nika1
18.05.07,06:07
Ahojte poraďáci,
môžeme uzatvoriť dohodu o vykonaní práce s vlastným zamestnancom na činnosti, ktoré nemá uvedené v pracovnej zmluve napr. kosenie trávy? Zodpovedá firma za takéhoto zamestnanca podľa BOPZ v čase vykonávania činnosti na dohodu ak áno podľa akého zákona a §?
Druhá možnosť mohli by sme s ním uzatvoriť zmluvu o dielo podľa občianskeho zákonníka?
Ďakujem za skorú odpoveď
Monika Kováčová
18.05.07,04:43
Zmluva o dielo = Obchodný zákonník, jestli se nepletu....
elPi
18.05.07,05:17
Zmluva o dielo = Obchodný zákonník, jestli se nepletu....


Aj občiansky zákonník viď štvrtá hlava § 631 a nasledujúce . . .
elPi
18.05.07,05:21
Na takú jednorazovú prácu s inou náplňou, než je v pracovnej zmluve kľudne použi dohodu o vykonaní práce, viď § 226 Zákonníka práce, res. podrobnosti vyhľadaj inde na Porade, už to tu bolo viackrát rozoberané.
nika1
18.05.07,06:59
Ďakujem za odpoveď. Neviete náhodou ako je to s bezpečnosťou pri práci počas plnenia DOVP vlastným zamestnancom?
nika1
18.05.07,09:54
Ak by teda sme uzavreli s naším zamestnancom (nemá živnosť) zmluvu o dielo podľa občianskeho zákonníka na sumu menej ako 5000,- Sk ako to bude so zdanením??? Prosím o skorú odpoveď.
Ježko
07.06.07,05:57
Počas leta chceme prijať brigádnikov. Spíšem s nimi dohodu o vykonaní práce. Aké sú ďalšie povinnosti zamestnávateľa ? Treba ich niekde prihlásiť, niečo nahlásiť, na čo nezabudnúť a pod ? Prosím, poraďte, kto máte skúsenosti...vďaka.:confused:
Tweety
07.06.07,05:58
Cez RLFO je ich potrebné prihlásiť do SP, termín je pred začatím vykonávania prác na dohodu.
Ježko
07.06.07,06:00
Cez RLFO je ich potrebné prihlásiť do SP, termín je pred začatím vykonávania prác na dohodu.
A platí sa za nich niečo ?
Tweety
07.06.07,06:01
Zamestnávateľ odvádza do SP 0,8% ÚP, a 0,25% GP.
Ježko
07.06.07,06:15
Zamestnávateľ odvádza do SP 0,8% ÚP, a 0,25% GP.
Tweety, ďakujem, že si taká milá a pomohla si mi. Ale ešte jedná otázka: aká je daň ?
-VZ do 5.000,- zrážková, nad 5.000,- preddávková ?
Tweety
07.06.07,06:26
Súhlasím, za predpokladu, že nebudú mať podpísané vyhlásenie k zdaneniu. AK ho budú mať podpísané, ich daň bude preddavková.
jess
07.06.07,07:45
Prosím, môžte mi niekto povedať, či v roku 2005 /február - marec/ bola povinnosť prihlásiť zamestnancov na dohodu o vykonaní práce do soc.poisťovne? Zajtra mám kontrolu zo sociálky a prihlášky ani odhlášky pri týchto zamestnancov zastrčené akosi nemám, ale odvody na úrazové poistenie sme odvádzali, tak som z toho teraz jeleň :eek:
Tweety
07.06.07,07:47
Áno, bola.
jess
07.06.07,07:53
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: idem hľadať
Jano23
08.06.07,10:26
Hľadám tlačivo na stiahnutie na Dohodu o vykonaní práce. Nedarí sa mi to . Nepomôžete?
Lenuška
08.06.07,10:31
v téme :Pracovná zmluva na skrátený úvazok na str. 2 je v prílohe Dohoda o vykonaní práce
veronikasad
08.06.07,10:31
Prosím, môžte mi niekto povedať, či v roku 2005 /február - marec/ bola povinnosť prihlásiť zamestnancov na dohodu o vykonaní práce do soc.poisťovne? Zajtra mám kontrolu zo sociálky a prihlášky ani odhlášky pri týchto zamestnancov zastrčené akosi nemám, ale odvody na úrazové poistenie sme odvádzali, tak som z toho teraz jeleň :eek:

Myslím, že dohodári sa začali prihlasovať až od 1.4.2005, keď začal platiť zákon o nelegálnej práci. Odvody sa za nich platili ako teraz.

-------
Veronika
Jano23
08.06.07,10:37
Tam v prílohe už je popísaná dohoda o vykonaní práce. Možno to tu na porade nie je čisté tlačivo na stiahnutie. Ja som niekde sťahoval, len som zabudol na akej stránke.
jess
08.06.07,10:39
Myslím, že dohodári sa začali prihlasovať až od 1.4.2005, keď začal platiť zákon o nelegálnej práci. Odvody sa za nich platili ako teraz.

-------
Veronika

Áno, máš pravdu, teraz som sa vďaka tebe rozpamätala. Mohla som ja hľadať v dokladoch, koľko som chcela :D !. Vždy som mala všetko v poriadku a nešlo mi do hlavy, prečo ja len nemám tie ich odhlášky a prihlášky za február a marec. :eek::):):)

Dnes som bola s dokladmi na sociálke, tam majú pekný chaos s dohodármi..., priznala som sa, že veru neviem, prečo ich nemám a teta mi povedala, aby som dodatočne vypísala :confused:
jess
08.06.07,10:43
Hľadám tlačivo na stiahnutie na Dohodu o vykonaní práce. Nedarí sa mi to . Nepomôžete?

Tu si môžeš vybrať http://www.porada.sk/downloads.php?do=search...vlož tam slovo "vykonaní" a nájde ti 2 tlačivá
Jano23
08.06.07,10:47
Však práve, na tejto stránke sa "mocem" a nenašiel som to. Možno som to minulé stiahol na nejakej inej internetovej stránke nie na porade.
jess
08.06.07,10:49
No, tuším to už nefunguje...."súbor v karanténe"....čo má chrípku ??????

Ale , ďalšia možnosť....na hlavnej stránke porady si daj vyhľadávanie a zadaj "vykonaní"....nájdete ti xxxx tém s touto problematikou...ak nájdeš pri niektorej téme spinku, tak tú tém,u otvor a iste tam niekde bude tento formulár pripnutý...len treba HĽADAť:)
jess
08.06.07,10:51
Jano23
08.06.07,11:11
http://www.porada.sk/t1954-dohoda-o-vykonani-prace-tlacivo.html
Ďakujem , našiel som takýto formulár.
jolaj
08.06.07,11:14
Koľko hodín sa môže odpracovať mesačne na dohodu o vykonaní práce a
koľko na študenstkú dohodu o vykonaní práce ? Ďakujem. :confused:
Tweety
08.06.07,11:17
DoVP nie je mesačne obmedzená hodinami, práca na dohodu nesmie ročne prekročiť 300 hodín. Na DOBPŠ to nesmie byť v priemere viac ako 20 hod.týždenne.
fimka
01.07.07,18:00
Ak na DVP odpracoval zamestnanec 520 hodín (od jan. do mája) a ja som mu ich do miezd vykázala, aké to má dôsledky - ktorej kontrole to bude vadiť - SP, IBP? Má to vplyv aj na daň z príjmov (bude to pripočítateľná položka?)
Danila
01.07.07,18:10
Ak na DVP odpracoval zamestnanec 520 hodín (od jan. do mája) a ja som mu ich do miezd vykázala, aké to má dôsledky - ktorej kontrole to bude vadiť - SP, IBP? Má to vplyv aj na daň z príjmov (bude to pripočítateľná položka?)Vadiť by to malo v prvom rade zamestnávateľovi. A vadiť to bude každému, kto to príde kontrolovať. A s nejakým písomným pozdravom. Ale to je snáď každému úplne jasná záležitosť.
fimka
01.07.07,18:19
Jasné Danila, že mi to vadí, vadí a vadí! Ale proste som to neustriehla a chcela by som vedieť, s čím v dôsledku tejto chyby musím v budúcnosti rátať.
azuz
02.07.07,04:32
Jasné Danila, že mi to vadí, vadí a vadí! Ale proste som to neustriehla a chcela by som vedieť, s čím v dôsledku tejto chyby musím v budúcnosti rátať.
Nieviem, či to tak funguje aj teraz, ale kedysi takáto dohoda bola kontrolou (kontrolovali to aj z IP aj z SP) automaticky zaradená ako pracovná zmluva a potom z toho vznikali sankcie za nedoplatky na poistnom, nevyplatenie dovoleniek a pod..
miriza
11.07.07,05:56
Máme asi 10 brigádnikov, všetko vek okolo 16 rokov, chceme s nimi uzatvoriť dohody o vykonaní práce, je k tomu potrebný súhlas rodičov?
monikad
12.07.07,06:53
Prosim Vas, dava so dohodarovi, ked skonci zapoctovy list? Co vsetko sa mu davo po ukonceni dohody?

dakujem.
Tweety
12.07.07,06:56
Nie, nedáva, Dohoda nie je pracovný pomer. Potrebné je dať potvrdenie o príjmoch zo ZČ.
ZuzanaP
12.07.07,06:56
Zápočtový list sa dáva len zamestnancovi, dohodárovi dávam po skončení dohody len potvrdenie o príjme
katkaj
12.07.07,06:57
Prosim Vas, dava so dohodarovi, ked skonci zapoctovy list? Co vsetko sa mu davo po ukonceni dohody?

dakujem.


Dohodárovi sa nedáva zápočtový list. Dáva sa mu len potvrdenie o príjme
monickab
12.07.07,07:22
Dobrý deň,
prosím Vás idem prihlásiť dohodárky , Reg. list. FO na SP.. Tie ženy sú zamestnané..Označujú sa na RLFO ako FO za ktorú platí štát?? a hore len ceruzkou napíšem Dohoda o vykonaní práce???
ALebo označím zamestnanec??
Dakujem
:confused:
katkaj
12.07.07,07:24
Dobrý deň,
prosím Vás idem prihlásiť dohodárky , Reg. list. FO na SP.. Tie ženy sú zamestnané..Označujú sa na RLFO ako FO za ktorú platí štát?? a hore len ceruzkou napíšem Dohoda o vykonaní práce???
ALebo označím zamestnanec??
Dakujem
:confused:

Na RLFO je aj kolónka "Dohoda". Treba zaškrtnúť toto
Tweety
12.07.07,07:24
zamestnanec a kolonka Dohoda
monickab
12.07.07,07:32
aha..tak sú už potom nové RLFO... na tých čo posielam nieje kolónka dohoda.. idem si stiahnuť nové...
ďakujem
:rolleyes:
ZuzanaP
13.07.07,07:01
Môže si dohodár uplatniť nárok na cestovné náhrady, ak sme mu v DVP uviedli miesto výkonu mimo miesta sídla firmy?
Vychádzala som z ustanovenia Zákona o cestovných náhradach:

§ 1
Predmet úpravy

1) Tento zákon upravuje poskytovanie cestovných náhrad, náhrad výdavkov a iných plnení (ďalej len "náhrada") pri pracovných cestách, pri dočasnom pridelení na výkon práce k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe (ďalej len "dočasné pridelenie"), pri vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu (ďalej len "vznik pracovného pomeru") a pri výkone práce v zahraničí

a) zamestnancom v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 1)

Tým pádom to bude pre nás uznateľný náklad. Ďakujem