evika
18.05.07,08:28
Chcela by som sa spýtať, môžem dať do nákladov záhradné lavičky ,
tuje, rašelinu a môžem si z toho nuplatniť DPH.Majitel mi doniesol bločky
a mám trocha obavy. Z jednej strany si myslím,že by som to mohla dať do daňových výdavkov. Ďakujem.
Gabi03
18.05.07,06:29
:D Ak ste záhradkárstvo, ja by som to dala.
KvetkaK
18.05.07,06:30
No neviem či by si to obhájila. A čím sa zaoberá firma?
evika
18.05.07,06:39
firma sa zaoberá trafostanicami, neviem na bločku je napísaná lavica medina
a tie tuje no neviem asi to dám na 513
Tweety
18.05.07,06:42
AK si tie lavičky a tuje nakúpil na svoju súkromnú záhradku, nie je to daňovo uznaný náklad fi.
JAJA11
18.05.07,06:46
firma sa zaoberá trafostanicami, neviem na bločku je napísaná lavica medina
a tie tuje no neviem asi to dám na 513

Ja si myslím, že aj rastliny, tráva a pod. ktoré upravujú okolie firmy môžu byť daňovo uznateľným nákladom. Veď nemôžeme nechať budovu a okolo nej rozhrnutú hlinu. Aj tie lavičky, ak sú za účelom, aby si mohol zákazník sadnúť, kým príde majiteľ, by nemali vyhodiť. Vždy je dôležité na čo sa to kúpilo. Ak je to pre potreby firmy, tak by to nemal byť problém dať do nákladov. :rolleyes:
evika
18.05.07,06:46
a keď to akože kúpil na firmu ako skrášlenie môžem to dať apoň na 513
JAJA11
18.05.07,07:22
a keď to akože kúpil na firmu ako skrášlenie

Ak je to len skrášlenie je to 513, ale ak to potrebuje pre zvýšenie svojich príjmov, tak do nákladov. Toto je už vec obhájenia pred daňovou kontrolou. Ale obhajovala by som to aj tým, že do nákladov si môžem dať drahé obklady na budovu a pritom by sa dali dať aj lacné. A nevyhodia mi to z nákladov a tiež ide iba o skrášlenie, zapôsobenie na zákazníka. :rolleyes:
betka
18.05.07,07:33
Neviem, trošku mi asi uniká súvislosť, ale ako si môžem dat ako daňový výdavok, hureuvedené výdavky, aby som zvýšila svoje príjmy s trafostanicou. To akože sa si pojdu nejaký ludia sadnúť na lavičku, pokochať sa krásnym okolím, a povedia si, jej aká krásna trafostanica. Ako to ovplyvní príjem majiteľa. "Jej, aj my chceme takú...." Neviem to posúdiť, ako mi tento výdavok zabezpečí, dosiahne, udrží príjem ...
Ak by som bola napr právnička, doktorka, ........... a kúpim si lavičku je to jednoznačný výdavok, pacienti, klienti mi na nej sedia, takto by som posudzovala aj skrášlenie okolia, pretože potenciálny moji zákazníci budú za mnou chodiť práve kôli tomu okoliu .....
Ale trafostanica??? Chcela b som počuť aj iné argumenty...
JAJA11
18.05.07,07:50
Neviem, trošku mi asi uniká súvislosť, ale ako si môžem dat ako daňový výdavok, hureuvedené výdavky, aby som zvýšila svoje príjmy s trafostanicou. To akože sa si pojdu nejaký ludia sadnúť na lavičku, pokochať sa krásnym okolím, a povedia si, jej aká krásna trafostanica. Ako to ovplyvní príjem majiteľa. "Jej, aj my chceme takú...." Neviem to posúdiť, ako mi tento výdavok zabezpečí, dosiahne, udrží príjem ...
Ak by som bola napr právnička, doktorka, ........... a kúpim si lavičku je to jednoznačný výdavok, pacienti, klienti mi na nej sedia, takto by som posudzovala aj skrášlenie okolia, pretože potenciálny moji zákazníci budú za mnou chodiť práve kôli tomu okoliu .....
Ale trafostanica??? Chcela b som počuť aj iné argumenty...

Každý odnikateľ má právo uptaviť si firmu a jej okolie tak aby vyzerala slušne. Ak je prípustné aby si na podnikanie kúpil auto za 5 miliónov a pri tom si ho môže kúpiť za 500.000,- Sk a to 5 miliónové mu príjem nijako nezvýši, potom ak sa mne páči firma okolo ktorej mám pekne upravéný trávnik, chodníky, čo patrí taktiež len k imidžu firmy, nevidím dôvod, prečo by som si to nemohla dať do nákladov firmy. Pokiaľ to neboli lavičky a tuje do súkromnej záhrady tak je možné dať si to do nákladov. A bolo by nespravodlivé, aby mi to vyhodili z nákladov. Neexistuje žiaden paragraf, ktorý mi určuje čo sa môže a nemôže dať do nákladov čo sa týka stavby a okolia firmy.
betka
18.05.07,08:07
Jani samozrejme, že si môžem kúp&iť auto aj za 5 mil, a uplatŃOVAť ODPISY DO DAŇOVýCH VýDAVKOV, ak ho využívam na podnikanie a tým na zabezpečenie svojich príjmov.
Ale ako mi tie tuje zvýšia moje príjmy, práve v tomto prípade, uvedte príklad, nech to pochopím...Ako zvýši pomocou nich príjem podnikateľ, nepoviem právnik, lekár, účtovník ......
JAJA11
18.05.07,08:17
Jani samozrejme, že si môžem kúp&iť auto aj za 5 mil, a uplatŃOVAť ODPISY DO DAŇOVýCH VýDAVKOV, ak ho využívam na podnikanie a tým na zabezpečenie svojich príjmov.
Ale ako mi tie tuje zvýšia moje príjmy, práve v tomto prípade, uvedte príklad, nech to pochopím...Ako zvýši pomocou nich príjem podnikateľ, nepoviem právnik, lekár, účtovník ......

Napríklad ak mám pekne upravené okolie firmy, tak si tú budovu všimnú ľudia skôr, potom zistia, že je to firma a zapamätajú si, že niečo také robím. V podstate je to svojím spôsobom reklama. Keď to nechám ošumelé, neupravené, tak si väčšina ľudí ani nevšimne, že tam niečo je. A viem to napr. podľa toho, že my sme si dávali do okien červené muškáty. Vždy boli krásne zakvitnuté a zákazníci nám hovorili, že k nám radi chodia, že sú krásne. A tiež to bolo len na skrášlenie, lebo my sme výrobná firma ale možno niektorí zákazníci si nás podľa nich zapamätali. :rolleyes:
betka
18.05.07,08:48
JAni, dobre, možno títo ľudia budú kupovať vaše výrobky, a tým, že máte pekné okolie, týmto zvýšite svoj predaj VAšich výrobkov, naozaj to bude Vaša podpora predaja.
Ale ja sa pýtam, ako majiteľ zvýši svoj príjem v súvislosti s trafostanicou, keď tam má pekné okolie, ako zvýši svoj príjem??? JA iba toto chcem vedieť a túto súvislosť, pretože toto je podľa mňa výdavok nedaňový práve v tomto prípade..

Napadlo ma: keby som si tuje, lavičky okolo trafostanice mohla dať do dańových výdavkov. Ak by som ako majiteľka mala príjem, že by som robila exkurzie a výklady okolo trafostanice, načo slúži ..... títo ľudia by mi zaplatili za exkurziu, teda by som mala príjem za túto službu a tým pádom by boli i výdavky daňové. Títo ľudkovia by si sem sadli a cítili by sa veľmi príjemne v tomto okolí.
JAJA11
18.05.07,10:26
Napadlo ma: keby som si tuje, lavičky okolo trafostanice mohla dať do dańových výdavkov. Ak by som ako majiteľka mala príjem, že by som robila exkurzie a výklady okolo trafostanice, načo slúži ..... títo ľudia by mi zaplatili za exkurziu, teda by som mala príjem za túto službu a tým pádom by boli i výdavky daňové. Títo ľudkovia by si sem sadli a cítili by sa veľmi príjemne v tomto okolí.[/quote]

Ja predpokladám, že dotyčný sa zaoberá montážou a opravami trafostaníc - na to má svoju firmu, kde mu chodia zákazníci na zjednanie obchodu a túto firmu si upravil tak, že si tam zasadil tuje a osadil lavičky. Ak to tak nie je, tak to neuznajú ani daňováci, to už nechávam na posúdení zadávateľa tejto témy, len som chcela povedať, že ak si niekto upraví okoli firmy (nie svojho domu) tak si to môže dať do nákladov firmy. :rolleyes:
ANNAP
21.05.08,04:29
môžem dať do nákladov trávové semeno? Dokončili sme prevádzku malej vodnej elektrárne a upravujeme okolie stavby.Tiež si tam ĺudia neprídu oddýchnuť, MVE bude robiť príjem bez zákazníkov( máme len jedného odberateľa SSE) čiže ťažko v mojom prípade hovoriť, že mi tá tráva pomôže zvýšiť príjem, ale môj názor je, že úprava firmy robí aj imidž, solventnosť atď takže tú trávu chcem dať do nákladov, alebo máte iný názor?
paťuška
21.05.08,05:46
Podľa môjho názoru áno. Máte predsa pozemok okolo stavby a predsa nenecháte tam rásť burinu. My sme vo firme robili rozsiahle úpravy okolia s vysadením okrasných kríkov a daňováci nemali proti tomu absolutne nič, dokonca nás chválili za pekné prostredie. V podstate aj keby tam ostala burina, bolo by ju treba pokosiť a čo potom s prípadnou kúpou kosačky či krovinorezu. Skrátka je to nekonečný príbeh, ale myslím, že každý rozumný kontrolór sa nad tým ani nepozastaví.