Orsz
19.05.07,14:00
Majitelia si zakúpili predlženie štandardnej dvojročnej záruky na ďalšie 2 roky
- teda o tretí a štvrtý rok. Tento produkt je možné zakúpiť len do 12 mesaicov od zakúpenia vozidla, to znamená, že teraz plynie ešte štandardná dvojročná záruka od jún 2006 - jún 2008, a táto záruka sa týmto predlžuje o ďalšie 2 roky, teda od jún 2008 - jún 2010. Problém: ako to zaúčtovať? Uvažujem nad časovým rozlíšením, ale po preštudovaní tohto produktu som zistila, že je tam aj dané maximum na počet najazdených km, teda predlžená záruka + 24 mesiacov, avšak max.120000 Km. Skúste sa niekto k tomu, prosím vyjadriť. Ďakujem za všetky odpovede.
betka
21.05.07,18:50
Erika, sledujem túto tému, a čakám tiež na odpoveď????
Manželia si zakúpili záruku na ďalšie 2 roky. možno je to hlúposť, čo ma napadá nemôže ísť o nehmotný majetok? Ak je cena vyšia ako 50 tis., tak sa odpisuje najdlhšie do roku 2010.
Ak je cena nižšia ako 5O tis., mohlo by isť o jednorázový náklad. Tiež sa mi moc nehodí ČR.
Nejde o nejaké oceniteľné práva - 014, ťahá ma to nejako sem ...
Orsz
21.05.07,20:04
Erika, sledujem túto tému, a čakám tiež na odpoveď????
Manželia si zakúpili záruku na ďalšie 2 roky. možno je to hlúposť, čo ma napadá nemôže ísť o nehmotný majetok? Ak je cena vyšia ako 50 tis., tak sa odpisuje najdlhšie do roku 2010.
Ak je cena nižšia ako 5O tis., mohlo by isť o jednorázový náklad. Tiež sa mi moc nehodí ČR.
Nejde o nejaké oceniteľné práva - 014, ťahá ma to nejako sem ...

Betka, keďže sa mi nedostalo tu odpovede, poslala som tento dopyt aj mojej audítorke. Napísala mi, že to mám normálne časovo rozlíšiť a rozpustiť v rokoch, pre ktoré je to určené - teda roky 2008 - 2010.
sta
31.10.07,11:55
Betka, keďže sa mi nedostalo tu odpovede, poslala som tento dopyt aj mojej audítorke. Napísala mi, že to mám normálne časovo rozlíšiť a rozpustiť v rokoch, pre ktoré je to určené - teda roky 2008 - 2010.

Ja mám ten istý prípad, teraz v októbri 2007 sme kúpili auto + predĺženie záruky k autu o 12 mesiacov resp. 160.000 km, podľa toho, čo nastane skôr. Takže to mám zaúčtovať na účet 381 a v novembri 2009 začať rozpúšťat na účet 518? Resp. sledovať ubehnuté km a keď prekročíme 160.000 km rozpustiť to vtedy?
sta
05.11.07,06:33
Ja mám ten istý prípad, teraz v októbri 2007 sme kúpili auto + predĺženie záruky k autu o 12 mesiacov resp. 160.000 km, podľa toho, čo nastane skôr. Takže to mám zaúčtovať na účet 381 a v novembri 2009 začať rozpúšťat na účet 518? Resp. sledovať ubehnuté km a keď prekročíme 160.000 km rozpustiť to vtedy?

posúvam......
VladoaKatka
25.12.09,13:21
Po dlhšom pátraní som sa dostala k tejto téme.
Mám podobný problém. Spoločnosť si zakúpila predĺženie záruky o ďalšie 2 roky na nové motorové vozidlo. Vozidlo bolo obstarané kúpou(nie leasing). Môžem túto záruku pripočítať k obstarávacej cene vozidla a odpisovať 4 roky s vozidlom alebo musím účtovať časové rozlíšenie tejto preĺženej záruky, ale to mi vychádza až na roky 2011 až 2013?
Ako ste to nakoniec vyriešili Vy?
Stefan2005
25.12.09,14:13
Súhlasím s názorom v príspevku #3, že do nákladov, prípadne časovo rozlíšiť.
V našich publikáciach som nenašiel výslovne riešenú túto otázku, ale vo vestníku EUR-Lex 32000R2909-SK (síce z roku 2000) stojí:

"4. Nasledujúce položky výdavkov sa nezapočítavajú do nákupnej ceny:a) DPH a dane, ktorých vrátenie možno požadovať od vnútroštátnych orgánov podľa Protokolu o výsadách a imunitách Európskych spoločenstiev alebo podobných dohôd (Viedenský dohovor, dohody ústredí;
b) dopravné náklady vzniknuté po preprave položky na miesto jej prvej inštalácie;
c) náklady na údržbu a opravy, dane z prevodu vlastníctva, iné odmeny ako odmeny architekta, provízie, súdne poplatky, poplatky za záruky a predĺženie záruk;
d) úroky z pôžičiek na financovanie nákupu."

Zdroj: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32000R2909:SK:HTML