Michaela76
18.05.07,08:49
Ahojte. Chcem sa spytat, ci existuje nejaka lehota na reklamaciu faktury?
Dik.
betka
18.05.07,07:16
otázne je, čoho sa reklamácia týka.
NApr. na FA máte vyfakturovaných 100 ks nejakeho tovaru, prišlo Vám 80 ks, alebo je tovar poškodený ......
Alebo Vám poskytli nejaké služby a vyfakturovali Vám práce, kt. Vám neboli poskytnuté, práce boli zle prevedené .....
Alebo ste zistili, že FA je zle vystavená, po akej lehote chcete niečo reklamovať .... ide tu o súvis s konkrétne poskytnutým tovarom, alebo službou ...
Michaela76
18.05.07,09:58
Hmm, vlastne ani neviem... Pýtal sa ma na to šéf a neviem, či mal na mysli konkrétne nejaký prípad, alebo sa na to pýtal len tak.... Hľadala som to v zákonoch, ale nič som nešla....a ani neviem, či on chce niečo reklamovať čo mu vyfaktúrovali alebo čaká, že budú nejakú faktúru reklamovať nám.... a celkovo, pojem ako "reklamácia faktúry", sa mi nezdá...
bv_alexandra
12.06.07,04:45
Taktiež by som sa chcela opýtať či obch. zákonník resp nejaké iné usmernenie hovorí niečo o lehote do koľkých dní treba vyreklamovať fa. Náš problém je konkrétne v tom že sme pred dvomi mesiacmi zaslali fa na vykonané práce, a na danej firme naskôr 2mesiace s fa nič nerobili,/ani o nej neúčtovali / a teraz nám ju chcú vyreklamovať. My už máme aj DPH odvedenú. Existuje teda nejaká lehota na reklamáciu faktúr. ? Ďakujem za každý postreh. ;)
bv_alexandra
12.06.07,12:57
posuvám.......:)
koňo
12.06.07,13:01
Pozrite v zmluve. Pravdepodobne ste ako firma nesplnili všetky podmienky zmluvy a preto tá reklamácia. V normálnej zmluve by takéto ustanovenia mali byť.
Pri vrátení faktúry by mal odberateľ uviesť dôvody jej vrátenia. V opačnom prípade, ak ste presvedčení o splnení dodávky, je na vás, aby ste ho vyzvali na uvedenie dôvodov a podľa výsledku rozhodli o postupe.
bv_alexandra
12.06.07,13:26
V zmluve je uvedené že k súpisu vykonaných prác sa má objednávateľ vyjadriť do 3 dní odo dna kedy ho prevzal a neučinil tak, tak sme vystavili fa. Mna by ale zaujímalo či je nejaký právny predpis na reklamácie faktúr.
koňo
13.06.07,12:17
Súpis prác je predsa podpísaný obidvomi stranamai, aj odberateľom. Asi nechce platiť a špekuluje. Ak má seriózne dôvody, mal by Vás vyzvať na nové preberacie konanie.
Asi ide o zmluvu o dielo. Pozri § 536 až 565 Obchodného zákonníka.
Alexandra777
07.08.08,19:55
Môžem vrátiť faktúru, ak nám boli vyfaktúrované náklady na vodné a stočné za celú stavbu a pritom sme v danom období nemohli spotrebovať množstvo, aké nám faktúrujú?