apo
21.05.07,02:36
Prosím priviesť na pravú mieru aké kurzy budú priradené záväzkom a pohľadávkam v cudzej mene po prepočte kurzom z 31.12.2006 v uzávierke roku 2006 keď ideme v režime, že kurzové rozdiely ovplyvnili základ dane z príjmu v roku 2006.

Do uzávierky za rok 2005 som postupoval tak, že všetky záväzky a pohľadávky v cudzej mene, ktoré prešli do nového roka mali priradený jeden kurz z 31.12.rrrr a voči tomuto kurzu som počítal kurzové rozdiely pri ich likvidácii v nasledujúcom roku po uzávierke.

V roku 2006 som účtoval v programe Pohoda a tento program v záväzkoch a pohľadávkach v cudzej mene, ktoré prešli do roku 2007 ponechal pôvodné kurzy podľa dátumu vzniku záväzku a pohľadávky v priebehu roku 2006. Pri likvidácii záväzkov a pohľadávok v roku 2007 počíta kurzové rozdiely oproti kurzu zo dňa vzniku záväzku, respektíve pohľadávky čo je podľa mňa čisto z matematickej stránky blbosť, lebo logicky mi vyplýva nutnosť kurzový rozdiel počítať oproti kurzu zo dňa 31.12.2006.

Ako to robíte Vy ostatní poraďáci?

Prosím veľmi súrne poradiť.

apo
Dada
21.05.07,05:00
Prosím priviesť na pravú mieru aké kurzy budú priradené záväzkom a pohľadávkam v cudzej mene po prepočte kurzom z 31.12.2006 v uzávierke roku 2006 keď ideme v režime, že kurzové rozdiely ovplyvnili základ dane z príjmu v roku 2006.

Do uzávierky za rok 2005 som postupoval tak, že všetky záväzky a pohľadávky v cudzej mene, ktoré prešli do nového roka mali priradený jeden kurz z 31.12.rrrr a voči tomuto kurzu som počítal kurzové rozdiely pri ich likvidácii v nasledujúcom roku po uzávierke.

V roku 2006 som účtoval v programe Pohoda a tento program v záväzkoch a pohľadávkach v cudzej mene, ktoré prešli do roku 2007 ponechal pôvodné kurzy podľa dátumu vzniku záväzku a pohľadávky v priebehu roku 2006. Pri likvidácii záväzkov a pohľadávok v roku 2007 počíta kurzové rozdiely oproti kurzu zo dňa vzniku záväzku, respektíve pohľadávky čo je podľa mňa čisto z matematickej stránky blbosť, lebo logicky mi vyplýva nutnosť kurzový rozdiel počítať oproti kurzu zo dňa 31.12.2006.

Ako to robíte Vy ostatní poraďáci?

Prosím veľmi súrne poradiť.

apo

A prečo si neprepočítal pohľadávky a záväzky kurzom k 31.12.2006? Je na to v Pohode funkcia v Účtovníctvo - Uzávierka - Uzávierka kurzových rozdielov. A tak by si mal v knihe pohľadávok aj záväzkov prepočítané neuhradené faktúry s kurzom 31.12.2006. ;)
apo
21.05.07,05:18
A prečo si neprepočítal pohľadávky a záväzky kurzom k 31.12.2006? Je na to v Pohode funkcia v Účtovníctvo - Uzávierka - Uzávierka kurzových rozdielov. A tak by si mal v knihe pohľadávok aj záväzkov prepočítané neuhradené faktúry s kurzom 31.12.2006. ;)

Dadka, nemohol som vedieť, že sa ozveš Ty Pohodáčka. Preto som otázku formuloval všeobecne. Samozrejme, že prepočet urobil program, aj zaúčtoval pri spustení funkcie uzávierky kurzových rozdielov.

Na môj vkus nepochpiteľne prenesené záznamy záväzkov a pohľadávok do roku 2007 majú ponechané kurzy tak ako boli zapísané do evidencie pri ich vzniku v roku 2006. Po zapísaní tejto témy som urobil ešte skúšobný pokus na úhradu jednej položky a k môjmu ozaj počudovaniu kurzový rozdiel počítalo oproti kurzu z 31.12.2006. Takže asi sú kurzové rozdiely počítané dobre. Nemal som kedy to podrobne skúmať. lebo som robil cez noc 1. štvrťrok banku pre klienta ako podklad pre vybavenie úveru.

Teraz si idem oddýchnuť a potom to ešte overím.

Zatiaľ ďakujem.

apo
andreaS
21.05.07,05:42
nerobim v pohode, ale v money mi to niez neurobilo... preto som si vytvorila pomocnu tabulku, kde mam vsetky nevysporiadane zahranicne zavazky s prepoctom s kurzom 31.12.06 a ked dopisem uhradu, tak mi vypocita KR, plus tam mam okienko, do kt. mi vypocita skutocny KR... to znamena, ze program necham pocitat tie jeho KR ale si ich kontrolujem, ci to robi dobre plus kazdy mesiac rozpustim KR z 31.12. z uhradzanych zavazkov v danom mesiaci. Aspon takto obidem program, ked mi to nespravil.

Ak treba, pripojim sem danu tabulku. To moze byt tak cca o 09.30, ked sa presuniem ku klientovi, kde tieto vypocty robim :)
truckmzdy
13.09.07,17:43
Túto tému mi poslal sám Pán Boh. Zdedila som účtovníctvo /JÚ/ s abnormálnym množstvom nevysporiadaných pohľadávok ešte z rokov 2002 - 2006 a väčšinou sú v EUR. Robím JU v MRP. Úpenlivo prosím, poraďte mi, ako mám to kvantum faktúr nejakým jednoduchým, rýchlym a hlavne spoľahlivým spôsobom prerátať kurzom k 31.12.2006. Vďaka, dúfam že ma niekto zachráni.
apo
14.09.07,10:52
Túto tému mi poslal sám Pán Boh. Zdedila som účtovníctvo /JÚ/ s abnormálnym množstvom nevysporiadaných pohľadávok ešte z rokov 2002 - 2006 a väčšinou sú v EUR. Robím JU v MRP. Úpenlivo prosím, poraďte mi, ako mám to kvantum faktúr nejakým jednoduchým, rýchlym a hlavne spoľahlivým spôsobom prerátať kurzom k 31.12.2006. Vďaka, dúfam že ma niekto zachráni.

Neviem, v akej forme chceš použiť výsledok prepočtu kurzom. Pokiaľ Ti stačí iba v evidencii faktúr vykonať prepočet kurzom môžeš použiť programovacie prostredie foxpro.

Ja som z MRP prenášal od klienta kaktúry do svojho účtovného programu. Problém je ale v tom, že databázy MRP po otvorení vo foxpro 2.6 vyžadovali súhlas s ich modifikáciou a už neboli použitešné v programe MRP, mne to neprekážalo lebo polia s ktorými som pracoval sa neporušili.

Vyskúšaj otvoriť databázy faktúr v exeli, urobiť prepočet kurzom veľmi efektívne a upravenú databazu opäť uložiť.

Ak to stojí za oslov na okolí programátorskú firmu, je to práca na pol hodinu a to dokážeš firme zaplatiť.

Databazy sa volaju fakvy.dbf a fakvy.dbf

V týchto databázach sú aj hodnoty o DPH, všetky polia sú pomenované tak, že každý programátor pochopí podľa pomenovania k čomu sú určené.

Držím palce.

apo
truckmzdy
17.09.07,07:46
Srdečná vďaka za radu, aj keď pravdupovediac som si myslela, že to bude jednoduchšie. Bojím sa "experimentovať" aby som niečo neporušila, tak asi budem musieť fakt požiadať nejakého programátora. Ale počula som, že sú programy v ktorých sa dá tento prepočet na konci roka bežne urobiť užívateľom. Takže ak o niečom jednoduchšom MRP-áci viete, uvítam Vaše rady. Ešte raz vďaka.
apo
17.09.07,18:17
Srdečná vďaka za radu, aj keď pravdupovediac som si myslela, že to bude jednoduchšie. Bojím sa "experimentovať" aby som niečo neporušila, tak asi budem musieť fakt požiadať nejakého programátora. Ale počula som, že sú programy v ktorých sa dá tento prepočet na konci roka bežne urobiť užívateľom. Takže ak o niečom jednoduchšom MRP-áci viete, uvítam Vaše rady. Ešte raz vďaka.

Asi si v Porade málo zbehlá.

V ponuke na začiatku sú aj účtovné softvéry a je tam aj MRP. Skús tam ešte zakričať Heeelp.

apo