Andrea***
17.05.07,14:01
Ahojte...

Podnikám len krátko a to v oblasti vizáže a vlasov....
Idem pracovať na jednej zákazke a potrebujem si zo sebou zobrať aj výpomoc.
Ja- živnostník, pomocník- študent. Samozrejme zákazka je fakturovaná na mňa. Pomocník dostane odmenu.
Mám s ním uzavrieť nejakú dohodu o honorári? Mám nejaké povinnosti? Je to vlastne možné?
Zoltán Kovács
17.05.07,12:06
Ahojte...

Podnikám len krátko a to v oblasti vizáže a vlasov....
Idem pracovať na jednej zákazke a potrebujem si zo sebou zobrať aj výpomoc.
Ja- živnostník, pomocník- študent. Samozrejme zákazka je fakturovaná na mňa. Pomocník dostane odmenu.
Mám s ním uzavrieť nejakú dohodu o honorári? Mám nejaké povinnosti? Je to vlastne možné?

So študentom uzavri Dohodu o brigádnickej práce študenta. Budeš musieť sa prihlásiť na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti, a aj do SP najprv ako zamestnávateľ a potom aj študenta ako dohodára. V dohode bude uvedená odmena z ktorej vyrátaš urazové poistenie (0,80% z hrubej odmeny) a garančné poistenie (0,25%). Ak študent ti podpíse vyhlásenie k zdaneniu príjmov zo závislej činnosti, tak simôže uplatniť aj nezdaniteľnú čiastku z odmeny (7.968,- Sk).

P.S. Keď je to naraz priveľa info, tak kľudne sa pýtaj ďalej.
Andrea***
17.05.07,12:11
No fajn.... a to aj v prípade že ide o jednodňovú záležitosť....?
na DÚ som už dávno registrovaná..
Zoltán Kovács
17.05.07,12:14
No fajn.... a to aj v prípade že ide o jednodňovú záležitosť....?
na DÚ som už dávno registrovaná..

Aj keď ide o jednodňovú záležitosť. Na DÚ možno si registrovaná ako platiteľ dane z príjmu fyzických osôb, ale ak máš zamestnanca, resp. dohodára tak sa musíš registrovať aj na platiteľa dane zo závislej činnosti. Z toho ti potom vyplýva aj povinnosť podávať 1/4 ročný prehlad - hlásenie o zrazených preddavkoch na daň zo závislej činnosti.
Andrea***
17.05.07,12:24
Ahaaa :) .. rozumiem..ďakujem veľmi pekne.. moc si pomohol....
diky..
janka.janka
17.05.07,12:43
No fajn.... a to aj v prípade že ide o jednodňovú záležitosť....?
na DÚ som už dávno registrovaná..

este by tu bola jedna moznost - velmi jednoducha - zmluva o dielo... tam netreba nic nahlasovat a pod. a danova povinnost patri zhotovitelovi diela.. ;)
Marcus Aurelius
08.06.07,06:41
Smith,ako to tu tak citam, nestaci ak spravi medzi studentom DoBPŠ, prihlasi ho do SP ako dohodara? Ja som uz tiez prihlaseny na DÚ a teraz keby som chcel niekho zamestnat napr.na DoVP tak sa musim na DÚ prihlasit ako platitel dane zo zavislej cinnosti? tomu nejako nerozumiem!?:(