rene
01.02.05,18:02
Poraďte, prosím, mám z tohto zamestnanca trochu zmätok :

Invalidná dôchodkyňa s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%, zamestnaná na kratší pracovný čas, s hrubou mzdou 6000,- Sk.

Odvody na poistné sú mi jasné, ale neviem, aký jej mám dať vymeriavací základ.

Platí ešte ten znížený vymeriavací základ 75 % HM /a pri poklese menej ako 70% vymeriavací základ 50%HM/ aj pre zdravotnú aj pre sociálnu poisťovňu?

A ak zamestnávateľ prispieva na doplnkové dôchodkové poistenie, zaratáva sa aj tento príspevok do vymeriavacieho základu pre výpočet poistného ?

Veľmi pekne Vám už vopred ďakujem !;)
rene
02.02.05,13:45
Prosím, prosím, skúste mi poradiť ...:(
matafe
02.02.05,14:16
Vymeriavacím základom zamestnanca na jednotlivé druhy soc. poistenia je príjem zamestnanca za vykonanú prácu... (par. 138, ods.1 zákona o soc. poist.).

Avšak VZ mesačne je najmenej vo výške min. mzdy, u zamestnancov poberajúcich inval.dôchodok a majú zníž. schop. vykonávať zárob. činnosť do 70% je to 75% min.mzdy, u tých čo majú zníž. schop. vykonávať zárob. činnosť nad 70% je to 50%
min. mzdy.(par. 138, ods.11,12). VZ zamestnávateľa je rovnaký ako VZ zamestnanca.

Horné ohraničenie na VZ je
21548,- na nem.poist. a garančné poist.
43095,- na star.poist, inval. poist., poist. v nezamest., poist do rezerv.fondu

Zamestnanci, kt. majú zníž. schop. vykonávať zárob. činnosť nad 70% neplatia
na invalidné poist. a taktiež za takýchto zamestnancov neplatí ani zamestnávateľ
na invalidné poist.
Oľa
02.02.05,14:20
Odvody na poistné (okrem invalidného- neplatí sa) sa budú odvádzať zo mzdy 6.000, pretože priznaná mzda vo výške 6.000 aj pri kratšom pracovnom úväzku už presahuje 50 % minimálnej mzdy (3.250), ktorú by ID musel mať priznanú pri plnom úväzku, resp. ktorej by sa muselo poistné odvádzať.
V prípade kratšieho úväzku u ID sa musí na dohodnutý úväzok prepočítať z 50% minimálnej mzdy (3250:plný úväzokxkratší úväzok), t. j. takto vypočítaná súma je minimálny vymeriavací základ pre odvod poistného.
V tvojom prípade priznaný plat túto čiastku presahuje, tak musíš robiť odvody z prizananého platu. Na zdravotné poistenie znížený odvod - 2% zamestnanec a 5% zamestnávateľ.
Ešte upozorňujem, že zákon o zdravotnom poistení pozná len (odvolávka na zákon 5/2004) invalidného dôchodcu - je poberateľom invalidného dôchodku, minimálny VZ z 50 % minimálnej mzdy pri plnom úväzku
a zamestnanca, ktorý má pokles vykonávať zárobkovú činnosť o 20% do 40%, tento nie je poberateľom dôchodku a platí sa odvod v zníženej sadzbe 2% a 5% ale nie zo zníženej minimálnej mzdy, ale zo 6500 - teraz platná MM. Nepozná tak ako zákon o sociálnom poistení zamestnanca z poklesom do 70% - minimálny VZ na odvod do sociálnej poisťovne zo 75% minimálnej mzdy.
Príspevok zamestnávateľa na DDP od 1. 1. 2005 na doplnkové dôchodkové sporenie - zákon 650/2004 (DDS) nie je vymeriavacím základom pre odvody poistného, len o túto sumu sa navyšuje základ dane zamestnanca.
Dúfam, že som Ťa veľmi nedomotala.
rene
02.02.05,14:23
Len sa uistím, matafe :

Hoci má hrubú mzdu 6000,- SK, ja budem v jej prípade brať za základ minimálnu mzdu, teda 6,500,-Sk a z tohto základu len 50%/teda 3250,-Sk/ pre výpočet odvodov do poisťovní ?

A čo s tým príspevkom na doplnkové dôch.poistenie od zamestnávateľa, platí sa aj z neho odvod, lebo vlani vstupoval len do základu pre výpočet preddavkov na daň ?
rene
02.02.05,14:26
:DKým som dopísala, Oľa bola rýchlejšia.:D
Kde je teraz správna odpoveď u matefe, či u Oli ?:o
Oľa
02.02.05,14:33
Matafe ti to správne napísala, ale len na odvody do sociálnej poistovne a pri plnom pracovnom úväzku..
Do zdravotnej je to tak ako som napísala, môžeš si to preveriť v citovaných zákonoch
matafe
02.02.05,14:33
VZ pre jednotlivé druhy soc. poist bude 6000 SK, čiže hrubá mzda v mesiaci január - jej dosiahnutý príjem.
Vo všeobecnosti osoba so zníž. schopn. nad 70% môže mať minimálny VZ 50%z min.mzdy(pri plnom prac. úväzku, pri kratšom, by to bolo minimum na VZ ešte nižšie), ale vaša zamestnankyňa zarobila viac ako je toto minimum, takže jej VZ je 6000 SK.
rene
02.02.05,14:38
:)Ďakujem, ďakujem, ďakujem !
Ste šikuľky, od včera som mala hlavu v smútku, teraz to už pôjde lepšie !
Ešte raz vďaka !!!:)
Oľa
02.02.05,14:44
Nemôžeš predsa robiť odvody z nižšieho VZ ako má priznaný plat. Tento prepočet sa vzťahuje tak ako som napísala na minimálny VZ, resp. na záruku, že zamestnanec v zmysle zákona má zaručenú minimálnu mzdu, ktorú musí za určitých podmienok dostať. Ak by mal priznanú mzdu nižšiu ako MM, tak musíš dať doplatok do MM a vždy musí MM mať zaručenú.
Tvoja ID má vyšší príjem, tak musiš odvádzať z jej priznaného 6.000.