vanilka
21.05.07,10:37
chcela by som sa opytat na odvody ktore sa zrazia pri vyplate zamestnancovi a hradi ich za neho zamestnavatel uctujem ich v mrp windows ako platby do fondov je potrebne rozlisovat ich od odvodov ktore plati za daneho zamestnanca zamestnavatel? tie totiz taktiez uctujem ako platby do fondov
Tweety
21.05.07,08:39
Zaúčtuješ ich rovnako ako platby fi.
mysimis
21.05.07,08:39
Nie je potrebné ich rozlišovať, účtujem ich jednou sumou.
tinaM
21.05.07,08:45
chcela by som sa opytat na odvody ktore sa zrazia pri vyplate zamestnancovi a hradi ich za neho zamestnavatel uctujem ich v mrp windows ako platby do fondov je potrebne rozlisovat ich od odvodov ktore plati za daneho zamestnanca zamestnavatel? tie totiz taktiez uctujem ako platby do fondov
Záleží od spôsobu účtovania.

Je potrebné rozlišovať.
Do položky mzdy účtuješ:
výplata čistej mzdy
zrážky: daň, odvody-zamestnanec, prípadne iné zrážky
----------------------------------------------------
spolu: hrubé mzdy

V položke "odvody do fondov" budeš mať len odvody, ktoré platí zamestnávateľ a odvody, ktoré platí SZČO.
Vediem si členenie za zamestnancov a SZČO.

Nie je potrebné vtedy, ak účtuješ do položky "mzdy" hrubé mzdy.
Ľuba
21.05.07,08:52
Nie je potrebné ich rozlišovať, účtujem ich jednou sumou.
Nesúhlasím, do kolónky výdaj na mzdy by sa v PD mala dostať hrubá mzda, tak ako písala TinaM.
evina
21.05.07,08:54
Nesúhlasím, do kolónky výdaj na mzdy by sa v PD mala dostať hrubá mzda, tak ako písala TinaM.

Myslím, že Mysimis myslela to isté, len nerozlišuje v kolonke odvody zamestnávateľa a FO:)
Ľuba
21.05.07,09:01
Myslím, že Mysimis myslela to isté, len nerozlišuje v kolonke odvody zamestnávateľa a FO:)
S Tebou súhlasím, ale pôvodná otázka bola, kde zaúčtovať odvody za zamestnanca zrazené z výplaty - podľa mňa nie platby do fondov, ako písala Mysimis ale ako výdaj na mzdy. Odvod zamestnávateľa za zamestnancov ako platby do fondov.
Niuška
21.05.07,09:19
áno. odvody, ktoré zrazíš zamestnancovi, tie zaúčtuješ do U23, odvody, ktoré platí zamestnávateľ zaúčtuješ do U24. Na konci mesiaca ti musí sedieť celková suma HM v kolónke 23 tak, ako máš na výplatých listinách.
Zoltán Kovács
21.05.07,09:21
áno. odvody, ktoré zrazíš zamestnancovi, tie zaúčtuješ do U23, odvody, ktoré platí zamestnávateľ zaúčtuješ do U24. Na konci mesiaca ti musí sedieť celková suma HM v kolónke 23 tak, ako máš na výplatých listinách.

Súhlasím s Niuškou, len dodám, že tie kódy (U23, U24) sú asi z konkrétného programu (MRP DOS) aby to nikoho neplietlo.
Ľuba
21.05.07,09:22
Tuším sa jednalo o MRP Windows.
Zoltán Kovács
21.05.07,09:25
ĽUBA dohodneme sa, že je to možné aj v DOS aj v WIN verzii :D
Ľuba
21.05.07,09:26
:D :D :D :D :D Jasné :D :D :D :D :D
mysimis
21.05.07,09:28
Myslím, že Mysimis myslela to isté, len nerozlišuje v kolonke odvody zamestnávateľa a FO:)

áno, presne tak som to myslela.
mysimis
21.05.07,09:30
S Tebou súhlasím, ale pôvodná otázka bola, kde zaúčtovať odvody za zamestnanca zrazené z výplaty - podľa mňa nie platby do fondov, ako písala Mysimis ale ako výdaj na mzdy. Odvod zamestnávateľa za zamestnancov ako platby do fondov.

Ľubka, pôvodná otázka bola či je potrebné rozlišovať odvody platené zamestnávateľom a zamestnancom.
tinaM
21.05.07,10:20
Túto otázku rieši aj DÚPP č.8/2007 v článku "Ako zaúčtovať mzdy?".

Ja síce účtujem v Alfe, ale takéto rozlíšenie, ako som uviela vyššie, by mal zvládnuť každý soft.
jolaj
21.05.07,10:58
Aký je maximálny vymeriavací základ pre odvody do soiálnej poisťovne pre SZČO od 1.7.2007 ?
tinaM
01.06.07,08:57
Aký je maximálny vymeriavací základ pre odvody do soiálnej poisťovne pre SZČO od 1.7.2007 ?
-nemocenské a garančné poistenie - 28 142 Sk
-dôchodkové poistenie /starobné a invalidné/ , poistenie v nezamestnanosti a do rezerného fondu solidarity - 56 283 Sk.
andrea123
05.06.07,08:17
PROSIM PROSIM SURNE POTREBUJEM PORADIT :-)))))) nastupuje k nam zamestnankyna s tažkym zdravotnym postihnutim, miera schopnosti vykonavat zarobkovu činnosť je 75%, ako bude platit v pracovnom pomere odvody ona a ako zamestnávateľ? dakujem moc krasne za každu odpoved :-))))))
vikinka
05.06.07,09:26
Zdrav.poist.5% zamestnavteľ a 2% zamestnanec
Nemoc.poist.neplatí ani zamestnanec ani zam-teľ
Star.dochod.sporenie neplatí zamestnanec
Dochod.poist.-invalidné neplatí ani jeden
Poist.v nezamestn.neplatí ani jeden
Ostatné tak ako pri bežnom pracovníkovi
andrea123
05.06.07,09:28
Zdrav.poist.5% zamestnavteľ a 2% zamestnanec
Nemoc.poist.neplatí ani zamestnanec ani zam-teľ
Star.dochod.sporenie neplatí zamestnanec
Dochod.poist.-invalidné neplatí ani jeden
Poist.v nezamestn.neplatí ani jeden
Ostatné tak ako pri bežnom pracovníkovi



Jej ozaj, to starobné, to ani zamestnanec, ani zamestnávateľ? lebo sofware mi to tak vyhadzuje


DAKUJEM STRAŠNE MOC KRASNE :-)))