Betka 495
17.05.07,09:21
Zaujímalo by ma aký je správny postup pri vyplňovaní pokladničných dokladov pri platbe hotovosti v zahraničnej mene - či suma v zahraničnej mene má byť číslicou a slovom uvedená na pokl.doklade a len účt.predpis v Sk alebo opačne.
Ďalej som dostala rôzne vysvetlenia k zúčtovaniu v zahraničnej mene napr.: mám devízový účet napr. CZK, vyberám hotovosť napr.10000 CZK ale mám doklad, že mi banka vyplatila uvedenú čiastku v Sk napr. SK 12900,-. V takomto prípade účtujem v slov. pokladni príjem 12900,- a na
dev. účte tiež, kurz.rozdiel mi nevzniká. Avšak ostatné položky na dev. účte ku ktorým nemám podklad o hodnote prepočtu na Sk napr. uhradím
došlú faktúru - účtujem podľa kurzu NBS. Je to správne aby som na výpise
účtovala niektoré položky kurzom NBS, niektoré kurzom komerčnej banky na základe existuj. potvrdenia.
Taktiež som sa stretla s niekoľkými vysvetl. na termín zúčtovania zahranič.faktúry.Došlú faktúru účtujem kurzom NBS ku dňu vystavenia.
V prípade že sa nezhoduje termín zdan.plnenia a termín vystavenia môžem používať jednoznačne dátum vystavenia, prípadne to ošetriť v internej smernici?
Betka 495
22.05.07,06:16
Neporadí mi nikto alebo je to blbosť?
Anna1974
22.05.07,06:26
Takže : Pri platbe v hotovosti z devízovej pokladne samozrejme na výdavkovom pokladničnom doklade uvádzaš sumu a menu takú,akú si v skutočnosti vyplatila,napr. 50 EUR. Len do predkontácie dole ja dávam v tomto prípade na účet 512 už sumu vyjadrenú v SKK.
Keď vyberáš hotovosť z devízového účtu a dotuješ pokladňu, samozrejme ti žiadny kurzový rozdiel na 261 nevzniká a robíš to dobre.Ked uhrádzaš z devízového účtu zahraničnú faktúru tak správne používaš kurz NBS stred a hned súčasne účtuj kurzový rozdiel - zisk,stratu.
Čo sa týka došlej zahraničnej faktúry a dátum prijatia, ja uvádzam vždy dátum dodania tovaru, pretože to je pre teba deň zdaniteľného plnenia - resp. samozdanenia ak kupuješ tovar v rámci EU.
Dúfam,že som ti odpovedala na všetko, kludne mi prípadne napíš správu, inak o tejto téme bolo už veľa rozprávané, prípadne si daj vyhľadávanie. Ahoj
Betka 495
22.05.07,14:30
Potešila si ma lebo som k tejto téme počula veľa rôznych názorov. Hlavne mi išlo o účtovanie na výpise či nevadí že nepoužívam jednotne NBS ale kde je
jasná protihodnota v Sk napr.pri prevode medzi účtami ale výbere z BU kurz kom.banky a pri ostatných položkách NBS. Podľa toho čo mi píšeš je to asi OK. Ďakujem. Betka
Betka 495
22.05.07,14:44
Anka možne ešte toľko by som sa rada spýtala, že pokiaľ bol v minulom roku použitý postup, že sa prij.fa zahradničné - sú bez DPH väčšinou- účtovali prepočtom kurzu NBS dňom vystavenia, či to zachráni interná smernica kde si
stanoví PO že bude účtovať takto. Dík
Anna1974
22.05.07,15:05
Vnútorné prevody medzi účtami,ked dotuješ SKK účet z devízového účtu a späť, sa používa vždy daný kurz banky, nie NBS, takže to robíš dobre.To je len vnútorný prevod finančného majetku, len vyjadrený v inej mene,to nemá s NBS stred nič spoločné..ok? :-) A čo sa týka tej internej smernice, hmm...ťažko povedať, pretože zákon o DPH je v tomto smere jednoznačný a definuje, kedy je zdaniteľné plnenie. Neviem ti na to jednoznačne odpovedať, ale na tvojom mieste by som to nechala tak a nešpárala do toho. Ale to je len môj názor a možem sa mýliť..;-)