duficek
18.05.07,11:45
kedze som takyto pripad v prikladoch nenasiel, pre istotu sa pytam tu. situacia :
zamestnanec bol v
januar 2006 - dobrovolne nezamestnany, nevedny na urade prace, zdravotne poistenie si platil
januar 2006 - december 2006 - vykonaval prace na dohodu, kde prijmy z tychto dohodo boli 2 000 - 3 000 mesacne
februar 2006 - december 2006 - zamestanny na TPP, mzda v ziadnom mesiaci neprekrocila 47475 Sk

podla toho co som si precital, tak usudzujem ze RZZP robit nemusi.
potvrdite mi to?
vdaka
liduska
18.05.07,09:50
Nie , nemusí robiť.
*Emma Lehotská*
18.05.07,10:12
A viete mi vysvetliť prečo nemusi robiť? Ved bol predsa dobrovoľne nezamestnaný ten 1 mesiac, a každý kto bol dobrovoľne nezamestnanýaj hoci si platil preddavky, musí robiť RZZP.Alebo sa mýlim?
Tweety
18.05.07,10:18
Nie , nemusí robiť.

, bol samoplatiteľom, musí podať Nie je to správna odpoveďRZZP.

Viď prísp. č.6
duficek
18.05.07,10:23
A viete mi vysvetliť prečo nemusi robiť? Ved bol predsa dobrovoľne nezamestnaný ten 1 mesiac, a každý kto bol dobrovoľne nezamestnanýaj hoci si platil preddavky, musí robiť RZZP.Alebo sa mýlim?
ja som vychadzal z tohto :
"Samoplatiteľ (dobrovoľne nezamestnaný)

Zúčtovanie musí vykonať poistenec, ktorý bol v roku 2006 čo len jediný deň považovaný za poistenca podľa § 11 ods.2 zákona (samoplatiteľ) ak v roku 2006 v čase, kedy bol samoplatiteľom, jeho príjem podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov okrem príjmov z prenájmov, príjmov z činnosti osobného asistenta a príjmov, z ktorých z ktorých sa vyberá daň zrážkou avšak vrátane príjmu zo závislej činnosti zdaneného zrážkou, presiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd. Pri výpočte hranice príjmu, od ktorého je povinnosť podať zúčtovanie, sa v roku 2006 použije suma minimálnej mzdy 6900 Sk za jeden celý kalendárny mesiac. "

cize mne z toho logicky vychadza, ze ked bol samoplatilel, ale jeho prijem nepresiahol polovicu uhrnu min. miezd, nemusi si RZZP robit.
Tweety
18.05.07,10:30
Ak za ten január nemal uvedený príjem na podanie nemusí podať, ale ak mal, potom musí. To neznamená, že ak nemusí, nemôže ho podať. Doplním :
presiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd. Pri výpočte hranice príjmu, od ktorého je povinnosť podať zúčtovanie, sa v roku 2006 použije suma minimálnej mzdy 6900 Sk za jeden celý kalendárny mesiac. "
duficek
18.05.07,10:31
Ak za ten január nemal uvedený príjem na podanie nemusí podať, ale ak mal, potom musí. To neznamená, že ak nemusí, nemôže ho podať.
to je taka krkolomna veta ako v nasich zakonoch :) som mimotemy
Pepa
18.05.07,10:31
A viete mi vysvetliť prečo nemusi robiť? Ved bol predsa dobrovoľne nezamestnaný ten 1 mesiac, a každý kto bol dobrovoľne nezamestnanýaj hoci si platil preddavky, musí robiť RZZP.Alebo sa mýlim?
Áno mýliš sa - samoplatiteľ musí robiť RZZP, ak jeho príjem bol vyšší ako polovica MM /resp. úhrnu MM/ - bol samoplatiteľom v januári a zadávateľ udáva, že príjem z dohôd bol 2-3 tis., čo je menej ako polovica MM.
alušik
18.05.07,10:40
Ak v čase, kedy bol samoplatiteľom, jeho príjem na dohodu za mesiac jenuára presiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd(polovica z 1 x 6900 Sk = 3450Sk), musí vykonať ročné zúčtovanie. Z otázky nie je celkom jasné, koľko bol presný príjem práve za obdobie, kedy bol dobrovoľne nezamestnaným. Dôležité pri odpovedi na túto otázku je poznať presné dátumy obdobia čistého samoplatiteľstva a príjmu za toto obdobie.;)
*Emma Lehotská*
18.05.07,10:41
Ďakujem za vysvetlenie. :)
liduska
18.05.07,10:51
Ak v čase, kedy bol samoplatiteľom, jeho príjem na dohodu za mesiac jenuára presiahol polovicu úhrnu minimálnych miezd(polovica z 1 x 6900 Sk = 3450Sk), musí vykonať ročné zúčtovanie. Z otázky nie je celkom jasné, koľko bol presný príjem práve za obdobie, kedy bol dobrovoľne nezamestnaným. Dôležité pri odpovedi na túto otázku je poznať presné dátumy obdobia čistého samoplatiteľstva a príjmu za toto obdobie.;)
Ale veď v príspevku je napísané že príjem za 1-12 mal cca 2000-3000 mesačne , z toho je jasné že limit 1/2úhrnumin.miezd mesačne neprekočil za mesiac január.Ostatné mesiace už nie sú zaujímavé pretože DOVP mal popri zamestnaní.
duficek
18.05.07,11:06
dakujem poradakom a porade, nesklamali :)
napriek roznym nazorom sme argumentaciou dospeli k rieseniu :)
alušik
18.05.07,11:22
Ale veď v príspevku je napísané že príjem za 1-12 mal cca 2000-3000 mesačne , z toho je jasné že limit 1/2úhrnumin.miezd mesačne neprekočil za mesiac január.Ostatné mesiace už nie sú zaujímavé pretože DOVP mal popri zamestnaní.

mimotemy Liduska, ale ja som predsa netvrdila nič iné. Nemám však rada, ak zadávateľ otázky nepíše konkrétne dátumy a konkrétne čísla. V príspevku bolo uvedené cca a obdobie tiež len január. Inak s odpoveďou samozrejme súhlasím - nie je povinnosť podať RZZP ak je príjem do 3450 a obdobie samoplatiteľstva 1.1.-31.1.;)
liduska
18.05.07,11:26
mimotemy Liduska, ale ja som predsa netvrdila nič iné. Nemám však rada, ak zadávateľ otázky nepíše konkrétne dátumy a konkrétne čísla. V príspevku bolo uvedené cca a obdobie tiež len január. Inak s odpoveďou samozrejme súhlasím - nie je povinnosť podať RZZP ak je príjem do 3450 a obdobie samoplatiteľstva 1.1.-31.1.;)

Celkom s Tebou súhlasím, mal by každý uvádzať presný dátum a presnú sumu a bolo by tak všetko jasné.
Tweety
18.05.07,11:26
to je taka krkolomna veta ako v nasich zakonoch :) som mimotemy
ÁNo je, nadviazala som na predch. tvoj príspevok, kde bola hranica uvedená. :)
katkaj
18.05.07,11:28
Celkom s Tebou súhlasím, mal by každý uvádzať presný dátum a presnú sumu a bolo by tak všetko jasné.

mimotemy Dievčatá bolo by to príliš ideálne ;):)
buba
22.05.07,09:21
čiže , keď bol v januári celý mesiac zamestnaný, vo februári bol samoplatiteľ a nemal žiaden príjem a potom v marci sa zamestnanl a nemal kolísavé príjmy nemusí robiť RZZP? chápem to tak , ak je samoplatiteľ a nemá žiaden príjem tak to nemá vplyv na RZZP nemusí robíť.
Monika Kováčová
22.05.07,09:59
áno je to tak, dnes už 3 krát podobné otázky....
napr. http://www.porada.sk/t52651-rzzp-samoplatitel-a-zamestnanec.html