johanka1981
21.05.07,09:23
Ahojte poradaci,
firma vystavila zálohovu fakturu v apríli na cesku firmu, ktorá ju uhradila taktiež v apríli. Zákazka sa dokoncí az v máji, kedy bude vystavená aj faktura. Ako je to s prijatým preddavkom od ceskej firmy, ako to suvisí s DPH? Je potrebné vystavit fakturu ku platbe?
Vdaka.
ALBO
21.05.07,08:34
Musíte si určiť miesto dodania. Ak je česko tak česi platia DPH (už ich zákon im stanovuje či zaplatia aj zo zálohy alebo nie. Keby bola situácia obrátená a vy by ste boli odberateľ,tak by ste zo zálohy za službu museli už urobiť samozdanenie. Pri tovate až z vyučtovacej).
Takže vašou povinnosťou bolo vystaviť doklad o vopred prijatej platbe §73/1 aby sa oni stihli zariadiť s odvodom DPH.
jenny7
21.05.07,08:43
Ak je odberateľ platca DPH v Čechách, tak faktúra bude bez DPH. Keď sa Vám podarí vystaviť faktúru do 15dní od prijatia platby, tak by som vystavila len jednu faktúru,kde dátum dodania bude skutočný dátum dodania a vo faktúre by som ešte uviedla dátum prijatia platby. Ak nie, tak 2 fakt.- k prijatej platbe a potom k dodávke, hodnota faktúry bude figurovať v DPH tlačive v 5/07, vtedy, kedy nastalo skutočné dodanie tovaru. Ešte si pre istotu počkaj na názor iných, ale ja by som to urobila,tak ako som to napísala.
johanka1981
21.05.07,08:54
Takže vystavím fakturu ku platbe v apríli, tam vlastne odvediem DPH státu, no ak budem v máji vystavovat vyučtovaciu fakturu, tak tam nie je DPH. Co potom s mojim zaplateným DPH?
jenny7
21.05.07,09:00
vystavuješ faktúru pre odberateľa, ktorý má pridelené IČ DPH v ČR, alebo pre neplatcu, fyzickú osobu???
ALBO
21.05.07,09:05
Takže vystavím fakturu ku platbe v apríli, tam vlastne odvediem DPH státu, no ak budem v máji vystavovat vyučtovaciu fakturu, tak tam nie je DPH. Co potom s mojim zaplateným DPH?

Ešte raz. Vy robíte niečo pre českú Fy. (mali ste napísať presne čo, aby sme vedeli, kde je miesto dodania služby) Ale ak miesto dodania je česko, tak vy vystavíte zálohovú fa na 100tis Sk. česi uhradia. 100 t. vyi mpošlete Fa o prijatej platbe na 100t. (neni tam žiadna DPH) a čech má povinnosť odviesť DPH českú janeviem kolko majú za vašu službu ale dajme tomu 19%. takže 19% zo sumy 100tis. Sk prepočítaných na čk. Vy s DPH nerobíte nič. Tá vami požadovaná suma by mala byť kalkulovaná vlasne ako cena bez DPH lebo tú DPH za vás odvádza ten čech.
Vyučtovaciu Fa vystavíte tiež na 100T. Sk , zas žiadna DPH.
johanka1981
21.05.07,10:39
Pre doplnenie ide o dodanie tovaru-nabytku, fakturujeme v Sk.
ALBO
21.05.07,11:47
Pre doplnenie ide o dodanie tovaru-nabytku, fakturujeme v Sk.

Ak ho v česku aj montujete tak idete podľa § 13/1/b a miesto dodania je česko.
Ak len odveziete nábytok alebo oni odvezú a ste obaja platitelia tak §11, ak oni nie su platitelia tak § 13/1 a alebo c