Jozef
17.05.07,08:27
Prosim vas, kedy su vzajomne pohladavky a zavazky zapocitatelne?

Mozem vystavit zapocet v okamihu, ked tie doklady prijmem a zauctujem alebo musim pockat az kym predmetne faktury budu splatne.

Dakujem
Tweety
17.05.07,06:30
Nemusíš čakať na splatnosť, zápočet môže urobiť hneď, ako ti vzniknú záv. a pohľ.
Paula
17.05.07,06:31
Prosim vas, kedy su vzajomne pohladavky a zavazky zapocitatelne?

Mozem vystavit zapocet v okamihu, ked tie doklady prijmem a zauctujem alebo musim pockat az kym predmetne faktury budu splatne.

Dakujem


Zápočet je na dohode.....takže jedna strana by ho mala ponúknuť a druhá odsúhlasiť. Zápočet účtujem dňom odsúhlasenia.
Jozef
17.05.07,07:08
Vdaka za odpovede.

A este v pripade uhrady pohľadávky znizenej o dobropis je potrebne robit zapocet, alebo je to mozne priamo vysporiadat tou uhradou.

Fa vo vyske 10 000,-
Dbp vo vyske 2 000,-
Uhrada vo vyske 8 000,-

Mozem to priamo zauctovat cez vypis, alebo musim vystavit zapocet?

vdaka
Tweety
17.05.07,07:11
Zápočet nie je potrebný, pohľadávku uhradíš dobropisom.
ekopo
17.05.07,07:11
A existuje aj započítanie jednostranným právnym úkonom, na základe ktorého dá jedna strana na vedomie druhej predmet a výšku zápočtu.
Jozef
17.05.07,07:17
Je mozny aj jednostranny zapocet, ale islo mi skor o to, ze ked nebude ziadny doklad okrem bankoveho vypisu - ci je to aj takto mozne
Tweety
17.05.07,07:22
Ak ti uhradili priamo cez BV menej- platbu ponížili o dobropis, zaúčtuj úhradu v tej výške ako je, a interne vysporiadaš zostatok salda s dobropisom už mimo BV.
ekopo
17.05.07,07:22
Ja by som si ten doklad zhotovil, pretože napr. o tri roky nebudem vedieť čo s čím som započítal a koľko , prečo som zaplatil menej na FA, alebo dostal menej na danú FA.
Paula
17.05.07,07:25
Ja by som si ten doklad zhotovil, pretože napr. o tri roky nebudem vedieť čo s čím som započítal a koľko , prečo som zaplatil menej na FA, alebo dostal menej na danú FA.


Súhlasím...a okrem toho sa stáva, že každá strana si urobí po svojom, nasledujem telefonické a iné dohadovanie sa a účtovníci opravujú, preúčtovávajú, atp. Keď je zápočet "na papieri", niet následných pochybností a opráv.
Jozef
17.05.07,07:26
Ja sa chcem vyhnut zbytocnym dokladom, nakolko pri predmetnych fakturach budem mat zaevidovanu uhradu aj s prislusnym cislom BU a ked si ho najdem, tak v nom najdem poznamku, ze faktura bola ponizena o dobropis aj s variabilnymi symbolmi - takze ja info budem mat aj o 5 rokov.

Mne islo o to, ci je to z uctovneho hladiska spravne, alebo naozaj musi byt vystaveny zapocet v papierovej forme a nasledne uhradim len rozdiel.
Tweety
17.05.07,07:28
Skús pozrieť ešte raz na prísp.č.8.
ekopo
17.05.07,07:29
Myslím, že Paula uviedla dostatočné dôvody. Za túto dobu, čo si písal otázku, už aj zápočet mohol byť napísaný.