fordy
19.05.07,16:08
Upozornil som ministerstvo na to, že pivovary dodávajú cez distribútorov malopredajcom aj "akciové" sudy, kde je na FA uvedená cena 10.- +DPH miesto napr. 1300.- +DPH, čím si samozrejme znižujú zisk a získavajú na DPH. (mala krčma 50 sudov/rok) Z ministerstva som dostal odpoved: ze podľa zákona, ked sa dodavateľ s odberatelom dohodne na zľave, tak sa DPH platí z tejto zníženej ceny. Pochopil som to, že môžem autá známym popredávať po jednej korune !!
misomiso
19.05.07,15:29
A co je na tom? Ved to je princip znamy uz davno napr. z akcii mobilnych operatorov - telefon za 1 Sk. My to robime v ramci reklamy casto tiez a nevidim v tom nic zle. Aky je rozdiel, medzi tym, ked si firma zaplati (za ucelom dosiahnutia zisku) billboardy za 20 mil., alebo sa namiesto toho rozhodne svoj tovar v hodnote 20 mil. rozdat zakaznikom zadarmo (alebo za korunu). Preco by mal stat prichadzat o DPH??? Ved o zisk prichadza samotne firma, a asi vie, preco to robi (za ucelom dosiahnutia buduceho zisku). Inak - ked spominas tie auta - aj to sa robi, dokonca nie za 1 Sk, ale uplne zadarmo. Po Bratislave jazdi mnozstvo Skodoviek (hlavne Octavie a Superby) s napisom Skoda Team. To su auta, ktore boli dane bezplatne do uzivania VIP osobam (teda tym, ktorych Skoda Auto povazuje za VIP na Slovensku) preto, aby pouzivanim auta zn. Skoda robili reklamu. Ini automobilovi predajcovia to robia tiez, jediny rozdiel je v tom, ze tieto auta "nenalepkuju".
Orsz
19.05.07,15:47
Upozornil som ministerstvo na to, že pivovary dodávajú cez distribútorov malopredajcom aj "akciové" sudy, kde je na FA uvedená cena 10.- +DPH miesto napr. 1300.- +DPH, čím si samozrejme znižujú zisk a získavajú na DPH. (mala krčma 50 sudov/rok) Z ministerstva som dostal odpoved: ze podľa zákona, ked sa dodavateľ s odberatelom dohodne na zľave, tak sa DPH platí z tejto zníženej ceny. Pochopil som to, že môžem autá známym popredávať po jednej korune !!

No to nie je také jednoduché, ten zisk musí byť niekde vykompenzovaný, rovnako ako DPH - nezabúdaj zákon o DPH je o protihodnote. Teda ako spomenul misomiso, firma dala bezplatne autá, ktoré slúžili ako reklama, teda namiesto financovania iného druhu reklamy, to vyriešili takto - pozor je to len na obmedzený počet, v prípade áut, nie je to malá položka - podnikanie musí byť rentabilné a predovšetkým reálne, v prípade takýchto "zliav". Rovnako pivovary - aby zvýšili odber piva, kofoly, - lebo to je ich základ predaja, nie sudy, dali sudy v akciových cenách. Inak trošku ma prekvapuje predaj sudov - pretože tie väčšinou predstavujú zálohy, ktoré nemajú vplyv na DPH. Účtujem tiež o nich, a nepodliehajú DPH - fungujú ako vratné flaše.
fordy
19.05.07,15:49
Keď som sa chcel pred rokmi zbaviť 5000.- covej grafickej karty, tak účtovníčka prišla s formálnym papierom, že zasadla komisia a graficku kartu precenila na 1500.- z dôvodu zastarania. Po predaji odviedla DPH z jej nákupnej ceny.
Orsz
19.05.07,15:50
Keď som sa chcel pred rokmi zbaviť 5000.- covej grafickej karty, tak účtovníčka prišla s formálnym papierom, že zasadla komisia a graficku kartu precenila na 1500.- z dôvodu zastarania. Po predaji odviedla DPH z jej nákupnej ceny.

Áno, to je v poriadku. Takýto postup je bežný.
fordy
19.05.07,15:50
Myslel som samozrejme pivo v tých sudoch. Nie sudy ako ako také.
Orsz
19.05.07,15:53
Myslel som samozrejme pivo v tých sudoch.

Aha. Bolo by treba teda zistiť, či takáto cena nebola z dôvodu krátkej doby trvanlivosti. Teda bol potrebný odpredaj, aby nedošlo k škodám.
fordy
19.05.07,16:00
Pivo je v poriadku. Ale v jednom z prípadov napr. pivovar HEINEKEN rozhodol, že tá a tá krčma dostane na tento rok 42 sudov piva po jednej korune (rozumej pivo, sudy sa vrátia). V inom prípade som vozil pivo pre iný pivovar, kde na faktúrach bol zhruba každý desiaty sud za 10.- +DPH.
Orsz
19.05.07,16:21
Pivo je v poriadku. Ale v jednom z prípadov napr. pivovar HEINEKEN rozhodol, že tá a tá krčma dostane na tento rok 42 sudov piva po jednej korune (rozumej pivo, sudy sa vrátia). V inom prípade som vozil pivo pre iný pivovar, kde na faktúrach bol zhruba každý desiaty sud za 10.- +DPH.

Myslím, že to je OK. Je to ich taktika ako si udržať a získavať klientelu. Ver, že pri tom neprichádzajú o veľké peniaze - a nie je to ani krátenie na DPH - takto to v praxi normálne funguje.
misomiso
20.05.07,14:39
Pricip takehoto podnikania byva aj nasledovny: Firma si chce "udrzat" vysoke ceny, vzhladom na imidz znacky. Na druhej strane ale chce realne vyrobok predavat lacnejsie (v tomto pripade pivo). Predstavte si pre nazornost napr. nejaku renomovanu automobilku - napr. Mercedes. Nechce prist o nejaku lukrativnu zakazku na dodavku uzitkovych aut, napr. pre medzinarodnu spedicnu - kuriersku firmu. Tak im povedia: Ak od nas zoberiete 80 dodavkovych aut, dame Vam k tomu 10 zadarmo (za korunu). Jedno auto stoji v cenniku napr. 1,2 mil, ale ked tam zapocitame tych 10 zadarmo, vyjde nam, ze jedno stoji 1,066 mil. Z hladiska DPH je uplne nepodstatne, ci celkova cena (96 mil) figuruje ako polozka za 80 alebo za 90 aut, prijem pre firmu aj pre stat je uplne rovnaky. Tento system predaja ma iba psychologicky efekt. Automobilka sa moze hrdit tym, ze drzi plne ceny vzhladom na kvalitu ktoru poskytuje a nemusi sa podriadovat cenovej vojne shitovych vyrobcov. Samozrejme v skutocnosti to neplati, ale na papieri je to tak. Jednoducho maju pravdu, ak tvrdia, ze predevaju za 1,2 mil, a tie auta za korunu - to bola jednoducho reklama, provizia alebo nech si to nazve kazdy ako chce.
fordy
20.05.07,14:54
Jasne. Keby som bol velmi v zisku, tak predám niečo zo zásob za korunu (kamarátom). A kto potom platí dane štátu?
Tento mesiac som zrušil živnosť, ale prevádzku (služieb) zavriem až o dva mesiace. Čo porušujem? Aký bude postih? Alebo to mám dať ako novú tému?
Ďik.
Orsz
20.05.07,16:14
Jasne. Keby som bol velmi v zisku, tak predám niečo zo zásob za korunu (kamarátom). A kto potom platí dane štátu?
Tento mesiac som zrušil živnosť, ale prevádzku (služieb) zavriem až o dva mesiace. Čo porušujem? Aký bude postih? Alebo to mám dať ako novú tému?
Ďik.

Upresni - prevádzka ďalej funguje, a bez živnostenského oprávnenia?
fordy
20.05.07,17:35
Živnosť som zrušil k aprílu a prenájom priestorov mám ešte na dva mesiace. Prevádzku mám otvorenú. Ako to idem ďalej riešiť, neviem, lebo mám problém so živnostenským úradom. Nechce ma do budovy pustiť strážnik, lebo mu nedám do ruky môj OP, ktorý potom zoskenuje na elektronickom zariadení.
misomiso
20.05.07,18:15
Prepac Fordy, to je ale cudny pristup k podnikaniu. Ty tu kritizujes nejaky pivovar za to, ze predava sud za 10 Sk a nakoniec z Teba vylezie, ze si zrusil zivnost (preco si sa tak ponahlal?) a stale podnikas a od nas este chces aby sme Ti radili, co s tym...
Jozef Mihál
20.05.07,18:59
Nielen kritizuje ale aj "upozorňuje" - príspevok č.1
Orsz
21.05.07,07:30
Nielen kritizuje ale aj "upozorňuje" - príspevok č.1


Presne tak, tiež ma to dojalo. No nechcela som to radšej komentovať.
Orsz
21.05.07,07:36
Živnosť som zrušil k aprílu a prenájom priestorov mám ešte na dva mesiace. Prevádzku mám otvorenú. Ako to idem ďalej riešiť, neviem, lebo mám problém so živnostenským úradom. Nechce ma do budovy pustiť strážnik, lebo mu nedám do ruky môj OP, ktorý potom zoskenuje na elektronickom zariadení.

No fordy, vyzerá to tak, že konáš v rozpore so zákonom, neoprávnené podnikanie. To, že musíš zaplatiť nájom ešte na ďalšie 2 mesiace - to môže byť aj stanovené v zmluve (neskoro daná výpoveď a pod.) - takže na tom nie je nič čudné, ale prevádzkovať to bez živnostenského oprávnenia aj naďalej.......moja rada: ihned ukonči prevádzkovanie činnosti v zmysle ukončenia živnostenského oprávnenia,inak hazarduješ so svojou budúcnosťou.
alenad
22.05.07,10:48
Myslíte, že keby som niečo predala nie za 1,- Sk, ale za 0,50 Sk bez dph, z hľadiska zákona o dph by sa to tiež nepokladalo za dodanie tovaru bezodplatne?
alenad
23.05.07,11:52
Posúvam vyššie!
fordy
25.05.07,07:40
Zobral som teda dnes trojdňovú tržbu, kúpil kolok, otvoril živnosť a stiahol výpoveď z nájmu. Od prvého nastupujem do práce ako údržbár a na prevádzku som zohnal dochodcu za 20.-Sk/hod. Ďakujem za odpovede. Usmernili ma.
Orsz
25.05.07,07:42
Zobral som teda dnes trojdňovú tržbu, kúpil kolok, otvoril živnosť a stiahol výpoveď z nájmu. Od prvého nastupujem do práce ako údržbár a na prevádzku som zohnal dochodcu za 20.-Sk/hod. Ďakujem za odpovede. Usmernili ma.

Fordy pokiaľ ti to nevynáša, prečo tú prevádzku držíš? Alebo si živnosť obnovil na dva mesiace? Ak si stiahol výpoveď z nájmu, zrejme nekončíš o tie 2 mesiace.
fordy
25.05.07,09:11
Lebo dvadsať známych povedalo, že je to dobré a chce to čas. Jedná sa o internet čitáreň na strednom slovensku. Na patentovom úrade prihlásené skrinky na mince ktoré umožňujú po vhodení mince pracovať z počítačom. (nepotrebujem RP). Funguje to - ľudia chodia. Len je tu ešte pár malých len, len že to sem nepatrí.