Tanenka
01.02.05,15:12
Vie mi prosím niekto poradiť, ako to je s týmito dohodami podľa § 226 ZP. Máme upratovačku, ktorej však stále obmieňať dohodu každý mesiac na niečo iné. Je možné urobiť s ňou dohodu napr. na pol roka s tým že vykonáva túto činnosť na 4 hodiny týždenne a pritom je ona zamestnaná?
luebchenko
01.02.05,14:18
Nesmie to byť pravidelne sa opakujúca činnosť, má to byť niečo príležitostné na čo sa firme neoplatí zamestnať riadneho zamestnanca. Takže "zapnúť" fantáziu, spomenúť si na slohové práce a vymýšľať činnosti - ak sa ti nechce spisovateľovať každý mesiac, vyrob dohody len 2-4 x do roka, plaťte ju priebežne cez neidentifikované zálohy v kase, ktoré si zoberie na triko niekto iný a 2x-4x do roka ju dajte do výplat tak, aby to vykrylo príslušný pravidelný mesačný príjem (potom samozrejme treba zálohu vrátiť) :p
Janca
01.02.05,14:24
Na dohodu nikdy nie opakovanu cinnost. Ostatne ako pise Luebchenko.
Tanenka
01.02.05,14:26
A kde je v zákonne citované že to nesmie byť pravidelne opakujúca sa činnosť? Takže pre takéhoto pracovníka zostáva mi iba vymýšľať sloh? Nič iné?
luebchenko
01.02.05,14:32
A kde je v zákonne citované že to nesmie byť pravidelne opakujúca sa činnosť? Takže pre takéhoto pracovníka zostáva mi iba vymýšľať sloh? Nič iné?
§223 - .... výnimočne uzatvárať ..dohody... ak ide o prácu.... :D Spisovateľstvu zdar! aj v § 226 máš terminus technicus v odst. 2 ...vymedzená pracovná úloha.
Janca
01.02.05,14:33
No predsa ten paragraf 226 / pracovna uloha /. To by musela napr. pri dohode od 1.1.05-13.3.05 a ine casove rozpatia upratovat bez prestavky dnom nocou od toho 1.1. do 13.3. Prave preto, aby sa odburalo opakovanie a zacali sa uzatvarat prac. zmluvy na polovicny uvazok zrusili dopc. Dohoda podla 226 musi byt jednorazova praca, hoci bude trvat aj niekolko dni alebo mesiacov.
miroj
01.02.05,15:08
§ 223 ZP



(1) Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom a ktorej výkon v pracovnom pomere by bol pre zamestnávateľa neúčelný alebo nehospodárny. Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce a dohoda o brigádnickej práci študentov) sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.




Ja to vidím takto:

a)4x v mesiaci upratať priestory firmy (jednoznažne vymedzený výsledok=čisté priestory firmy)

b)je pre mňa neúčelné a nehospodárne držať upratovačku každý deň v práci, ak pre ňu nemám každý deň prácu
vladan
01.02.05,15:11
mirko, ešte by to chcelo zvýrazniť červeným písmom slovíčko VÝNIMOČNE ... a to vôbec nechcem podpichovať, len mi tam chýba červená farba :D
Lucy
01.02.05,16:12
Otázka je, ako sa na to bude pozerať IBP, ak si pekne krásne poukladá dohody na jedného človeka napr. za 12 mesiacov za sebou, tak ..... to už len bude závisieť od daného kontrolóra. Myslím, že to skúšame všetci. A to vymedzenie práce má byť čo najlepšie, aby ten výsledok bol čo najpresnejší. Čím je to všeobecnejšie písané, tým horšie. Teda - spisovateľstvu zdar. Inak som sa pýtala na technika PO, alebo BOZP. Tak mi ho máme na DoVP, len tam napíšem konkrétne, čo mám spraviť. To vraj môže byť. Upratovačka? tak to už je asi ťažšie....
miroj
01.02.05,16:36
vladan, nebojím sa slovíčka výnimočne(môžeme tu špekulovať, čo tým autor myslel). Napr. výnimočne, ak by to bolo pre mňa neefektívne, môžem prijať upratovačku na dohodu. Autor tohoto paragrafu mal v úmysle nejakým spôsobom obmädziť používanie(zneužívanie) inštitútu DVP. Problém je v tom, že nie je možné stanoviť presné hranice kedy áno a kedy nie. Musel by buď vymenovať konkrétne činnosti, alebo DVP jednoducho zrušiť. S tým si ale autor hlavu nelámal. V mnohých prípadoch zákonodarcovia nie sú ani schopní domyslieť veci do úplných dôsledkov, nakoľko sú príiš odtrhnutí od praxe.

Lucy,
otázka, ako sa na to bude pozerať IBP by ma zaujímala iba čiastočne, z dôvodu vzniku zbytočných problémov. Viac by ma ale zaujímalo, ako by sa na to, v prípade následného súdneho sporu, pozeral súd. A tam som presvedčený, že by som vyhral.
ingi
01.02.05,18:53
Mirko, silné slová a trošku iritujú (som presvedčená, že nielen mňa).
Čo tak naozaj trochu tvoriť a kombinovať, ako radia dievčatá predo mnou?
Myslím, že človek s Tvojím rozhľadom radšej problémom predchádza ako ich rieši...