Jana G.
18.05.07,11:19
Prajem pekný deň, chcem Vás poprosiť o radu. Jedna spoločnosť nás po telefóne požiadala o zaslanie našich ročných výkazov - súvaha a výkaz ziskov a strát, a to z toho dôvodu, že ich klient si chce dať poistiť pohľadávky voči našej spoločnosti. Ja som odmietla zaslať uvedené doklady z odvôvodnením, že nie sme spoločnosť, ktorá je povinná zverejňovať uzávierky napr. vo vestníku. Predsa nezašlem interné informácie o firme niekomu, kto ma o to požiada po telefóne.
Čo vy na to? Ďakujem.
sunborn
20.05.07,18:40
V niektorych oblastiach podnikania je priam nutnost dokladovat zdravie spolocnosti prostrednictvom vyrocnej spravy obsahujucej ekonomicke vysledky za uplynuly rok spolu so spravou od auditora. Patri to k bontonu a hlavne k prejavom transparentnosti, ze pred partnermi nic neskryvas a ze ide o zdravu firmu.
V Obchodnom vestniku najdes uctovnych zavierok na mraky (ked si pozries obchodny register, zoznam listin - tak tam vidis, ktore firmy zverejnili uctovnu zavierku prostrednictvom Obchodneho vestnika.
Je mozne, ze ak sa jedna o Vasho partnera (taketo poziadavky su bezne u nadnarodnych spolocnosti) a ty mu v tejto elementarnej otazke nevyhovies dojde k prehodnoteniu spoluprace s Vami. Neviem k akej oblasti robis a o akeho partnera sa jedna ale hovorim, ze v urcitych oblastiach je predkladanie vyrocnych sprav beznou zalezitostou, ba priam povinnostou ak chces ostat v bize.
tanmat
20.05.07,21:44
Vy svoju uctovnu zavierku do Zbierky listin neukladate? Pokial viem, Obchodny zakonnik tuto povinnost predpisuje vsetkym obchodnym spolocnostiam. Okrem ineho v praxi existuju okrem "internych" pouzvatelov infomarmacii z uctovnej zavierky, aj "externi" pouzivatelia (obchodni partneri, banky, statne institucie, investori). Akosi mi "usla" pointa Vasho konania.
Nika
21.05.07,08:42
No neviem....po telefóne podávať niekomu informácie........Trvala by som na písomnej žiadosti...
sunborn
21.05.07,09:08
to Nika
Ved tam jasne pise ze ich telefonicky poziadali o "zaslanie"..... cize mailom, postou ....a mnozstvo spolocnosti ma svoje uzavierky aj na firemnom webe
Nika
21.05.07,09:35
to Nika
Ved tam jasne pise ze ich telefonicky poziadali o "zaslanie"..... cize mailom, postou ....a mnozstvo spolocnosti ma svoje uzavierky aj na firemnom webe

Myslela som tým aby si oni vyžiadali písomne. Aby som vedela čo je to za firmu, meno toho človeka........... No áno, mám byrokratickú dušicku....;)
912
21.05.07,09:43
My sme si nedávno dali poslať takéto dokumenty zo Zbierky listín z Obchodného súdu v Prešove, pretože sme chceli začať podnikať s jednou firmou na východe a naši zahraničný majiteľ to požadoval. Poslali sme im žiadosť, normálne sme za to zaplatili kolky a nikde nebol problém - aj keď to nie je firma, ktorá je povinná zverejňovať tieto informácie.

Zuzana
Jana G.
21.05.07,10:24
Aby som vec uviedla na správnu mieru. Do zbierky listín ukladáme uzávierku, ale ju nezverejňujeme - nemáme povinnosť. Postavila som sa iba preto k tomu tak, že to bolo iba na základe telefónu tá žiadosť a nechceli nám uviesť ani pre ktorého klienta to potrebujú t.j. pre ktorého nášho partnera. Keby to bolo oficiálne cez list s kontrétnym našim partnerom, pre ktorého to potrebujú, myslím, že by som nerobila problém to zaslať. Jednoducho nebolo to dôveryhodné správanie. Ďakujem za Vaše vyjadrenia.
Prajem pekný deň.