ekopo
18.05.07,20:30
SZČO sa stal mesačný platca DPH k 1.5.2007. Dňa 23.4.2007 vystavil DL a dodal tovar do EU. Dňa 2.5.2007 vystaví FA. Vstupuje alebo nevstupuje táto FA do DP DPH r. 07 a zároveň do súhrnného výkazu? Podľa môjho názoru nie, nakoľko v čase dodania nebol platca DPH, alebo mi niečo ušlo? Dík za odpovede.
Monika Kováčová
18.05.07,18:32
Nie. Deň dodania je deň, kedy vzniká daňová povinnosť. Uvedený deň dodania treba doložiť prepravnými dokladmi, príp. inými vierohodnými...
ekopo
18.05.07,18:37
DL je opečiatkovaný a podpísaný firmou z EU s poznámkou, že tovar bol vyložený v EU (mimo SK).
Monika Kováčová
18.05.07,18:37
oukej, len aby tam bol aj ten dátum:)
ekopo
18.05.07,18:39
Je tam dátum 23.4. Thank
šebka
20.05.07,15:14
Klient sa stal plátcom DPH od 1.06.07. Faktúrovať bude služby, ktoré vykonával v mesiaci máj. Zdaniteľné plnenie bude 31.05.07, ale vystavená faktúra bude 10.06.07. Má klient už vystaviť faktúru s DPH, alebo ešte nie? Ďakujem za radu
Anja111
20.05.07,15:38
Klient sa stal plátcom DPH od 1.06.07. Faktúrovať bude služby, ktoré vykonával v mesiaci máj. Zdaniteľné plnenie bude 31.05.07, ale vystavená faktúra bude 10.06.07. Má klient už vystaviť faktúru s DPH, alebo ešte nie? Ďakujem za radu
Faktúru za služby, vykonané v máji, vystaví bez DPH, lebo ešte nebol platiteľom.
kristín
16.11.07,06:54
Poprosím o radu, ohľadom DPH.
Živnostník v januári tohto roku dosiahol hradnicu 1,5 mil. SK, teda mal sa stať platcom DPH a teda podať DP k DPH, no neurobil tak, môže mi niekto poradiť, čo v takomto prípade? Ako postupovať, prípadne aké sankcie ho čakajú? Vďaka
Zoltán Kovács
16.11.07,06:59
Poprosím o radu, ohľadom DPH.
Živnostník v januári tohto roku dosiahol hradnicu 1,5 mil. SK, teda mal sa stať platcom DPH a teda podať DP k DPH, no neurobil tak, môže mi niekto poradiť, čo v takomto prípade? Ako postupovať, prípadne aké sankcie ho čakajú? Vďaka

No určite je potrebné registrovať sa na DÚ, a to čím skôr. Presné sankcie neviem, ale "počul" som, že v takýchto prípadoch môže dôjsť aj k dodaneniu všetkých plnení od toho dátumu ako sa mal registrovať.
Rozalka
16.11.07,08:39
No určite je potrebné registrovať sa na DÚ, a to čím skôr. Presné sankcie neviem, ale "počul" som, že v takýchto prípadoch môže dôjsť aj k dodaneniu všetkých plnení od toho dátumu ako sa mal registrovať.
Istá sankcia je 2000,00 Sk za každé nepodané priznanie, ktoré malo byť podané, teda minimálne za 3 štvrťroky.
Dodanenie plnení určite, a to s tým rizikom, že zo vstupov nárok na odpočet nebude uznaný (to už záleží od prístupu pracovníka DU)
kristín
16.11.07,11:33
Vďaka za info.
Ak tomu teda dobre rozumiem, postup by mal byť asi takýto. Urýchlene podať DP na DÚ, no vychádzať sa bude z obdobia, kedy mu príjem presiahol hranicu 1,5 mil, teda niekedy v januári, ako to sám potvrdil. No môže mi niekto naznačiť postup ako správne postupvať, nemám s takýmto prípadom totiž praktické skúsenosti.Ďakujem
Anja111
16.11.07,11:44
Istá sankcia je 2000,00 Sk za každé nepodané priznanie, ktoré malo byť podané, teda minimálne za 3 štvrťroky.
Dodanenie plnení určite, a to s tým rizikom, že zo vstupov nárok na odpočet nebude uznaný (to už záleží od prístupu pracovníka DU)
Ja mám skúsenosť s klientom v podobnej situácii, ale DU mu nedodanil nič, iba mu dal sankciu za oneskorené prihlásenie sa za platiteľa DPH, vo výške 2000 Sk...
veronikasad
16.11.07,11:45
Istá sankcia je 2000,00 Sk za každé nepodané priznanie, ktoré malo byť podané, teda minimálne za 3 štvrťroky.
Dodanenie plnení určite, a to s tým rizikom, že zo vstupov nárok na odpočet nebude uznaný (to už záleží od prístupu pracovníka DU)
Z nejakého školenia DPH sa mi tiež marí, že pri oneskorenej registrácii nie je nárok na odpočet DPH, neviem to nájsť v zákone o DPH. Poradíte mi prosím?

---------
Veronika
Anja111
16.11.07,11:56
Vďaka za info.
Ak tomu teda dobre rozumiem, postup by mal byť asi takýto. Urýchlene podať DP na DÚ, no vychádzať sa bude z obdobia, kedy mu príjem presiahol hranicu 1,5 mil, teda niekedy v januári, ako to sám potvrdil. No môže mi niekto naznačiť postup ako správne postupvať, nemám s takýmto prípadom totiž praktické skúsenosti.Ďakujem
Napr.: nakoľko máš nárok na uplatnenie DPH z majetku pri registrácii za platiteľa DPH, treba urobiť inventúru majetku ku dňu registrácie, ak používaš ERP, treba ju prestaviť na DPH, ak fakturuješ, začneš vystavovať faktúry v zmysle Zákona o DPH,...
Anja111
16.11.07,12:00
Z nejakého školenia DPH sa mi tiež marí, že pri oneskorenej registrácii nie je nárok na odpočet DPH, neviem to nájsť v zákone o DPH. Poradíte mi prosím?

---------
Veronika
Možno keby chcel nárokovať DPH spätne, ku dňu, kedy sa mal zaregistrovať...
Môjmu klientovi, hoci sa tiež zaregistroval oneskorene, uznali odpočet DPH ku dňu registrácie bez problémov. Zavolali ho na kontrolu, ale uznali všetko.
kristín
16.11.07,12:23
Teraz by som potrebovala poradiť trošku inak.V podstate sa končí pomaly účtovné obdobie a on mal byť platca DPH od januára a nie je, DP na DPH sa podá v najbližších dňoch, neviem si akosi dosť dobre predstaviť spracovanie účtovníctva za rok 2007.Takýto prípad som ešte nespracovávala a potrebovala by som v tom ako sa povie "lopatisticky" poradiť. Vďaka
Zoltán Kovács
16.11.07,12:24
Teraz by som potrebovala poradiť trošku inak.V podstate sa končí pomaly účtovné obdobie a on mal byť platca DPH od januára a nie je, DP na DPH sa podá v najbližších dňoch, neviem si akosi dosť dobre predstaviť spracovanie účtovníctva za rok 2007.Takýto prípad som ešte nespracovávala a potrebovala by som v tom ako sa povie "lopatisticky" poradiť. Vďaka

Spýtaj sa konkrétne, v čom vidíš problém?
Anja111
16.11.07,12:29
Teraz by som potrebovala poradiť trošku inak.V podstate sa končí pomaly účtovné obdobie a on mal byť platca DPH od januára a nie je, DP na DPH sa podá v najbližších dňoch, neviem si akosi dosť dobre predstaviť spracovanie účtovníctva za rok 2007.Takýto prípad som ešte nespracovávala a potrebovala by som v tom ako sa povie "lopatisticky" poradiť. Vďaka
Keď vychádzam z horeuvedených skúseností, tak podľa mňa sa v doterajšom účtovníctve nič nezmení. Zmena nastane až dňom registrácie za platiteľa DPH. Od tohoto dátumu sa začne účtovať aj o DPH... O nárokovanú DPH z majetku pri registrácii za platiteľa DPH sa upraví daňový základ...
cloe
16.11.07,12:30
Kristín, keď sa tvoj klient zaregistruje, DU určí presný dátum, od ktoréto sa stáva platiteľom DPH. Od tohoto dátumu sa musí chovať ako platiteľ a ty to budeš tak aj účtovať.
kristín
16.11.07,12:38
Keď to teda zhrniem všetko, čo o tomto prípade zatiaľ viem, aj to len telefonicky, do dňa zaregistrovania sa ako platiteľ DPH sa o jeho firme bude účtovať ako o živnostníkovi účtujucom v JU a neplatiteľovi DPH až do dňa podania DP na DPH.Teda všetky úhrady týkajúce sa jeho činnosti sa budú účtovať ako neplatiteľovi DPH až do spomínaného dňa registrácie???

Pomaly, začínam uvažovať nad tým, že sa do tohto účtovníctva vôbec nepustím?!?!?
Anja111
16.11.07,12:55
Keď to teda zhrniem všetko, čo o tomto prípade zatiaľ viem, aj to len telefonicky, do dňa zaregistrovania sa ako platiteľ DPH sa o jeho firme bude účtovať ako o živnostníkovi účtujucom v JU a neplatiteľovi DPH až do dňa podania DP na DPH.Teda všetky úhrady týkajúce sa jeho činnosti sa budú účtovať ako neplatiteľovi DPH až do spomínaného dňa registrácie???

Pomaly, začínam uvažovať nad tým, že sa do tohto účtovníctva vôbec nepustím?!?!?
Neviem ako si myslela zvýraznené... Deň podania DP k DPH nie je v tomto prípade dôležitý. DP k DPH budeš prvý raz podávať až po uplynutí štvrťroka, v ktorom sa klient stane platiteľom DPH, pravdepodobne v termíne do 25.1.2008. Dôležitý je dátum registrácie! Od tohoto dňa účtuješ aj o DPH... Dovtedy sa nič nemení...
kristín
16.11.07,16:58
Ešte raz vďaka za vaše usmernenia.
Nikdy som nerobila spiatočné dodanenie.
Preto sa vás chcem ešte spýtať:
1. môže ale musí živnostník dodaniť obdobie, počas ktorého už mal byť platiteľom DPH a nebol, lebo nepodal žiadosť o registráciu????
2. záleží to od DU ako sa k problému vyjadrí???
3.akú sumu uvediem na registrácií do kolonky, kde sa uvádza príjem,ktorý presiahol tú sumu 1.5 mil. za 12 po sebe idúcich mesiacov / ten z februára, teda tú, kedy príjem prvýkrát dosiahol alebo presiahol zákonnú hranicu?/Vďaka za info.
Anja111
16.11.07,17:14
Ešte raz vďaka za vaše usmernenia.
Nikdy som nerobila spiatočné dodanenie.
Preto sa vás chcem ešte spýtať:
1. môže ale musí živnostník dodaniť obdobie, počas ktorého už mal byť platiteľom DPH a nebol, lebo nepodal žiadosť o registráciu????
Podľa mňa musí živnostník počkať na vyjadrenie DU... V prípade môjho klienta pracovníčka DU povedala, že majú usmernenie, podľa ktorého sa zatiaľ nič nedodaňuje...
2. záleží to od DU ako sa k problému vyjadrí???
Áno.
3.akú sumu uvediem na registrácií do kolonky, kde sa uvádza príjem,ktorý presiahol tú sumu 1.5 mil. za 12 po sebe idúcich mesiacov / ten z februára, teda tú, kedy príjem prvýkrát dosiahol alebo presiahol zákonnú hranicu?/
Áno, ja by som uviedla tú z februára.
Vďaka za info.
Odpovede sú v texte...
kristín
16.11.07,17:27
Srdečná vďaka, ak budem potrebovať ozvem sa, niet nad rady niekoho, kto má v tom viac praxe ako momentálne ja.
kristín
27.11.07,07:12
Ahoj šikovní poraďáci,
môžem vás poprosiť o informáciu a radu? Môžem registráciu na DPH pre živnostníka mať stiahnutú z internetu zo stránky daňového riaditeľstva, www.drsr.sk?
Berie daňový úrad takého tlačivo?
A ešte poprosím o tú radu, môžete mi niekto poslať vzor vyplneného takého registračného listu na DPH aby som si to mohla takpovediac "odobriť" či to mám správne,
Veľká vďaka vopred za zodpovedanie mojich "otáznikov"
vikinka
27.11.07,07:23
Tlačivko si môžeš stiahnuť aj z internetu,vyplníš podľa predlohy,nie je to nič náročné,ak nebudeš vedieť spýtaj sa.
kristín
29.11.07,20:43
Sú k tlačivu na registráciu DPH potrebné dodať aj iné doklady?
Monika Kováčová
29.11.07,21:38
u nás kópiu ŽL+ kópiu zmluvy o podnikateľskom účte
jojko19
02.01.08,13:42
Ahojte. Potreboval by som radu ohľadom novej registrácie DPH. Firma s.r.o. nie je platcom DPH, ale čoskoro prekročí obrat 1.500.000,= Sk. Spočítam všetky faktúry, ktoré som vystavil na posledných 12 kalendárnych mesiacov. Jedna známa mi však povedala, že od tejto sumy odpočítam DPH a až to bude obrat pre účely zákona o DPH. Podľa nej by sa mala firma zaregistrovať vlastne až keď prekročí hranicu 1.500.000 x 1,19 t.j. 1.785.000,= Sk. Je niečo na tom pravdy. Ďakujem.
Zoltán Kovács
02.01.08,13:44
Ahojte. Potreboval by som radu ohľadom novej registrácie DPH. Firma s.r.o. nie je platcom DPH, ale čoskoro prekročí obrat 1.500.000,= Sk. Spočítam všetky faktúry, ktoré som vystavil na posledných 12 kalendárnych mesiacov. Jedna známa mi však povedala, že od tejto sumy odpočítam DPH a až to bude obrat pre účely zákona o DPH. Podľa nej by sa mala firma zaregistrovať vlastne až keď prekročí hranicu 1.500.000 x 1,19 t.j. 1.785.000,= Sk. Je niečo na tom pravdy. Ďakujem.

Je to informácia JPP (jedna pani povedala). Prečo by si odrátaval DPH, ak nie si platiteľom? Musiš rátať celkový obrat za posledných 12 kalendárnych mesiacov.
jojko19
02.01.08,14:01
Mne sa to tiež nezdalo. V zákone sa nič také nespomína. Len som sa chcel uistiť. Ďakujem.
kristín
02.01.08,18:30
Poprosím o radu, alebo skúsenosti...
Prvýkrát idem robiť účtovníctvo živnostníkovi, ktorý sa stal 20.12.2007 platiteľom DPH, zatiaľ som to takto ešte nerobila, preto sa chcem poradiť prípadne poučiť na vašich skúsenostiach, ako správne spracovať doklady v prípade, že sa neplatiteľ DHP, stal počas účtovného obdobia platiteľom. Viete ma vystríhať možných chýb a omylov? Je to živnostník, ktorý organizuje školenia, nemá žiadny sklad, a nenakupuje ani nepredáva tovar ani iné výrobky.Zatiaľ vďaka za každú informáciu.
Zoltán Kovács
02.01.08,18:36
Poprosím o radu, alebo skúsenosti...
Prvýkrát idem robiť účtovníctvo živnostníkovi, ktorý sa stal 20.12.2007 platiteľom DPH, zatiaľ som to takto ešte nerobila, preto sa chcem poradiť prípadne poučiť na vašich skúsenostiach, ako správne spracovať doklady v prípade, že sa neplatiteľ DHP, stal počas účtovného obdobia platiteľom. Viete ma vystríhať možných chýb a omylov? Je to živnostník, ktorý organizuje školenia, nemá žiadny sklad, a nenakupuje ani nepredáva tovar ani iné výrobky.Zatiaľ vďaka za každú informáciu.

Aby sa napríklad nestalo z rutiny to, že nákupy kde je možnosť uplatniť si DPH na vstupe zaúčtovala samotnú dph ako VOZD.
Zoltán Kovács
02.01.08,18:57
Ak má nejaký dlhodobý hmotný majetok v evidencii, ktorý má zostatkovú cenu, tak si z tej zostatkovej ceny si môže uplatniť DPH podľa § 55 zákona o DPH.
kristín
03.01.08,09:52
Mám otázku, je možné, že živnostník platiteľ DPH na Slovensku, ktorý obchoduje s firmou v Čechách, ktorá je platiteľom DPH vo svojej krajine si vzájomne vystavia faktúru tak, že si slovenský živnostník vyfakturuje sumu bez DPH/akoby vlastne nebol platca / a český živnostník si tiež vyfakturuje sumu bez DPH /teda nebude si nárokovať na vrátenie/. Teda, aby som to zhrnula, vzájomne si vystavia faktúry bez DPH, vraj to nejako takto funguje vrámci EU, jeden ju vlastne neodvedie, druhý si nenárokuje na vrátenie. Je to možné, prípadne ako to funguje v praxi. Vďaka
evina
03.01.08,09:55
Mám otázku, je možné, že živnostník platiteľ DPH na Slovensku, ktorý obchoduje s firmou v Čechách, ktorá je platiteľom DPH vo svojej krajine si vzájomne vystavia faktúru tak, že si slovenský živnostník vyfakturuje sumu bez DPH/akoby vlastne nebol platca / a český živnostník si tiež vyfakturuje sumu bez DPH /teda nebude si nárokovať na vrátenie/. Teda, aby som to zhrnula, vzájomne si vystavia faktúry bez DPH, vraj to nejako takto funguje vrámci EU, jeden ju vlastne neodvedie, druhý si nenárokuje na vrátenie. Je to možné, prípadne ako to funguje v praxi. Vďaka

Ak to tak u niekoho funguje, tak to bude v konečnom dôsledku klasifikované ako porušenie daňového práva :rolleyes:

Faktúru vystavia bez DPH alebo s DPH vzhľadom tomu kedy a kde a komu vznikla daňová povinnosť - vzájomne si samozrejme oni DPH započítavať nemôžu takým spôsobom , že ju v rozpore so zákonom o DPH neuvedú...

V rámci EÚ funguje tzv. samozdanenie....
kristín
03.01.08,11:00
Podľa mňa to funguje takto: vykonávateľ služby, slovesnký živnostník, vystaví faktúru bez DPH s IČO-m českého odberateľa, ktorý si potom na DP uvedie akokeby faktúru vystavil aj prijal a teda sa "očistí" od tej DPH-čky.
evina
03.01.08,11:05
Podľa mňa to funguje takto: vykonávateľ služby, slovesnký živnostník, vystaví faktúru bez DPH s IČO-m českého odberateľa, ktorý si potom na DP uvedie akokeby faktúru vystavil aj prijal a teda sa "očistí" od tej DPH-čky.

Áno v prípade, že slovenský živnostník vykonal službu na území ČR český platiteľ vykoná mnou spomínané samozdanenie. Nedá sa Ti odpovedať konkrétne, lebo zas napríklad v prípade konania služby v SR bude DPH odvádzať a odpočítavať slovenský podnikateľ-takže nemôžeme to tu popísať ako všeobecné pravidlo, ale vždy vychádzame z toho kde vznika daňová povinnosť. v zmysle zákona o DPH.
kristín
03.01.08,13:26
Ide o to, že spomínaný živnostní má zmluvu s českou firmou, ktorá mu platí akýsi "paušál" mesačne či už vykonáva prednáškovú činnosť alebo nie v danom mesiaci. Môj živnostník sa obáva DÚ, že či nebude problém, ak nebude mať z titulu svojej činnosti a vykonávania práce v inej krajine, daň na vstupe iba na výstupe.
evina
03.01.08,16:40
Ide o to, že spomínaný živnostní má zmluvu s českou firmou, ktorá mu platí akýsi "paušál" mesačne či už vykonáva prednáškovú činnosť alebo nie v danom mesiaci. Môj živnostník sa obáva DÚ, že či nebude problém, ak nebude mať z titulu svojej činnosti a vykonávania práce v inej krajine, daň na vstupe iba na výstupe.

Ak vykonáva prednáškovú činnosť v inej krajine, t.j. v Čechách, nebude mať na svojej faktúre žiadnu DPH, lebo DPH bude odpočítaná aj odvedená v Čechách jeho partnerom....
Podotýkam, že Tvoje otázky sú dosť nepresne formulované a taká môže byť aj odpoveď - nakoľko "nejaký paušál" môže byť všeličo len nie služba. Ja vychádzam vo svojej odpovedi z toho , že školí v Čechách, teda služba je poskytnutá v ČR a tam aj podlieha DPH, nakoľko sú obaja platiteľmi DPH...
kristín
03.01.08,17:01
Ďakujem za odpovede, ja som to nazvala "nejakým paušálom" obrazne preto, lebo je to paušálny poplatok za školenia pre českú firmu, ktorá mu platí za túto službu a neplatí mu iba bezprostredne po uskutočnení prednášky či školenia, ale stále, či školí, alebo nie, má týmto spôsobom upravenú zmluvu. On teda ten mnou nazvaný "paušál" dostáva aj vtedy, keď kvázy, akoby nič neurobil.Živnostníka znepokojovalo teda to, že či nebude napadnuteľné zo strany slovenského DU to, prečo nemá DPH na vstupe a prečo ju má na výstupe. Ale myslím si, že je to pre túto činnosť prirodzené, veď ak pracujem pre cudziu firmu a moje dodanie služby je v zahraničí, tak nemôže mať DPH u nás, ak služba podlieha DPH v Čechách...
evina
03.01.08,17:07
Ďakujem za odpovede, ja som to nazvala "nejakým paušálom" obrazne preto, lebo je to paušálny poplatok za školenia pre českú firmu, ktorá mu platí za túto službu a neplatí mu iba bezprostredne po uskutočnení prednášky či školenia, ale stále, či školí, alebo nie, má týmto spôsobom upravenú zmluvu. On teda ten mnou nazvaný "paušál" dostáva aj vtedy, keď kvázy, akoby nič neurobil.Živnostníka znepokojovalo teda to, že či nebude napadnuteľné zo strany slovenského DU to, prečo nemá DPH na vstupe a prečo ju má na výstupe. Ale myslím si, že je to pre túto činnosť prirodzené, veď ak pracujem pre cudziu firmu a moje dodanie služby je v zahraničí, tak nemôže mať DPH u nás, ak služba podlieha DPH v Čechách...

Ja len pre istotu doplním - on ju nebude mať ani na vstupe ani na výstupe v súvislosti so službou, ktorú poskytuje v ČR. Pre českého odberateľa vystaví faktúru bez DPH a s DPH sa vysporiada český partner.

Pre úplnosť uvádzam, že DPH na vstupe nie je viazaná s DPH na výstupe - ale to je už o inom...
jojko19
04.01.08,11:12
Je to informácia JPP (jedna pani povedala). Prečo by si odrátaval DPH, ak nie si platiteľom? Musiš rátať celkový obrat za posledných 12 kalendárnych mesiacov.
Predsa sa ešte vrátim k JPP. Znovu som sa na to pýtala. Tá známa sa ohradila, že je to v §4 ods. (9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Ona sleduje jednej firme obrat, tak ako som písala minule a tú informáciu má zdaňového úradu. Ja som dnes bola na DÚ, ale pani ktorá pracuje na registrácii mi nevedela nič povedať.
evina
04.01.08,11:33
Predsa sa ešte vrátim k JPP. Znovu som sa na to pýtala. Tá známa sa ohradila, že je to v §4 ods. (9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Ona sleduje jednej firme obrat, tak ako som písala minule a tú informáciu má zdaňového úradu. Ja som dnes bola na DÚ, ale pani ktorá pracuje na registrácii mi nevedela nič povedať.

Tak sa nepýtajte na tom DÚ /bohužiaľ/ a verte Smithovi.
Do doby registrácie na platiteľa DPH ste vo svojich výnosov nezahŕňali daň, lebo ste neboli platiteľom dane. /neboli ste platiteľom nemáte o nej čo uvažovať, lebo pre Vás DPH neexistovala./ Takisto ste si nedávali do nákladov sumy očistené od dane...

http://www.porada.sk/t19875-co-je-to-obrat.html
jojko19
04.01.08,11:44
evina ďakujem pekne.
jojko19
04.01.08,12:17
evina ešte by som sa predsa len niečo opýtala, čítala som si tú definíciu obratov. Ja mám prípad, že v decembri fakturujem služby na január. V účtovníctve to nejde do výnosov, ale na 384. Znamená to, že to nemám počítať ani do obratov pre účely DPH?

Z uvedeného vyplýva, že do obratu sa započítavajú:
1)výnosy bez dane z dodávaných tovarov v tuzemsku,
2)výnosy bez dane z dodávaných služieb v tuzemsku.
Zoltán Kovács
04.01.08,12:27
evina ešte by som sa predsa len niečo opýtala, čítala som si tú definíciu obratov. Ja mám prípad, že v decembri fakturujem služby na január. V účtovníctve to nejde do výnosov, ale na 384. Znamená to, že to nemám počítať ani do obratov pre účely DPH?

Z uvedeného vyplýva, že do obratu sa započítavajú:
1)výnosy bez dane z dodávaných tovarov v tuzemsku,
2)výnosy bez dane z dodávaných služieb v tuzemsku.

Bude to výnos roka 2008, teda aj obratom.
Erika-ežka
05.01.08,20:41
Chcela by som Vás poprosiť o radu k tomuto problému:
FO vykonáva účtovnícke práce. Od 1.10. sa stal dobrovoľným plátcom DPH. Keď spracuje účto za III.Q (je jasné, že ho spracováva v X. mes. - lebo skôr fyzicky nemôže mať všetky doklady) - keď fakturuje v X.mes. , síce za III.Q - má tam dať zdaň. plnenie 30.9. - bez DPH, alebo 15. 10. - s DPH ???
A ako je to s fa na konci roka za IV. Q - keď práce dokončí v januári 2008 a keď dokončí podklady na DP - niekedy možno v marci - aký dátum zdaň. plnenia sa to má dať? A ako si to dá do nákladov s.r.o., ktorej robí tieto účtovnícke práce. Osobne si myslím, že by sa mala tvoriť rezerva na účtovnícke práce, ale robím to prvý krát - tak preto prosím o radu. Kohokoľvek sa opýtam - každá účtovníčka mi povie inak. Viem, že sa to dá ošetriť aj paušálom a tak fakturovať vždy k poslednému v mesiaci, len v tomto prípade by to nebolo výhodné, lebo položky sa mesiac čo mesiac stupňujú. Ďakujem za všetky rady.
Erika-ežka
05.01.08,21:22
Chcela by som Vás poprosiť o radu k tomuto problému:
FO vykonáva účtovnícke práce. Od 1.10. sa stal dobrovoľným plátcom DPH. Keď spracuje účto za III.Q (je jasné, že ho spracováva v X. mes. - lebo skôr fyzicky nemôže mať všetky doklady) - keď fakturuje v X.mes. , síce za III.Q - má tam dať zdaň. plnenie 30.9. - bez DPH, alebo 15. 10. - s DPH ???
A ako je to s fa na konci roka za IV. Q - keď práce dokončí v januári 2008 a keď dokončí podklady na DP - niekedy možno v marci - aký dátum zdaň. plnenia sa to má dať? A ako si to dá do nákladov s.r.o., ktorej robí tieto účtovnícke práce. Osobne si myslím, že by sa mala tvoriť rezerva na účtovnícke práce, ale robím to prvý krát - tak preto prosím o radu. Kohokoľvek sa opýtam - každá účtovníčka mi povie inak. Viem, že sa to dá ošetriť aj paušálom a tak fakturovať vždy k poslednému v mesiaci, len v tomto prípade by to nebolo výhodné, lebo položky sa mesiac čo mesiac stupňujú. Ďakujem za všetky rady.
Posúvam ...
Zoltán Kovács
05.01.08,21:25
Chcela by som Vás poprosiť o radu k tomuto problému:
FO vykonáva účtovnícke práce. Od 1.10. sa stal dobrovoľným plátcom DPH. Keď spracuje účto za III.Q (je jasné, že ho spracováva v X. mes. - lebo skôr fyzicky nemôže mať všetky doklady) - keď fakturuje v X.mes. , síce za III.Q - má tam dať zdaň. plnenie 30.9. - bez DPH, alebo 15. 10. - s DPH ???
A ako je to s fa na konci roka za IV. Q - keď práce dokončí v januári 2008 a keď dokončí podklady na DP - niekedy možno v marci - aký dátum zdaň. plnenia sa to má dať? A ako si to dá do nákladov s.r.o., ktorej robí tieto účtovnícke práce. Osobne si myslím, že by sa mala tvoriť rezerva na účtovnícke práce, ale robím to prvý krát - tak preto prosím o radu. Kohokoľvek sa opýtam - každá účtovníčka mi povie inak. Viem, že sa to dá ošetriť aj paušálom a tak fakturovať vždy k poslednému v mesiaci, len v tomto prípade by to nebolo výhodné, lebo položky sa mesiac čo mesiac stupňujú. Ďakujem za všetky rady.

Pri službách je smerodajný dátum vykonania služby. Teda ak spracuje účto za 3.Q v mesiaci 10/2007, keď už je platiteľom, tak účtuje cenu aj s DPH.
Erika-ežka
05.01.08,21:30
A čo s tým IV.Q /07 - čo sa týka JÚ - rozumiem, bude to fakturovať len v I.2008 - takže aj úhrada a zároveň príjem bude môcť byť len v r. 2008 , ale čo sa týka druhej strany, mám to riešiť cez rezervy? Alebo cez nevyfakturované služby, keďže suma bude známa, lebo najneskôr do 25.1. bude mať faktúru? Lebo sú to náklady, ktoré súvisia s r. 2007. Ako to robíte?
KEJKA
06.01.08,12:16
náklady na RUZ, overenie RUZ, atd. sa účtujú akorezerva, známe náklady sa účtujú ako nevyfakturované dodávky.
Erika-ežka
06.01.08,16:35
Pri službách je smerodajný dátum vykonania služby. Teda ak spracuje účto za 3.Q v mesiaci 10/2007, keď už je platiteľom, tak účtuje cenu aj s DPH.
T.z. - zhrnime to či je to takto správne:
za účto VII.-IX./07 vykonané v X. 07 - zdaň. plnenie X. mes.
za účto X.-XII./07 vykonané v I.08 - zdaň. plnenie I./08 - vtedy sa odvedie aj DPH
a za účto ročné účt. operácie - vykonané v III./08 - zdaň.plnenie III.08 a na strane "príjmateľa služieb" - PÚ rezerva na účto. služby
Je to tak správne???
Jarka 1
10.01.08,21:27
Prosím o pomoc, po niekoľkohodinovom hľadaní už skutočne rezignujem.
Dnes mi prišiel nový klient, neplatca DPH, JÚ, má zásoby tovaru /všetko knihy/. Pri otázke na obrat som zistila, že sa musí zaregistrovať za platcu DPH do 20.1.2008.
Ku dňu registrácie na DÚ urobí inventúru zásob a uplatní nárok na odpočet 19% DPH a 10% DPH zo zásob /má len knihy/.Teda uplatní dve sadzby podľa faktúr z nákupu kníh?
Predávať bude len s 10% DPH a to aj knihy, na ktoré uplatnil odpočet 19% DPH?
Ide mi o to, že si uplatní väčší odpočet DPH, ako potom odvedie štátu. Myslím ale, že je to v poriadku. Potrebujem istotu.
kristín
16.01.08,07:51
Prosím o radu skúseného DPH-čkára.
Kedy je živnostník povinný zaregistrovať sa za platiteľa DPH v Čechách, ak vykonáva pre českú firmu službu typu prednášok a školení.Musí sa vôbec zaregistrovať, alebo daňové zaťaženie v tomto prípade prenáša na českého partnera. Podotýkam, že miesto výkonu uvedenej služby sú Čechy.Vďaka
evina
16.01.08,08:07
Prosím o radu skúseného DPH-čkára.
Kedy je živnostník povinný zaregistrovať sa za platiteľa DPH v Čechách, ak vykonáva pre českú firmu službu typu prednášok a školení.Musí sa vôbec zaregistrovať, alebo daňové zaťaženie v tomto prípade prenáša na českého partnera. Podotýkam, že miesto výkonu uvedenej služby sú Čechy.Vďaka

Ak sú obidvaja platitelia DPH, podlieha služba zdaneniu v Čechách a prenáša sa na českého partnera, t.j. slovenský platiteľ fakturuje bez DPH a český platiteľ vykoná samozdanenie.
ALBO
16.01.08,08:08
Prosím o radu skúseného DPH-čkára.
Kedy je živnostník povinný zaregistrovať sa za platiteľa DPH v Čechách, ak vykonáva pre českú firmu službu typu prednášok a školení.Musí sa vôbec zaregistrovať, alebo daňové zaťaženie v tomto prípade prenáša na českého partnera. Podotýkam, že miesto výkonu uvedenej služby sú Čechy.Vďaka

Ak by platil v čechách ten istý zákon ako u nás (nie je to však uplne pravda, lebo česi to (ten prenos daňovej povinnosti)majú akési domotanejšie, z pohľadu toho komu sa tá služba poskytuje) tak miesto dodania je česko § 15/4(toto platí aj podľa českého zákona).
Opýtať sa preto musíte na českom DU Praha.
Ale ak by to bolo naopak tak český neplatiteľ ak by robil prednášky u nás pre podnikateľov nemusel by sa registrovať čo vyplýva z § 5/1/c) a teda aj povinný prenos podľa § 69/2. T.j. zdaniteľná slovenská osoba by to musela samozdaniť. Ak by to ale poskytoval občanom alebo trebárs by na tom školení bol aj rakúšan podnikateľ tak by sa musel zaregistrovať a odviesť daň.
Či to takto platí aj v čechách musíte si overiť.
Poznám ale rakúšana, ktorý sa tu zaregistroval aj keď nemusel, lebo si hneď mohol cez DP pýtať DPH za prenájom miestnosti, hotel....
kristín
16.01.08,16:11
Vďaka za vaše rady, ak má však s takýmto problémom niekto osobnú skúsenosť, alebo už niečo také robil, prosím poučte ma ešte, nerada, by som urobila chybu. Ešte raz vďaka.
cloe
16.01.08,16:24
Kristín, skús najskôr odpovedať na to, či sú obidve firmy platiteľmi DPH v svojich krajinách.
kristín
16.01.08,18:08
áno, obidve firmy sú platiteľmi DPH vo svojich krajinách
evina
16.01.08,18:15
áno, obidve firmy sú platiteľmi DPH vo svojich krajinách

je to tak ako som Ti napísala vyššie, dokonca priamo so školením v Čechách mám osobnú skúsenosť.
cloe
16.01.08,18:28
áno, obidve firmy sú platiteľmi DPH vo svojich krajinách

V tom prípade postupuj podľa príspevku č.56 od eviny. Slovenská firmy bez DPH /§43 Zákona o DPH/, česká firma urobí samozdanenie.
riordan
16.01.08,21:36
Hovorilo sa tu o inventúrach tovaru k registrácii DPH, ale v § 55 o DPh sa píše OKREM ZÁSOB!
Zoltán Kovács
16.01.08,21:44
Hovorilo sa tu o inventúrach tovaru k registrácii DPH, ale v § 55 o DPh sa píše OKREM ZÁSOB!

Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.

Po prečítaní celej vety ja to chápem nasledovne: Nemôžem si uplatniť DPH pri registrácii z drobného majetku účtovaného priamo do spotreby. Ale zo zásob, ktoré mám z roka predchádzajúci rok registrácie môžem. Teda vykonám mimoriadnú inventúru zásob, a z hodnoty vypočítam DPH, ktorú nárokujem, potom znížim sumu zásob o nárokovateľnú DPH.

Skratka nemôžem uplatniť DPH pri registrácii z majetku s nulovou hodnotou (odpísaný majetok, drobný majetok zúčtovaný priamo do spotreby...)
riordan
16.01.08,21:48
ďakujem, asi mi to ešte len dôjde...
evina
16.01.08,21:48
PRIMAT
17.01.08,21:38
Dobrý deň, pozorne čítam príspevky, a nemôžem nájsť odpoveď na môj problém, stali sme sa dobrovoľným plátcom DPH K 14.12.2007 a mne robí problém uplatnenie nároku DPH na vstupe z fa, napr. stravné lísky, keďže zamestnancov máme od 1.12.2007, nájom za celý mesiac, voda, kúrenie, došlé fa sú dátum dodania 31.12.2007. Neviem či DPH mám rozdeľovať, alebo nechať na vstupe celý odpočet. ďakujem
evina
17.01.08,21:46
Dobrý deň, pozorne čítam príspevky, a nemôžem nájsť odpoveď na môj problém, stali sme sa dobrovoľným plátcom DPH K 14.12.2007 a mne robí problém uplatnenie nároku DPH na vstupe z fa, napr. stravné lísky, keďže zamestnancov máme od 1.12.2007, nájom za celý mesiac, voda, kúrenie, došlé fa sú dátum dodania 31.12.2007. Neviem či DPH mám rozdeľovať, alebo nechať na vstupe celý odpočet. ďakujem

Na vstupe uplatňuješ všetku DPH s daňovou povinnosťou 14.122007 a vyššie.
U DPH sa časovo nerozlišuje, to je problém dani z príjmu:)
Robina
17.01.08,22:33
Prosím o radu. S.r.o. sa stala platiteľom DPH od nového roku, inak sa snaží pracovať od 10/2007. Jedná sa mi oto, či je veľmi veľká chyba, ak dám bločky od 10/07 do 12/07 až keď bude platiteľ DPH. /mám na mysli nákup/.
evina
17.01.08,22:42
Prosím o radu. S.r.o. sa stala platiteľom DPH od nového roku, inak sa snaží pracovať od 10/2007. Jedná sa mi oto, či je veľmi veľká chyba, ak dám bločky od 10/07 do 12/07 až keď bude platiteľ DPH. /mám na mysli nákup/.
To nemôžeš vôbec urobiť, pokiaľ sa nejednalo napr. o nákup HIM.
Môžeš uplatňovať nákupy len s dátumom , teda daňovou povinnosťou 1.1,2008 a ďalej....
V tomto zdaňovacom období, t.j. 1. štvrťrok 2008 môžeš uplatniť DPH pri registrácii podľa §55 - viď priložený nick v mojom príspevku vyššie...
Robina
18.01.08,09:32
Čiže ak som to dobre pochopila, tak ak si firma kúpila zariadenie do 30 tis., notebook, tlačiareň a pod. nemôže si z toho uplatniť DPH podľa par. 55 zák. o DPH? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
evina
18.01.08,09:48
Čiže ak som to dobre pochopila, tak ak si firma kúpila zariadenie do 30 tis., notebook, tlačiareň a pod. nemôže si z toho uplatniť DPH podľa par. 55 zák. o DPH? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Skús ešte raz prečítať príspevok pripnutý od J. Acsovej a pozri napr. aj toto
http://www.porada.sk/t54553-uplatnenie-dph-po-registracii.html
Robina
18.01.08,18:52
To, že si môžem uplatniť zo zásob mi je jasné aj to mám odskúšané na vlastnej koži - prešlo daň kontrolou - ale išli doklad po doklade, suma po sume, atď., ale toto mi už niekto povedzte jednoznačne či môžem alebo nie. Záleží to od kontrolóra? Alebo ako? Ja čítam tie príspevky a raz si myslím že áno a potom prečítam ďalší, že nie. Keď nakúpila v r. 2007 a platiteľom sa stala s.r.o. v r. 2008 tak asi nemôže. ?
Zoltán Kovács
18.01.08,19:10
To, že si môžem uplatniť zo zásob mi je jasné aj to mám odskúšané na vlastnej koži - prešlo daň kontrolou - ale išli doklad po doklade, suma po sume, atď., ale toto mi už niekto povedzte jednoznačne či môžem alebo nie. Záleží to od kontrolóra? Alebo ako? Ja čítam tie príspevky a raz si myslím že áno a potom prečítam ďalší, že nie. Keď nakúpila v r. 2007 a platiteľom sa stala s.r.o. v r. 2008 tak asi nemôže. ?

V tomto prípade nie. Keby to bolo v jednom roku tak áno.
Robina
19.01.08,21:32
Ďakujem
KEJKA
19.01.08,22:01
asi ťa zmiatnem, lebo ak nakúpiš v r. 2007 a necháš to na sklade ako zásobu, tak potom v r.2008 si môžeš odpočítať DPH - lebo si to evidovala ako zásoby.
Robina
20.01.08,12:37
No tak to sa Vám podarilo /myslím zmiasť ma/. Čiže ja môžem dať v roku 2007 do zásob aj nakúpený drobný maj. do 30 tis. do zásob a potom by som podľa par.55 o DPH mohla uplatniť DPH? Bolo by to správne? Nemám s tým skúsenosť a potom to mám ako zaúčtovať v r. 2007, ak mi viete poradiť. Veľmi pekne ďakujem. Bez porady by som asi celé dni len čítala zákony.
KEJKA
20.01.08,12:51
No tak to sa Vám podarilo /myslím zmiasť ma/. Čiže ja môžem dať v roku 2007 do zásob aj nakúpený drobný maj. do 30 tis. do zásob a potom by som podľa par.55 o DPH mohla uplatniť DPH? Bolo by to správne? Nemám s tým skúsenosť a potom to mám ako zaúčtovať v r. 2007, ak mi viete poradiť. Veľmi pekne ďakujem. Bez porady by som asi celé dni len čítala zákony.
háčik je v tom, že v zásade môžeš všetok nakupeny DM zaúčtovať 112/321
alebo 112/211 a evidovať to ako zásobu.
V r. 2008 vydáš do spotreby a zaúčtuješ po registrácii za platiteľa dPH
501,343 / 112.
Háčik je v tom, čo si dáš na sklad a čo si dáš do spotreby v r. 2007.
Má to dva aspekty:
a) to čo dáš na sklad, ti nezvýši náklady, vykážeš vyšší výsledok hospodárenia a daňový základ.
b) to čo je na sklade, by sa nemalo používať. Ak si si napr. v 1/2007 kúpila varnú kanvicu alebo ERP alebo PC - ako obhájiš, že si to kúpila a nepoužívala?
Ak to však kúpiš v 11 alebo 12/2007 - tak to už podľa mňa je obhájiteľné.
===================
Dúfam, že túto odpoved nebude zasa niekto klasifikovať ako pokus o daňový Múnik a rozpor z bodom 14.Etikety. Moja odpoved - náčrt riešenia je plne v súlade s platnou legislatívou.
kristín
20.01.08,14:17
Ak podávam DP k DPH, ktoré doklady je nutné s ním odovzdať?Vďaka za pomoc.
vikinka
20.01.08,14:18
Ak podávam DP k DPH, ktoré doklady je nutné s ním odovzdať?Vďaka za pomoc.
Žiadne, na DÚ odovzdáš len DP k DPH.
Zoltán Kovács
20.01.08,14:18
Ak podávam DP k DPH, ktoré doklady je nutné s ním odovzdať?Vďaka za pomoc.

Žadne doklady s DPH priznaním neodovzdávaš. Jedine A4 hárok s názvom potvrdenie o odovzdaní, ktorý ti na podateľni potvrdia.
kristín
20.01.08,14:25
Vďaka, no ešte jednu otázočku som zabudla, môj živnostník sa stal platiteľom DPH 20.12.2007 a bude kvartálnym platiteľom , na DP k DPH má zaškrtnúť mesiac 12 /keďže tam budú doklady, iba od 20.12./ alebo mám zaškrtnúť mesiace 10-12, aby tak na DP bol uvedený 4. štvrťrok, hoci je to len posledných 11 dní roku 2007
vikinka
20.01.08,14:27
Vďaka, no ešte jednu otázočku som zabudla, môj živnostník sa stal platiteľom DPH 20.12.2007 a bude kvartálnym platiteľom , na DP k DPH má zaškrtnúť mesiac 12 /keďže tam budú doklady, iba od 20.12./ alebo mám zaškrtnúť mesiace 10-12, aby tak na DP bol uvedený 4. štvrťrok, hoci je to len posledných 11 dní roku 2007
Ak má určené Q.obdobie do kolónky uvedieš 4 Q.
kristín
20.01.08,14:34
Ak môžem ešte niečo, vzhľadom k tomu, že potrebujem spracovať vypracovať DP k DPH, živnostníka, ktorý sa stal platiteľom DPH 20.12.2007, tak je pochopiteľné, že najskôr spracovávam doklady od 20.12.2007: Moja otázka znie, ak spracujem doklady, ktoré potrebujem teraz do DPH, tak budú mať určité poradie v denníku/jednoduchého účt./ no nebude vadiť, keď potom začnem spracovávať všetky ostatné doklady z roku 2007 a poradie sa trošku zmení vzhľadom ku chronológii?
Zoltán Kovács
20.01.08,14:36
Ak môžem ešte niečo, vzhľadom k tomu, že potrebujem spracovať vypracovať DP k DPH, živnostníka, ktorý sa stal platiteľom DPH 20.12.2007, tak je pochopiteľné, že najskôr spracovávam doklady od 20.12.2007: Moja otázka znie, ak spracujem doklady, ktoré potrebujem teraz do DPH, tak budú mať určité poradie v denníku/jednoduchého účt./ no nebude vadiť, keď potom začnem spracovávať všetky ostatné doklady z roku 2007 a poradie sa trošku zmení vzhľadom ku chronológii?

Nebude dodržaná časová následnosť.

Pri novoregistrovanom platiteľovi netreba zabudnúť na možnosť odpočtu DPH z majetku a zásob podľa §55 zákona o DPH.
vikinka
20.01.08,14:38
Doklay účtovat podľa dátumu-chronolog.s tým rozdielom,že doklady s nárok na odpočet DPH účtuješ už aj do kolónky DPH,do 19.12.bez DPH a od 20.12.s DPH.
kristín
20.01.08,14:48
ak som to teda správne pochopila, program mi v podstate urobí zvlášť číslovanie dokladov po 20.12 ktoré budem účtovať s DPH a zvlášť mi urobí poradie dokladov do 19.12. keby budem spracovávať živnostníka ako neplatitela DPH,
Prepáčte, že možno dávam triviálnu otázku, no v praxi som ešte nerobila prípad, kedy sa mi živnostník stal počas účt. obdobia platiteľom DPH
vikinka
20.01.08,14:51
Nie,doklady budú číslované po sebe,postupuješ tak isto ako doteraz podľa dátumu a v číslovaní dokladov,len s tým rozdielom,že od 20.12.budeš zadávať aj DPH na vstupe alebo výstupe z dokladov.
kristín
20.01.08,15:02
Tak som to urobila, len som mala obavy, či to program nespracuje inak, vďaka
kristín
22.01.08,15:52
Ak mám platiteľa DPH od 20.12.2007, tak som najskôr spracovala doklady na DPH, čo je pochopiteľné. Boli spolu 4. Chcem sa spýtať, ak príde kontrola na DPH, čo aj očakávam, lebo je odpočet dane, budú kontrolovať doklady z tohto obdobia od 20.12.2007. Tie ktoré sú predtým, kým bol živnostník neplatiteľom dúfam kontrolovať nebudú, pretože to ešte nemám spracované, vzhľadom k tomu, že som ich dostala koncom roka, je pochopiteľné, že ich nemám spracované. Môžete mi poradiť, čo očakávať od daňovej kontroly a na čo sa pripraviť, čo všetko si môžu vypýtať na kontrolu?
evina
22.01.08,16:07
Ak mám platiteľa DPH od 20.12.2007, tak som najskôr spracovala doklady na DPH, čo je pochopiteľné. Boli spolu 4. Chcem sa spýtať, ak príde kontrola na DPH, čo aj očakávam, lebo je odpočet dane, budú kontrolovať doklady z tohto obdobia od 20.12.2007. Tie ktoré sú predtým, kým bol živnostník neplatiteľom dúfam kontrolovať nebudú, pretože to ešte nemám spracované, vzhľadom k tomu, že som ich dostala koncom roka, je pochopiteľné, že ich nemám spracované. Môžete mi poradiť, čo očakávať od daňovej kontroly a na čo sa pripraviť, čo všetko si môžu vypýtať na kontrolu?

Ak sa Ti ohlási kontrola na DPH /čo vôbec nie je isté, že áno aj keď máte NO/, tak bude kontrolovať všetky doklady, ktoré vchádzajú do DPH podľa záznamovej evidencie DPH...
kristín
22.01.08,20:22
Vďaka, tak sa nemusím stresovať, že budú chcieť, celý 2007 rok.Aspoň nie do konca marca.
Robina
22.01.08,21:40
háčik je v tom, že v zásade môžeš všetok nakupeny DM zaúčtovať 112 (http://www.porada.sk/t52887-112-material-na-sklade.html)/321
alebo 112 (http://www.porada.sk/t52887-112-material-na-sklade.html)/211 a evidovať to ako zásobu.
V r. 2008 vydáš do spotreby a zaúčtuješ po registrácii za platiteľa dPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-a.html)
501 (http://www.porada.sk/t57796-501-spotreba-materialu.html),343 / 112 (http://www.porada.sk/t52887-112-material-na-sklade.html).
Háčik je v tom, čo si dáš na sklad a čo si dáš do spotreby v r. 2007.
Má to dva aspekty:
a) to čo dáš na sklad, ti nezvýši náklady, vykážeš vyšší výsledok hospodárenia a daňový základ.
b) to čo je na sklade, by sa nemalo používať. Ak si si napr. v 1/2007 kúpila varnú kanvicu alebo ERP alebo PC - ako obhájiš, že si to kúpila a nepoužívala?
Ak to však kúpiš v 11 alebo 12/2007 - tak to už podľa mňa je obhájiteľné.
===================
Dúfam, že túto odpoved nebude zasa niekto klasifikovať ako pokus o daňový Múnik a rozpor z bodom 14.Etikety. Moja odpoved - náčrt riešenia je plne v súlade s platnou legislatívou. __________________
dočasne som ODBLOKOVALA ss správy.
najčastejšie otázky (http://www.porada.sk/t68355-suhrn-2007-a.html)



Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie, bolo to nakúpené nov., dokonca december 2007. Ešte raz vďaka.
Baťuška
23.01.08,06:52
Opäť k DPH.
Poradte mi prosím, mám zmetok s dňom vzniku daňovej povinnosti pri prijatí služby zo zahraničia (oprava stroja firmou z českej republiky). Daňová povinnosť vzniká dňom dodania alebo dňom vystavenia fa? Viem, že musím urobiť samozdanenie. Mýli ma §19 odstavec 2. A kedy vzniká daňová povinnosť, keď mi robíme službu pre iný členský štát EU, dňom dodania alebo vystavenia fa. Ďakujem
ALBO
23.01.08,07:35
Opäť k DPH.
Poradte mi prosím, mám zmetok s dňom vzniku daňovej povinnosti pri prijatí služby zo zahraničia (oprava stroja firmou z českej republiky). Daňová povinnosť vzniká dňom dodania alebo dňom vystavenia fa? Viem, že musím urobiť samozdanenie. Mýli ma §19 odstavec 2. A kedy vzniká daňová povinnosť, keď mi robíme službu pre iný členský štát EU, dňom dodania alebo vystavenia fa. Ďakujem

§ 19 hovorí :
DP vzniká dňom dodania služby. (to je všeobecné pravidlo)
dalej:
Ak je služba dodaná ........dňom vystavenia. (to je výnimka, kedy ak sa má robiť samozdanenie, je pre vás deň DP deň vystavenia dokladu aj do toho DPrizn. to ide.)

No a vy keď robíte službu pre iný štát s miestom dodania mimo Sl. tak máte vystaviť doklad podľa § 73 a tam máte dať dátum vystavenia aj dodania ak nie su rovnaké, aby si to ten cudzinec mohol zdaniť podla dátumu, ktorý mu určuje jeho zákon.
Ešte platba vopred pri službe, tam je potom deň DP, deň pripísania na účet dodávateľa.