retriever007
20.05.07,04:41
Chcel by som poprosiť o radu - ak to niekto robil - alebo lepšie odkaz na nejakú stránku s konštrukciou:
Ako konkrétne otapacírovať lacné dvere zo sololitu a kartónovým jadrom. Potrebujem to najmä za účelom odhlučnenia- verím že táto témy by zaujímala viacerých (najmä v panelákoch, a to už nehovorím o toaletách). Je mi jasné že treba urobiť rám z cca 3x5 cm latiek dookola, ale to by znamenalo prevŕtať dvere a na druhej strane ich tiež otapacírovať. Ale akým spôsobom potom založiť koženku pod tieto latky, aby to aj dobre vyzeralo? Ďalej kde zohnať koženku okrem tých čo sú už predpripravené, ale esteticky málokedy vyhovujú? Inak na samotné odhlučnenie by mala stačiť nejaká minerálna vata - zvyšky zo stavby - a parozábrana, prípadne polystyrén. Len by to malo držať pokope a aj akotak dobre byzerať...

Pomôže niekto? Vďaka
5-ko
20.05.07,17:18
Pokial ide o interier rovnakej teploty tak parozabranu netreba.

Polystyren nema ziadne akusticke vlastnosti!!!

Stare tapacirovane dvere boli robene tak ze sa kozenka len zahla 2cm aby vznikol pekny okraj a potom sa kolom dokola naklincovala ozdobnymi klincami z vacsou hlavickou.

Vela robi aj tesnenie dveri kolom dokola....nove dvere ho uz zvacsa maju...takze tam to treba obkukat a dorobit aj na starsie. Tesnenie medzi zarubnou a dvernym kridlom.
retriever007
20.05.07,17:27
Obkukával som, obkukával... Ale asi ťažko niekoho presvedčím, aby mi tie dvere aj rozobral... Trafili ste presne na pointu - to čo potrebujem vedieť je ten rám z hranolov dookola, aby to držalo tvar, takže koženku je treba zahnúť pod neho. Ale to ide len z jednej strany, a ako to urobiť, aby pripevnenie rámu bolo z druhej strany zamaskované, keďže na pripevnenie rámu bude treba prevŕtať dvere tak, aby sa to dalo na druhej strane zatiahnuť maticou... nemyslím že by to stačilo - aj kvôli váhe - iba priklincovať do toho "papundekla". A to tiež potom súvisí aj s precíznym bočným tesnením.

Ale ako sa hovorí, raz vidieť na nejakej webstránke je lepšie ako 10 vysvetlení...
retriever007
23.05.07,22:27
Vidím, že nikto nemá záujem, a pritom tapacírovanie dverí od záchodu je niečo ako Ústava republiky - nedotknuteľnosť súkromia. Každý o tom vie ale konzervatívne to nechá na prirodzený vývoj spoločnosti či módne trendy.

Ospravedlňujem sa za svoju náklonnosť pobádať k neprebádaným veciam.
mamiatko
25.05.07,05:53
Dvere od záchodu tapacírovať netreba, stačí starý hlučný ventilátor, prípadne rádio napojené na vypínač svetla - rozsvietiš a hluk alebo hudba prehluší všetko, pri ventilátore zároveň vetráš - čiže nepočuť a ani necítiť.
K tapacírovaniu si zavolaj skúsenú krajčírku - je tu potrebná skúsenosť a zručnosť ako pri tvorbe strihov. Dvere sme tapacírovali netradičným spôsobom - nalepili sme na ne otapacírované dosky, ale sú veľmi ťažké, podobné som videla aj na záberoch z Úradu vlády.
Tanče
05.11.07,16:29
Pokial ide o interier rovnakej teploty tak parozabranu netreba.

Polystyren nema ziadne akusticke vlastnosti!!!

Stare tapacirovane dvere boli robene tak ze sa kozenka len zahla 2cm aby vznikol pekny okraj a potom sa kolom dokola naklincovala ozdobnymi klincami z vacsou hlavickou.

Vela robi aj tesnenie dveri kolom dokola....nove dvere ho uz zvacsa maju...takze tam to treba obkukat a dorobit aj na starsie. Tesnenie medzi zarubnou a dvernym kridlom.
tak to ma zaujíma tiež. A čo molitan? je dobry zvukovy izolant? Viete niekto poradiť ako odhlučniť stenu od suseda?
misomiso
05.11.07,18:49
K tapacirovaniu dveri vam mozem napisat pomerne presne. Pred nedavnom sme potrebovali odhlucnit dvere od dielne. (Su to lacne Polske nove dvere s drevenou zarubnou, ale to je v podstate jedno).

Vlastnime profesionalny hlukomer na meranie intenzity hluku.

1. opatrenie - vlastnorucne vytesnenie okraja dveri silikonom, pretoze to origilal gumove tesnenie v zarubni malo fugy asi 4 - 6 mm !!!
Utlm - 3 db

2. opatrenie - aplikacia original calunenia kupeneho v Baumaxe za cca 900 Sk (kozenka - molitan).
Utlm - 0 db. To bol pre mna sok, nakolko sa zaoberam akustikou a taky vysledok som skutocne necakal.

3. opatrenie - usitie zavesu (tazka latka na divadelne opony) pred dvere.
Utlm dalsich 4.5 db

To calunenie ma skutocne sklamalo. Neviem, aky material pouzivali calunnici v minulosti, pretoze u vsetkych lekarov zubarov su slusne calulene dvere. Je ale pravda, ze maj iny tvar. Toto calunenie z Baumaxu sice vyzera estetickejsie ale mohli sme si to kludne odpustit.
Tanče
06.11.07,08:23
K tapacirovaniu dveri vam mozem napisat pomerne presne. Pred nedavnom sme potrebovali odhlucnit dvere od dielne. (Su to lacne Polske nove dvere s drevenou zarubnou, ale to je v podstate jedno).

Vlastnime profesionalny hlukomer na meranie intenzity hluku.

1. opatrenie - vlastnorucne vytesnenie okraja dveri silikonom, pretoze to origilal gumove tesnenie v zarubni malo fugy asi 4 - 6 mm !!!
Utlm - 3 db

2. opatrenie - aplikacia original calunenia kupeneho v Baumaxe za cca 900 Sk (kozenka - molitan).
Utlm - 0 db. To bol pre mna sok, nakolko sa zaoberam akustikou a taky vysledok som skutocne necakal.

3. opatrenie - usitie zavesu (tazka latka na divadelne opony) pred dvere.
Utlm dalsich 4.5 db

To calunenie ma skutocne sklamalo. Neviem, aky material pouzivali calunnici v minulosti, pretoze u vsetkych lekarov zubarov su slusne calulene dvere. Je ale pravda, ze maj iny tvar. Toto calunenie z Baumaxu sice vyzera estetickejsie ale mohli sme si to kludne odpustit.

Aky silikon ste pouzili a kde ste ho aplikovali?
misomiso
07.11.07,07:28
Sanitarny. Na falc dveri naniest silikon, okolne plochy prelepit zakryvacou paskou. Protilahlu stranu dveri natriet tekutym mydlom (pripadne prelepit zakryvacou paskou a na to mydlo) a dvere zavriet.

Pockat na zatvrdnutie, radsej dohsie ako kratsie (pri vacsich vrstvach aj viac ako 24 hod).

Dvere otvorit (mierne nasilie) a nozikom odrezat silikon vytlaceny do bokov.
Tanče
07.11.07,17:44
Sanitarny. Na falc dveri naniest silikon, okolne plochy prelepit zakryvacou paskou. Protilahlu stranu dveri natriet tekutym mydlom (pripadne prelepit zakryvacou paskou a na to mydlo) a dvere zavriet.

Pockat na zatvrdnutie, radsej dohsie ako kratsie (pri vacsich vrstvach aj viac ako 24 hod).

Dvere otvorit (mierne nasilie) a nozikom odrezat silikon vytlaceny do bokov.

Ta to je spica, to by ma nenapadlo
antonka
09.11.07,11:55
2. opatrenie - aplikacia original calunenia kupeneho v Baumaxe za cca 900 Sk (kozenka - molitan).
Utlm - 0 db. To bol pre mna sok, nakolko sa zaoberam akustikou a taky vysledok som skutocne necakal.


To som teda v šoku, že čalunenie = utlm 0 db. Prave tento mesiac sme si chceli dať očalúniť dvere práve z dôvodu hluku.
Ešte predtým sme však vyskúšali taký malý pokus a vchodové dvere do bytu sme z vnútornej strany oblepili polystyrénom hrúbky 1 cm a nalepili sme nové gumové tesnenie okolo celého rámu dverí. Mne osobne sa zdalo že ten hluk je oveľa menší. Pýtam sa teraz len tak laicky /žensky/ nedal by sa tento polystyrén použiť namiesto molitanu pod tú koženku?
misomiso
09.11.07,12:17
Izolacne vlastnosti polystyrenu su v podstate nulove, molitan predsa nieco tlmi. V tom vyrobku z Baumaxu je ale molitan dost tenky.

Ak ste pocitili utlm zvuku, bolo to nalepenim tesnenia. Cez skary moze prechadzat znacny podiel zvuku. (3 db je dost).
Mackovka
09.11.07,12:18
Sanitarny. Na falc dveri naniest silikon, okolne plochy prelepit zakryvacou paskou. Protilahlu stranu dveri natriet tekutym mydlom (pripadne prelepit zakryvacou paskou a na to mydlo) a dvere zavriet.

Pockat na zatvrdnutie, radsej dohsie ako kratsie (pri vacsich vrstvach aj viac ako 24 hod).

Dvere otvorit (mierne nasilie) a nozikom odrezat silikon vytlaceny do bokov.


Myslite, že by som ten silikon mohla pouzit aj na vchodove dvere. Vadi mi dym z chodby. Rozumiem tomu dobre? Staci pri otvorenych dverach naniest silikon okolo dveri a na okraje dveri a zarubnu dat pasku a namydlit? Dufam, ze nezostanem v byte "zalepena" a nebudem musiet volat hasicov. Nie som zial technicky zalozena ale ten napad sa mi pozdava, ze by sa dal zvladnut. Vdaka a pekny vikend.
misomiso
09.11.07,12:29
Ano ale POZOR !!!

Ak sa dvere otvaraju smerom do bytu (co je asi najpravdepodobnejsie) treba ich potom otvorit ZVONKA, teda bud treba na 2 dni odist, alebo mat naozaj niekoho, kto sa o to postara zvonka. Niekedy je nutne mierne nasile, nie je problem do dveri zvonka trocha stuchnut, ale ak je clovek z druhej strany ma problem - tah za klucku neposkytuje dobru poziciu.

Navyse treba mat troch odhad v mnozstve silikonu. Treba si najprv dobre pozriet, kde su ake hrube skary a podla toho naniest silikon. Ak sa da vela silikonu tam, kde je skara uzka, vytlaci sa aj do miest, kde nemal byt a stazuje otvaranie. Ak sa da malo, strati to zmysel, lebo to neprilnie na zarunbu.

Da sa to robit aj tak, ze sa to nerobi odrazu, ale najprv napr. 0,5 metra na skusku,
Mackovka
13.11.07,05:57
misomiso, vďaka.
retriever007
10.03.11,09:54
Čo takto kombinácia viacerých vrstiev? do vnútra dverí nízkoexpanznú penu, zvnútra drevaný stabilizačný rámik a ten vyplniť silikón (akustický silikón sa vola green glue ale je veľmi drahý, myslím že okolo 500 Sk za tubu), nejaká ľahká doska pretože ten silikón je ako pružina, a doska musí byť tlmiaca (náporová) plocha, ktorá na silikóne vlastne vibruje ako tlmič na aute, a navrch nejakú izolačnú gumu a na ňu molitan? a celé otapacírovať alebo očalúniť - zakryť koženkou či látkou... vraj aj minerálne izolačné dosky niečo odtlmia... resp. nejaké štruktúry z kartónu by nepomohli? robia sa molitanové pyramídky ale vraj viac stoja ako dajú efektu...


vraj pomáha na strop miestnosti protihlukové podľady Armstrong - poradila mi to známa že si to dali zaviesť v ľudovej škole umenia, a tam musí byť aspoň u začiatočníkov vrzúkania :-)
arizona
10.03.11,10:46
Odpovedas na otazku staru 4 roky !
luskacluskac
24.03.11,10:54
dakujem vsetkym za rady, asi sa do toho pustime este tento tyzden:)
retriever007
18.04.11,13:41
Pripájam nový nápad:

Čo takto si vyrobiť akustický sendvič?

http://wendows.707.cz/acustic-sandwich.jpg
mamishka
05.06.13,20:29
Tiez dakujem za skvele rady! tema je aktualna... co na tom, ze otazka bola kladena par rokov dozadu?
12janci12
09.06.13,14:50
Vaša snaha je úplne nezmyselná. To čo chcete robiť, vôbec nepomôže. Potrebujete vymeniť dvere za iné, ťažie.