Lucy
01.02.05,17:02
Hľadám, hľadám, ale neviem to rýchlo násjť. Ak sa študent VŠ (denné štúdium) zamestná od 01.02. a má uzatvorenú pracovnú zmluvu, môže si rodič na takého študenta uplatniť daňový bonus, % zníženia na starobné poistenie a poberať ďalej rodinné prídavky? Ďakujem.
luba3
01.02.05,17:52
Na uplatnenie odpočítat.položky u študenta nemá vplyv,že si ho súčasne uplatňujú rodičia ako vyživované dieťa a poberajú naň daňový bonus.Študentovi patrí daneprosté minimum vo výške 80832 sk za r.2004 /aj keď pracoval len mesiac/.
vladan
02.02.05,06:10
Hľadám, hľadám, ale neviem to rýchlo násjť. Ak sa študent VŠ (denné štúdium) zamestná od 01.02. a má uzatvorenú pracovnú zmluvu, môže si rodič na takého študenta uplatniť daňový bonus, % zníženia na starobné poistenie a poberať ďalej rodinné prídavky? Ďakujem.
- daňový bonus si rodičia uplatniť nemôžu, lebo už nie je vyživovaným dieťaťom
- zníženie na starobné poistenie platí naďalej, teda do skončenia vysokej školy (najdlhšie do dovŕšenia 26 rokov veku)
- rodinné prídavky by mal začať tento pracujúci študent poberať sám na seba
Lucy
02.02.05,06:51
Vladka, nevieš mi povedať aj §? A ako by to bolo, keby pracoval na základe dohody o BPŠ? Díky.
vladan
02.02.05,07:41
- daňový bonus = zákon o dani z príjmov, § 33 a § 37
- zníženie na starobné poistenie = zákon o sociálnom poistení, § 131 a § 9
- rodinné prídavky = zákon o prídavku na dieťa, § 2 - § 4 ... tu sa chcem opraviť, rodinné prídavky poberajú naďalej rodičia
Ak by pracoval na DoBPŠ, nárok na všetko menované by vznikol.
Lucy
02.02.05,10:41
Čitala som PMPP č. 1/2005 článok Študenti - odvody a daň z príjmov, tam sú rozobraté jednotlivé formy zamestnávania študentov. Autor pán Jozef Mihál píše: .."že ak študent riadneho štúdia bude popri štúdiu mať vlastný príjem plynúci na základe nejakej formy zamestnania sa, živnosti či inej ekonomickej aktivity, nestratia jeho rodičia horeuvedené výhody - prídavok, daňový bonus, zníženie sadzby poistného na starobné poistenie." bez ohľadu na výšku príjmu a aktivitu študenta.
Muška
02.02.05,11:09
- daňový bonus = zákon o dani z príjmov, § 33 a § 37
- zníženie na starobné poistenie = zákon o sociálnom poistení, § 131 a § 9
- rodinné prídavky = zákon o prídavku na dieťa, § 2 - § 4 ... tu sa chcem opraviť, rodinné prídavky poberajú naďalej rodičia
Ak by pracoval na DoBPŠ, nárok na všetko menované by vznikol.Vladka, ty si taký profík. :)
Môže podnikateľ zamestnať u seba na DoBPŠ aj vlastné dieťa?
ricij
02.02.05,11:40
Vladka, ty si taký profík. :)
Môže podnikateľ zamestnať u seba na DoBPŠ aj vlastné dieťa?Pravdaže, kohokoľvek.
vladan
02.02.05,11:45
Pravdaže, kohokoľvek.
Pravdaže, na DoBPŠ môže podnikateľ zamestnať akéhokoľvek študenta :D
vladan
02.02.05,11:50
Čitala som PMPP č. 1/2005 článok Študenti - odvody a daň z príjmov, tam sú rozobraté jednotlivé formy zamestnávania študentov.
Lucy, môžeš mi napísať číslo stránky a miesto kde sa toto nachádza? nechce sa mi veľa čítať :D
matafe
02.02.05,13:06
Čo sa týka daňového bonusu, tak DB si môže uplatniť daňovník na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom (zákon o dani z príjmov, par.33, ods.1).
Ods.2 tohto zákona hovorí, že za vyživované dieťa sa považuje nezaopatrené dieťa, podľa osobitného predpisu -> odkaz na Zákon o prídavku na dieťa. (par.3).
Čiže na účely DB je vyživované dieťa definované rovnako ako na účely prídavku na dieťa.
vladan
02.02.05,13:28
Čo sa týka daňového bonusu, tak DB si môže uplatniť daňovník na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom (zákon o dani z príjmov, par.33, ods.1).
Ods.2 tohto zákona hovorí, že za vyživované dieťa sa považuje nezaopatrené dieťa, podľa osobitného predpisu -> odkaz na Zákon o prídavku na dieťa. (par.3).
Čiže na účely DB je vyživované dieťa definované rovnako ako na účely prídavku na dieťa.Lucy, nezabi ma, prosííím ... tento príspevok od matafe je OK, čiže nárok na daňový bonus vzniká aj keď má študent uzatvorenú pracovnú zmluvu.
... prepáč za nedobrú infošku :o
... Maťa, ďakujem za opravenie
Lucy
04.02.05,06:32
Vladka, nestihla som ti napísať tú stránku na článok. Takže PMPP 01/2005 názov článku Študenti - odvody a daň z príjmov od str.95-108 a to čo som napísala je na str.96 druhý odstavec.