smere jazdy
II od 15 do 25 kg cca do 7 rokov v smere jazdy
III od 22 do 36 kg cca do 12 rokov v smere jazdy
Ľudia vyberajú podľa farby poťahov
Keďže všetky predávané autosedačky musia spĺňať bezpečnostné normy, pri kúpe sa ľudia po zohľadnení hmotnostnej kategórie orientujú najmä podľa subjektívnych faktorov. „Zákazníci si väčšinou vyberajú autosedačku podľa toho, či sa im hodí k poťahom v aute,“ hovorí Ivana Rybanská z veľkoobchodu Babyland, ktorý sedačkami zásobuje 150 predajní na Slovensku. Poťah môže byť viac alebo menej čalúnený, od čoho závisí aj cena. Zohľadniť treba aj materiál. „Bavlnený poťah je jednoznačne lepší, umelé materiály totiž nesajú pot a dieťa sa v nich viac potí,“ konštatovala Rybanská. Poťahy sa pri znečistení dajú zvliecť a vyprať. Mali by sa prať ručne, pranie v práčke sa neodporúča.
Ceny sedačiek sú rozdielne presne tak ako ceny nových automobilov. Najlacnejšie sú podľa Rybanskej základné typy bez opierky, vystužených vankúšikov a centrálnej regulácie pásu. Ceny závisia od hmotnostnej kategórie, vypracovania, prídavných prvkov, kvality materiálov, svoje robí aj značka výrobcu. Od 500-korunového sedáka stúpajú až po desaťtisícovú hranicu za luxusné vaničky kategórie 0+. Kvalitná sedačka sa dá kúpiť za približne 2 500 Sk, čo je zhruba pol percenta z priemernej ceny automobilu. Ku každej musí byť priložený návod v slovenskom jazyku.
Ešte výhodnejšia je kúpa sedačky „z druhej ruky“. Inzertné noviny či internet ponúkajú slušný výber vo viacerých hmotnostných kategóriách, ceny sa začínajú už na úrovni 500 Sk. Pri použitej sedačke však treba venovať pozornosť jej prípadným poškodeniam.
UŽ TAM BUDEME?
Okrem bezpečnosti kúpite autosedačkou svojmu potomkovi aj väčší komfort pri cestovaní. Vyšší posed mu umožní sledovať krajinu za oknom namiesto stále rovnakej kľučky na dverách. Vítaným následkom môže byť, že sa otázka „Už tam budeme?“ nebude opakovať každých päť, ale len raz za desať minút. A to za tých dvetisíc korún hádam stojí.
čo znamená ISOFIX
- Zádržným systémom ISOFIX sú vybavené najmä novšie modely automobilov.
- Uchytávacíe oká ISOFIX bývajú umiestnené na krajných zadných sedadlách, prípadne na prednom sedadle spolujazdca. Dve oká sú vždy v medzere medzi sedákom a operadlom.
- Sedačky s týmto systémom sa dajú pripevniť jednoduchšie ako klasické, cez ktoré sa musí prevliekať bezpečnostný pás.
- Na oká sa nasunie upevňovací uzáver. Sedačka má na zadnej časti dva výstupky so západkami, ktoré sa nasunú do uzáverov tak, aby počuteľne zapadli. Sedačka je namontovaná.
- ISOFIX podľa odborníkov sedačku pri náraze udrží lepšie ako pri upevnení bezpečnostným pásom.
- Na vhodný model sedačky so systémom ISOFIX je najlepšie informovať sa priamo u predajcu automobilu.
Bezpečnosť preverujú dynamické testy, namiesto detí trpia figuríny
http://www.obroda.sk/obrazky_clankov/20050426/autosedacky3.jpg
Figuríny dojčaťa i jeho o niečo väčšieho súrodenca zostali pri crash-teste vďaka sedačkám celé a nepoškodené. Dokonca ani neprepotili slušivé pyžamo.
Pri kúpe autosedačky si treba pozorne prečítať štítok, označujúci súlad s bezpečnostnými normami. „Každé zádržné zariadenie pre deti, ktoré sa používa vo vozidle v premávke na pozemných komunikáciách, musí byť homologizované podľa Predpisu EHK OSN č. 44 v platnej sérii zmien a označené homologizačnou značkou,“ upozorňujú odborníci zo sekcie regulácie odvetví dopravy Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR.
Homologizácia podľa medzinárodného predpisu EHK OSN č. 44-03 (03 je séria zmien predpisu EHK č. 44) musí byť vyznačená na sedačke. Tá sa potom nemusí osobitne schvaľovať na Slovensku. „Podľa zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách sa správa o homologizácii typu systému, komponentu alebo samostatnej technickej jednotky, udelená iným štátom, na základe medzinárodných zmlúv uznáva na území Slovenskej republiky. Sem patrí aj zádržné zariadenie pre deti, teda aj detská autosedačka,“ konštatovali experti ministerstva.
Pri homologizácii sa testujú všetky dôležité vlastnosti, najmä bezpečnosť a materiál. Ten nesmie byť horľavý a toxický, musí mať určité rozmery, nesmie mať žiadne ostré výčnelky a kovové časti musia odolávať korózii. Materiál musí byť takisto schopný absorbovať energiu pri náraze. Popruhy musia spĺňať rozmerové a pevnostné predpisy, rovnaká zásada sa týka zapínacích praciek.
http://www.obroda.sk/obrazky_clankov/20050426/autosedacka2.jpgVšetky dôležité vlastnosti sa testujú pri dynamických skúškach, podobných crash-testom automobilov. Pri nich sa používajú figuríny detí s rôznou hmotnosťou podľa kategórie sedačky.
Každý schválený zádržný systém dostane homologizačnú značku. Z nej sa dá zistiť výrobca, hmotnostná trieda, krajina pôvodu, a tým aj schvaľovací orgán, a číslo homologizácie. Predpis EHK OSN 44/03 je zhodný pre všetkých výrobcov. Bezpečnosť by teda mali garantovať všetky schválené autosedačky bez ohľadu na to, či sú z polystyrénu, vstrekovaného alebo lisovaného plastu, či majú kovový rám. Rozdiely by mali byť len v pohodlí prepravovaných detí, remeselnej kvalite vypracovania a, samozrejme, v cene.
AKO ČÍTAŤ ŠTÍTOK
ECE R44/3 výrobok spĺňa normu EHK OSN 44/03
0 - 18 kg hmotnostná trieda
E2 určuje krajinu pôvodu v tvare Ex,
pričom x je číslo štátu pridelené v systéme EHK OSN
037003Y číslo úradného povolenia
názov výrobcu
Nepripútanému dieťaťu hrozia vážne zranenia už pri nízkej rýchlosti
S Ing. Pavlom Kohútom PhD. z Ústavu súdneho inžinierstva pri Žilinskej univerzite
Existujú exaktné čísla o tom, ako autosedačka zvyšuje šancu dieťaťa na prežitie či vyhnutie sa prípadným zraneniam?
- Autosedačky v absolútnej väčšine prípadov výrazne znižujú možnosť vzniku zranení pri dopravnej nehode. Pri analýze nehôd sa používajú tzv. kritériá zranení, napr. HIC - head injury criterion - kritérium zranenia hlavy. Tieto číselne vyjadrujú, či v daných podmienkach možno predpokladať vznik ľahkých, stredných či ťažkých zranení. Pri náraze vozidla na pevnú prekážku rýchlosťou 50 km/h sa pri použití pásov dajú očakávať ľahké až stredné zranenia, kým bez pásov poranenia v oblasti kritických. Detská autosedačka plní predovšetkým zádržnú funkciu, teda rovnakú ako bezpečnostné pásy u dospelého pasažiera.
Aké sily pôsobia na dieťa pri náraze?
- Kontaktné sily, pôsobiace na nepripútaného pasažiera, závisia od nárazovej rýchlosti, tuhosti interiéru vozidla, veľkosti kontaktnej plochy a hmotnosti pasažiera, resp. príslušnej časti tela. Ak matka drží dieťa na rukách a auto narazí rýchlosťou 60 km/h na pevnú prekážku, dieťa touto rýchlos-ťou narazí do interiéru auta. Keby mala matka v rukách udržať dieťa hmotnosti 5 kg počas takého nárazu, potom by musela byť schopná udržať približne 150 kg.
Ktoré sedadlo je pre autosedačku najbezpečnejšie?
- Každý pasažier je pri dopravnej nehode vystavený dvom rizikám.
Dôsledkom extrémneho spomalenia pri zrážke je náraz nepripútaného tela na interiér rovnakou rýchlosťou, ako sa pohybovalo vozidlo pred zrážkou. Deformácia exteriéru vozidla sa zasa prenáša do interiéru, pričom následkom je ďalšie silové pôsobenie na pasažiera. Z hľadiska spomalenia poskytuje autosedačka rovnakú ochranu na každom sedadle. Štatisticky najbezpečnejsie miesto je zadné pravé sedadlo. Neznamená to však, že dieťaťu sa tu nemôže nič stať, má len štatisticky najvyššiu šancu na prežitie.
Používať sedačku aj po nehode? Ako sa môžu zmeniť jej vlastnosti?
- Pri nehodách s malými poškodeniami vozidiel nie je potrebné autosedačku vymeniť. Pri väčších poškodeniach, ak na nej vznikol nejaký defekt, napríklad trhlina alebo poškodenie pásu, je výmena potrebná.
Na predné sedadlo by mala ísť sedačka iba vtedy, ak sa dá vypnúť airbag spolujazdca. Čo v prípade bočných airbagov?
- Airbag spolujazdca má po aktivácii najväčší objem. Keby bola detská sedačka umiestnená na sedadle spolujazdca, došlo by ku kontaktu medzi airbagom a jej zadnou časťou. Posunula by sa smerom dozadu, čím by vzniklo nežiaduce prídavné silové pôsobenie na dieťa. Bočné a hlavové airbagy však majú malý objem a pri správnom umiestnení sedačky ju nemôžu posunúť. Naopak, dieťa chránia pred pripadným kontakom s bočnou časťou interiéru.
Fungujú sedačky s upínačmi ISOFIX lepšie ako klasické s bezpečnostným pásom?
- S upínačmi ISOFIX je sedačka lepšie zabezpečená proti nežiaducemu pohybu a natočeniu počas nehody. Dôsledkom natočenia môže byť kontakt časti tela s interiérom vozidla, ku ktorému by nedošlo v prípade pevného upnutia. Riziko vzniku zranení je preto nižšie.
fajnovka
01.06.07,05:56
a ešte jeden dobrý článok

http://drahovsky.blog.sme.sk/c/97387/Detske-autosedacky-mytus-a-skutocnost.html

karma článku: 15,61 ; prečítané: 4110 x

Detské autosedačky, mýtus a skutočnosť
http://blog.sme.sk/blog/115/97387/clanok_foto.jpg
Ilustračné foto sedačky vyhovujúcej aj na bočný náraz.

Najprv sa zahrám na Gabriela Šípoša (http://spw.blog.sme.sk/) a skritizujem článok o autosedačkách v dnešnom SME. Potom popíšem právny stav a pridám môj súkromný postoj k tejto problematike.


V dnešnom SME je článok s názvom Od 1. júna musia byť v autách na prepravu detí autosedačky (http://www.sme.sk/c/3317259/od-1-juna-musia-byt-v-autach-na-prepravu-deti-autosedacky.html). Ktorý informuje o blížiacej sa povinnosti. Bohužiaľ je v ňom niekoľko veľmi dôležitých vecí zamlčaných, respektíve nepravdivo popísaných. Konkrétne:
1, je tam uvedené jediné triedenie podľa hmotnosti. Nie že by bolo nesprávne, ale v prvom rade treba pozerať na výšku dieťaťa a hmotnosť a vek sú až ďalšie faktory pri výbere sedačky. Nie aby ste dali nižšiemu ale ťažšiemu dieťaťu pás pod krk a nechali ho pri nehode zaškrtiť len preto, že podľa hmotnosti bol všetko v poriadku.
2, v článku sa tvrdí, že „Všeobecne však platí, že čím je autosedačka univerzálnejšia, tým je horšia.“ Toto tvrdenie nie je pravdivé. Každá autosedačka musí úspešne prejsť testami, inak nedostane certifikát. U sedačiek ktoré prešli testami býva ďalšie hodnotenie kvality nad povinný rámec. Preto odporúčam riadiť sa výsledkami testov a nie (ne)univerzálnosťou.
3, v článku sa uvádza "Preprava dieťaťa je zakázaná na predných sedadlách,". Nie je to pravda! Preprava detí na predných sedadlách nie je zakázaná za použitia autosedačky. Len redaktor si nedal námahu poriadne preštudovať 554/2006 Z.z. a 315/1996 Z.z
4, píše sa, že od 1 júna musia byť motorové osobné i nákladné vozidlá vybavené príslušnou autosedačkou, ak je v nich prepravované dieťa. To nie je celkom pravda. Nové nariadenia sa nevzťahuje na všetky motorové osobne a nákladné vozidlá.
Ako to vlastne je?
V nariadení vlády 554/2006 Z.z. sa výslovne píše: § 1 Predmet úpravy (2) Toto nariadenie vlády sa vzťahuje na osoby sediace na sedadle vozidla povinne vybavenom bezpečnostným pásom a na prepravu detí v detských zadržiavacích zariadeniach.
Z tohto vyplýva ak máte v technickom preukaze zapísane, že vozidlo má na danom sedadle bezpečnostný pás, či už od výrobcu alebo neskoršieho dorobenia autorizovaným servisom vrátane zápisu do technického preukazu, tak ste povinný pri preprave detí používať detské zadržiavacie zariadenia – detské autosedačky.
Čiže ak máte veterán, ktorý ešte nemá bezpečnostné pásy, tak sa na vás toto nariadenie nevzťahuje. Chcem upozorniť, že ja osobne by som okrem propagačnej jazdy počas prehliadok veteránov, neprepravoval v bežnej premávke dieťa bez autosedačky.
Ako zistiť akú autosedačku vaše dieťa potrebuje?
V prvom rade si odmerajte ako vysokej je dieťa, až potom koľko váži a koľko má rokov. Treba vychádzať s § 4 Používanie bezpečnostných systémov vo vozidlách kategórie M1, N1, N2 a N3 (1) Ak sa na sedadle vozidla vybavenom bezpečnostným pásom prepravuje dieťa s výškou menšou než 150 cm, musí byť toto sedadlo vybavené detským zadržiavacím zariadením podľa § 3 ods. 2 vhodným pre deti podľa hmotnostných skupín uvedených v § 3 ods. 1.
Ak dieťa má 150cm a viac tak sedačku nepotrebuje, lebo pre výšku 150 cm a viac postačujú bezpečnostné pásy. Ak aj tak dáte dieťa do autosedačky s dôvodu jej pohodlnosti napríklad pohodlnejšie spatie pri dlhých cestách, skontrolujte kadiaľ mu ide bezpečnostný pás, aby nešiel moc nízko alebo naopak moc vysoko. Má ísť cez hrudník a nie cez brucho alebo krk.
Pri výbere sedačky si ju treba v obchode odskúšať a dať pozor ma viacero vecí, z mojej skúsenosti najzákladnejšie sú tieto:

platný certifikát
musí vyhovovať výškovo, nie len papierovo na hmotnosť, ale aby dieťaťu netrčala z autosedačky hlava, lebo potom to nie je autosedačka, ale lámač väzov pri nárazoch zozadu.
Mala by mať ochranu pred bočným nárazom - vlastnosť nových sedačiek (nová norma ECE R44/04).
Mala by mať príjemnú vzdušnú latku na dotyk, aby dieťa nepálilo alebo aby sa nepotilo.
Mala by mať anatomický tvar aby dieťa v nej rado sedávalo. Keď si v obchode všimnete, že dieťa v niektorej sedačke nechce sedieť a z inej nechce isť preč, tak pravdepodobne pôjde o tú v ktorej sa dobre sedí a ak vyhovuje v ostatných parametroch, tak je to tá správna.
Bola namontovateľná do vášho vozidla. Je vhodné si ju pred kúpou požičať a odskúšať, najlepšie za asistencie predajcu. Niektoré kombinácie sedačiek a sedadiel v aute sa neznášajú.Inak pred návštevou obchodu odporúčam prečítať si článok ktorý napísal Jaroslav Lexa - Nové testy detských autosedačiek (http://lexa.blog.sme.sk/c/97343/Nove-testy-detskych-autosedaciek.html). Kde sú odkazy na výsledky testov. Ak chcete vedieť ešte viac môžete si prečítať aj moje staršie články na tuto tému tu (http://drahovsky.blog.sme.sk/c/61493/) a tu (http://drahovsky.blog.sme.sk/c/8417/).
Ako sa k detským autosedačkám staviam ja?
Autosedačky pre deti som používal aj keď neboli povinne. Jednoznačne na vlastnej skúsenosti viem, že fungujú a majú efekt. Dieťa sa v nich prepravuje bezpečnejšie a aj pohodlnejšie.
Ak idete s dieťaťom sami na dlhšiu cestu, odporúčam usadiť si ho v sedačke na prednom sedadle. Vtedy je lepšie pod vašou kontrolou. Raz sa mi stalo, že dieťa sa na zadnom sedadle zo sedačky počas jazdy odpútalo a práve vtedy som prudko zabrzdil. Predné sedadlá ho nezadržali, preletelo stredom auta a poriadne sa udrelo o čelne sklo a prístrojovú dosku. Našťastie nebolo to až tak vážne ale bola to dobrá škola, odvtedy sa neodopína a keď niečo chce niečo zmeniť, tak požiada aby som zastavil na odpočívadle.
Nechápem ľudí, ktorý sa nad povinnosťou používať autosedačky rozčuľujú. Výsledky štatistík jednoznačne preukazujú fakt, že v prípade dopravných nehôd a aj vážnych dopravných nehôd sú deti a najmä tie malé, chránené v autosedačkách oveľa lepšie než dospelí. Nie je zvláštnosťou keď dieťa nehodu prežije a dospelý nie.


Jozef Drahovský (http://drahovsky.blog.sme.sk/), pondelok 28. mája 2007 12:28
31Jankal
16.07.09,04:25
Dobrý den. A čo hovoríte na podsedáky? Pre aké dieťa? Pre akú hmotnosť a výšku? Dakujem za odpoved
Beella
16.07.09,04:43
Dobrý den. A čo hovoríte na podsedáky? Pre aké dieťa? Pre akú hmotnosť a výšku? Dakujem za odpoved


Dieťa nad 15 kg a dôležité je, aby pri sedení dieťaťu neprekážal bezpečnostný pás v oblasti krku. Ináč by dieťa malo sedieť v sedačke typu 3, ktorá je do 36 kg.
31Jankal
16.07.09,04:50
Dakujem za odpoved a je to niekde v zákone?
Beella
16.07.09,06:48
Toto je zákon o tom pojednávajúci
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=19692&FileName=06-z554&Rocnik=2006&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=574&Flags=160&IndexFile=zz06&Text=554/2006

Pri predaji podsedáku sme dostali k nemu taký certifikát, že patrí do skupiny II (a veľa som o tom aj našla na internete, tak to je snáď pravda). Manžel je teraz s autom mimo, inak by som pozrela na podsedák, či je to aj na ňom uvedené :rolleyes: Hádam sa ešte niekto pridá s názorom.
Fany
12.12.09,12:23
Už sa tu asi popísalo o tom dosť, ale predsa ma zaujíma. Dieťa má 10 rokov a výšku 152 cm. Musí mať podsedák? Môže už sedieť na prednom sedadle?
V diskusiách sa proste niekedy vraví o "12 rokov a 150 cm", niekedy zasa o "12 rokov, alebo 150 cm". Ako to mám správne chápať? Dieťa nosím stále na zadnom sedadle a na podsedáku, ale občas sa vyskytne situácia, že by malo sedieť vpredu, alebo že nemám práve po ruke sedák (súrny odvoz iným autom).
Ďakujem za vysvetlenie.
Chobot
12.12.09,21:54
Už sa tu asi popísalo o tom dosť, ale predsa ma zaujíma. Dieťa má 10 rokov a výšku 152 cm. Musí mať podsedák?

Tu máš odpoveď:

http://www.porada.sk/t123162-autosedacka-dokedy-ju-treba.html



Môže už sedieť na prednom sedadle?

Áno.


V diskusiách sa proste niekedy vraví o "12 rokov a 150 cm", niekedy zasa o "12 rokov, alebo 150 cm". Ako to mám správne chápať? Dieťa nosím stále na zadnom sedadle a na podsedáku, ale občas sa vyskytne situácia, že by malo sedieť vpredu, alebo že nemám práve po ruke sedák (súrny odvoz iným autom).
Ďakujem za vysvetlenie.

TO, na čo sa pýtaš, bolo riešené ešte v starom zákone o cestne premávke č. 315/1996 § 43 ods. 2:

(2) Osoba mladšia ako 12 rokov a osoba s telesnou výškou menšou ako 150 cm sa nesmie prepravovať na sedadle (sedadlách) vedľa vodiča. To neplatí, ak také osoby používajú schválený a pre ne určený bezpečnostný systém. Ak je vozidlo vybavené takým bezpečnostným systémom aj na iných sedadlách, musia ich ostatné také osoby pri preprave prednostne použiť. Za sedadlo vedľa vodiča sa nepovažuje miesto v postrannom vozíku motocykla.

Zákon 8/2009 od 1.2.2009 zrušil tento zákon a nový zákon 8/2009 toto ustanovenie vypustil.

Opatrenie 554/2006 v § 4 ods. 1 uvádza už len povinnosť mať zadržiavacie zariadenie pre dieťa do výšky 150 cm. 12 rokov sa už nikde neuvádza:

(1) Ak sa na sedadle vozidla vybavenom bezpečnostným pásom prepravuje dieťa s výškou menšou než 150 cm, musí byť toto sedadlo vybavené detským zadržiavacím zariadením podľa § 3 ods. 2 vhodným pre deti podľa hmotnostných skupín uvedených v § 3 ods. 1.

Takže ak máš detskú autosedačku, tak na prednom sedadle môžeš prevážať akékoľvek dieťa, od 0 do X rokov. Deti vyššie ako 150 cm môžeš na prednom sedadle prevážať aj bez autosedačky, aj keby mali len 10 rokov.
Fany
14.12.09,11:31
Ďakujem za odpovede.
puvapuva
28.03.13,15:51
Ak je vpredu airbag, tak je to pre dieta nebezpecne.
lujza.j
28.03.13,15:57
Ak je vpredu airbag, tak je to pre dieta nebezpecne.
reaguješ na tému z 2009 myslím, že všetci vieme že sa dá vypnúť.....
Letko
27.11.13,08:14
Indeed
30.11.13,05:20
Dobre rano, mam dojem,že zadaním temy nie su autosedačky,

ale fakt,že do Š-120 sa nijake moderne autosedačky namontovať NEDAJÚ ...

moja rada: VYMENIT AUTO