leona
17.05.07,21:28
Dobrý deň, potrebovala by som radu. Chcela by som kúpiť spoločnú časť domu ( podkrovie, alebo povalu) od spoločenstva vlastníkov bytov. Súhlas od všetkych spoluvlastníkov mám, dohoda je taká, že oni mi predajú podkrovie, prípadne povalu ak je medzi tým nejaký rozdiel ( kde by som chcela postaviť byt) a ja im za to opravím strechu. Ja sa stanem vlastníkom povaly, prípadne podkrovia a oni budú mať opravenú strechu. Vie mi niekto poradiť, akým spôsobom to mám urobiť: Mám najprv spraviť dohodu so spoluvlastníkmi bytov o tom, že oni na mňa prevedú spoluvlastnícke podiely a dať túto dohodu na stavebný úrad a súčastne požiadať o premenu spoločnej časti domu na bytovú jednotku, alebo musím so spoluvlastníkmi uzavriet riadnu kúpnu zmluvu o odkúpení ich spoluvlastníckych podielov, dať ju zapísať do katastra a až potom požiadať stavebný úrad o zmenu na bytovú jednotku. Čo bude potom predmetom kúpnej zmluvy? spoluvlastnícky podiel?
A čo tak riešiť to zmluvou o vstavbe?
Vie mi niekto poradiť, aký postup by bol najsprávnejší?
ďakujem
vieruschka
17.05.07,19:52
Ja si myslím že tou zmluvou o vstavbe by bolo najlepšie. Ale musíš urobiť aj delobnú zmluvu tým že ti ten ich spoluvlastnícky podiel predali“hoci za korunu“. Môžeš začať tou dohodou aby si to mala na papieri aby sa ti nestalo že potom niekto cúvne a povie že on s tým nesúhlasil. Potom tou zmluvou o vstavbe kde uvedieš že odkupuješ povalu za účelom urobenia bytovej jednotky. Musíš mať povolenie od statika a neviem či ste bytovka alebo bytový dom – ak bytový dom možno aj od pamiatkárov povolenie na vstavbu. A tak potom dať na kataster zapísať.
leona
18.05.07,13:44
ďakujem za odpoveď spravím teda kúpnu zmluvu s vlastnikmi bytov o odkupeni ich podielov a zaroven zmluvu o vstavbe, obe zmluvy by som mala dat na stavebny urad aj na kataster hneď alebo stačí až potom keď stavebný úrad vydá kolaudačné rozhodnutie tak s ním potom do katastra dám aj kúpnu zmluvu?
Čo by mala obsahovať tá zmluva o vstavbe?
ďakujem
vieruschka
20.05.07,19:58
Ja som v tomto vlastne tiež laik ale podobne sme dávali aj my na odpredaj povalu s tým že nám tiež opravy strechu aj fasádu aj podbránie. Takže som ti radila ako sme postupovali. Podrobne o tom neviem ale keď chceš vyzistím a dám ti vedieť. My sme najprv spísali „prezenčnú listinu – uznesenie“ - súhlas o výstavbe strechy kde boli všetci vlastníci bytov a tam bolo že podpisom vyjadrujú súhlas k stavbe aby nikto potom nepovedal že s tým nesúhlasil. To nemusí byť notársky overené len zvolaj schôdzu a povedz im čo a ako a nech ti to podpíšu. Potom sme podpisovali zmluvu o vstavbe /tam už musia byť notársky overené podpisy/ ktorú sa dal sám investor spraviť samozrejme od právnika to je najlepšie – ten by mal vedieť čo a ako – myslím to stavebne povolenie a dať na kataster. No proste ako postupovať. A teraz budeme robiť aj delobnú zmluvu lebo všetci vlastníci majú určitý podiel na streche ktorý ti musia buď darovať alebo predať aby si bola vlastníčka iba ty sama. Lepšie je predať hoci za korunu ako som písala. Čo musia zmluvy obsahovať a aky je postup ti dám vedieť keď zistím ak to nechceš cez právnika riešiť.