britta
20.05.07,19:41
Mili poradaci, hlavne ti, co ste ARCHITEKTI. Poradte. Mam dceru, ktora chce studovat architekturu - interierovy dizajn. Je vynikajuca ziacka - osmacka. A tiez ma velmi dobre vysledky v ZUŠ - tento rok robi absolv. pracu. Nevieme sa rozhodnut, ci si ma po 9. rocniku zvolit SUPŠ alebo gymnazium? Co myslite? Kde ju lepsie pripravia na študium architektury?
P.S.: Netusite, aku uroven ma umelecke gymnazium Michala Kovaca na Mladeznickej ulici v Banskej Bystrici? A su este vobec nejake ine umelecke gymnazia na Slovensku? A ich uroven? Na webe som okrem tohto uz nic nenasla.
Vdaka za info.
KajaG
21.05.07,07:46
Mám dcéru, ktorá študovala na gymnázium a syna na stavebnej priemyslovke.
Syn je teraz v Bratislave na VŠT. odbor projektant architekt. Keď mal skúšky z matematiky trošku mal problémy,ale spolužiaci z gympla nie. No keď mal odborné predmety tak spolužiaci z gympla mali veľké problémy, lebo na gympli na neučia rysovať a pod. Myslím si, že stačí isť na stavebnú priemyslovku a potom ak by bolo treba doučiť matematiku a fyziku. Možno aj nie. Záleží kto prednáša, ako vysvetľuje a mnoho iných okolností. Záleží aj od šikovnosti.
Viete ono to všetko ukáže čas. Prajem veľa úspechov!
Fany
21.05.07,08:25
Syn tiež chodil na SPŠ stavebnú a potom študoval na SVŠT architektúru. Tiež mal pri prijímačkách trochu problém z matematiky,(chodil však na uvedenú školu na doučovanie - prípravu na prijímačky), ale ostatné predmety vedel zasa lepšie a tie aj v ďalších ročníkoch ľahšie zvládal, lebo vo vyšších ročníkoch VŠ je to už skôr o odbornosti, špecializácii a tam mal bližšie zo stavebnej, ako z gymnázia. Ak pekne a rada kreslí, resp. rysuje, myslím si, že si toto na odbornej škole viac rozvinie, ako na gymnáziu. Ja by som volila stavebnú (alebo teda tú spomínanú umeleckú). Ide ale ešte o to, či si je svojim odborom istá, lebo zasa je pravda, že ak by počas stredoškolského štúdia zmenila svoje plány, z gymnázia sa to dá, ale na odbornej už je to škoda.
5-ko
21.05.07,08:51
umm ak jej ide o interier tak mozno by mala uvazovat aj o nabytkarskych umeleckych skolach, podstatne je rozvyjat tvorivost ale zaroven poznat aj technologie a materialy, cudzi jazyk ani nespominam. Tato nasa profesia mozno vyzera idealne v casopisoch alebo filmoch...ale v reale je to inak...robit iba interiery sa jej urcite hned od zaciatku nepodari...a asi sa iba cisto s interiermi neda uzivit :confused:
britta
13.12.07,17:38
Mili priatelia,

tak sa po pol roku vraciam k teme. A tym, ktori ste mi venovali svije nazory s odstupom casu dakujem.
Pobehali sme s dcerou dni otv. dveri na niekolkych umel. skolach a urobili tzv. uzsi vyber. A vynorili sa dalsie otazky :-), ako to uz byva.

Nemate niekto skusenosti s odborom Propagacne vytv. na SUŠ v Trenčíne a tiez na SUPŠ v BA (pocula som, ze tak trochu zanedbavaju graficke programy a vobec pocitace vo vytvarnictve, ale samozrejme neviem, co je na tom pravda)
A este aj súkr. umel. skola animovanej tvorby v BA. Ma s nou niekto skusenosti? Aku ma uroven?
Nebolo by predsa len rozumnejsie ist na architekturu z gymnazia? Kvoli matematike a jazykom, krore na umel. skolach asi nemaju tolko vyuc. hodin? Taj ked to dieta by sa uz od strednej skoly chcelo venovat tvorivemu studiu, preto ju viac pritahuju umel. skoly nez gymnazium, hoci je vynikajuca ziacka. Ale aj ZUŠ je sikovna. No proste dilema.
Budem vdacna za vase skusenosti a nezainteresovany pohlad.
Peter Briatka
14.12.07,05:46
V prvom rade si treba uvedomiť, že odpovede tých ľudí, ktorí nepoznajú rozdiel medzi stavebnou fakultou - odbor architektúra a fakultou architektúry - akýkoľvek odbor je naozaj značný. - a takých ľudí ti tu odpovedalo veľa. Dá sa povedať, že som čerstvý absolvent, tak si trúfam zhodnotiť situáciu aktuálneho stavu. To, čo ti tu radili o fyzike, matematike, chémii a podobne je pravda do tej miery, že gymnazisti majú na STAVEBNEJ FAKULTE markantnú výhodu v pripravenosti. Odborné predmety z oblasti stavebníctva (konštrukcie pozených stavieb, statické predmety a mnoho ďalších) sa však dá pochopiť a nerobia gymnazistom ŽIADNE problémy... - navyše prechádzame na Európske normy a to, čo sa priemyslovkári naučia na strednej sa dosť často mení a musia sa to učiť nanovo a inými postupmi. - čiže jedinou výhodou priemyslovky je manuálna zručnosť v kreslení, ktorá je aj tak v 2-3 ročníku eliminovaná rysovaním na počítači. FAKULTA ARCHITEKTÚRY je jednoznačne umelecká škola a teda predmety ako matematika a fyzika tam nezohrávajú rolu... Dôležité sú predmety humanitného charakteru a samozrejme zručnosť, ktorú človek získa v odbornej príprave na strednej škole. Preto, ak môžem odporučiť, radšej nech ide dcéra na nejakú umeleckú strednú školu.
badoga
14.12.07,07:08
V matematika a fyzika tam nezohrávajú rolu... Dôležité sú predmety humanitného charakteru a samozrejme zručnosť, ktorú človek získa v odbornej príprave na strednej škole. Preto, ak môžem odporučiť, radšej nech ide dcéra na nejakú umeleckú strednú školu.
pokiaľ začneš robiť okrem štúdií aj vedúceho projektanta a zastrešuješ projekt ako taký, dostaneš sa do problému, či máš dosť vedomostí napr. vo fyzike, aby si dokázal na úrovni komunikovať s profesiami ako statika, teplotechnika, zdravotechnika...
Gymnázium považujem za dobrý základ pre všetky VŠ. Trochu odložíš definitívne rozhodovanie, čo nie je zanedbateľné.
Ak je ZUŠ na úrovni, tak gympel je dobrým základom aj pre VŠ umeleckého smeru. Prípadne dá sa počas str. školy navštevovať aj súkromné ateliéry nejakých výtvarníkov (aby decko získalo aj možno iný alternatívny pohľad na umenie).
Aj umelec dnes potrebuje jazyky a myslím si že na gympli sú zvyčsjne na vyššej úrovni. :)
m.hladka
14.12.07,07:52
Myslím si, že gymnázium je vhodnejšie pre VŠ, pretože prípravujú deti pomocou seminárov rôznych predmetov, podľa toho, ktorým smerom sa chcu uplatniť. A pretože to sú ešte deti a nemajú až takú predstavu o svojom povolaní, tak určite si to budú ešte meniť, kým sa rozhodnú.
Peter Briatka
14.12.07,11:15
pokiaľ začneš robiť okrem štúdií aj vedúceho projektanta a zastrešuješ projekt ako taký, dostaneš sa do problému, či máš dosť vedomostí napr. vo fyzike, aby si dokázal na úrovni komunikovať s profesiami ako statika, teplotechnika, zdravotechnika...
:)

To je síce dôležité vedieť komunikovať na úrovni, ale už odbočujeme od témy. Dotyčnej dcéra chce študovať design alebo niečo podobné - čiže výsostne umelecké. A čo sa týka výkonu činnosti zodpovedného projektanta - túto profesiu (funkciu) by mali vykonávať stavební inžinieri (len tí najschopnejší). Ja si hlboko vážim architektov a často obdivujem ich prácu, umelecké cítenie a fantáziu resp. schopnosť často banalitou obohatiť akýkoľvek priestor tak, že sa z neho stáva unikátna dominanta alebo naopak citlivo zakomponovaná súčasť prostredia. No pri všetkej úcte - architekti by nemali suplovať inžinierov technológov, presne tak ako inžinieri by sa nemali montovať do roboty architektov. Je to to isté ako automobiloví designéri nenavrhujú napr. prevodovky: Jedno je vec stvárnenia a druhé je vec funkčnosti a podobne.
britta
15.12.07,09:28
Dakujem vam za odpovede, hlavne Petrovi - lebo skutocne si malokto tento rozdiel uvedomuje - ja som sa na to tiez doteraz divala inak.

Este otazka Peter. Ked architekt z FAKULTY ARCH. dostane zakazku - postavit napr. rodinny dom - navrhuje ho len po stranke umeleckej? - myslim priestorove riesenie, harmonizovanie jednotlivych dispozicii apod?
Potom musi vec zobrat este do ruk architekt zo STAV. FAK. odbor arch. a to vsetko narysovat a vypocitat? (Ten prvy sa to na skole vobec neuci?)
A potom este na projekte popracuje plynar, vodar atd.?

Banalne otazky, co? Ale som absolutny laik. :-)
badoga
16.12.07,21:14
Ked architekt z FAKULTY ARCH. dostane zakazku - postavit napr. rodinny dom - navrhuje ho len po stranke umeleckej? Potom musi vec zobrat este do ruk architekt zo STAV. FAK. odbor arch. a to vsetko narysovat a vypocitat? (Ten prvy sa to na skole vobec neuci?)
Nemusí ale môže. Ten prvý sa to na škole do roku 1992 určite učil, dúfam že sa to učia dodnes... Fakulta architektúry je súčasťou STU a poskytovala za mojich čias technicko-umelecké vzdelanie.
Chcem upozorniť ešte na štúdium architektúry na VŠVU s titulom Akad.arch, čo je architektúta vyslovene umeleckého charakteru.

Pôvodca textu príspevku: Peter Briatka
architekti by nemali suplovať inžinierov technológov, presne tak ako inžinieri by sa nemali montovať do roboty architektov.
Myslím si, schopní a neschopní sa nájdu vo všetkých povolaniach, takže nedovolila by som si súdiť kto môže a nemôže robiť isté práce. Posudzujem to iba podľa realizácie prvotne z výtvarného ale aj z technického hľadiska.
badoga
16.12.07,21:20
Netusite, aku uroven ma umelecke gymnazium Michala Kovaca na Mladeznickej ulici v Banskej Bystrici? A su este vobec nejake ine umelecke gymnazia na Slovensku? A ich uroven?
Som z BB, dcéry mám na Evanjelickom gymnáziu a keď som riešila podobný probém kam, vyšlo mi že v dnešnom stave školstva je jedno kam... Asi som mala od škôl veľké očakávania. A pokiaľ viem, tak umelecké gymnázium v BB podporuje umenie v tom, že deti majú o nejakú hodinu výtvarnej výchovy naviac. :confused:
industry50
18.06.09,12:00
rozdiel medzi Architekturou a Stavebnou je dost vyrazny... Architektura je fakt viac o umeni a vytvoreni nieco zo srdca. Stavbar zas riesi viac funkcnost atd. Ak by sa dcera chcela poradit s nejakymi architektami tak nech skoci do skoly alebo skusi 'dizajndot.sk' ...tam jej mozu poradit co dalej
m.hladka
18.06.09,12:17
rozdiel medzi Architekturou a Stavebnou je dost vyrazny... Architektura je fakt viac o umeni a vytvoreni nieco zo srdca. Stavbar zas riesi viac funkcnost atd. Ak by sa dcera chcela poradit s nejakymi architektami tak nech skoci do skoly alebo skusi 'dizajndot.sk' ...tam jej mozu poradit co dalej

Otázky sú z roku 2007, ale názor je dobrý.
dvapac
16.10.09,07:38
Pravda je taka, ze aj absolvent Stav. Fakulty vam navrhne dom, ale je cisto bez pridanej (architektonickej) hodnoty. Tak isto ako absolvent Architektury (aj on vsetko narysuje a vypocita a navrhne) musi mat dodavatelov statiky, elektriny, kurenia... Samozrejme preto su o vela lacnejsi stavebny inzinieri oproti Ing.Arch. Co sa tyka tych skol, ja som z ekonomickej branze s velkym zaujmom o interierovy dizajn a mozem odporucat kurzy v Londyna na St. Martin school alebo 'designdot' v BA. To su tie, s ktorymi mam dobre skusenosti.
ciners
16.10.09,09:07
Pravda je trosku ina: architekturu mozete studovat aj na fakulte architektury aj na stavebnej fakulte, oboje po 6rokov studia. Dnes uz kreslenie nie je, to co byvalo, mame 3D vizualizacie, rucna kresba je zial uz zaznavana. V oboch pripadoch ide o akreditovane studium arch. a oboje trva 6rokov, kvoli poziadavkam EU pre architektonicke smery. Aj architekt z fakulty architektury rozumie jednoduchej statike, rozumie vode,kanalizacii atd. Podla toho navrhuje konstrukcne riesenie, ved konstrukcne vykresy kresli architekt a dava na ne svoju peciatku. Ti zo stavebnej fakulty su mozno lepsi v technickych strankach,ale ja by som ani tych z fakulty arch. nemal za blbych. Umelecka architektura je na VSVU a tej zmysel ja osobne nechapem,ale to neznamena,ze zmysel nema :D
K otazke ci na gymnazium alebo strednu odbornu skolu....Dajte ju tam,co si mysli,ze ju bude bavit. Na VS je to jedno, kto maka sa popasuje s matematikou a takisto aj s kreslenim, na toto by som az tak nemyslel.Musi ju to bavit, to je cca moj nazor.
chandler
20.10.09,08:58
umelecke citenie a schopnost tvorit sa neda naucit, len trocha rozvinut.
takze netreba riesit na aku skolu ist. ked to niekto vie tak vie, ked nie tak sa to nenauci ani za 6 rokov ani za 100 :)
julianda
10.03.12,16:19
Dobrý deň, som tak trochu na vážkach, pretože som si poslala prihlasku na vysokú školu do Ostravy Všb- fakulta architektury a stavitelstvi, som študentkou gymnázia, avšak nematurujem z matematiky ani žiadnych prirodnych viet... pretože som ešte nevedela pred dvoma rokmi sa správne rozhodnut z čoho ist maturovať a museli sme to dopredu nahlasit, dosahujem výborne výsledky z humanitných predmetov a matematiku mame iba raz do tyzdna uz tento 4.ty rocnik.. Som na najlepšej ceste aby ma zobrali do tejto ostravy pretože už ma caka iba posledne kolo - osobný pohovor. Neviem si pomoct ale prepadol ma strach pretože ma všetci strašia ze architektúra je ťažký odbor atd, potom sa obavam ci sa budem vediet doucit predmety co študovali na stavebnej priemyslovke. Navštevujem od detstva vytvarny kruzok a tento rok intenzívne...myslite si ze studium zvládnem? mate nejake referencie o tejto skole? ..bola by som vám veľmi povdačna ja už ani spávať nemôžem. Dúfam, že budu odpovede pozitívne. ďakujem ;)
ciners
12.03.12,06:45
Studenti sa v zasade delia na:
a) nesmierne talenty
b) lajdaci so silnym rodicovskym zazemim
c) dievcata

Ak patris, do niektorej s tychto troch kategorii, nemas dovod sa obavat. Minimalne c) splnas :))))
julianda
12.03.12,17:13
ďakujem to mi úplne stačí :)) takže zajtra môžem pokojne zmaturovať hehe
wewawewi
28.10.12,09:24
Chcela by som sa ešte spýtať k tejto téme. Práve som začala študovať umeleckú strednú školu, odbor priemyselný dizajn (dizajn produktu). Po škole by som sa tiež chcela vydať smerom architektúry. Z mojich skúseností viem povedať to čo na škole nazývajú matematika sa naňu absolútne nepodobá. Neviem či by pre mňa nebolo lepšie prestúpiť buď na soš stavebnú-odbor stavitelstvo alebo na gymnázium, keďže mám pocit že jediné čo ma na mojej terajšej škole naučia je iba kresliť. Aký je váš názor? Vopred ďakujem!
marleau
28.10.12,18:26
Tiež si myslím,a patrí to aj zadávateľovi témy,že základy stavbárčiny tu treba.Podľa mňa je pre začiatok najlepšia SPŠ stavebná.
korela
28.10.12,22:06
Na Stavebnej fakulte hlavne prvé dva až tri ročníky zvládnu ľahšie gymnazisti, ako ľudia z odborných škôl.Hlavne matematiku, fyziku, ... Vo vyšších ročníkoch majú určitú výhodu priemyslováci.
Priemyslovky vychovávajú žiaka pre prax. Ja ich osobne kvalifikujem ako vyššie štádium učňovky.
Naproti tomu človek po absolvovaní gymnázia získa kvalitnejšie všeobecné vzdelanie spolu s cudzími jazykmi.
Je to úplne iná úroveň. Aj pri umeleckých smeroch je všeobecný záber vedomostí veľmi dôležitý. Je na čo naviazať.
To sa na priemyslovke nedá získať.
Dnes sa už nerobia na architektúru talentové skúšky z kreslenia?
Viem o ľuďoch, ktorí sa spamätali v treťom ročníku na gymnáziu, nechávali sa pripraviť rok akad. maliarmi pred skúškami.