fileva
19.05.07,08:49
Dobrý deń.
Síce som podobnú otázku položila v inej Porade, ale opýtam sa ešte raz a trochu inak.
Klient, SZČO, štvrťročný platca DPH, od apríla zamestnáva 10 zamestnancov. Mzdy mu robím ja, účtovníctvo si predtým, keď ešte nemal zamestnancov robil sám v programe MRP. Prvý štvrťrok mal zaúčtovaný v PD, ktorý mi vytlačil a ja mu ho teraz spätne nahadzujem do môjho programu - Alfa, pretože mu od apríla robím aj JU.
A o čo ide?
V januári zakúpil cez faktúru 240 ks stravných poukážok od firmy L.Ch.Dejeuner. Sumu celej faktúry on zaúčtoval ako VOZD v druhom členení prevádzková réžia. V jeho PD, program MRP, je celá suma iba v stĺpci prevádzková réžia. Keď som to ja zaúčtovala do Alfy, taktiež ako VOZD - prevádzková réžia, aby sa zápisy v oboch PD zhodovali, mne celú sumu okrem zápisu do stĺpca - prevádzklová réžia začlenil aj do stĺpca - platba DPH s platbou DPH. Čo nie je podľa mňa správne, pretože stravné kupóny sú oslobodené od zdanitešného plnenia.
Teraz neviem, ako to spraviť a ktorý zo zápisov je správny.
Jeho zápis:
21 590,- VOZD - prevádzková réžia
Môj zápis:
stravné kupóny VNZD - ostatné 21 360,-
provízia VOZD - prevádzková réžia 194,- rozpis DPH VNZD 36,90 stĺpec DPH. /zápis v Alfe do dvoch riadkov/
A ešte jeden dotaz. Za stravenky zamestnancom zrážame zo mzdy. Aj to mám tiež niekde zaúčtovať. Mzdy dostávajú na osobné účty.
ekopo
19.05.07,08:28
Postup som uviedol už tu www.porada.sk/t52485-ako-spravne-uetova-fakturu-za-jedalne-kupony.html