misok
21.05.07,08:39
Dobrý deň,
chcel by som Vás poprosiť o pomoc.
Ak dnes uzatvoríme dohodu o skončení PP ku dňu 31. 05. 2007 podľa § 60, má zamestnanec nárok na odstupné?
Alebo podľa akého paragrafu by mal odísť, ak by sme mu chceli dať odstupné?

Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Zita4
21.05.07,06:46
Musí to byť z dôvodu § 63 odst. 1 písm. a - c ZP
Podrobne čítaj tu: http://www.porada.sk/t22240-odstupne-76-zakonnika-prace.html
misok
21.05.07,06:48
čiže aj keď dnes podpíše dohodu o skončení PP ku dňu 31. 05. 2007, bez výpovednej lehoty, môžem tam napísať ten §63 a dať odstupné 1 mesiac???
Tweety
21.05.07,06:50
Nie, takto sa to zamieňať nedá, buď dá organiz, výpoveď podľa § 63, alebo odchádza zamestnanec dohodou, to sú rozdielne formy.Ak zamestnanec odíde dohodou, bez predchádzajúceho výpovede od zamestnávateľa, nemá nárok na odstupné.
jankasm
21.05.07,06:50
čiže aj keď dnes podpíše dohodu o skončení PP ku dňu 31. 05. 2007, bez výpovednej lehoty, môžem tam napísať ten §63 a dať odstupné 1 mesiac???

Ak podpíše dohodu o skončení PP, tak na odstupné nie je nárok.
Odstupné môže dostať len v prípade výpovede.
Zita4
21.05.07,06:51
Musí dostať výpoveď v máji a požiadať o skončenie pracovného pomeru pred začatím výpovednej doby, vtedy mu vznikne nárok na odstupné za dobu výpovednej lehoty, t.j. 2 alebo 3 mesiace. Preštuduj si ten link, čo som ti priložila. Krásne je to tam všetko vysvetlené.
misok
21.05.07,06:59
Ja som si to presne takto myslel.
Ale problém je v tom, že pôvodne dotyčný zamestnanec podpísal dohodu o skončení PP v apríli s 2-mesačnou výpovednou lehotou, kde mal na dohode napísané aj 2 - mesačné odstupné.
Avšak dnes sa rozhodol, že chce odísť k 31. 05. 2007, teda o mesiac skôr. ZĹ s tým súhlasil, lenže on sa drží zubami nechtami toho, že predtým mal na dohode priznané aj 2- mesačné odstupné a on to jednoznanče chce!!! Potom sa rozhodol, že ostane do konca výpovednej lehoty, lebo nechce prísť o odtupné, ale vzápätí nám oznámil, že sa dá vypísať.
Čo by sme mali v tom prípade urobiť?
Tweety
21.05.07,07:05
Ja som si to presne takto myslel.
Ale problém je v tom, že pôvodne dotyčný zamestnanec podpísal dohodu o skončení PP v apríli s 2-mesačnou výpovednou lehotou, kde mal na dohode napísané aj 2 - mesačné odstupné.
Avšak dnes sa rozhodol, že chce odísť k 31. 05. 2007, teda o mesiac skôr. ZĹ s tým súhlasil, lenže on sa drží zubami nechtami toho, že predtým mal na dohode priznané aj 2- mesačné odstupné a on to jednoznanče chce!!! Potom sa rozhodol, že ostane do konca výpovednej lehoty, lebo nechce prísť o odtupné, ale vzápätí nám oznámil, že sa dá vypísať.
Čo by sme mali v tom prípade urobiť?
Zamestnancovi môžete odstupné vyplatiť, ale kedže na to zo zákona nemá právny nárok, jeho výška bude pre fi nedaňovým nákladom.
misok
21.05.07,07:12
Zatiaľ Vám veľmi pekne ďakujem za všetky odpovede.
Ešte posledná otázka - máme spísať novú dohodu o skončení PP a pôvodnú s výpovednou lehotou roztrhať, alebo urobiť nejaký dodatok k pôvodnej.
Ďakujem za všetke odpovede a prejem pekný deň.
Tweety
21.05.07,07:14
Základný pojem : ak sa jedná o dohodu, tam VD neexistuje, takže ak chce odísť teraz k 31.5.07, nech je nová dohoda. Doplním, ak ste sa dohodli na dohode k aprílu, PP mal byť aj ukončený v apríli.