mariannak
16.05.07,21:20
Môžem uzatvoriť DoVP pre upratovačku, ak mi bude chodiť upratovať na 2 hodinu týždenne?
katkaj
16.05.07,19:25
Môžem uzatvoriť DoVP pre upratovačku, ak mi bude chodiť upratovať na 2 hodinu týždenne?


pokiaľ jej do dohody nadefinuješ činnosť ktorá bude v súlade so zákoníkom práce a definícii DOVP tak môžeš :)
Ale radšej by som to riešila kratším pracovným pomerom
mariannak
16.05.07,19:27
pokiaľ jej do dohody nadefinuješ činnosť ktorá bude v súlade so zákoníkom práce a definícii DOVP tak môžeš :)
Ale radšej by som to riešila kratším pracovným pomerom

Činnosť bude upratovanie
Orsz
16.05.07,19:30
Môžem uzatvoriť DoVP pre upratovačku, ak mi bude chodiť upratovať na 2 hodinu týždenne?

No hovorí sa, že na DoVP by nemala byť opakujúca sa činnosť, ale keďže v tomto prípade ide len o 2 hodinky týždenne, zamestnávateľ nepotrebuje a je preňho neefektívne a neekonomické zamestnávať upratovačku na plný PP, resp. na čiastočný PP, pretože jej nedokáže zadeliť výkon práce na viac ako 2 hodiny týždenne. Takže môže uzatvoriť DoVP.
katkaj
16.05.07,19:30
Činnosť bude upratovanie


Pokiaľ uzatvoríš dohodu kde bude predmet "upratovanie" tak to je zle.

Dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru
§ 223

(1) Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny. Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a dohoda o brigádnickej práci študentov) sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.
katkaj
16.05.07,19:32
No hovorí sa, že na DoVP by nemala byť opakujúca sa činnosť, ale keďže v tomto prípade ide len o 2 hodinky týždenne, zamestnávateľ nepotrebuje a je preňho neefektívne a neekonomické zamestnávať upratovačku na plný PP, resp. na čiastočný PP, pretože jej nedokáže zadeliť výkon práce na viac ako 2 hodiny týždenne. Takže môže uzatvoriť DoVP.


Nevidím dôvod prečo by nemohla mať upratovačka kratší pracovný pomer.
Orsz
16.05.07,19:41
Nevidím dôvod prečo by nemohla mať upratovačka kratší pracovný pomer.


Podľa otázky zadávateľa je zrejmé, že by to chcel riešiť cez DoVP - a preto sa prikláňam k DoVP po zhodnotení, ak je PP na túto funkciu pre zamestnávateľa nehospodárny - napísala som to dosťjasne vo svojom prípsevku, tak v tom nevidím žiadny problém. Je na zamestnávateľovi, či naozaj táto funkcia je nehospodárna, alebo nie. Možnosť to je.
Orsz
16.05.07,19:42
Pokiaľ uzatvoríš dohodu kde bude predmet "upratovanie" tak to je zle.

Dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru
§ 223

(1) Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny. Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a dohoda o brigádnickej práci študentov) sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.

Zvýraznila som aj druhú časť vety červenou - myslím, že tiež nesie odpoveď.
mariannak
16.05.07,19:44
Podľa otázky zadávateľa je zrejmé, že by to chcel riešiť cez DoVP - a preto sa prikláňam k DoVP po zhodnotení, ak je PP na túto funkciu pre zamestnávateľa nehospodárny - napísala som to dosťjasne vo svojom prípsevku, tak v tom nevidím žiadny problém. Je na zamestnávateľovi, či naozaj táto funkcia je nehospodárna, alebo nie. Možnosť to je.

Samozrejme, že by som to chcela riešiť dohodou, veď ide len o 2 hod. týždenne....
katkaj
16.05.07,19:46
Podľa otázky zadávateľa je zrejmé, že by to chcel riešiť cez DoVP - a preto sa prikláňam k DoVP po zhodnotení, ak je PP na túto funkciu pre zamestnávateľa nehospodárny - napísala som to dosťjasne vo svojom prípsevku, tak v tom nevidím žiadny problém. Je na zamestnávateľovi, či naozaj táto funkcia je nehospodárna, alebo nie. Možnosť to je.


Erika dobre vieme že na túto tému tu toho bolo veľa popísaného. je na každom aby si zvážil riziká uzatvorenia DOVP na určité činnosti.
Ja ale tvrdím že pokiaľ chce uzatvoriť DOVP nemôže dať do predmetu "upratovanie". Treba sa pohrať so slovíčkami a predmet dohody špecifikovať presnejšie :)
Ja by som to radšej riešila kratším PP ale to je môj názor ;)
mariannak
16.05.07,19:47
Treba sa pohrať so slovíčkami a predmet dohody špecifikovať presnejšie :)

Čo by som tam mala nadefinovať, aby to bolo obhajiteľné?
katkaj
16.05.07,19:49
Zvýraznila som aj druhú časť vety červenou - myslím, že tiež nesie odpoveď.


Áno ale medzi čiernym textom a červeným nie je spojenie " alebo" ale je tam spojenie "a".
Ale svoj názor som už objasnila vyššie a viem že toto je jedna z mnoho vecí ktorú si ľudia vykladajú dvojako.
V konečnom dôsledku ide o to ako to bude posudzovať prípadná kontrola ;)
Paula
16.05.07,19:55
Veru, za tie roky o tom "točíme" dosť často, aj s citáciou zákona....ale ešte nikto neuviedol, že by s prípadom DOVP na opakujúcu sa činnosť mal akýkoľvek problém či postih . Zaujímavé, však?
Všeličo už bolo pokutované - právom, či neprávom, ale opakujúca sa činnosť na DOVP ešte nie...alebo mi nejaký príspevok ušiel.
Zita4
16.05.07,19:55
Keby išlo o vykonanie upratovania napríklad po maľovaní alebo jednorázovo umytie všetkých okien, to by mohlo byť ako vykonanie činnosti vymedzenej výsledkom. Pri DoVP nemôže byť určená opakovaná činnosť. Na to je momentálne v ZP len pracovná zmluva trebárs aj na kratší pracovný pomer ako bolo predo mnou už napísané.
Orsz
16.05.07,19:57
Erika dobre vieme že na túto tému tu toho bolo veľa popísaného. je na každom aby si zvážil riziká uzatvorenia DOVP na určité činnosti.
Ja ale tvrdím že pokiaľ chce uzatvoriť DOVP nemôže dať do predmetu "upratovanie". Treba sa pohrať so slovíčkami a predmet dohody špecifikovať presnejšie :)
Ja by som to radšej riešila kratším PP ale to je môj názor ;)

Áno, Katka, viem, že je tu toho veľa popísaného, čítala som to tiež, a nie raz. I ja som bola toho názoru do určitej doby, že opakujúca sa činnosť nemôže byť predmetom DoVP, ale aj tu na porade ma presvedčili, že možno použiť aj túto vetu, že je to nehospodárne. Dokonca mi to potvrdila aj audítorka, a v jednej firme je aj moja kamarátka ako účtovníčka na DoVP /tiež spolupracuje s touto audítorkou/- je to tam vyšpecifikované s textom o nehospodárnosti v prípade PP samozrejme. Keď som sa nad tým zamyslela, zdalo sa mi to ako prijateľné.
katkaj
16.05.07,19:58
Veru, za tie roky o tom "točíme" dosť často, aj s citáciou zákona....ale ešte nikto neuviedol, že by s prípadom DOVP na opakujúcu sa činnosť mal akýkoľvek problém či postih . Zaujímavé, však?
Všeličo už bolo pokutované - právom, či neprávom, ale opakujúca sa činnosť na DOVP ešte nie...alebo mi nejaký príspevok ušiel.


Asi to bude tým že všetci si na Porade prečítali čo majú dávať do predmetu činnosti a majú to v poriadku ;) :)
Jozef Mihál
16.05.07,19:58
To "a" znamená, že obe podmienky musia byť splnené. Riešenie - uzatvárať opakované dohody na konkrétne upratanie.
katkaj
16.05.07,20:01
Áno, Katka, viem, že je tu toho veľa popísaného, čítala som to tiež, a nie raz. I ja som bola toho názoru do určitej doby, že opakujúca sa činnosť nemôže byť predmetom DoVP, ale aj tu na porade ma presvedčili, že možno použiť aj túto vetu, že je to nehospodárne. Dokonca mi to potvrdila aj audítorka, a v jednej firme je aj moja kamarátka ako účtovníčka na DoVP /tiež spolupracuje s touto audítorkou/- je to tam vyšpecifikované s textom o nehospodárnosti v prípade PP samozrejme. Keď som sa nad tým zamyslela, zdalo sa mi to ako prijateľné.

Hovorím, je to vec názoru a osvojenia si určitých argumentov. :)
Orsz
16.05.07,20:04
Veru, za tie roky o tom "točíme" dosť často, aj s citáciou zákona....ale ešte nikto neuviedol, že by s prípadom DOVP na opakujúcu sa činnosť mal akýkoľvek problém či postih . Zaujímavé, však?
Všeličo už bolo pokutované - právom, či neprávom, ale opakujúca sa činnosť na DOVP ešte nie...alebo mi nejaký príspevok ušiel.


Ani ja som sa s tým nestretla, i keď som fakt bola vždy zástancom skráteného PP a nie DoVP v prípade opakujúcej sa činnosti. Teraz sa dostávam do konfrontácie s Katkou v niečom, v čom by som inak s ňou súhlasila, ale videla som, že s tým naozaj problém nebol, ak sa viditeľne jednalo o nehospodárnu, ale opakujúcu sa činnosť. V paragrafe je síce písmeno "a" nie "alebo", ale vo výklade je to ako samostatná možnosť, nie ako "a zároveň". No je to fakt hranie sa na slovíčka.
Paula
16.05.07,20:05
Asi to bude tým že všetci si na Porade prečítali čo majú dávať do predmetu činnosti a majú to v poriadku ;) :)

A čo tak postihy za minulé obdobia, kedy ešte Porada nefachčila?;) ....Ja sa nehádam, už len bublem :)
Zita4
16.05.07,20:08
Paula, predtým existovala aj dohoda o pracovnej činnosti, mali sme to jednoduchšie. ;)
Ja by som to tiež nerada riskovala pri nejakej kontrole, aby mi vyčítali, že tie práce nemohli byť vykonávané na dohodu. :o
Orsz
16.05.07,20:10
Alebo treba počkať na novelu zákonníka práce - dohody o pracovnej činnosti by sa mali obnoviť.
Jozef Mihál
16.05.07,20:13
Riešenie: počkať na novelu Zákonníka, na obnovenie DoPČ.
Jozef Mihál
16.05.07,20:16
Tak to dopadne, keď sa radí z mobilu.
katkaj
16.05.07,20:16
Paula, predtým existovala aj dohoda o pracovnej činnosti, mali sme to jednoduchšie. ;)
Ja by som to tiež nerada riskovala pri nejakej kontrole, aby mi vyčítali, že tie práce nemohli byť vykonávané na dohodu. :o

Presne tak, pokiaľ mám na výber tak si určite vyberám menšie riziko ;)
Paula
16.05.07,20:18
Stále budú všetky spomínané formy pracovnou činnosťou (mali by byť). Ak by do možno oživenej DOPČ zamontovali zopár "a", tak budeme zasa mudrovať :)
katkaj
16.05.07,20:21
Stále budú všetky spomínané formy pracovnou činnosťou (mali by byť). Ak by do možno oživenej DOPČ zamontovali zopár "a", tak budeme zasa mudrovať :)


myslím že sa ešte dlho nemusíme obávať žeby to bolo jednoznačné a bezproblémové :)