mynickname
20.05.07,13:05
zdravicko :), je tu niekto kto vyplnal prihlasku k registraci danovnika ? resp. potrebujem pre novu firmu srocku zaregistrovat DIC a IC DPH platca DPH.... co ktomu treba? mam nejake tlacivo prihlaska k registraci danovnika pre PO a neviem ci sa tym jednym tlacivom da registrovat aj ICDPH aj DIC ? poradte aj ako to vyplnit neni niekde vzor ?

dakujem moc
ekopo
20.05.07,11:34
Pre DPH je potrebné zvlášť vyplniť tlačivo "žiadosť o registráciu pre DPH"
vzor a návod je napr. www.drsr.sk
mynickname
20.05.07,11:47
vidim tam len prihlasku k registraci danovnika PO a FO ale k DPH ?nic
Johanka
20.05.07,11:52
Pôvodný link neišiel otvoriť ...
Hľadaj na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) - daňové tlačivá/daňové priznania, hlásenia a ostatné tlačivá/daň z pridanej hodnoty/vzor žiadosti o registráciu ....
mynickname
20.05.07,11:57
no naprihlaske k registraci danovnika je ze druh danovej cinnosti a tam je DPH, SD, DzPPO, CD a pod... tak tam sa to asi da vybrat nie ? a este k tej prihlaske treba aj napr vypis z ORSR alebo nieco ci cisto pridem na danove riaditelstvo a podam len prihlasku ?
Johanka
20.05.07,12:00
Na registrácii PO je síce možnosť dať krížik pri DPH, ale nestačí to. Na registráciu za platiteľa DPH je osobitné tlačivo ...
K žiadosti o registráciu sa prikladá aj kópia výpisu z OR.
K žiadosti o registráciu DPH pýtajú aj kópiu zmluvy o bežnom účte (aspoň v PN ;) ).
veronikasad
20.05.07,12:02
no naprihlaske k registraci danovnika je ze druh danovej cinnosti a tam je DPH, SD, DzPPO, CD a pod... tak tam sa to asi da vybrat nie ? a este k tej prihlaske treba aj napr vypis z ORSR alebo nieco ci cisto pridem na danove riaditelstvo a podam len prihlasku ?

Na registráciu DPH je samostatne tlačivo, najdeš ho medzi tlačivami DPH - žiadosť o registráciu.
Ak bude mať zamestnancov, zaškrtni aj daň zo závislej činnosti, pri používaní motorových vozidiel - daň z motorových vozidiel. Ak budeš využívať auto na podnikanie, treba vyplniť samostatné Priznanie k dani z motorových vozidiel.

--------
Veronika
mynickname
20.05.07,12:05
aha no len este keby mi niekto povie kde je to tlacivo na registraciu DPH :) su tam len same danove priznania
veronikasad
20.05.07,12:06
aha no len este keby mi niekto povie kde je to tlacivo na registraciu DPH :) su tam len same danove priznania

Medzi tlačivami daň z pridanej hodnoty
Johanka
20.05.07,12:07
Pôvodný link neišiel otvoriť ...
Hľadaj na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) - daňové tlačivá/daňové priznania, hlásenia a ostatné tlačivá/daň z pridanej hodnoty/vzor žiadosti o registráciu ....
Však som Ti tu napísala cestičku :) .
mynickname
20.05.07,12:10
no uz som to nasiel :))
mynickname
20.05.07,12:13
mno a tam chcu meno statutara a ked je viacero konatelov ?? a este chcu aj obrat a ked je to uplne nova firma ?
Monika Kováčová
20.05.07,12:41
Viacerých konateľov možeš uviesť na prílohe (bežný kanc. papier A4/, príp. uveď jedného konateľa.

Ak spoločnosť nemala obrat, tak uvedieš nula. V tomto prípade ti ale žiadosť možu zamietnúť, z dovodu, že spoločnosť nie je zdaniteľná osoba...
mynickname
20.05.07,12:58
akoze zamietnut vsak ked chce byt nova firma platitelom DPH tak jej to mozu zamietnut?
veronikasad
20.05.07,14:59
Viacerých konateľov možeš uviesť na prílohe (bežný kanc. papier A4/, príp. uveď jedného konateľa.

Ak spoločnosť nemala obrat, tak uvedieš nula. V tomto prípade ti ale žiadosť možu zamietnúť, z dovodu, že spoločnosť nie je zdaniteľná osoba...
Žiadosť o registráciu môže podať aj zdan.osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa ods. 1 a 2. DU je povinný zdan.osobu podla odst. 1-4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registracii pre dať a prideliť je IČ pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.

§ 4 odst. 4 a odst. 5 zákona o DPH
Monika Kováčová
20.05.07,15:16
Trvám na svojom, DÚ môže zamietnúť registráciu subjektu, ktorý nemá žiadny obrat práve z dôvodu, že nie je zdaniteľná osoba. Veronikasad presne uviedla, že žiadosť o registráciu môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla zákonom stanovený obrat. Ale čo je zdaniteľná osoba? Pozrime sa do zákona o DPH:

§ 3
Zdaniteľná osoba


(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

Znamená to, že pokiaľ spoločnosť nemá obrat, nedosahuje teda príjem a nieje teda zdaniteľnou osobou... :)
veronikasad
20.05.07,15:26
Súhlasím s ermon, že môžu zamietnuť. Ale robia to skutočne len vtedy keď u novovzniknutej sro je nejaké podozrenie z trestného činu /prepojenie spoločníkov alebo konateľov na nejaké podvody z minulosti/. V bežných prípadoch som sa od novely zákona o DPH so zamietnutím registrácie nestretla.
Monika Kováčová
20.05.07,15:34
No práve na porade sme preberali, že prečo DÚ zamieta dobrovoľné registrácie DPH u novovzniknutých subjektov.

Ale napr. 100,- Sk je obrat...
veronikasad
20.05.07,15:39
Mne všetky dobrovoľné registrácie prešli, v niektorých prípadoch po prvom zdaňovacom období DU robil kontrolu, aj keď nešlo o nadmerný odpočet. Keďže bolo všetko v poriadku, ďalšie kontroly už neboli.
Monika Kováčová
20.05.07,15:48
Monika Kováčová
20.05.07,16:04
veronika ani ja sa s tebou nehádam. Všimla si si, že som dala pod tvoj príspevok súhlas? Mám tiež skúsenosť ako ty, ale bolo to dávnejšie, keď nový klient hneď žiadal o registráciu. Z toho, čo som vyčítala tu na porade /priložené linky/ som si dovolila upozorniť aj na opačnú možnosť.
Jednoducho som za "múdru", keď som si to tu už prečítala.:)
Cecilia
13.01.09,15:24
Prosím Vás, nemáte skúsenosť, aký zvoliť postup pri strate kartičiek - osvedčení z DÚ o registrácii na daň z príjmov a DPH? Mohol by ich niekto aj zneužiť? ĎAKUJEM.
sae
28.01.09,20:48
Prosím vás aj ja o náčrt prihlášky (odhlášky) k dani zo závislej činnosti.
Vďaka.