ajty
18.05.07,11:51
Ahojte,
v sucasnosti vykonavam pracu na zivnost pre niekolko firiem. Od jednej som dostal ponuku, aby som presiel do trvaleho PP s tym, ze zivnost si ponecham.
Co to pre mna znamena z hladiska odvodov, DZP, zdravotneho poistenia... ? (urcite som nieco zabudol spomenut, preto sa kludne rozpiste)
Dakujem
P.
janka.janka
18.05.07,12:20
Ahojte,
v sucasnosti vykonavam pracu na zivnost pre niekolko firiem. Od jednej som dostal ponuku, aby som presiel do trvaleho PP s tym, ze zivnost si ponecham.
Co to pre mna znamena z hladiska odvodov, DZP, zdravotneho poistenia... ? (urcite som nieco zabudol spomenut, preto sa kludne rozpiste)
Dakujem
P.


pokial viem, tak odvody Ti bude strhavat zamestnavatel a nadalej budes musiet odvadzat preddavky ako zivnostnik. Podla mna by sa Ti to oplatilo len vtedy, ak by si vedel mat kazdy rok danovy zaklad okolo 0.. alebo si zivnost zrusit a zalozit novu - prvy rok nemusis platit odvody (zdravotne poistenie) pokial so zivnostou zacinas popri zamestnani soc.zabezpecenie sa vypocitava az z prveho zisku.. takze po roku najskor.. ale je to take "kostrbate" riesenie..
inak mam pocit, ze odvody budes musiet platit aj ako zivnostnik aj ako zamestnanec.. takze radsej by som sa dohodla na inej zmluve ako pracovnej
veronikasad
18.05.07,13:50
Záleží od tvojho príjmu a zisku v minulom roku.
Ak si mal príjem - tržby vyššie ako 12-násobok min.mzdy, odvody do soc.poisťovne budeš platiť aj keď sa zamestnáš.
Zdravotné poistenie budeš platiť z toho čo ti vyjde z ročného zúčtovania za r.2006, Ak by bol preddavok nižší ako 1064,- sk, ako zamestnanec a súčasne SZČO neplatíš z min. VZ, ale čiastku aká ti vyjde. Ak by bol do 100,- sk, preddavky na ZP neplatíš.
Preddavky na daň platíš iba v prípade ak tvoja daňová povinnosť za r.2006 presiahla 50 tis. sk.

--------
Veronika
ajty
21.05.07,12:36
cize ak to dobre chapem odvody mi bude strhavat aj zamestnavatel a zaroven budem platit aj ja ako zivnostnik? V sucasnosti su moje odvody cca 8000,- + ZP cca 3200,-, predpokladam ze nove odvody by mali byt o cosi nizsie... VZ bude nizsi...
Ak by to ostalo "po starom", tak zaplatim odvody ako zamestnanec + odvody v plnej vyske ako zivnostnik?????
veronikasad
21.05.07,13:17
cize ak to dobre chapem odvody mi bude strhavat aj zamestnavatel a zaroven budem platit aj ja ako zivnostnik? V sucasnosti su moje odvody cca 8000,- + ZP cca 3200,-, predpokladam ze nove odvody by mali byt o cosi nizsie... VZ bude nizsi...
Ak by to ostalo "po starom", tak zaplatim odvody ako zamestnanec + odvody v plnej vyske ako zivnostnik?????

Výška odvodov ako zamestnanca sa ti nezmení. Za akých podmienok budeš platiť odvody ako živnostník máš podrobne rozpísané v predchádzajúcom príspevku.

-----------
Veronika
janka.janka
21.05.07,13:38
suhlasim s veronikou a dodavam - co sa odvodov a zdanovania tyka - tak akoby si vlastne bol 2 osobami - 1 je zamestnanec a 2 ma zas prijem ako zivnostnik ... ale od statu dostanes davky (napr. nemocenske, dochodok) len ako jedna osoba .. takze je to absolutne nevyhodne - nehovoriac o tom, ze ako zivnostnik rucis celym svojim majetkom - aj majetkom, ktory nevyuzivas na podnikanie.. :eek:

takze ked sa teda naozaj chces zamestnat tak by som na tvojom mieste zrusila zivnost a zalozila sro - ked si nedas odmenu konatela ani sa nezamestnas nebudes musiet platit ziadne odvody a zisk len zdanis na konci roka. Ale pozor - ako zamestnanec nebudes moct vykonavat cinnost, ktoru bude opravnena vykonavat tvoja sro - zakaz konkurencie.
ajty
21.05.07,18:28
ok... sro neprichadza do uvahy... pretoze vykonavam rovnaku cinnost, ako by som bol aj zamestnany... ale v podstate "nevyhodne" to pre mna bude rok... kym budem platit odvody aj ako zivnostnik (vo vyske zodpovedajucej VZ za predchadzajuci rok) aj ako zamestnanec (v plnej vyske). Dalsi rok uz ale budem ako zivnostnik zase len platit odvody z VZ za predzadzajuci rok.... a tieto uz predsa budu nizsie o to, co som zarobil ako "zamestnanec".... nie?
Pepa
21.05.07,18:40
ok... sro neprichadza do uvahy... pretoze vykonavam rovnaku cinnost, ako by som bol aj zamestnany... ale v podstate "nevyhodne" to pre mna bude rok... kym budem platit odvody aj ako zivnostnik (vo vyske zodpovedajucej VZ za predchadzajuci rok) aj ako zamestnanec (v plnej vyske). Dalsi rok uz ale budem ako zivnostnik zase len platit odvody z VZ za predzadzajuci rok.... a tieto uz predsa budu nizsie o to, co som zarobil ako "zamestnanec".... nie?
SP - SZČO súčasne aj zamestnancom - ako SZČO platíš vtedy, ak tvoj hrubý príjem presiahol 12 násobok MM. To že si aj zamestnancom nemá vplyv na skutočnosť, že si dosiahol zákonom stanovený príjem a si povinný platiť aj ako SZČO - pozor na max. VZ.
ZP - SZČO súčasne aj zamestnancom - preddavky platíš podľa toho, aké ti vyšli v RZZP za rok 2005 od 1.7.2007 podľa RZZP za rok 2006. Ako čistá SZČO minimálne z MM, ako SZČO popri zamestnaní budeš platiť preddavky v takej výške v akej ti vyjdú v RZZP, ak ti vyjde viac ako 100,- Sk platíš, ak menej neplatíš, ak napr. 200 korún platíš 200 korún. Budúci rok si znovu urobíš RZZP a preddavky si "vysporiadaš".
azuz
22.05.07,07:53
Ja trochu odbočím od odvodov. Daj si pozor na §83 - v každom prípade si pred podpisom pracovnej zmluvy daj podpísať písomný súhlas s výkonom zárobkovej činnosti popri zamestnaní. Problémom potom ostáva ods. 2.
§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo odborná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť dôvody zmeny svojho rozhodnutia. Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného odkladu zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.

(3) Obmedzenia ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa nevzťahujú na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.
ajty
04.09.07,18:09
Prepacte, ze sa vraciam k starej teme, ale momentalne je to pre mna vysostne aktualne... firma, pre ktoru som doteraz pracoval na zivnost dost nalieha, aby som podpisal Pracovnu zmluvu. Problemom je, ze nechcem stratit dalsi prijem, ktory mam z podnikania /zivnost/.
Este raz sa budem pytat, co z tejto zmeny pre mna vyplyva.
Ako zamestnanec budem dostavat mzdu ocistenu o preddavky na DZP, odvody, ZP.
Ako SZCO si budem platit odvody na zaklade VZ za rok 2006.
1. Budem platit odvody na ZP aj ako zamestnanec aj ako SZCO?
2. Odvody SP - do jula 2008 budem platit z VZ za rok 2006. Bude moj vymeriavaci zaklad za rok 2007 znizeny o prijem zamestnanca? Alebo inac, rata sa prijem zamestnanca do prijmov SZCO?
Mam pocit, ze mam v tom hokej...... :-( ale nenormalny...