Vladimír Ozimý
17.05.07,12:00
Ahojte,

riešime z pohľadu DPH takú vec že pri prevoze tovaru z talianska na slovensku sa stratil tovar...skrátka taliani naložili niekde inde a nikto nevie kde ten tovar je...ale faktúra je vystavená bez DPH a musíme Fa zaplatiť...teraz mi ide o to čo sa týka samozdanenia...na výstup DPH musíme priznať ale na vstup to asi nepojde...či ako ...stretli ste sa s tým?
Vladimír Ozimý
17.05.07,11:07
hm... keby sa dalo na to použiť slovo krádež? paragraf 53 ods 5 hovorí


(5) V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane; ak je tovar predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Ak bol odcudzený tovar, ktorý bol predmetom nájmus dojednaným právom kúpy prenajatej veci, odvedie platiteľ daň zníženú o daň, ktorú z tohto tovaru už odviedol, najviac však do výšky odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie za to zdaňovacie obdobie, v ktorom zistil krádež tovaru.

to jest som si neuplatnil na vstupe neuplatnim ani na výstupe...ale problém je v tom že by tam bolo treba zápisnicu atd....a to isto nemáme záujem...a ked to budem považovať že tovar nedodaný na podnikanie? tam by bol problem aj z pohľadu dane z príjmov
tinaM
17.05.07,11:43
A čo keby si to bral ako tovar pre osobnú potrebu. Nepotrebuješ žiadnu zápisnicu;) .
Celé DPH uplatníš na výstupe aj na vstupe a náslene vystavíš doklad pre osobnú potrebu a DPH odvedieš na výstupe.
Záleží o aké množstvo tovaru ide. Strata to je tak či tak, ale z účtovného a daňového hľadiska do bude vporiadku.
Vladimír Ozimý
17.05.07,11:53
hm no ano ale ako nahle to zadefinujem ako osobnú spotrebu tak ani náklad mi nevznikne :)...nam preplatí prepravná spoločnosť ale len asi 500 Euro a fa je na 1100 Eur...takže tak...hm takže uplatním dph na výstupe a za škodu na faktúre za 500 EUr nevyčíslim dph asi to tak bude lepšie. Mne išlo o to aby som tu DPH nemusel odviesť lebo to je smiešne niekto mi stratí tovar na ceste a ja musím odviesť DPH za to...
JAJA11
17.05.07,11:56
Ahojte,

riešime z pohľadu DPH takú vec že pri prevoze tovaru z talianska na slovensku sa stratil tovar...skrátka taliani naložili niekde inde a nikto nevie kde ten tovar je...ale faktúra je vystavená bez DPH a musíme Fa zaplatiť...teraz mi ide o to čo sa týka samozdanenia...na výstup DPH musíme priznať ale na vstup to asi nepojde...či ako ...stretli ste sa s tým?

A ten tovar kto prepravoval, bola cena s dodaním alebo naložením v Taliansku ste sa stali majiteľmi vy a za prepravu zodpovedáte? Lebo ak Taliani nemajú od vás doklad o prebratí tovaru, tak si myslím, že nedošlo k zdaniteľnému plneniu a faktúru nemusíte platiť a ani odvádzať DPH. :eek:
tinaM
17.05.07,12:00
hm no ano ale ako nahle to zadefinujem ako osobnú spotrebu tak ani náklad mi nevznikne :)...nam preplatí prepravná spoločnosť ale len asi 500 Euro a fa je na 1100 Eur...takže tak...hm takže uplatním dph na výstupe a za škodu na faktúre za 500 EUr nevyčíslim dph asi to tak bude lepšie. Mne išlo o to aby som tu DPH nemusel odviesť lebo to je smiešne niekto mi stratí tovar na ceste a ja musím odviesť DPH za to...
To máš pravdu. Je to veľká škoda.
Vladimír Ozimý
17.05.07,12:04
A ten tovar kto prepravoval, bola cena s dodaním alebo naložením v Taliansku ste sa stali majiteľmi vy a za prepravu zodpovedáte? Lebo ak Taliani nemajú od vás doklad o prebratí tovaru, tak si myslím, že nedošlo k zdaniteľnému plneniu a faktúru nemusíte platiť a ani odvádzať DPH. :eek:


no je to dodanie podľa incoterms EXW...preberala to však prepravná spoločnosť...ale nám vzniklo dodanie EXW...takže zo skladu to je ten problém keby bolo DDU tak som vysmiaty :) ved práve chcem to vyriešiť tak aby sme zbytočne nestratili...
JAJA11
17.05.07,12:14
no je to dodanie podľa incoterms EXW...preberala to však prepravná spoločnosť...ale nám vzniklo dodanie EXW...takže zo skladu to je ten problém keby bolo DDU tak som vysmiaty :) ved práve chcem to vyriešiť tak aby sme zbytočne nestratili...

Ale nerozumiem, prečo Vám prepravná spoločnosť nenahradí celú dodávku? Vinou koho sa to stratilo? Bola to Vaša chyba? Prepravná spoločnosť rovnako zodovedá za dodávku tovaru, veď ona sa tiež nemôže z toho vyzuť?! :eek:
Vladimír Ozimý
21.05.07,04:46
no ano ale ona má v zmluvných podmienkach napísané že hradí škody do výšky 500 EUR...je to choré ale je to v zmluve asi to nikto poriadne nečítal...takže uznali nám reklamáciu ale vrátia nám len 520 EUR...zvyšok je pre nás čistá strata...ale ide o to že musíme zaplatiť DPH...druhá vec je že to je FA z marca...to jest musím podať DDP.