vlllad
18.05.07,18:55
Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu. Plánujem predaj bytu (prevod alebo ako to správne nazvať),ale nemám ho v osobnom vlastníctve. V byte mám trvalé bydlisko od r.1985. Je vhodnejšie pri odpredaji mať odkúpený byt? V akej výške by sa platili dane? V prípade, že by som zrealizoval odkúpenie môžem ho v akom časovom horizonte predať? Skúšal som vyhladávať podobnú tému, ale sa mi nepodarilo nájsť rovnaký príklad. V zákonoch sa nevyznám a po prečítaní daného paragrafu nie som o nič múdrejší. Ja nemám nijaké ani len základné vedomosti čo sa týka predaja tak prosím Vás ako postupovať a na čo si dať pozor?:confused: Súrne by som potreboval poradiť hlavne z dôvodu, že v prípade nutnosti odkúpenia bytu by som rád začal hneď pondelkom vybavovať potrebné záležitosti. Je vhodnejší predaj osobný, alebo cez realitku? ĎAKUJEM vopred všetkým za odpovede. Vlado
Monika Kováčová
18.05.07,17:01
Ak nie je byt v osobnom vlastníctve nemôžeš ho predať. Vo vlastníctve koho je byt?
Ak je byt vo vlastníctve napr. družstva, nemôžeš ho predať. Predať môžeš len svoj členský podiel v družstve. Tento členský podiel ťa oprávňuje na užívanie uvedeného bytu. Znamená to, že predáš svoj podiel v družstve spolu s bytom, ale byt v skutočnosti nepredáš, pretože ho nevlastníš.
Toľko v skratke, ak niečomu nerozumieš, pýtaj sa.
vlllad
18.05.07,17:15
Byt v tomto prípade patrí BD, nevedel som to správne nazvať, takže predaj členského podielu, ale v praxi by hneď kupujúci dával žiadosť o odkúpenie. Ako viem výšku predaja - podielu? A nebolo by vhodnejšie v tomto prípade ako som sa pýtal najskôr odkúpenie z mojej strany? Aká je výška dane z predaja , ak by som ho hneď predal, keď v ňom mám trvalý pobyt od r.1985?
Monika Kováčová
18.05.07,17:17
Výška dane bude vždy 19%. V tvojom prípade je lepšie ak predáš členský podiel (spolu s bytom).
vlllad
18.05.07,17:24
Práve v tomto som plne nerozumel danému paragrafu, kde je uvedené, že ak je splnená podmienka trvalého bydliska myslím 5 rokov, tak daň sa neplatí ( myslím tým už v prípad odkúpenia a následného predaja). Ale aj to sa spýtam napriamo, byt som nepočul, že by niekto predal za výšku len členského podielu.
Monika Kováčová
18.05.07,17:25
No ale ja som ti nevravela, že máš predať byt za výšku členského podielu. To by som bola prvá ako kupujúca, ver mi.
Členský podiel môžeš predať za milión aj dva. Aj tri.
Monika Kováčová
18.05.07,17:28
Resp. aby som bola troška zrozumiteľnejšia, ty svoj členský podiel nebudeš ani predávať, v skutočnosti môžeš urobiť len prevod členského podielu - bezodplatný....
vlllad
18.05.07,17:29
Ale stále som sa nedozvedel z akej sumy tých 19% budem platiť, alebo ako to riešiť?
Monika Kováčová
18.05.07,17:30
žeby z nijakej? ak ten podiel len prevedieš a nepredáš...
Johanka
18.05.07,17:49
§8 Zákona o dani z príjmov:

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
...
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.


(4) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.

(7) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. f) sa za výdavok považuje vklad alebo obstarávacia cena podielu.


Základom dane je rozdiel medzi príjmom z prevodu a výdavkom podľa bodu 7.


Je možné využiť oslobodenie podľa § 9 ods.1 :
Od dane je oslobodený príjem:
i) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom.
vlllad
18.05.07,17:56
čiže ak správne rozumiem byvam 25 rokov tak neplatím? A nasledujúce si neviem vysvetliť.....okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom. Prosím vás zrozumitelne laikovi DAKUJEM
Johanka
18.05.07,18:15
čiže ak správne rozumiem byvam 25 rokov tak neplatím? A nasledujúce si neviem vysvetliť.....okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom. Prosím vás zrozumitelne laikovi DAKUJEM
Tu ide o časový test 5 rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom. Zmluva o budúcej zmluve t.j. zmluva o budúcom prevode členských práv by sa dala zneužiť na obídenie 5- ročného časového testu.
Táto časť citovaného ustanovenia , vzhľahom na dobu trvania nájomnej zmluvy s BD, sa ťa netýka.
vlllad
19.05.07,06:07
Spýtam sa ešte inak: §9 ods1 č 593/2003Z.z ....o dani z príjmov v znení neskorších predpisov platí, že od dane z príjmov je oslobodený príjem z predaja bytu, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom. Na oslobodenie od dane z príjmov z predaja bytu podľa tohto ustanovenia sa už nevyžaduje, aby predávajúci bol počas minimálne dvoch rokov pred predajom súčasne vlastníkom bytu. Stačí, ak tam bol po túto dobu prihlásený na trvalý pobyt. Splnenie podmienky dvojročnej doby trvalého pobytu v predávanom byte sa preukazuje potvrdením o trvalom pobyte, ktorý na požiadanie vydá príslušný obecný či mestský úrad.
Daný citát je z týchto stránok.

Otázky kladiem hlavne z toho dôvodu,že väčšina záujemcov chce kupovať na hyp. úver. A jedná sa mi o neplatenie dane.

1.,Pýtam sa na to, či podľa daného môžem odkúpiť byt do vlastníctva a následne ho predať, keď spĺňam podmienku trvalého pobytu (22 rokov) ?

2.,keď ho nemám v OV a spĺňam podmienku trvalého pobytu môžem ho odstúpiť ? (predať)
Johanka
19.05.07,11:31
Spýtam sa ešte inak: §9 ods1 č 593/2003Z.z ....o dani z príjmov v znení neskorších predpisov platí, že od dane z príjmov je oslobodený príjem z predaja bytu, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom. Na oslobodenie od dane z príjmov z predaja bytu podľa tohto ustanovenia sa už nevyžaduje, aby predávajúci bol počas minimálne dvoch rokov pred predajom súčasne vlastníkom bytu. Stačí, ak tam bol po túto dobu prihlásený na trvalý pobyt. Splnenie podmienky dvojročnej doby trvalého pobytu v predávanom byte sa preukazuje potvrdením o trvalom pobyte, ktorý na požiadanie vydá príslušný obecný či mestský úrad.
Daný citát je z týchto stránok.

Otázky kladiem hlavne z toho dôvodu,že väčšina záujemcov chce kupovať na hyp. úver. A jedná sa mi o neplatenie dane.

1.,Pýtam sa na to, či podľa daného môžem odkúpiť byt do vlastníctva a následne ho predať, keď spĺňam podmienku trvalého pobytu (22 rokov) ?
Môžeš a Tvoj príjem z prevodu vlastníctva bude od dane oslobodený.

2.,keď ho nemám v OV a spĺňam podmienku trvalého pobytu môžem ho odstúpiť ? (predať) predávať môžeš iba takú nehnuteľnosť, ku ktorej máš vlastnícke právo. Podľa toho , čo uvádzaš vlastníš iba podiel v bytovom družstve. Na Teba sa vzťahuje oslobodenie podľa § 9 ods.1 písm.i, ktoré citujem v príspevku vyššie, pretože spĺňaš 5-ročnú podmienkuv yužívania bytu na bývanie odo dňa uzatvorenia nájomnej zmluvy s BD.
Nemôžeš zmiešať do kopy dve ustanovenia zákona a vybrať si z
nich, čo Tebe vyhovuje ;) . Podmienka trvalého pobytu 2 roky bezprostredne pred predajom, je pre vlastníkov bytov.


Odpoveď červeným.
veronikasad
19.05.07,12:48
Mám podobný problém, celkom som tej predchádzajúcej odpovedi nerozumela :
Byt bol vo vlastníctve OSBD, trvalý pobyt v ňom viac ako 5 rokov. V decembri 2006 požiadal o odkúpenie bytu, v marci 2007 byt už ako vlastník predal. Vzťahuje sa na príjem z predaja bytu oslobodenie od dane z príjmu ?

Ďakujem za odpoveď.

-------
Veronika
Johanka
19.05.07,17:33
Mám podobný problém, celkom som tej predchádzajúcej odpovedi nerozumela :
Byt bol vo vlastníctve OSBD, trvalý pobyt v ňom viac ako 5 rokov. V decembri 2006 požiadal o odkúpenie bytu, v marci 2007 byt už ako vlastník predal. Vzťahuje sa na príjem z predaja bytu oslobodenie od dane z príjmu ?

Ďakujem za odpoveď.

-------
Veronika

Ak som vlastník nehnuteľnosti - bytu, oslobodenie je možné ak:
vlastním byt viac ako 5 rokov alebo mám v ňom trvalý pobyt viac ako 2 roky bezprostredne pred predajom.
V uvedenej otázke je splnená podmienka trvalého pobytu viac ako 2 roky bezprostredne pred predajom, takže je to príjem od dane oslobodený v zmysle § 9 ods.1 písm. písm. a/.
vlllad
20.05.07,06:15
Odpoveď červeným.
Takže v oboch pripadoch spĺňam podmienku neplatenia dane?
vlllad
20.05.07,06:17
Dopĺňam: myslím tým podľa § 9 ods.1 písm.i, v druhom prípade.
betka
20.05.07,09:41
Do 31.12.2004 v zákone platilo, že bol príjem z predaja nehnuteľnosti oslobodený od dane, ak boli splnené dve podmienky súčasne a to: predávajúci byt musel vlastniť , a súčasne v ňom musel mať TP aspoň po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.

Od 1.1.2005 - V súčasnosti je podmienka doby vlastníctva predávaného bytu vypustená, to znamená, že nemusím byť vlastníkom bytu po dobu 2 rokov, ale TP tam musím mať aspon po dobu 2 rokov, bezprostredne pred predajom.

Predať môžem iba byt, kt. máte vo vlastníctve.
Ak ste ako daňovník užívali byt od roku 1985 ako nájomca-člen bytového družstva, a máte v tomto byte napr. TP od tohto roku (keby ste tam mali i TP od roku 2004), a Ak Vám družstvo predá byt v 5/2007, stanete sa vlastníkom bytu. Rozhodnete sa byt predať 7/2007, bude sa na Vás vzťahovať oslobodenie z predaja bytu, pretože splňate podmienku pre oslobodenie po dobu viac ako 2 roky bezprostredne pred predajom. (9/1/a)
betka
20.05.07,09:51
Zaujíma Vás určite aj tá 5 ročná lehota, ččo to znamená.
Kúpite byt od BD 5/2007. Máte ho vo vlastníctve. Rozhodnete sa, že byt dáte do prenájmu, a zmeníte TP. Keďže tu nemáte už trvalý pobyt a rozhodnete sa byt predať o 3 roky, zaplatíte daň z príjmu.
Oslobodenie od dane by sa Vás týkalo, keby ste ho predali po uplynutí 5 rokov odo dńa jeho nadobudnutia. Lehota by bola splnená 6/2012. Ak by ste ho predali napr. 4/2012, platili by ste dań z príjmu, teda oslobodenie by nebolo nesplnili by ste dobu 5 rokov vlastníctva, t.j. 60 mesiacov, ale len 59 mesiac, čo je menej ako 5 rokov)
petusko2222
28.10.07,12:03
Aj ja mám podobnú dilemu. Chystám sa na predaj bytu. Teda byt je družstevný a nemám ho v osobnom vlastníctve. Čiže nepredávam byt, ale členský podiel v bytovom družstve. Trvalý pobyt mám na tejto adrese od roku 1990. Platí sa daň z predaja členských práv, keď ide o byt v ktorom mám TP viac ako 5 rokov? Ak áno,o akú daň sa jedná. Ďakujem za pomoc a info.
Aljok
28.10.07,12:12
Odpoveď máš v príspevku č. 10.
heja3
27.11.07,07:46
Prosím vás o radu:
Moja stará mama "zdedila" (preto v úvodzovkách, lebo ide o prevod členského podielu) byt - družstevný. Minulý mesiac byt predala - teda členský podiel
Nemala tam trvalý pobyt.
Mám pocit, že to nie je oslobodené od dane, ale neviem to isto. Ak by to bolo neoslobodené, aké sú tam výdavky? Bol tam aj nedoplatok na nájomnom+penále, kým sa vysporiadali všetky papiere - bude sa na to prihliadať?
Vladimír Ozimý
27.11.07,08:31
Prosím vás o radu:
Moja stará mama "zdedila" (preto v úvodzovkách, lebo ide o prevod členského podielu) byt - družstevný. Minulý mesiac byt predala - teda členský podiel
Nemala tam trvalý pobyt.
Mám pocit, že to nie je oslobodené od dane, ale neviem to isto. Ak by to bolo neoslobodené, aké sú tam výdavky? Bol tam aj nedoplatok na nájomnom+penále, kým sa vysporiadali všetky papiere - bude sa na to prihliadať?

oslobodenie rieši par. 9 ods 1 pism i) - to nesplnate...nejde o príjem oslobodený od dane...
Johanka
27.11.07,08:40
Prosím vás o radu:
Moja stará mama "zdedila" (preto v úvodzovkách, lebo ide o prevod členského podielu) byt - družstevný. Minulý mesiac byt predala - teda členský podiel
Nemala tam trvalý pobyt.
Mám pocit, že to nie je oslobodené od dane, ale neviem to isto. Ak by to bolo neoslobodené, aké sú tam výdavky? Bol tam aj nedoplatok na nájomnom+penále, kým sa vysporiadali všetky papiere - bude sa na to prihliadať?
http://www.porada.sk/465127-post10.html
heja3
27.11.07,09:34
§8 Zákona o dani z príjmov:

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
...
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.


(4) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.

(7) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. f) sa za výdavok považuje vklad alebo obstarávacia cena podielu.


Základom dane je rozdiel medzi príjmom z prevodu a výdavkom podľa bodu 7.


Je možné využiť oslobodenie podľa § 9 ods.1 :
Od dane je oslobodený príjem:
i) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi zo zmluvy o budúcom prevode členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, uzavretej v čase do piatich rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom.

Ďakujem Johanka, toto som čítala, ale neviem, čo je v tomto prípade výdavok - kde si zistím vklad alebo obstarávaciu cenu podielu? Na bytovom družstve - aký bol k dňu prevodu?
Anna4567
12.08.16,12:03
Dobry den. Je to uz nejaky rok, co sa to tu riesilo, snad sa este najde niekto, kto mi odpovie na moju podotazku.

Jedna sa viac-menej o podobnu situaciu ako popisal zakladatel otazky.

Predala som druzstevny byt, v ktorom mam trvale bydlisko 15 rokov. Avsak najomna zmluva so mnou bola spisana len par mesiacov dozadu, predtym bola najomna zmluva spisana na mamu. V byte som bola vedena ako spolubyvajuca.

Je aj v tomto pripade predaj oslobodeny od platenia dane z prijmu?
Anna4567
12.08.16,12:24
teda, aby som poopravila terminologiu.... nepredala som druzstevny byt, ale clenske podielove prava.