jana32
17.05.07,07:31
Prosím Vás neviete mi niekto poradiť ? Ktorí ste chodili na očné ako deti, isto si budete pamätať ako v predškolskom veku nepoznajúc ešte abecedu namiesto klasických písmen sme ukazovali rukou kam smeruje písmeno E, neviete mi poradiť ako to naučiť 3 a pol ročné dieťa? Dcérka totiž nosí okuliare, máme ísť na kontrolu, lekárka mi kázala " nadrilovať" to s ňoéu, ale zrejme neviem zvoliť vhodný prístup, lebo moja dcéra ukazuje každým smerom len nie tým správnym.
willma
17.05.07,06:46
a to pani doktorka nemá na tabuli obrážťoky? Len tie E rôzne poukladané?
JANKA115
17.05.07,07:08
Skús jej vysvetliť,že sú to hrabličky a na ktorú stranu idú zúbky na tú bude ukazovať.U nás to tak fungovalo.
anmary
17.05.07,09:18
Práve nedávno som bola so synom na očnom a tiež nám kázali naučiť sa čítať "E-háčiky". Ja som vystrihla z papiera čierne E/dosť veľké/, ktoré vyzerá asi ako to na tom čítacom stroji. Synovi som vysvetlila, že mi bude ukazovať ručičkou, kam idú ručičky písmenka - hore, dolu, vpravo, vľavo. Samozrejme občas cvičí on mňa, ale snažím sa mu ukázať aj zle a čakám či ma opraví. Ide to síce pomaly a dlho ho to nebaví, ale od 3 ročného nemôžem chcieť aby to zvládol hneď.
tiny77
17.05.07,10:06
mozem len suhlasit, a hrali sme sa na lekara a velmi sa mu to pacilo. vystrihla som z nejakeho tvrdsieho vykresu (my sme to volali "vidly") a na velky vykres som ich nakreslila roznym smerom. a tak sme sa lekarovali :) tiez ho to bavilo len chvilu, ale ide o to, aby sa vobec naucil rozoznat smer paliciek.

(a este...ked nosil okuliarky od 3. rokov, pani dr. bola "nepristupna detom" do tej miery, ze maly chytal paniku ked sme ta isli, a tak sme zanedbali navstevy dalsich prehliadok. teraz sme boli u inej dr. a tam sa nas pytala, ci sme prelepovali zdrave oko a s tym chorym ci sme cvicili - kreslit drobne obrazocky - obtahovat roznofarebne jemne kontury, navliekat drobne koralky atd) to som fakt netusila, a teda mohli sme takto "trenovat" uz uplne od malicka... teraz sa zrak zlepsil (na zaklade tych treningov) za 6 mesiacov - o 2 riadky...
jana32
22.05.07,06:38
Ďakujem za rady, tiny77 zvlášť, toto som netušila ani ja, takže idem nakúpiť korálky. Inak, ja som nakreslila tieto E na veľký papier, ibaže dcérka sa to akosi nie a nie naučiť. No čo, budem skúšať ďalej.
tiny77
24.05.07,10:46
Ďakujem za rady, tiny77 zvlášť, toto som netušila ani ja, takže idem nakúpiť korálky. Inak, ja som nakreslila tieto E na veľký papier, ibaže dcérka sa to akosi nie a nie naučiť. No čo, budem skúšať ďalej.
aj si to vystrihla? drzi to ako "hrablicky"?
Julča
24.05.07,11:12
Ja mám 4-ročného syna. Tiež s ním nacvičujem to E-čko. Ja som to nevystrihla. Len namalovala na tvrdý velký výkres a otáčam ho. Syn mi musí ukazovať , ktorým smerom idú hrbličky. Hore a dole sa nepomýli nikdy, horšie je to keď idú do strán, s tým má problém. Pri cvičení mi ale vydrží maximálne 4 minúty. Tak ho dlhšie netrápim.S chorým očkom ale nijak necvičíme, to nám lekárka tiež nepovedala.
Gabi03
24.05.07,11:17
mimotemy Ako ste zistili, že vaše detičky zle vidia?
tiny77
25.05.07,04:51
Hore a dole sa nepomýli nikdy, horšie je to keď idú do strán, s tým má problém. Pri cvičení mi ale vydrží maximálne 4 minúty. Tak ho dlhšie netrápim.S chorým očkom ale nijak necvičíme, to nám lekárka tiež nepovedala.
to netreba cvicit na zlepsenie zraku, to treba cvicit, aby dr. vedela,
ci tie male ecka dieta vidi, ked to otaca tak alebo tak - toto otacanie sa musi "nabiflovat". skusenost vravi - s vystrihnutym eckom je to lepsie.


mimotemy Ako ste zistili, že vaše detičky zle vidia?
manzel ma vrodenu poruchu zraku, ktoru mala i jeho mama. Ked sa chcel podrobit laserovej operacii, s jeho diagnozou sa to nedalo (da sa operovat kratkozrakost, dalekozrakost, ale nie tupozrakost). Este sme deti nemali, a dr. povedala ze az raz budu, treba s nimi prist vo veku 3-4 rokov, na vysetrenie. A tam to po vysetreni zistili. Inak - syncek sa spraval normalne - neskulil, pekne kreslil i detaily - kolieska atd, videl drobne predmety, obrazky v knihach - to druhe ocko je zdrave takze si nim pomahal - a sama by som na to veru neprisla.
t.
jana32
28.05.07,05:42
Ja som na to prisla jednoducho, dcerka zacala na jedno ocko skulit, vysetrenie preukazalo ze ide o chybu oka, v jej priapde zrejme dedicne podmienenu, dostala okuliarky, dost silne 4 dioptrie, fakt je, ze ked ich ma tak to očko vobec nezabieha.