maarkoo
16.05.07,21:15
Dobrý deň, pomôže mi niekto? Vo firme sa stal úraz (cca 5,30 hod.). Zamestnanec sa porezal o stroj. Nič vážne. Potreboval lekárske ošetrenie, tak išiel k lekárovi hneď, ako sa skončila smena (o 6,30 hod.). Lekár ho ošetril a zamestnanec išiel domov. Nie je vypísaný. Zobral si dovolenku. Klasifikuje sa to ako pracovný úraz alebo nie? Treba spísať záznam o úraze a oznámenie o poistnej udalosti, keď zamestnanec nie je PN, ale je na dovolenke? Záznam do knihy úrazov sa vykonal. Ďakujem za odpoveď.
Orsz
16.05.07,19:24
Dobrý deň, pomôže mi niekto? Vo firme sa stal úraz (cca 5,30 hod.). Zamestnanec sa porezal o stroj. Nič vážne. Potreboval lekárske ošetrenie, tak išiel k lekárovi hneď, ako sa skončila smena (o 6,30 hod.). Lekár ho ošetril a zamestnanec išiel domov. Nie je vypísaný. Zobral si dovolenku. Klasifikuje sa to ako pracovný úraz alebo nie? Treba spísať záznam o úraze a oznámenie o poistnej udalosti, keď zamestnanec nie je PN, ale je na dovolenke? Záznam do knihy úrazov sa vykonal. Ďakujem za odpoveď.


Ak nie je vypísaný tak nie, pretože to sociálna poisťovňa vyžaduje na základe napísanej diagnózy na lístku o práceneschopnosti - musí to byť potvrdené takto od lekára, potom sa vypíše tlačivo, ktoré dáva SP, a na základe toho vypláca z úrazového poistenia určitú čiastku tomu zamestnancovi. Inak nie. Ak teda nemal vypísaný lístok na PN - nevypisuje sa ani tlačivo o pracovnom úraze pre SP, pretože to bez potvrdenia lekára SP ani neprevezme.
maarkoo
16.05.07,19:30
Super. Takto som to aj ja vysvetľoval. Takže som mal pravdu. Ďakujem. Ale čo sa stane, ak zamestnanec počas svojej dovolenky pôjde k lekárovi a on mu potom napíše PN, napr. keď sa zranenie zhorš. T.j. keď skončí dovolenka a začne PN.
willma
16.05.07,20:01
V tom prípade je potrebné spísať záznam o úraze. Predpokladám, že ste túto udalosť zaznamenali v knihe drobných úrazov.
Orsz
16.05.07,20:07
Super. Takto som to aj ja vysvetľoval. Takže som mal pravdu. Ďakujem. Ale čo sa stane, ak zamestnanec počas svojej dovolenky pôjde k lekárovi a on mu potom napíše PN, napr. keď sa zranenie zhorš. T.j. keď skončí dovolenka a začne PN.

Je to možné, a v tom prípade sa PN spolu so správou odovzdá na SP. Ale uvádzal si, že sa nejedná o veľký úraz - takže zatiaľ si nad tým nelám hlavu.
maarkoo
16.05.07,20:10
Samozrejme. Ja len keby niečo iné nastalo. Zatiaľ všetko v pohode. Ďakujem Vám.
Kolenčík
20.05.07,08:10
Ja by som postupoval asi nasledovne. V zmysle zákona č. 124/2006 je potrebné vo firme mať zavedenú "Knihu mimoriadnych udalostí", tam by som tento prípad zaznamenal a v prípade PN zamestnanca by som potom spísal záznam o úraze. Z paxe viem, že z malých vecí sú často veľmi nepríjemné "veľké", môžu vzniknúť problémy, že PN bude trvať viac ako 42 dní a opäť bude treba túto "maličkosť" preklasifikovať a máš tam hneď IP.
Origos
24.05.07,13:11
Na základe zákona 124/2006 každá firma musí mať zavedené knihy na:
1, Evidencia nebezpečných udalostí, iných úrazov ako pracovných úrazov
2, Evidencia pracovných úrazov
Pracovné úrazy trvajúce do 3 dní PN sa nemusia registrovať.
Anču
07.09.07,08:39
Ked má zamestnanec drobný úraz vyplácame mu DPN rovnako 25 a 55% 10dní a potom posielame na SP spolu so záznamom, alebo hneď po úraze posielame PN a záznam na SP?
vajhes
11.10.07,09:19
Ked má zamestnanec drobný úraz vyplácame mu DPN rovnako 25 a 55% 10dní a potom posielame na SP spolu so záznamom, alebo hneď po úraze posielame PN a záznam na SP?

Dobrý deň,

potrebujem poradiť či sa jedná o pracovný úraz .

Nastala nasledovná situácia: Pracovník si podpísal dovolenkový lístok dňa 8.10.2007 v sídle spoločnosti,kde nieje žiadna prevádzka dovolenka bola riadne schválená a podpísaná na dovolenkovom lístku.a to od 8.10.-12.10.07 zamestnanec odišiel a začal čerpať dovolenku a nič sa nedialo ,až dnes priniesol PN a oznámil nám že sa mu stal pracovný úraz,ktorý je zaškrknutý aj v PN ( že ho napadol pri odchode ďalší náš zamestnanec a spôsobil mu tržnú ranu,krorú si musel dať ošetriť)má skutočne rozbité čelo a dňa 11.10.07 mu vystavil jeho ošetrujúci lekár PN od 08.10.2007 .K uvedenému napadnutiu niesu žiadni svedkovia a udaný pracovník,ktorý mal byť ako útočník všetko popiera a my mu veríme je to zamestnanec ktorý je zodpovedný,čo sa o tom druhom nedá povedať.

Týmto Vás prosím o radu
bv_alexandra
11.10.07,09:28
Ja si myslím že nie pretože, ak by sa malo jednať o pracovný úraz musel by byť na mieste spísaný o tom záznam o pracovnom úraze. Tzn musel by byť niekto o tom informovaný
Skús si prečítať aj toto je tam veľmi veľa zaujímavých a aj do budúcna potrebných informácii ohľadom PÚ a zamestnávateľa:
http://www.porada.sk/t46877-pracovny-uraz-povinnosti-zamestnavatela.html
Zita5
11.10.07,09:36
Dobrý deň,

potrebujem poradiť či sa jedná o pracovný úraz .

Nastala nasledovná situácia: Pracovník si podpísal dovolenkový lístok dňa 8.10.2007 v sídle spoločnosti,kde nieje žiadna prevádzka dovolenka bola riadne schválená a podpísaná na dovolenkovom lístku.a to od 8.10.-12.10.07 zamestnanec odišiel a začal čerpať dovolenku a nič sa nedialo ,až dnes priniesol PN a oznámil nám že sa mu stal pracovný úraz,ktorý je zaškrknutý aj v PN ( že ho napadol pri odchode ďalší náš zamestnanec a spôsobil mu tržnú ranu,krorú si musel dať ošetriť)má skutočne rozbité čelo a dňa 11.10.07 mu vystavil jeho ošetrujúci lekár PN od 08.10.2007 .K uvedenému napadnutiu niesu žiadni svedkovia a udaný pracovník,ktorý mal byť ako útočník všetko popiera a my mu veríme je to zamestnanec ktorý je zodpovedný,čo sa o tom druhom nedá povedať.

Týmto Vás prosím o radu

8.10.2007 nastúpil na dovolenku
8.10.2007 má začiatok PN

Podľa môjho názoru sa nejedná o pracovný úraz .Uvedené napadnutie a dôsledky by mal riešiť cez ohlásenie na polícii z dôvodu napadnutia .
A prečo mal PN vystavenú až 11.10.2007?

Ale snáď sa k tomu ešte niekto vyjadrí .
Zita5
11.10.07,09:53
No bude to asi zamotané ...

http://www.ipbb.sk/vyhlaska.php
Ninna
11.10.07,10:39
Dobrý deň,

potrebujem poradiť či sa jedná o pracovný úraz .

Nastala nasledovná situácia: Pracovník si podpísal dovolenkový lístok dňa 8.10.2007 v sídle spoločnosti,kde nieje žiadna prevádzka dovolenka bola riadne schválená a podpísaná na dovolenkovom lístku.a to od 8.10.-12.10.07 zamestnanec odišiel a začal čerpať dovolenku a nič sa nedialo ,až dnes priniesol PN a oznámil nám že sa mu stal pracovný úraz,ktorý je zaškrknutý aj v PN ( že ho napadol pri odchode ďalší náš zamestnanec a spôsobil mu tržnú ranu,krorú si musel dať ošetriť)má skutočne rozbité čelo a dňa 11.10.07 mu vystavil jeho ošetrujúci lekár PN od 08.10.2007 .K uvedenému napadnutiu niesu žiadni svedkovia a udaný pracovník,ktorý mal byť ako útočník všetko popiera a my mu veríme je to zamestnanec ktorý je zodpovedný,čo sa o tom druhom nedá povedať.

Týmto Vás prosím o radu
1.Podľa mňa to nie je pracvný úraz. Pokiaľ by sa to dalo klasifikovať ako úraz patril by medzi ostatné úrazy - ktoré sa nestanú pri výkone práce ale v objekte zamestnávateľa.
2.Pokiaľ nie sú svedkovia úrazu je to len na Vás či mu úraz uznáte alebo nie.
3. Doktor bez overenia skutočností alebo bez zázname o úraze by nemal svojvolne zaškrtnúť políčko pracovný úraz teda len na základe tvrdenia zamestnanca!
4. Pokiaľ nemáte tento úraz zaznamenaný v knihe úrazov a vedúci nie je oboznámený o tom že sa úraz v deň 8.10. naozaj stal nemusíte úraz uznať!
Marti.ka
11.10.07,10:43
Nie som odborník, ale podľa mňa to nie je pracovný úraz. My sme v práci mali tiež jedného špekulanta, ktorý tvrdil, že sa popálil, ale najprv sa mu to nezdalo vážne, až neskôr nastali komplikácie. Nemal nijakého svedka. A nikomu to nenahlásil. Myslím si, že aj zamestnanec má nejaké povinnosti. Mal tento úraz okamžite nahlásiť svojmu nadriadenému a zapísať ho do knihy drobných úrazov. Veď takto by mohol každý špekulant dostávať plnenie z úrazového poistenia len tak.
Ninna
11.10.07,10:44
Zamestannec má povinnosť bezodkladne hlásiť úraz zamestnávateľovi aby mohol byť zaznamenaný v knihe úrazov! Pokiaľ nie je samozrejme ohrozenie života.
Odporúčam Vám neuznať mu to ako pracovný úraz. Tento úraz ako to popisujete sa mohol stať napr.kľudne v krčme po pracovnej dobe.
erzet
17.10.07,11:23
Pozor, ale zamestnanec má nárok na náhradu za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia podľa § 99 zákona č. 461/2003 z. Z. o Sociál. poisť. i keď nevznikla PN.
Jara
17.10.07,11:34
Myslím, že je potrebné napísať záznam, aby to bolo evidované, pokiaľ by mal nejaké námietky a snažil sa to uplatňovať súdne, tak aby bolo zachytené, že nemá svedkov... Inak tiež sme mali podobnú záležitosť, ale obrátili sme sa na lekára a po vzájomnom dohovore mu opravil PN na ostatný nie pracovný úraz a všetko bolo OK. Zamestnanec vlastne chcel len preplatenie úrazu z poistky a to sme potom z neho vytiahli. Nenahlásil nič a teda žiaden pracovný úraz sa nestal.
Lubica92
10.06.09,12:01
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o informáciu, čo znamená pracovný úraz so spoluvinou 10%. Vôbec tomu nerozumiem a neviem ani ako sa bude vyplácať nemocenská, teda v akej výške. Ďakujem. lubica92